Jump to content

MLS NAVIGATOR or DESTINATOR3


petrakish
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συμφωνω και εγω οτι οι τιμες εχουν παραγινει αν λαβουμε υποψιν και τις διαφορες των μισθων αλλα οπως συνηθως στην Ελλαδα οταν τα καταστημα αρχισουν και χανουν πελατες θα ειναι αργα,
Η συζήτηση έχει υπερεκτιμηθεί ως μέσο επίλυσης διαφορών
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βρε παιδια ...ειπαμε οτι to destinator τα εχει τα προβληματακια του και μαλιστα ειναι αρκετα μπορω να πω ....

 

Aπο την αλλη ομως υπαρχει κατι καλυτερο ???

 

Το θετικο ειναι οτι η NGI - απ'οτι λεει τουλαχιστον - προσπαθει να διορθωσει ολα αυτα τα λαθη και αυτο θα το δουμε σε καποιο ποσοστο στη νεα εκδοση των χαρτων σε λιγες μερες ........ειδωμεν λοιπον και .....εχουμε να λεμε ....

 

Ας ελπισουμε ολοι οτι δε θα σταματησει η προσπαθεια και οτι θα υπαρχει συνεχης εξελιξη των χαρτων και του software πλοηγησης ....αυτο πρεπει να μας ενδιαφερει πανω απ'ολα μιας και καλως η κακως ηδη προμηθευτηκαμε τα συστηματα πλοηγησης .... :)

 

Οπως λεει και ο ποιητης ...." οι πρωτοποροι τραβαν ολο το ζορι "!!!!

Current mobile devices : iPhone 6s Plus,iPad Air 2,Nexus 6
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω βοήθεια ! Εχω πλέον εξακριβώσει οτι το Destinator 3 με το Toshiba E800 δεν μπορεί να συνδεθεί με BT GPS ! Ενώ τo Ε800 συνδέεται κανονικότατα στην COM6 με το GPS (Συγκεκριμένα με ενα DConnex 320 αν και δεν παίζει ρόλο γιατί λειτουργεί κανονικά σε iPAQ..) το Destinator λέει "GPS not found" και δεν μπορεί να το δει σε καμιά port ! Αντιθέτως το Route66 το βλέπει μια χαρά και παίζει κανονικά ! Υπάρχει καμιά λύση ? Μήπως πρέπει να γίνει κάποια ρύθμιση ή registry hack στο E800 ??? Βοηθήστε με !
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ssarl (24 Οκτ. 2004 , 10:41)

 

Εγώ πάντως έλυσα το πρόβλημα σε ένα φίλο μου με ΜΙΟ με πολύ πιο απλό τρόπο(χωρίς hard reset κτλ): απλώς του έδωσα το DestDLL.dll από το πακέτο μου (που είναι αγορασμένο από το εξωτερικό) και το αντικατέστησε με το δικό του (αγορασμένο από τον Γερμανό με λήξη στις 30/9/2004) και όλα λειτούργησαν άψογα.

Είναι μάλιστα από τους άτυχους γιατί ενώ είχε ενεργοποιήσει κανονικά το πακέτο, χρειάστηκε να κάνει ταξίδι στην Αθήνα στις αρχές του μήνα και έμεινε χωρίς GPS !!!

 

 

Έχεις δίκιο. Είναι η πιο απλή και κομψή λύση. Το πρόβλημα με εμάς (NGI) είναι ότι με τις συνεχείς δοκιμές βρεθήκαμε με μία σειρά από dll’s και γι’ αυτό θεώρησα ως ασφαλέστερη λύση την εγκατάσταση του λογισμικού σε μορφή package που ελεγμένα εξασφάλιζε εγγυημένη ενεργοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 4.01; Windows CE; PPC; 240x320))

 

Αρχικό Μήνυμα από Alkis27

Παιδιά θέλω βοήθεια ! Εχω πλέον εξακριβώσει οτι το Destinator 3 με το Toshiba E800 δεν μπορεί να συνδεθεί με BT GPS ! Ενώ τo Ε800 συνδέεται κανονικότατα στην COM6 με το GPS (Συγκεκριμένα με ενα DConnex 320 αν και δεν παίζει ρόλο γιατί λειτουργεί κανονικά σε iPAQ..) το Destinator λέει "GPS not found" και δεν μπορεί να το δει σε καμιά port ! Αντιθέτως το Route66 το βλέπει μια χαρά και παίζει κανονικά ! Υπάρχει καμιά λύση ? Μήπως πρέπει να γίνει κάποια ρύθμιση ή registry hack στο E800 ??? Βοηθήστε με !

 

pm ston gkp, ta exei sindesi.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος giwrgosth (24 Οκτ. 2004 , 14:49)

 

Σωστά, τουλάχιστον τριπλάσια τιμή εδώ, αν λάβουμε υπόψιν και τον σοβαρό παράγοντα των μισθών! Αν εγώ πχ θέλω 5 μεροκάματα για τα 248 € που έχει εδώ, ο αμερικάνος με 1,5 μεροκάματο το έχει πάρει με τα 135 € που έχει εκεί...

Είμαι εκτός θέματος αλλά το κακό με τις τιμές έχει παραγίνει και έχω φτάσει να αγοράζω από εδώ μόνο τρόφιμα, τα άλλα από εξωτερικό από online shops. Τώρα το ποιος χάνει ας το δουν οι έμποροι.

 

 

Επειδή γίνεται πολύ συζήτηση για την τιμή των 248 € σας δηλώνω κατηγορηματικά ότι δεν ισχύει. Ενδεχομένως αναφέρθηκε ανεπίσημα από κάποιον (αλήθεια ποιον;), αλλά εφόσον δεν την είδατε σε καμία επίσημη ανακοίνωση ή ακόμη χειρότερα δεν το αγόρασε ήδη κανείς στην τιμή αυτή, πρόκειται απλώς για φήμες. Την πραγματική τιμή θα την μάθετε επίσημα πολύ σύντομα, όταν θα αρχίσει να πουλιέται το λογισμικό μόνο του. Η πώληση θα ξεκινήσει με την νέα έκδοση και θα είναι πολύ κοντά στην τιμή που το αγοράζετε από το site.

 

ΝΣ

Link to comment
Share on other sites

Για αλλη μια φορα ο maximi01 βαζει τα πραγματα στη θεση τους ως αναφορα την τιμη του destinator3 και το αν πουλιεται η οχι μονο του ....

 

Ασχετα απ'το αν ισχυει η τιμη που προανεφερα η ειναι απλα φημες , το θετικο ειναι οτι η υποσχεση της MGI για την τιμη ειναι πολυ θετικη και για αλλη μια φορα μας δειχνει με τον καλυτερο τροπο οτι ακουει τις προτασεις και τις παρατηρησεις μας .....

Current mobile devices : iPhone 6s Plus,iPad Air 2,Nexus 6
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Alexkass (24 Οκτ. 2004 , 16:48)

 

Wirelessly posted (Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 4.01; Windows CE; PPC; 240x320))

 

 

 

pm ston gkp, ta exei sindesi.

 

 

To ekana idi...den douleuoun...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Alkis27 (24 Οκτ. 2004 , 17:55)

 

To ekana idi...den douleuoun...

 

 

hard reset εκανες ? Εγω προβλημα που ειχα με ενα 37xx που δεν μπορουσε να δει το serial GPS που ειχα, με hard reset δουλεψε ! :D

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 4.01; Windows CE; PPC; 240x320))

 

Αρχικό Μήνυμα από Alkis27

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Alexkass (24 Οκτ. 2004 , 16:48)

 

Wirelessly posted (Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 4.01; Windows CE; PPC; 240x320))

 

 

 

pm ston gkp, ta exei sindesi.

 

 

To ekana idi...den douleuoun...

 

ti enois? emena mu ipe oti dulevi.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Παράκληση να απαντήσει κάποιος και σε μένα, όποτε είναι δυνατόν:

 

Παρακολουθώ το θέμα αυτο και έχω διαβάσει πλήρως όλες τις απαντήσεις. Πάραυτα έχω κάποιες σκέψεις που θα ήθελα την γνώμη σας.

Αυτή τη στιγμή έχω ένα Ρ900 το οποίο προσπαθώ να πουλήσω για να αγοράσω το ΕΤΕΝ Ρ700 που θεωρώ καλύτερο από το QTEK 2020 καθώς έχει την CF και οπότε είναι επεκτάσιμο συν ότι είναι και φθηνότερο. (αν κάποιος έχει άλλη άποψη θα ήθελα να την ακούσω). Κατόπιν σκέφτομαι με το ΕΤΕΝ να πάρω και το GPS KIT που έχει η εταιρεία και βέβαια είναι σε CF, το οποίο θεωρώ πλεονέκτημα καθότι θα μπορώ να κάνω χρήση ενός bluetooth ακουστικού για τις κλήσεις μου χωρίς προβλήματα στην λειτουργία του GPS. Το Destinator 3 μπορώ να το αγοράσω από τον Καναδά με 160$ περίπου και να πάρω τις δωρεάν αναβαθμίσεις αν αυτό γίνει μέχρι το τέλος του έτους. Το συνολικό κόστος θα είναι 735€ για το Ρ700, 225€ για το GPS Kit, 135€ για το Destinator 3, οπότε συνολικά 1095€. Αν προσθέσω και το κόστος μιας SD θα ανέβει.

 

Γενικά λοιπόν τι μου συστήνετε να κάνω (θεωρώντας ότι το Ρ900 που έχω θα μπορέσω να το πουλήσω 500€ μαζί με μια 128ΜΒ μνήμη που έχω); Θεωρείται λογική την σκέψη μου? Τι μεγέθους SD θα πρέπει να πάρω; Τι θα πρέπει να προσέξω;Μήπως να πάρω το QTEK 9090, θα έχει CF?

 

Αν κάποιος θέλει το Ρ900 σας ενημερώνω ότι έχει εγγύηση μέχρι 5/2005 και είναι σε άριστη κατάσταση.

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

 

 

__________________

Ο Σοφότερος άνθρωπος στον κόσμο είναι αυτός που σοφά χρησιμοποιεί την σοφία των άλλων!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Alexkass (24 Οκτ. 2004 , 19:19)

 

Wirelessly posted (Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 4.01; Windows CE; PPC; 240x320))

 

 

 

To ekana idi...den douleuoun...[/b]

 

ti enois? emena mu ipe oti dulevi.

 

 

Gia ksanarota ton...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος a621 (24 Οκτ. 2004 , 20:10)

 

Παράκληση να απαντήσει κάποιος και σε μένα, όποτε είναι δυνατόν:

 

Παρακολουθώ το θέμα αυτο και έχω διαβάσει πλήρως όλες τις απαντήσεις. Πάραυτα έχω κάποιες σκέψεις που θα ήθελα την γνώμη σας.

Αυτή τη στιγμή έχω ένα Ρ900 το οποίο προσπαθώ να πουλήσω για να αγοράσω το ΕΤΕΝ Ρ700 που θεωρώ καλύτερο από το QTEK 2020 καθώς έχει την CF και οπότε είναι επεκτάσιμο συν ότι είναι και φθηνότερο. (αν κάποιος έχει άλλη άποψη θα ήθελα να την ακούσω). Κατόπιν σκέφτομαι με το ΕΤΕΝ να πάρω και το GPS KIT που έχει η εταιρεία και βέβαια είναι σε CF, το οποίο θεωρώ πλεονέκτημα καθότι θα μπορώ να κάνω χρήση ενός bluetooth ακουστικού για τις κλήσεις μου χωρίς προβλήματα στην λειτουργία του GPS. Το Destinator 3 μπορώ να το αγοράσω από τον Καναδά με 160$ περίπου και να πάρω τις δωρεάν αναβαθμίσεις αν αυτό γίνει μέχρι το τέλος του έτους. Το συνολικό κόστος θα είναι 735€ για το Ρ700, 225€ για το GPS Kit, 135€ για το Destinator 3, οπότε συνολικά 1095€. Αν προσθέσω και το κόστος μιας SD θα ανέβει.

 

Γενικά λοιπόν τι μου συστήνετε να κάνω (θεωρώντας ότι το Ρ900 που έχω θα μπορέσω να το πουλήσω 500€ μαζί με μια 128ΜΒ μνήμη που έχω); Θεωρείται λογική την σκέψη μου? Τι μεγέθους SD θα πρέπει να πάρω; Τι θα πρέπει να προσέξω;Μήπως να πάρω το QTEK 9090, θα έχει CF?

 

Αν κάποιος θέλει το Ρ900 σας ενημερώνω ότι έχει εγγύηση μέχρι 5/2005 και είναι σε άριστη κατάσταση.

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

 

 

__________________

 

 

φαινεται να εχεις κατασταλαγμενη γενικα αποψη οποτε δειχνεις να εχεις σαφεις τις ανάγκες σου. Ομως θα έλεγα, σαν βασικό κανόνα, να αποφύγεις τη δεσμευση ενός CF GPS. ενα BT θα σου χρησιμεύσει ακόμα και αν στο μέλλον αποφασίσεις να αλλάξεις συσκευη. Το ΕΤΕΝ νομίζω ομως οτι δεν εχει ΒΤ.

 

Σαν κοστος το 9090 θα ειναι πολυ μεγαλύτερο....(και σαν μέγεθος) ισως το MDA compact ειναι πιο ικανοποιητικό για τις ανάγκες σου (και πιο φθηνο).

 

υπάρχουν αντίστοιχα threads για καθένα απο αυτα.... ριξε και εκει μια ματια. ;)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω ότι ο κ.Σπανίδης είναι on line και το bug στους χάρτες είναι χθεσινοβραδυνό , παίρνω την ευκαιρία να το αναφέρω εδώ και όχι στο bug report της NGI.

Κατεβαίνοντας από Αθήνα πρός Κόρινθο το Destinator προτρέπει στροφή Δεξιά στη έξοδο της Πάχης Μεγάρων , και αφού ακολουθήσει μιά διαδρομή 20 χλμ. :blink: στην Παλαιά Εθνική οδό , επανέρχεται στη Νέα Εθνική οδό στο ύψος της Κινέττας , αν δεν κάνω λάθος.Αυτό συμβαίνει ΜΟΝΟ όταν επιλέγουμε ταχύτερη διαδρομή . Αν επιλέξουμε Συντομώτερη , τότε όλα πάνε καλά και η διαδρομή Αθήνα -Κόρινθος γίνεται από την Νέα Εθνική οδό στο σύνολό της.

Να υποθέσω ότι το πρόβλημα με την Κακιά Σκάλα(που ΔΕΝ υπάρχει πιά ) είναι η εξήγηση των παραπάνω προτιμήσεων ?

"Πολιτική ανυπακοή και....Αλληλοβοήθεια"
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Alkis27 (24 Οκτ. 2004 , 23:21)

 

ti enois? emena mu ipe oti dulevi.

 

 

Gia ksanarota ton...

 

 

δεν ξέρω. έτσι μου είπε. ίσως έκαμε λάθος. όταν τον δω θα τον ρωτήσω.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kostas73 (25 Οκτ. 2004 , 03:48)

 

φαινεται να εχεις κατασταλαγμενη γενικα αποψη οποτε δειχνεις να εχεις σαφεις τις ανάγκες σου. Ομως θα έλεγα, σαν βασικό κανόνα, να αποφύγεις τη δεσμευση ενός CF GPS. ενα BT θα σου χρησιμεύσει ακόμα και αν στο μέλλον αποφασίσεις να αλλάξεις συσκευη. Το ΕΤΕΝ νομίζω ομως οτι δεν εχει ΒΤ.

 

Σαν κοστος το 9090 θα ειναι πολυ μεγαλύτερο....(και σαν μέγεθος) ισως το MDA compact ειναι πιο ικανοποιητικό για τις ανάγκες σου (και πιο φθηνο).

 

υπάρχουν αντίστοιχα threads για καθένα απο αυτα.... ριξε και εκει μια ματια. ;)

 

 

Thanks. To ETEN exei BT. To QTEK 9090 to vrika 720Euros. Oso gia to BT GPS exeis dikio alla den tha mporo na exo kai BT Hands Free thn stigmh pou tha odhgo opote einai ena thema. To kalo me to 9090 kai to Imate PDA2K einai oti exoun kai WIFI ensomatomeno kai SE alla den exoun CF. Opote mallon katastalaksa sto 9090 h to Imate PDA2K. Makari na katafero na poulhso to P900 me to memory stick duo ton 128MB. (Mhpos zhtao polla? 5 mhnon den einai akoma kai einai se aristh katastash san kainourgio kai me ola ta aksesouar kai me epipleon mnimi 128MB me 500Euro kainoyrgio exei 625 mazi me thn mnhmh). Pantos eyxaristo gia tis apopseis sou.

Ο Σοφότερος άνθρωπος στον κόσμο είναι αυτός που σοφά χρησιμοποιεί την σοφία των άλλων!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος a621 (25 Οκτ. 2004 , 17:27)

 

Opote mallon katastalaksa sto 9090 h to Imate PDA2K.

 

 

Ειναι η ιδια συσκευη ! :D Qtek 9090 και PDA2K ! :)

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω το forum .... Εχω το P800 και θα ηθελα να το αντικαταστησω με καποιο μικρου μεγεθους PDA με δυνατοτητα τηλεφωνου-καμερας-και οποσδηποτε να μπορει να δεχτει GPS με χάρτη. διαβασα με προσοχή τις σελίδες (και ήταν και αρκετες..) Ποιο μοντελο προτεινεται?? για να βρω πληροφοριες απο το δικτυο? Ειμαι ασχετος με τα λειτουργικα και τις δυνατότητες των
Link to comment
Share on other sites

Φίλε haf δε ξέρω να σου απαντήσω εγώ. Ελπίζω να απαντήσει κάποιος άλλος... Το λέω αυτό για να μη φανεί πως αγνοώ την ερώτησή σου και προχορώ παρακάτω.. :happy:

 

 

Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με αυτό :

http://www.tomtom.com/support/ce/support/gps.php

 

a. Eίναι ολόκληρο πρόγραμμα ή μόνο upgrade?

 

b. Είναι δωρεάν ή απαιτεί να χρησιμοποιείς κάποιο προιόν της TomTom?

 

:whistle:

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

@ a621: στο 63ΧΧ μου δεν εχεις προβλημα με τα ΒΤ (και hf)

 

@ hef: λογω μικρού μεγέθους τσεκαρε το thread για MDA compact. Επίσης αναμένεται το MPx.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνει κανείς Activation το Destinator3 πρόσφατα?

 

Αν ναι, μπορεί να μου απαντήσει στο αν το activation γίνεται άμεσα ή αν χρειάζεται να περιμένεις κάποιες ώρες/μέρες για να σου στείλουν activation key?

 

Ευχαριστώ! :)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

αμεσότατα. online δεν το έκανες? με το που βαλεις τους αριθμους και αλλάξει η οθόνη θα σου δώσει το activation key
Link to comment
Share on other sites

Ξανα-ευχαριστώ ;)

 

Δε το έχω κάνει ακόμη. Περιμένω το 2210 μου εξ Αμερικής... (όπως λέμε το μάννα εξ ουρανού)...!!! :rolleyes:

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 4.01; Windows CE; PPC; 240x320))

 

Αρχικό Μήνυμα από kflynt2004

Ξανα-ευχαριστώ ;)

 

Δε το έχω κάνει ακόμη. Περιμένω το 2210 μου εξ Αμερικής... (όπως λέμε το μάννα εξ ουρανού)...!!! :rolleyes:

 

ade, kaloriziko ke kalodulefto :) :up:

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...