Jump to content

MLS NAVIGATOR or DESTINATOR3


petrakish
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους. Σκεφτομαι την αγορα του πακετου του Mio με το Destinator που κυκλοφορει στην ελληνικη αγορα. Μου εχουν δημιουργηθει καποιες αποριες σχετικα με το προιον τις οποιες πιθανως να μπορειτε να μου τις λυσετε.

 

1. Το πακετο περιεχει CD με τους χαρτες της ευρωπης (κλειδωμενους) και 128 μνημη. Οι ελληνικοι χαρτες ειναι γραμμενοι στη μνημη ή ερχονται και αυτοι σε CD?

 

2. Κατα το registration κλειδωνουν οι χαρτες με την συγκεκριμενη συσκευη? Μπορω να χρησιμοποιησω τους χαρτες και σε αλλη συσκευη?

 

3. Μπορω (για τον οποιονδηποτε λογο) να απεγκαταστησω το Destinator και να χρησιμοποιησω αλλο software? (εννοειται αφηνοντας ανοιχτη την επιλογη επανεγκαταστασης του Destinator).

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ghosteos (10 Σεπ. 2004 , 10:40)

 

Καλημερα σε ολους. Σκεφτομαι την αγορα του πακετου του Mio με το Destinator που κυκλοφορει στην ελληνικη αγορα. Μου εχουν δημιουργηθει καποιες αποριες σχετικα με το προιον τις οποιες πιθανως να μπορειτε να μου τις λυσετε.

 

1. Το πακετο περιεχει CD με τους χαρτες της ευρωπης (κλειδωμενους) και 128 μνημη. Οι ελληνικοι χαρτες ειναι γραμμενοι στη μνημη ή ερχονται και αυτοι σε CD?

 

2. Κατα το registration κλειδωνουν οι χαρτες με την συγκεκριμενη συσκευη? Μπορω να χρησιμοποιησω τους χαρτες και σε αλλη συσκευη?

 

3. Μπορω (για τον οποιονδηποτε λογο) να απεγκαταστησω το Destinator και να χρησιμοποιησω αλλο software? (εννοειται αφηνοντας ανοιχτη την επιλογη επανεγκαταστασης του Destinator).

 

Ευχαριστω

 

 

1. Είναι και στην SD και σε CD.

2. Ναι. "Δένει" το serial number με το ID της συσκευής. Πάντως μπορείς να το μεταφέρεις και σε άλλη συσκευή αν κάνεις αναβάθμιση. Αυτό γίνεται online και άμεσα χωρίς πρόβλημα. Από το το παλιό Pocket για να είσαι νόμιμος πρέπει να σβήσεις το activation (λέμε τώρα).

3. Μπορείς να εγκαταστήσεις/απεγκαταστήσεις το πρόγραμμα οποιαδήποτε στιγμή θέλεις και να το έχεις ταυτόχρονα με άλλα προγράμματα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ghosteos (10 Σεπ. 2004 , 10:40)

 

Καλημερα σε ολους. Σκεφτομαι την αγορα του πακετου του Mio με το Destinator που κυκλοφορει στην ελληνικη αγορα. Μου εχουν δημιουργηθει καποιες αποριες σχετικα με το προιον τις οποιες πιθανως να μπορειτε να μου τις λυσετε.

 

1. Το πακετο περιεχει CD με τους χαρτες της ευρωπης (κλειδωμενους) και 128 μνημη. Οι ελληνικοι χαρτες ειναι γραμμενοι στη μνημη ή ερχονται και αυτοι σε CD?

 

2. Κατα το registration κλειδωνουν οι χαρτες με την συγκεκριμενη συσκευη? Μπορω να χρησιμοποιησω τους χαρτες και σε αλλη συσκευη?

 

3. Μπορω (για τον οποιονδηποτε λογο) να απεγκαταστησω το Destinator και να χρησιμοποιησω αλλο software? (εννοειται αφηνοντας ανοιχτη την επιλογη επανεγκαταστασης του Destinator).

 

Ευχαριστω

 

Link to comment
Share on other sites

thanks για την αμεση απαντηση!

 

Ελπιζω να βγει καλυτερο απο τους χαρτες και ειδικοτερα την δρομολογηση των garmin (μιλαω για τον χαρτη της Αθηνας απο την Telenavis που διατειθεται απο τον Σκορδιλη).

 

Στην τελικη σου μενει και ενα pocket pc με ..δορυφορικη κεραια!!! Αν δεν σου κανει για GPS μπορεις παντα να βαλεις nova!!! :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ghosteos (10 Σεπ. 2004 , 11:18)

 

thanks για την αμεση απαντηση!

 

Ελπιζω να βγει καλυτερο απο τους χαρτες και ειδικοτερα την δρομολογηση των garmin (μιλαω για τον χαρτη της Αθηνας απο την Telenavis που διατειθεται απο τον Σκορδιλη).

 

Στην τελικη σου μενει και ενα pocket pc με ..δορυφορικη κεραια!!! Αν δεν σου κανει για GPS μπορεις παντα να βαλεις nova!!! :p

 

 

Καμία σχέση με τους χάρτες του Σκορδίλη. Αυτοί δεν έχουν ονόματα δρόμων στα ελληνικά, δεν έχουν δρομολόγηση, δεν έχουν αριθμούς στους δρόμους και είναι και ακριβοί...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ssarl (10 Σεπ. 2004 , 11:36)

 

Καμία σχέση με τους χάρτες του Σκορδίλη. Αυτοί δεν έχουν ονόματα δρόμων στα ελληνικά, δεν έχουν δρομολόγηση, δεν έχουν αριθμούς στους δρόμους και είναι και ακριβοί...

 

 

to destinator3 exei kai arithmisi dromwn?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος geovass (10 Σεπ. 2004 , 11:44)

 

to destinator3 exei kai arithmisi dromwn?

 

Ναι. Αν κάνεις click στον δρόμο σου λέει τον αριθμό (αριστερά-δεξιά). Μπορείς και ψάχνεις και με αρίθμηση δρόμων επίσης.

Link to comment
Share on other sites

Η καινουρια εκδοση του Σκορδιλη εχει πλεον δρομολογηση (η ετσι νομιζει τουλαχιστον!). Παντως εμενα πειραια-κηφησια επεμενε να με παει μεσα απο την αθηνα και μαλιστα ακομα και οταν ημουν στην εθνικη και το εβαζα να υπολογισει ξανα την διαδρομη επεμενε να με βγαζει απο την εθνικη και να με στελνει ..στην πατησιων!!! Αλλου για αλλου... :wacko: :blink: :whistle:
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση σε όσους χρησιμοποιούν το Destinator!

:)

 

Πόση μνήμη καταναλώνει το maximum σε μιά-δύο ώρα οδήγησης ή σε 3-4 απανωτά rerouting;

 

Γιατι έμενα με 21 mb ελέυθερα μου βγάζει μύνημα το PDA ότι χρειάζεται περισσότερο! :mad:

 

Πείτε γιατί απο το support μου απαντάνε τα e-mail αν 3 μέρες!

:wacko:

Samsung Galaxy SII

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lakis21 (10 Σεπ. 2004 , 12:28)

 

Ερώτηση σε όσους χρησιμοποιούν το Destinator!

:)

 

Πόση μνήμη καταναλώνει το maximum σε μιά-δύο ώρα οδήγησης ή σε 3-4 απανωτά rerouting;

 

Γιατι έμενα με 21 mb ελέυθερα μου βγάζει μύνημα το PDA ότι χρειάζεται περισσότερο! :mad:

 

Πείτε γιατί απο το support μου απαντάνε τα e-mail αν 3 μέρες!

:wacko:

 

Εγώ έχω λόγω XDA II έχω 42MB για RAM και δεν έχω βρει κανένα πρόβλημα. Ίσως τα 21 να είναι λίγα (κυρίως αν είναι το σύνολο του ελεύθερου χώρου που έχεις (RAM+Storage space)). Δοκίμασε να κάνεις λίγο χώρο παραπάνω και μάλλον θα λυθεί το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ssarl (10 Σεπ. 2004 , 14:09)

 

Εγώ έχω λόγω XDA II έχω 42MB για RAM και δεν έχω βρει κανένα πρόβλημα. Ίσως τα 21 να είναι λίγα (κυρίως αν είναι το σύνολο του ελεύθερου χώρου που έχεις (RAM+Storage space)). Δοκίμασε να κάνεις λίγο χώρο παραπάνω και μάλλον θα λυθεί το πρόβλημα.

 

 

Ναι είναι σύνολο και το μόνο που έχω στο PDA είναι το Destinator (με ελληνικά χώρις χάρτες) που δεν σε αφήνει να το κάνεις εγκτάσταση στην MMC! Στο site λέει ότι τρέχει σε PPC που έχουν 32ΜΒ και αναφέρει και το δικό μου (Siemens SX45) αλλά μετά από καμμιά ώρα τρώει και τα 21ΜΒ! :(

 

Μπορείς να δείς απο τα 42 πόση ελεύθερη σου μένει μετα απο μεγάλη διαδρομη και ενώ ακόμα είσαι στο Destinator;:worry:

 

Επίσεις γνωρίζει κανείς πώς εάν μπορώ να μεταφέρω το αρχεία του προγράμματος στην mmc;

Samsung Galaxy SII

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lakis21 (10 Σεπ. 2004 , 15:24)

 

Ναι είναι σύνολο και το μόνο που έχω στο PDA είναι το Destinator (με ελληνικά χώρις χάρτες) που δεν σε αφήνει να το κάνεις εγκτάσταση στην MMC! Στο site λέει ότι τρέχει σε PPC που έχουν 32ΜΒ και αναφέρει και το δικό μου (Siemens SX45) αλλά μετά από καμμιά ώρα τρώει και τα 21ΜΒ! :(

 

Μπορείς να δείς απο τα 42 πόση ελεύθερη σου μένει μετα απο μεγάλη διαδρομη και ενώ ακόμα είσαι στο Destinator;:worry:

 

Επίσεις γνωρίζει κανείς πώς εάν μπορώ να μεταφέρω το αρχεία του προγράμματος στην mmc;

 

 

Εκείνο που θα σε συμβούλευα είναι να κάνεις το εξής:

 

1. Να εγκαταστήσεις μόνο μια γλώσσα π.χ. μόνο ελληνικά ή αγγλικά. Αυτό μπορείς να το πετύχεις αλλάζοντας στην console από τα tools τη γλώσσα σε ελληνικά και μετά να βάλεις install program.

2. Να δοκιμάσεις να κάνεις με κάποιο πρόγραμμα π.χ. CoolEdit Pro "resample" τις φωνητικές οδηγίες έτσι ώστε να πιάνουν μικρότερο μέγεθος. Δεν ξέρω αν θα παίξει αυτή η λύση αλλά αξίζει να δοκιμάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Με μία γλώσσα δουλεύει αρκετά περισσότερο!

 

Περιμένω mail απο το support για το πως θα κάνω το πρόγραμμα εγκτάσταση στην mmc ή πως γι' αυτούς παίζει με 32MB PPC! Πάντως το Destinator πιάνει 7 MB εάν ελευθεροθούν αυτά πιστεύω ότι θα είναι OK!

 

Οπότε δείς την maximum μνήμη που σου έπιασε πές μου!

 

Anyway σ' ευχαριστώ πολύ!

Samsung Galaxy SII

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και σ' εμένα το Destinator,

 

στις πρώτες στιγμές μαζί του προσπαθώ να κάνω αποφυγή δρόμου Χωρις Ονομα, μάλλον όμως αυτό δεν είναι εφικτό?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος HStam (10 Σεπ. 2004 , 19:12)

 

Ήρθε και σ' εμένα το Destinator,

 

στις πρώτες στιγμές μαζί του προσπαθώ να κάνω αποφυγή δρόμου Χωρις Ονομα, μάλλον όμως αυτό δεν είναι εφικτό?

 

Μπορείς να κάνεις αποφυγή δρόμου χωρίς όνομα αν διαλέξεις ΟΨΗ->ΟΔΗΓΙΕΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ και διαλέξεις τον χωρίς όνομα δρόμο που θέλεις να αποφύγεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lakis21 (10 Σεπ. 2004 , 15:46)

 

Με μία γλώσσα δουλεύει αρκετά περισσότερο!

 

Περιμένω mail απο το support για το πως θα κάνω το πρόγραμμα εγκτάσταση στην mmc ή πως γι' αυτούς παίζει με 32MB PPC! Πάντως το Destinator πιάνει 7 MB εάν ελευθεροθούν αυτά πιστεύω ότι θα είναι OK!

 

Οπότε δείς την maximum μνήμη που σου έπιασε πές μου!

 

Anyway σ' ευχαριστώ πολύ!

 

 

Αρχική μνήμη: 88ΜΒ free

Πρόγραμμα μόνο: 82.8ΜΒ free

Μεγάλη διαδρομή: 74.20MB free

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ssarl (10 Σεπ. 2004 , 20:44)

 

Μπορείς να κάνεις αποφυγή δρόμου χωρίς όνομα αν διαλέξεις ΟΨΗ->ΟΔΗΓΙΕΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ και διαλέξεις τον χωρίς όνομα δρόμο που θέλεις να αποφύγεις.

 

 

 

Οκ, ευχαριστώ!

 

βέβαια προτιμητέο ήταν να μπαίνει στη λίστα της "αποφυγής" ώστε να μη λαμβάνεται υπ' οψιν στις δρομολογήσεις (όπως οι δρόμοι με.. ονοματεπώνυμο).

 

ΥΓ Τελικά όντως δεν τα πάει καλά με την SD μνήμη, 5 λεπτά δρομολόγηση 30χλμ... αρχίζει το στρίμωγμα στη βασική μνήμη

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ssarl (10 Σεπ. 2004 , 20:52)

 

Αρχική μνήμη: 88ΜΒ free

Πρόγραμμα μόνο: 82.8ΜΒ free

Μεγάλη διαδρομή: 74.20MB free

 

 

την 3.075 έκδοση έχεις;

Πώς γίνεται να σου τρώει μόνο 15ΜΒ;

 

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ :) :) :)

Samsung Galaxy SII

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος HStam (10 Σεπ. 2004 , 22:16)

 

Οκ, ευχαριστώ!

 

βέβαια προτιμητέο ήταν να μπαίνει στη λίστα της "αποφυγής" ώστε να μη λαμβάνεται υπ' οψιν στις δρομολογήσεις (όπως οι δρόμοι με.. ονοματεπώνυμο).

 

ΥΓ Τελικά όντως δεν τα πάει καλά με την SD μνήμη, 5 λεπτά δρομολόγηση 30χλμ... αρχίζει το στρίμωγμα στη βασική μνήμη

 

 

Τι Pocket PC εχεις ?

Το εστησα και εγω το Destinator3. Απο γραφικα ειναι πολυ καλο.

Βρισκει αμεσως το BT της Teletype και μου εδωσε στιγμα αμεσως !

Θα του κανω βολτες σημερα να δω πως παει.

Χθες μιλησα επιτελους και με τον τεχνικο της Cat Hellaς και λυσαμε το προβλημα του You are not authorized του Teletype.

 

ΑΥτα... :D

 

ΥΓ. Κατι που μολις βρηκα h**p://www.torrentreactor.net/torrents/download_25140 (Tomtom Navigator 3 - Europe [PC APP-ALL LANGUAGES].ISO) :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lakis21 (11 Σεπ. 2004 , 10:10)

 

την 3.075 έκδοση έχεις;

Πώς γίνεται να σου τρώει μόνο 15ΜΒ;

 

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ :) :) :)

 

 

Ναί την 3.075 έχω όπως όλοι υποθέτω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος geovass (11 Σεπ. 2004 , 10:10)

 

Τι Pocket PC εχεις ?

Το εστησα και εγω το Destinator3. Απο γραφικα ειναι πολυ καλο.

Βρισκει αμεσως το BT της Teletype και μου εδωσε στιγμα αμεσως !

Θα του κανω βολτες σημερα να δω πως παει.

Χθες μιλησα επιτελους και με τον τεχνικο της Cat Hellaς και λυσαμε το προβλημα του You are not authorized του Teletype.

 

ΑΥτα... :D

 

ΥΓ. Κατι που μολις βρηκα h**p://www.torrentreactor.net/torrents/download_25140 (Tomtom Navigator 3 - Europe [PC APP-ALL LANGUAGES].ISO) :rolleyes:

 

Πώς ακριβώς λύνεται το πρόβλημα με το You are not authorized ;;; Για την απόκλιση στο στίγμα σου είπε τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος geovass (11 Σεπ. 2004 , 10:10)

 

Τι Pocket PC εχεις ?

Το εστησα και εγω το Destinator3. Απο γραφικα ειναι πολυ καλο.

Βρισκει αμεσως το BT της Teletype και μου εδωσε στιγμα αμεσως !

Θα του κανω βολτες σημερα να δω πως παει.

Χθες μιλησα επιτελους και με τον τεχνικο της Cat Hellaς και λυσαμε το προβλημα του You are not authorized του Teletype.

 

ΑΥτα... :D

 

 

h2210. Οι διαφορές από SD se SD είναι τεράστιες. Η προηγούμενη SD που είχα έκανε τη δρομολόγηση σε 10+ λεπτά. Μιά άλλη που βρήκα Τranscend την έκανε σε 4-5λεπτά. Και ακολούθησα τη συμβουλή του ssarl (φόρτωμα στην κύρια μνήμη) και κατέβηκε στα 45 δευτερα.

 

Που είναι πολλά και πάλι όμως.

 

Το Route66 την κάνει σε 5 δεύτερα me τους χάρτες στην SD. Ίσως λιγότερα δεδομένα. Οπότε σκέφτηκα μήπως έκοβα το χάρτη του Destinator, να περιλαμβάνει μόνο Αττική, αλλά το εικονίδιο "Αποκοπή χάρτη" είναι μονίμως ανενεργό στην console. Καμμια ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ssarl (11 Σεπ. 2004 , 11:57)

 

Πώς ακριβώς λύνεται το πρόβλημα με το You are not authorized ;;; Για την απόκλιση στο στίγμα σου είπε τίποτα;

 

 

Λοιπον, δουλεψα λιγο το Destinator και πραγματικα εμεινα αναβδος!! Παιδια το προγραμα ειναι φανταστικο. Δεν του λειπει τιποτα απο ενα σωστο GPS software για την Ελλαδα.

Το re-routing το κανει μεσα σε 2-4 δευτερα (οι χαρτες ειναι στην SD !!) ειναι ταχυτατο !!

 

Το προγραμα της Teletype εχει καλυτερους χαρτες για εκτος Αττικης (πχ Κεφαλονια - ειχε και τους πιο κουφους δρομους !) αλλα αμα εισαι στα 50μ χανει την πορεια σιγουρα. Εαν το παρακολουθεις απο τα 250μ και πανω ειναι μια χαρα.

 

Η μαγικη λυση απο το email του τεχνικου...

 

Οδηγίες registry σε Qtek

 

Σας στελνω ενα cab αρχειο που αφου το τρεξετε μεσα στο QTEK θα δημιουργησει το προγραμμα PHM Regedit.

 

Λοιπον,εκει μεσα,με επιλεγμενο το device θα πατε Tools->Find και αφου επιλεξετε και τις τρεις επιλογες του Look at θα γραψτε TeletypeBT01 και πατηστε find next.

 

Το αποτελεσμα που ζητατε ειναι ενα φακελακι του τυπου 00********** (αν δεν βγει με την πρωτη ξαναπατηστε find next) οπου αστερακια ειναι νουμερα και γραμματα που ειναι διαφορετικα σε καθε QTEK (γι αυτο και υπαρχει το προβλημα)

 

Αφου σημειωστε το νουμερα θα ανοιξτε το προγραμμα και θα πατε Tools->Preferences->Plugins και εκει θα δωσετε τον εξης κωδικο,οπως ακριβως σας τον γραφω (τα κεφαλαια κεφαλαια κλπ).

 

BTSOFTWARE\Microsoft\Bluetooth\Device\00**********\name οπου αστερακια τα νουμερα-γραμματα που θα εχετε βρει.

 

Στη συνεχεια πατηστε ΟΚ πανω δεξια,μετα File->Quit Program και υστερα ανοιξτε και δουλεψτε κανονικα.

 

Οταν θα πατε tools / GPS status / status θα επιλεγετε παντα find GPS Port.

 

Με εκτίμηση,

 

Control & Advanced Technologies Hellas AEBE

Ζακύνθου 4

ΤΚ16451 Αργυρούπολη

τηλ. 2109951651

http://www.cathellas.gr

Link to comment
Share on other sites

Η δρομολόγηση του Route 66 είναι λίγο αστεία ή μου φαίνεται...?

 

Μια μέρα το έχω μόνο αλλά 2-3 προσπάθειες που έκανα μου έβγαζε κάτι τεράστιους κύκλους ακολουθώντας κύριους δρόμους. Βέβαια αγνοούσα τις οδηγίες και μου έκανε rerouting αλλά και πάλι κάνοντας κύκλους...

 

To rerouting βέβαια πανγρήγορο... και το πρόγραμμα έκανε μόνο 55 euro αλλά η δρομολόγηση έτσι όπως γίνεται με χαλάει κάπως...

 

Τα data του χάρτη νομίζω πως είναι κάπως παλιά σε κάποια σημεία... Ζωγράφου που μένω έχω την εντύπωση πως έχει την Ηρώων Πολυτεχνείου ως διπλής κατεύθυνσης...

 

Ας ελπίσουμε πως σε νέα έκδοση θα υπάρχουν καλύτερα data. Αλλά για τα χρήματα που έδωσα μπορώ να πω πως δεν έχω κανένα παράπονο...

http://www.jimnyclub.gr/forum/templates/subSilver/images/logo_phpBB.gif

Link to comment
Share on other sites

Ego xrisimopio to ROUTE66 ke ime efxaristimenos.Me evgale apo Marousi Kalithea poli orea.To provlima me tis monodromisis ine geniko se ola ta software giati stin Ellada oi dimoi alazoun tis monodromisis etsi gia plaka.
Η συζήτηση έχει υπερεκτιμηθεί ως μέσο επίλυσης διαφορών
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...