Jump to content

MLS NAVIGATOR or DESTINATOR3


petrakish
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω ηθελα να ρωτησω γιατι ρε μεγαλε θα γελασεις με την ψυχη σου αν δεις καποιο πεζο με gps?Δηλαδη σε μια πολη οταν ειμαστε πεζοι ξερουμε ολους τους δρομους ενω οταν κινουμαστε με αμαξι δεν τους ξερουμε;Σε πληροφορω παντως οτι το ROUTE66 στην εκδοση του για τα κινητα τηλεφωνα στο routing εχει επιλογη για πεζους.Ισως και αυτοι ειναι Κατινες για σενα.
Η συζήτηση έχει υπερεκτιμηθεί ως μέσο επίλυσης διαφορών
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Pedia mou fenete oti ksefigame ligo apo to thema an thimame kala milagame gia programata ploigisis me gps

 

tora oso afora gia to pion einai to gps pliroforiaka apo oti ksero gia to gps sto autokinito asholite mono ta 3 teleftea xronia oso gia tin ellada den ehei klisi oute xrono alla san pezos (se monopatia sto vouno) to xrisimo pano apo 6 xronia (magellan gps 320)

 

pantos to pragmatika gelio einai na rin leme o enas ston allon gia kati pou einai ligo poli xrisimo se olous mas aplos se orismenous einai zotikis simasias

ONEPLUS 6, HUAWEI P10 PLUS, NEXUS 6P, NEXUS 7 (2013), RASBERRY PI2
Link to comment
Share on other sites

Ό,τι θες διαβάζεις εδώ πέρα..

Το πως χρησιμοποιεί καθένας το ppc+gps του είναι δικό του θέμα..

Τα περισσότερα software για gps σίγουρα δεν απευθύνονται μόνο στα αυτοκίνητα αλλά και στους πεζούς..

Άλλωστε αν κάποιος θέλει gps για το αυτοκίνητο του μόνο, μπορεί να καταφύγει σε ακριβότερες και καλύτερες λύσεις..

 

Πριν κυκλοφορήσουν ευρέως χάρτες της Αθήνας η επαφή των περισσοτέρων μας με προγράμματα αυτού του είδους ήταν σε ταξίδια που είχαμε κάνει..

Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει ppc+gps με διάφορα από τα πολύ γνωστά software σε διάφορες Ευρωπαϊκές πόλεις σαν πεζός , και ομολογώ ότι ήταν πολύ εύχρηστο..

 

Η επισήμανση του pastrengo για τους πεζούς τουρίστες νομίζω ήταν πολύ σωστή και όντως πρέπει να συμπεριληφθεί στο destinator όπως σε άλλα μεγάλα προγράμματα..

 

Άλλωστε ο χάρτης του Destinator για την Αθήνα πρωτοκυκλοφόρησε στο site olympicnavigation..

Σε ποιούς απευθύνεται αυτό το site??

Φυσικά στους τουρίστες που θα έρχονταν στην Αθήνα για τους Ολυμπιακούς..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως αναγκαζομαι να επαναλθω στη διαμαχη με τον αγαπητο gkp.Ο εν λογω κυριος μου εστειλε pm οτι δεν εκφραστηκα καλα για τον ατομο του(ισως γιατι διαφωνησα) και μαλιστα με απειλησε λεγοντας μου οτι το αισθημα της ασφαλειας ειναι απατηλο.Τον αφηνω στην κριση των υπολοιπων.
Η συζήτηση έχει υπερεκτιμηθεί ως μέσο επίλυσης διαφορών
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Alexkass (28 Σεπ. 2004 , 20:51)

 

ηρεμία και ας επιστρέψουμε στο θέμα :)

 

 

:!:

 

παράπονα στον moderator αν και δεν νομίζω ότι αζίξει.

 

ας τελειώσει εδώ το θέμα.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος stratus (28 Σεπ. 2004 , 23:25)

 

Δυστυχως αναγκαζομαι να επαναλθω στη διαμαχη με τον αγαπητο gkp.Ο εν λογω κυριος μου εστειλε pm οτι δεν εκφραστηκα καλα για τον ατομο του(ισως γιατι διαφωνησα) και μαλιστα με απειλησε λεγοντας μου οτι το αισθημα της ασφαλειας ειναι απατηλο.Τον αφηνω στην κριση των υπολοιπων.

 

 

Εγώ σταματάω την διαμάχη μιας και ουσιαστικά δεν καταλήγει πουθενά. Όμως πρέπει να αποφασίσεις όμως αν σου είμαι αγαπητός η όχι γιατί τα προηγούμενα μηνύματα σου άλλα υποστήριζαν.

 

Τώρα πίσω στο θέμα μας.

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kplr

 

Ό,τι θες διαβάζεις εδώ πέρα

Το πως χρησιμοποιεί καθένας το ppc+gps του είναι δικό του θέμα..

Τα περισσότερα software για gps σίγουρα δεν απευθύνονται μόνο στα αυτοκίνητα αλλά και στους πεζούς..

Άλλωστε αν κάποιος θέλει gps για το αυτοκίνητο του μόνο, μπορεί να καταφύγει σε ακριβότερες και καλύτερες λύσεις..

 

Πριν κυκλοφορήσουν ευρέως χάρτες της Αθήνας η επαφή των περισσοτέρων μας με προγράμματα αυτού του είδους ήταν σε ταξίδια που είχαμε κάνει..

Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει ppc+gps με διάφορα από τα πολύ γνωστά software σε διάφορες Ευρωπαϊκές πόλεις σαν πεζός , και ομολογώ ότι ήταν πολύ εύχρηστο..

 

Η επισήμανση του pastrengo για τους πεζούς τουρίστες νομίζω ήταν πολύ σωστή και όντως πρέπει να συμπεριληφθεί στο destinator όπως σε άλλα μεγάλα προγράμματα..

 

Άλλωστε ο χάρτης του Destinator για την Αθήνα πρωτοκυκλοφόρησε στο site olympicnavigation..

Σε ποιούς απευθύνεται αυτό το site??

Φυσικά στους τουρίστες που θα έρχονταν στην Αθήνα για τους Ολυμπιακούς..

 

Δυστηχώς για εσένα μόνος σου καταρίπτεις το επιχείρημα σου για δρομολόγηση στους πεζούς. Αφού είναι όπως τα λες και η εταιρία προνόησε για τους πεζούς τουρίστες στους ολυμπιακούς αγώνες πως και δεν υπάρχει στο destinator3 η δυνατότητα για δρομολόγηση για αυτούς όταν κινούνται χωρίς όχημα;;;

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jgk31

 

Pedia mou fenete oti ksefigame ligo apo to thema an thimame kala milagame gia programata ploigisis me gps

tora oso afora gia to pion einai to gps pliroforiaka apo oti ksero gia to gps sto autokinito asholite mono ta 3 teleftea xronia oso gia tin ellada den ehei klisi oute xrono alla san pezos (se monopatia sto vouno) to xrisimo pano apo 6 xronia (magellan gps 320)

 

Τώρα είπες την μεγαλύτερη αλήθεια που υποστηρίζω από την αρχή της κουβέντας. Ότι το gps είναι εργαλείο που στους πεζούς είναι απαραίτητο μόνο στις περιπτώσεις που αναφέρεις...Βουνό , δάση και δυσβατες περιοχές είναι κάποια από τα σημεία που είναι υποχρεωτικό...

 

Κάποιοι εδώ νομίζω όμως ότι δεν έχουν αντιληφθεί ότι δεν θεωρώ ασήμαντο το να υπάρχουν σημεία ενδιαφέροντος όπως τράπεζες , ATM's , Μουσεία, αξιοθέατα , τραίνα , μετρό κτλ κτλ .Αντίθετα είναι απαραίτητες τέτοιες πληροφορίες...

Θεωρώ άκρως περιττό όμως να μου δείξει στον χάρτη πως θα πάω κάπου με τα πόδια???? Αφου με τα πόδια είμαι πάω όπου θέλω όπως θέλω και από όπου θέλω...Πρέπει να μου κάνει με μπλε την διαδρομή που θα ακολουθήσω και εγώ σαν χαζός να την ακολουθήσω????

 

Για να μην το κουράζουμε όμως η ίδια η εταιρία δεν ενσωμάτωσε κάτι εντελώς αχρείαστο στο πρόγραμμα της...

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά..συνέλθετε λιγάκι...φυσικά και έχει δίκιο ο GKP..Μα τί παιδιά είστε εσείς ? Ακου δρομολόγηση για πεζούς με το GPS..Ακόμα κλαίω από τα γέλια ! Δηλαδή από ότι καταλαβαίνω την έχετε δει μέλη του πληρώματος του "Enterprize" της γνωστής σε όλους σειράς "Star Trek" όπου διακτινίζονταν από το σκάφος τους στην επιφάνεια άγνωστων πλανητών και εξερευνούσαν την άγνωστη περιοχή με χρησιμοποιώντας κάτι που θύμιζε PDA και θέτοντας σε λειτουργία το μελλοντικό GPS !!!! Μόνο που αυτοί περπατούσαν στις άγριες ερήμους του πλανήτη Ανδρομέδα-2 στον αστερισμό του Σείριου αναζητώντας εξωγηινες μορφές ζωής , ενώ εσείς διασχίζετε την Πατησίων στο ύψος του Πολυτεχνείου αναζητώντας την οδό Στουρνάρα για να ανακαλύψετε το ηλεκτρονικό κατάστημα με τα πιο φθηνά DVD δισκάκια !! Ελεος...επιστρέψτε στην πραγματικότητα και συνέλθετε..
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Alkis27 (29 Σεπ. 2004 , 00:59)

 

Ρε παιδιά..συνέλθετε λιγάκι...φυσικά και έχει δίκιο ο GKP..Μα τί παιδιά είστε εσείς ? Ακου δρομολόγηση για πεζούς με το GPS..Ακόμα κλαίω από τα γέλια ! Δηλαδή από ότι καταλαβαίνω την έχετε δει μέλη του πληρώματος του "Enterprize" της γνωστής σε όλους σειράς "Star Trek" όπου διακτινίζονταν από το σκάφος τους στην επιφάνεια άγνωστων πλανητών και εξερευνούσαν την άγνωστη περιοχή με χρησιμοποιώντας κάτι που θύμιζε PDA και θέτοντας σε λειτουργία το μελλοντικό GPS !!!! Μόνο που αυτοί περπατούσαν στις άγριες ερήμους του πλανήτη Ανδρομέδα-2 στον αστερισμό του Σείριου αναζητώντας εξωγηινες μορφές ζωής , ενώ εσείς διασχίζετε την Πατησίων στο ύψος του Πολυτεχνείου αναζητώντας την οδό Στουρνάρα για να ανακαλύψετε το ηλεκτρονικό κατάστημα με τα πιο φθηνά DVD δισκάκια !! Ελεος...επιστρέψτε στην πραγματικότητα και συνέλθετε..

 

 

Αν δεν σου αρέσει η ιδέα για πεζή πλοήγηση δικαίωμά σου όπως και δικαίωμα κάποιων να τους αρέσει. Τα περί Star Trek και Σειρίου δεν νομίζω ότι αρμόζουν στο forum.

Έχεις βρεθεί ποτέ στο εξωτερικό να ψάχνεις μια διεύθυνση με τα πόδια και οι ντόπιοι είτε να μην ξέρουν γρι αγγλικά είτε να μην σου μιλάνε επίτηδες αγγλικά (Γαλλία); Εγώ επειδή έχω βρεθεί ξέρω πόσο χρήσιμο θα μου ήταν ένα GPS.

Αν όλος ο κόσμος σου είναι η Στουρνάρη και η Πατησίων εντάξει, μην το χρησιμοποιείς το GPS πεζός.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ssarl (29 Σεπ. 2004 , 07:50)

 

Αν δεν σου αρέσει η ιδέα για πεζή πλοήγηση δικαίωμά σου όπως και δικαίωμα κάποιων να τους αρέσει. Τα περί Star Trek και Σειρίου δεν νομίζω ότι αρμόζουν στο forum.

Έχεις βρεθεί ποτέ στο εξωτερικό να ψάχνεις μια διεύθυνση με τα πόδια και οι ντόπιοι είτε να μην ξέρουν γρι αγγλικά είτε να μην σου μιλάνε επίτηδες αγγλικά (Γαλλία); Εγώ επειδή έχω βρεθεί ξέρω πόσο χρήσιμο θα μου ήταν ένα GPS.

Αν όλος ο κόσμος σου είναι η Στουρνάρη και η Πατησίων εντάξει, μην το χρησιμοποιείς το GPS πεζός.

 

Ευτυχώς που υπάρχουν και κάποιοι με τα μυαλά του ssarl , και δείχνουν ότι η εμπειρίες από την καθημερινή χρήση ενός "εργαλείου" , μπορεί να μετατραπουν και σε άλλα χρήσιμα πράγματα (έστω και "κατινοειδή").

Θα ήθελα αν ξέρει κανείς να μου πει ,

1.πως μπορούν να αξιοποιηθούν τα 2 αρχεία της Enarro που υπάρχουν στο CD του Destinator3 , και

2.με τι τρόπο μπορώ να διαγράψω τους ελληνικούς χάρτες απο την μνήμη SD και να τους ξαναγράψω στην Κύρια μνήμη , για πιο γρήγορο routing , χωρίς να κάνω ζημιά στο πρόγραμμα ......Ευχαριστώ

"Πολιτική ανυπακοή και....Αλληλοβοήθεια"
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ssarl (29 Σεπ. 2004 , 07:50)

 

Αν δεν σου αρέσει η ιδέα για πεζή πλοήγηση δικαίωμά σου όπως και δικαίωμα κάποιων να τους αρέσει. Τα περί Star Trek και Σειρίου δεν νομίζω ότι αρμόζουν στο forum.

Έχεις βρεθεί ποτέ στο εξωτερικό να ψάχνεις μια διεύθυνση με τα πόδια και οι ντόπιοι είτε να μην ξέρουν γρι αγγλικά είτε να μην σου μιλάνε επίτηδες αγγλικά (Γαλλία); Εγώ επειδή έχω βρεθεί ξέρω πόσο χρήσιμο θα μου ήταν ένα GPS.

Αν όλος ο κόσμος σου είναι η Στουρνάρη και η Πατησίων εντάξει, μην το χρησιμοποιείς το GPS πεζός.

 

 

ΟΚ ανακατασκευάζω λοιπόν..όσοι βρίσκονται συχνά (αλήθεια πόσοι είναι αυτοί ?) σε ξένες χώρες και ψάχνουν να βρουν μια διεύθυνση με τα πόδια (λίγο δύσκολο το κόβω πχ στο αχανές Λονδίνο να περπατάς...) ας χρησιμοποιήσουν το Star Trek κιτ τους αφού το θεωρούν τόσο χρήσιμο. Οι υπόλοιποι όμως κακομοίρηδες (με την καλή έννοια) που ψάχνουν να βρουν σε ποιά καφετέρια της Φωκίωνος θα κάτσουν να πιουν τον καφέ τους , ας περιοριστούν στον παλιό κλασικό τρόπο παρακαλώ γιατί κινδυνεύουν να τους φορέσουν ζουρλομανδία ! Ελεος !

Link to comment
Share on other sites

To 2. το βρήκα μόνος μου (μέσα από την Console)....για το 1. ψάχνω ακόμη ......κάθε βοήθεια δεκτή :)
"Πολιτική ανυπακοή και....Αλληλοβοήθεια"
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος pastrengo (29 Σεπ. 2004 , 08:44)

 

Ευτυχώς που υπάρχουν και κάποιοι με τα μυαλά του ssarl , και δείχνουν ότι η εμπειρίες από την καθημερινή χρήση ενός "εργαλείου" , μπορεί να μετατραπουν και σε άλλα χρήσιμα πράγματα (έστω και "κατινοειδή").

Θα ήθελα αν ξέρει κανείς να μου πει ,

1.πως μπορούν να αξιοποιηθούν τα 2 αρχεία της Enarro που υπάρχουν στο CD του Destinator3 , και

2.με τι τρόπο μπορώ να διαγράψω τους ελληνικούς χάρτες απο την μνήμη SD και να τους ξαναγράψω στην Κύρια μνήμη , για πιο γρήγορο routing , χωρίς να κάνω ζημιά στο πρόγραμμα ......Ευχαριστώ

 

 

1. Το Enarro είναι απλά ΤΡΟΜΕΡΟ! Σου αφηγήτε στα Ελληνικά το EnarroWithGreekAthensGuideSetup.exe την ιστορία για διάφορα αξιοθέατα στην παλιά και στην σύχρονη ΑΘΗΝΑ! Οταν το εκτελέσεις σου κάνει εγκτατάσταση 3 προγράμματα:

ι. Enarro Guide Player

ii. Enarro Greek Guide to Athens

iii. Windows Media Control for Pocket IE (αυτό πρέπει να γίνει αναγκαστηκά εγκατάσταση στο Default Directory στην κύρια μνήμη για να δουλέψει σώστα!)

 

2. Απο την κονσόλα του Destinator κάνει remove του χάρτη από στη SD και το κάνει στην κύρια μνήμη πατόντας το κουμπάκι αλλαγή και επιλέγωντας 'Κύρια Μνήμη'.

 

;)

Samsung Galaxy SII

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα δεν ειναι πως χρησιμοποιουμε το gps αλλα οτι καποιοι εδω μεσα ειρωνευονται τους αλλους επειδη δεν το χρησιμοποιουν με το τροπο που αυτοι νομιζουν οτι ειναι σωστο.Εξαλλου ειναι υποχρεωτικο να ξερουμε που πεφτει η Στουρναρη.Για να παει καποιος στο Μαρουσι να μου πει που πεφτει η Αλαμανας που ουτε οι ιδιοι κατοικοι ξερουν λογω μιας ιδιομορφιας του συγκεκριμενου δρομου ή που πεφτει στο Μαρουσι η Βορειου Ηπειρου ενας δρομος που χωριζεται στη μεση απο σπιτια και δεν υπηρχε περιπτωση να βρω τον αριθμο που ηθελα χωρις την βοηθεια του gps.
Η συζήτηση έχει υπερεκτιμηθεί ως μέσο επίλυσης διαφορών
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lakis21 (29 Σεπ. 2004 , 09:01)

 

 

 

Σ' ευχαριστώ φίλε μου για όλα .Και μιά ερώτηση ακόμη : Μήπως η εγκατάσταση της Enarro τρώει πολύ από την κύρια μνήμη ; ή μπορεί να γίνει εγκατάσταση και στην SD ?
"Πολιτική ανυπακοή και....Αλληλοβοήθεια"
Link to comment
Share on other sites

Και να μην ξεχναμε οτι οταν βγηκαν τα πρωτα κινητα ολοι κοροιδευαν αυτους που ειχαν ως επιδειξιες(ισως απο την ζηλια τους)Αυτη την στιγμη θεωρειτε αυτονοητο να εχεις κινητο.
Η συζήτηση έχει υπερεκτιμηθεί ως μέσο επίλυσης διαφορών
Link to comment
Share on other sites

στην πραγματικότητα δεν θέλουν δρομολόγηση. ΑΠΛΟ στίγμα θέλουν. κοιτάνε τα στενά και πάνε. ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΟΙ ΠΕΖΟΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΥΣ, ΦΑΝΑΡΙΑ, ΚΛΠ ΚΛΠ.

 

αντίστιχο σχετικό πρόγραμμα υπάρχει για όλα τα μετρό :)

 

Υ.Γ. αν κάποιος (όχι τυφλός) θέλει να ακούει μια φωνή να του λέει στρίψε δεξιά κλπ κλπ αυτό είναι αστείο και κανείς μα κανείς δεν μπορεί να μου πει το ανάποδο. άλλο να δει στον χάρτη: ο δορυφόρος λέει ότι είμαι εδώ Χ και θέλω να πάω στο Ζ άρα θα πάρω το μετρό (άλλο πρόγραμμα). θα κατεβώ εκεί και μετά πόδια για 2 στενά.

 

θέλει δρομολόγηση? σαν τον ανθρώπινο εγκέφαλο τπτ στον κόσμο!

 

(θέλω να σας δω Σαββάτο βράδυ που για να πάτε Φάληρο Γλυφάδα κάνετε 3 ώρες και αν το πρόγραμμα θα σας δείχνει μικρά στενά από θεωμήτωρος, γκολφ κλπ κλπ :) )

 

καλά είναι αλλά με μέτρο όλα αυτά. ο ανθρώπινος εγκέφαλος και κρίσει (τουλάχιστον τον περισσότερων ανθρώπων) είναι κλάσεις ανώτερος.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος pastrengo (29 Σεπ. 2004 , 09:27)

 

Σ' ευχαριστώ φίλε μου για όλα .Και μιά ερώτηση ακόμη : Μήπως η εγκατάσταση της Enarro τρώει πολύ από την κύρια μνήμη ; ή μπορεί να γίνει εγκατάσταση και στην SD ?

 

 

Τα δύο πρώτα βάλτα στην SD το Media control βαλτο στην κύρια μνήμη (γιατί αλλιώς δεν θα ακούς την αφήγηση)! ;)

Samsung Galaxy SII

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος stratus (29 Σεπ. 2004 , 09:25)

 

Το θεμα δεν ειναι πως χρησιμοποιουμε το gps αλλα οτι καποιοι εδω μεσα ειρωνευονται τους αλλους επειδη δεν το χρησιμοποιουν με το τροπο που αυτοι νομιζουν οτι ειναι σωστο.Εξαλλου ειναι υποχρεωτικο να ξερουμε που πεφτει η Στουρναρη.Για να παει καποιος στο Μαρουσι να μου πει που πεφτει η Αλαμανας που ουτε οι ιδιοι κατοικοι ξερουν λογω μιας ιδιομορφιας του συγκεκριμενου δρομου ή που πεφτει στο Μαρουσι η Βορειου Ηπειρου ενας δρομος που χωριζεται στη μεση απο σπιτια και δεν υπηρχε περιπτωση να βρω τον αριθμο που ηθελα χωρις την βοηθεια του gps.

 

 

Kai tin dromologisi gia tous pezous ti tin theleis?To aplo stigma den sou ftanei??? To steno tha to deis ston xarti...Theleis na sou leei pigene deksia kai aristera otan kineisai me ta podia??? XAXXAAAAXXAAXXA.

Orismenoi opos eustoxa leei o Alkis26 einai apo allon planiti.

O gkp exei apolito dikio pou ipostirizei oti den xreiazetai dromologisi gia pezous kai exete pesei oloi na ton fate.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κατι και εγώ ?

Τελικα το destinator 3 υπάρχει από μονο του σε software?

Που ? Αν ναι ποσο κανει (εδω στην Ελλαδα λεμε ετσι ?)

 

φιλικα

Αν καποιος θελει GPS για πεζους υπάρχει και το Casio ρολοι που σου δίνει το στιγμα σου

Link to comment
Share on other sites

Να πω και γω την άποψή μου για την χρήση GPS από τους πεζούς και να κάνω κάποιες παρατηρήσεις.

Φυσικά ξεκινώ λέγοντας πως ο καθένας μας μπορεί να αγοράσει ότι θέλει και να το εκμεταλευτεί όπως αυτός νομίζει, το αν το χρειάζετε αφορά μόνο τον ίδιο. Περί ορέξεως...

Πρώτα από όλα λόγω του ότι ο πεζός κινήτε κυρίως σε πεζοδρόμια δε θα έχει σωστή λήψη, ή μάλλον σπάνια θα έχει λήψη, αφού παρεμβάλοντε τεράστια κτίρια, το GPS δεν μπορεί να το έχει στο... κεφάλι αλλά θα το κρατά στο χέρι κλπ. Άρα το θέμα της λήψης είναι ένα πολύ συμαντικό πρόβλημα!

Για τη δρομολόγηση τα είπαν και άλλοι, δεν έχω να προσθέσω κάτι, κατά τη γνώμη μου η δρομολόγηση είναι απαραίτητη μόνο στο αυτοκίνητο που δεν μπορείς να δεις (κινούμενος) σε ποια οδό είσαι και που θα πρέπει να στρίψεις. Εκεί το GPS υπερτερεί από τους χάρτες, γιατί όσο καλός και αν είναι, ακόμη και αν κάνεις road book πριν ξεκινήσεις, είναι αδύνατο να μηδενίζεις το χιλιομετρητή κάθε λίγο για να ξέρεις που ακριβώς είσαι και πολλές φορές δεν μπορείς να δεις την πινακίδα με την οδό.

Αντίθετα όταν είσαι πεζός ο χάρτης βοηθά πιο πολύ (κατά τη γνώμη μου πάντα) αφού δε σε δεσμεύει με ανοιχτό πεδίο για λήψη και πολύ εύκολα μπορείς να δεις που ακριβώς είσαι πάνω στο χάρτη και να κινηθείς.

Παρ΄όλο που χρησιμοποιώ GPS εδώ και 5 χρόνια βρήκα την κίνηση σαν πεζός καλύτερη με χάρτη παρά με GPS. Απλά αν θέλω να πάω κάπου τυπώνω από το maps.flash.gr το χάρτη και πάω πολύ εύκολα! Το GPS με δυσκόλεψε πολύ, όταν το δοκίμασα.

Φυσικά υπάρχουν και περιπτώσεις που ανέφερε και κάποιος φίλος πριν που κάποιους δρόμους τους βρήκε μόνο με GPS, αλλά αυτό είναι πολύ σπάνιο πιστεύω.

Όσο αφορά κάτι άλλο που αναφέρθηκε, ότι δηλαδή το GPS έχει σημεία ενδιαφέροντος όπως ΑΤΜ, μουσεία κλπ, νομίζω ότι υπάρχουν χάρτες (πχ ο τελευταίος της Road για την Αθήνα) που τα έχουν όλα αυτά και πιο αναλυτικά!

Οπότε θα πρότεινα χάρτη και μόνο χάρτη για τους πεζούς!

Link to comment
Share on other sites

φίλε axidous, χρησιμοποίησε την: 'Αναζήτηση σε αυτό το θέμα'

 

ευχαριστώ πολύ.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Tha ithela kai ego na katatheso tin prosopiki mou apopsi oso afora tin dromologisi gia tous pezous.

Pragmatika einai oti pio asteio exo akousei kai aporo pos orismenoi epesan na fane ton gkp legontas diafora otan ipostirikse tin gnomi tou.

Diladi thelete na ginoume antelos pathitika onta kai na apofasizei ena Pocket PC apo pou tha kinithoume me ta podia?

Aparaitites se ena programma einai mono plirofories me simantika meri , aksiotheata kai alla. To na pei se enan pezo pos tha paei pou einai entelos ilithio. Isos xreiazetai se periptoseis me anthropous me eidikes anagkes alla auto einai alli sizitisi.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα... τι ανταπόκριση ήταν αυτή! :o

Θα ήθελα να τονίσω τα εξής:

1. το ΜΙΟ που έχω εγώ (palm top) έχει ενσωματωμένο GPS και συνεπώς δεν νιώθω τόσο "γελοία" όταν το ανοίγω στο λεωφορείο να δω τη διαδρομή μου. Εάν συναντηθούμε στο λεωφορείο και κρατάω το palm top μπορείτε να σχολιάσετε όπως θέλετε την αισθητική μου... εμένα καθόλου δεν θα με πειράξει! :alien:

2. Δεν είναι τόσο η πλοήγηση το χρήσιμο εργαλείο, (προς το παρόν) όσο να δω που πέφτει το μέρος που θέλω να πάω και από πού. Μπορώ να το ανοίγω και να το κλείνω όποτε θέλω. Θα είχε νόημα η δρομολόγηση, εάν μου πρότεινε διαδρομές με Μέσα Μαζικής Μεταφοράς (μετρό, τραμ, λεωφορεία) και επέλεγα αυτή που θέλω και μου έδινε στοιχεία των στάσεων, κλπ :)

3. Στα δικά μου ταξίδια, δεν νιώθω καθόλου γελοία όταν περπατάω στην πόλη με το Α to Z (στο Λονδίνο π.χ.) και συνεπώς δεν νιώθω γελοία εάν αντικαταστήσω τον χάρτη με ένα εργαλείο με το οποίο μάλιστα μπορώ να αγοράσω μία φορά όλο το χάρτη της χώρας!!! Plus ότι θα πάρω και από το Enarro διαδρομές και ξενάγηση για την πόλη ή τη χώρα αυτή! (προτιμώ να ταξιδεύω χωρίς πρακτορείο και ξεναγούς...)

4. Το palm top είναι δύο σε ένα. Πηγαίνω κάπου με τα πόδια και το χρησιμοποιώ και ταυτόχρονα στο ίδιο μέρος πηγαίνω κάπου με αυτοκίνητο και το χρησιμοποιώ επίσης, απλά διαφορετικά... Γιατί να έχω 2 πράγματα? Προτιμώ 2 σε 1. :blink:

5. Το Enarro, στο πακέτο, έχει 2 διαδρομές στην Αθήνα με σημεία ενδιαφέροντος. Μπορώ να διαλέξω κάθε φορά το επόμενο σημείο, να μου δείξει πού είναι το σημείο αυτό στο χάρτη και πως να πάω αν είμαι με αυτοκίνητο (destinator) και όταν φτάσω εκεί να ακούσω την ξενάγηση !

Εάν αυτά σας φαίνονται star trek εμένα μου φαίνονται εξαιρετικά χρήσιμα. :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...