Jump to content

Galaxy S4 Zoom


Sol_Ballads
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 616
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έπεσε η τιμή του 100 ευρώ ή μου φαίνεται. :rolleyes:

Το δα κι εγώ, στην αρχή νόμιζα ότι ήταν λάθος γιατί έλεγε τιμή καταλόγου 499 αντί 599.

Τώρα λέει 527.

 

Το ερώτημα είναι πάντως αν είναι καλύτερο από το S4 σε φωτό.

Απ' ότι διαβάζω δεν είναι τόσο καλό όσο το 1020 πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Για δείτε εδώ μια ακόμα πιο ωραία τιμή: http://www.vnp.gr/samsung-galaxy-s4-zoom-sm-c1010-black-eu.html

 

Είχα δει το άσπρο από κοντά και μου άρεσε αλλά το μαύρο δείχνει ακόμα πιο όμορφο!

Link to comment
Share on other sites

Απογοήτευση θα έλεγα:( Περίμενα καλύτερα αποτελέσματα!

 

Πάντως από αυτά που είδα το 1020 ξεχωρίζει και με διαφορά νομίζω.

Ακόμα κι απο το 808 που το είχαμε ως μέτρο σύγκρισης ως τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Για δείτε εδώ μια ακόμα πιο ωραία τιμή: http://www.vnp.gr/samsung-galaxy-s4-zoom-sm-c1010-black-eu.html

 

Είχα δει το άσπρο από κοντά και μου άρεσε αλλά το μαύρο δείχνει ακόμα πιο όμορφο!

Αυτή λέμε φίλε μου. 100 ευρώ κάτω από τα 550-560 που έχει χτες.

Μπορεί να ναι λάθος γιατί αυτό που λεει τιμή καταλόγου παίζει ανα 5λεπτο.

Έλεγε 527 όπως έγραψα, τώρα λέει 508. Άρα κάτι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τι έγινε ρε παιδιά? Πολύ ησυχία έχει πέσει!

Δεν το πήρε κανείς άλλος το κινητό ή είσαστε ακόμα στις παραλίες και φωτογραφίζετε?:p

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω κι εγώ το S4 Zoom από τον Ιούλιο. Η φωτογραφική του είναι πάρα πολύ καλή πάντως με πολύ καλές λειτουργίες, και επειδή έχω και το S4, δεν συγκρίνονται σε θέμα φωτογραφίας. Μπορεί το S4 να έχει πολύ καλή κάμερα αλλά ο φακός του zoom είναι κλάσης ανώτερος. Όποιος έχει κάποια απορία για το Zoom εννοείται αν μπορώ να απαντήσω, ας ρωτήσει.

Έφτιαξα και ένα βίντεο δείχνοντας κάποιες λειτουργίες μέσα από ένα μικρό tour στη Θεσσαλονίκη. Έχω κάνει και 2 hands on ένα για την συσκευή και ένα για την κάμερα και ένα βίντεο με benchmark. Όποιος θέλει μπορεί να τα δει στο κανάλι μου στο youtube.

 

Edited by annie_
Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ το S4 Zoom από τον Ιούλιο. Η φωτογραφική του είναι πάρα πολύ καλή πάντως με πολύ καλές λειτουργίες, και επειδή έχω και το S4, δεν συγκρίνονται σε θέμα φωτογραφίας. Μπορεί το S4 να έχει πολύ καλή κάμερα αλλά ο φακός του zoom είναι κλάσης ανώτερος. Όποιος έχει κάποια απορία για το Zoom εννοείται αν μπορώ να απαντήσω, ας ρωτήσει.

Έφτιαξα και ένα βίντεο δείχνοντας κάποιες λειτουργίες μέσα από ένα μικρό tour στη Θεσσαλονίκη. Έχω κάνει και 2 hands on ένα για την συσκευή και ένα για την κάμερα και ένα βίντεο με benchmark. Όποιος θέλει μπορεί να τα δει στο κανάλι μου στο youtube.

 

 

Κίνηση βλέπω σήμερα και χαίρομαι!:p

Πολύ ωραία και κατατοπιστηκότατη η παρουσίαση των λειτουργιών της κάμερας. Μπράβο:up::clap:

Να ρωτήσω κάτι όμως γιατί δεν τα πήρε το μάτι μου! Χειροκίνητη εστίαση και σταθεροποιητής εικόνας δεν υπάρχουν?

 

Και αφού έχεις και το s4, θα ήταν μια καλή ευκαιρία νομίζω να γίνει και ένα συγκριτικό μεταξύ των δύο πχ σε νυχτερινές λήψεις, σε εσωτερικό χώρο κλπ.

Έτσι για να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα!:D:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια! :) Η συσκευή διαθέτει οπτικό σταθεροποιητη που είχα παραλείψει να το αναφέρω!

 

Τη χειροκίνητη εστίαση όταν είχα κάνει το review της κάμερας δεν την ειχα βρει ακόμα! Άμα δεις το βίντεο με το tour στη Θεσσαλονίκη, στο τέλος τη δειχνω λίγο. Η χειροκίνητη εστίαση εμφανίζεται αν κάνεις ένα ελαφρό κλικ για focus, αλλά μονο όταν βρίσκεσαι στις ρυθμίσεις expert! Πολύ καλή η ιδέα για συγκριτικό S4-S4 zoom το διάβασα στο forum που το είχαν ζητήσει ! Μόλις εχω λίγο ελεύθερο χρόνο, το έχω στα υπόψιν μου να το κάνω! :D

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω ασχοληθει διεξοδικα με την καμερα του S4 να πω το εξης

Την ημερα σε εξωτερικους χωρους με εντονο φως ειναι απαιχτη.

ιδανικη για landscape photography.

To βραδυ και γενικα σε low light conditions...κυμαινεται σε μετρια επιπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πριν πάρω το zoom για ένα μήνα περίπου είχα μόνο το S4 και έβγαλα πάρα πολλές φωτογραφίες. Εννοείται πως είναι πάρα πολύ καλή όταν έχει καλο φωτισμό, ήλιο, και σε landscape και σε macro είναι καλή αλλά με του zoom πραγματικά δεν μπορείς να την συγκρίνεις. Ο φακός που έχει το zoom δεν συγκρίνεται με του S4. Για low light performance , εκεί ειδικά με τις expert ρυθμίσεις , aperture, shutter speed ακόμα και οι επιλογές για το ISO που δίνει, τo zoom απλά ξεφεύγει!
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια! :) Η συσκευή διαθέτει οπτικό σταθεροποιητη που είχα παραλείψει να το αναφέρω!

 

Τη χειροκίνητη εστίαση όταν είχα κάνει το review της κάμερας δεν την ειχα βρει ακόμα! Άμα δεις το βίντεο με το tour στη Θεσσαλονίκη, στο τέλος τη δειχνω λίγο. Η χειροκίνητη εστίαση εμφανίζεται αν κάνεις ένα ελαφρό κλικ για focus, αλλά μονο όταν βρίσκεσαι στις ρυθμίσεις expert! Πολύ καλή η ιδέα για συγκριτικό S4-S4 zoom το διάβασα στο forum που το είχαν ζητήσει ! Μόλις εχω λίγο ελεύθερο χρόνο, το έχω στα υπόψιν μου να το κάνω! :D

 

Είδα το πολύ ωραίο βίντεο με το tour στη Θεσσαλονίκη και είδα και την χειροκίνητη εστίαση! Θα μου έκανε ιδιαίτερα αρνητική εντύπωση αν δεν είχε.

Για τον σταθεροποιητή ξέρεις αν υπάρχει επιλογή για ενεργοποίηση - απενεργοποίηση ή είναι μόνιμα on? Γιατι δεν είδα κάποια επιλογή στο μενού των ρυθμίσεων.

 

Όσο για το συγκριτικό, εγώ πρέπει να ήμουν που το είχα ζητήσει πάλι:p πριν από καμιά δεκαπενταριά post, από κάποιον άλλο φίλο που είχε κι αυτός και τις δύο συσκευές στα χέρια του!

Όποτε μπορέσεις και το κάνεις θα είναι καλοδεχούμενο πιστεύω από όλους μας! ;):D

Link to comment
Share on other sites

:) Όχι, δεν υπάρχει κάποια επιλογή για τον σταθεροποιητή..

 

Όσον αφορά τη σύγκριση, θέλω να πιστεύω ότι αύριο , το πολύ μεθαύριο, θα έχω ανεβάσει τις φωτογραφίες και θα την έχω έτοιμη. ;) Έχω τραβήξει ήδη κάποιες φωτογραφίες σε διάφορες συνθήκες φωτισμού.

Link to comment
Share on other sites

Βάση για το αυτοκίνητο βρήκες?

Υπάρχει?

 

Δεν έψαξα καθόλου για βάση. Αλλά λογικά θα ταιριάζει σε κάποια universal.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έψαξα καθόλου για βάση. Αλλά λογικά θα ταιριάζει σε κάποια universal.

Απ' ότι ξέρω όχι, δεν χωράει.

Ένα μέλος στο xda που ασχολήθηκε πολύ (έφτιαξε και blog ειδικά για το Ζουμ, και τελικά το ...επέστρεψε λόγω της κακής ποιότητας του πανοράματος) έλεγε ότι έψαξε παντού και δεν βρήκε.

Link to comment
Share on other sites

Λόγω δουλειάς άργησε το συγκριτικό κάμερας S4 και S4 Zoom, αλλά επιτέλους σήμερα είναι έτοιμο! :)

 

http://anniesworld.eu/samsung-galaxy-s4-vs-s4-zoom/

Link to comment
Share on other sites

Λόγω δουλειάς άργησε το συγκριτικό κάμερας S4 και S4 Zoom, αλλά επιτέλους σήμερα είναι έτοιμο! :)

 

http://anniesworld.eu/samsung-galaxy-s4-vs-s4-zoom/

 

δεσποινις ?κυρια? annie! παρα πολυ καλη δουλεια! αξιζε τον κοπο η μικρη καθυστερηση!:D ειδα αυτο που ηθελα ωστε να με πεισουν για την αγορα του ζουμ! απλα ισως περιμενω να πεσει στα 350 η τιμη του!

 

εχω το θηριο νοτε 2! και το νοκια ν8 μαλλον το ν8 θα το πουλησω τις επομενες μερες κ το σκεφτομαι αν θα δωσω κ το νοτελι! απλα σκεφτομαι αν θα παρω το νοτε 3! η θα παρω το ζουμ κ θα μεινω κ με το νοτε 2! αν και με το νοτε 2 εχω βγαλει παρα πολυ καλες φωτο και με μερα και με νυχτα! απο τις υπολοιπες επιδοσεις πως παει το ζουμ? απο ιντερνετ?ηχειο? οθονη?λαγκς?μπαταρια κτλ? reviws δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν κανανε τα παιδια απτο myphone? υπαρχει καπου αλλου κατι ωστε να το δουμε? :X ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ προκαταβολικα

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Σ ' ευχαριστώ πολύ ! :)

 

Λοιπόν, για ένα μήνα που το χρησιμοποιούσα σαν κύριο τηλέφωνο το zoom θα σου πω τις εντυπώσεις.

Oθόνη αν και εχει μικρή ανάλυση είναι αρκετά ποιοτική και οι φώτο φαίνονται πολύ καλά. Εγώ είχα συνηθίσει σε πιο μεγάλες οθόνες S3, S4, Note 2 κλπ οπότε μου κακοφανηκε πιυ ήταν μικρή, και μου έλειψε εκείνο το μήνα η μεγάλη οθόνη.

 

Στο ίντερνετ αρκετά καλό, δεν συνάντησα κανένα ιδιαίτερο θέμα.

 

Μπαταρία 2,5 μέρες άνετα με αρκετή χρήση και αρκετές φωτογραφίες, ιντερνετ, τηλέφωνα κλπ. Πάρα πολύ καλές εντυπώσεις από την μπαταρία του, έμεινα πολύ ευχαριστημένη.

 

Ηχείο μέτριο προς καλό, αν και δεν συγκρίνεται η ποιότητα με του S4.

 

Κολληματακια και lags συνάντησα με την κάρτα μνήμης. Του έβαλα 8 giga σχεδόν γεμάτη με φωτογραφίες και αρκετά άλμπουμ. Όταν έμπαινα στην συλλογή κολλουσε πάρα πολύ μέχρι να τις φορτώσει, ενώ με S3 /S4/ Note 2 ίδια κάρτα, ίδιους φακέλους δεβ είχα κανένα απολύτως θέμα. Ενώ όταν το άλλαξα σε 1-2 φακέλους δεν συνάντησα ιδιαίτερο πρόβλημα. Γενικά θα δεις διαφορα εννοείται στην ταχύτητα σε σχέση με το Note.

 

Αρνητικό επίσης οτι δεν έχει multi-window και gestures όπως του S4.

 

Εγώ πλέον το χρησιμοποιώ σαν δεύτερη συσκευή, για φωτογραφίες κυρίως.

Link to comment
Share on other sites

Λόγω δουλειάς άργησε το συγκριτικό κάμερας S4 και S4 Zoom, αλλά επιτέλους σήμερα είναι έτοιμο! :)

 

http://anniesworld.eu/samsung-galaxy-s4-vs-s4-zoom/

 

Κατ' αρχήν πολλά πολλά μπράβο για τη δουλειά σου γενικά αλλά φυσικά και για το συγκεκριμένο συγκριτικό!:) :respect:

Πήραμε νομίζω μια ολοκληρωμένη γεύση από τις δυνατότητες της κάμερας των δύο κινητών!

 

Στις περισσότερες περιπτώσεις φαίνεται να υπερτερεί το zoom σε σχέση με το επίσης δυνατό s4. Λογικό νομίζω για ένα κινητό που θέλει να λέγεται φωτογραφικό! Μπορώ να πω πως μπήκα στον πειρασμό να το ''χτυπήσω'' σύντομα κι ας έχω τώρα το nokia 808 με τις τέλειες επιδόσεις στον τομέα κάμερα!

 

Το μόνο που με προβληματίζει λίγο είναι το γέλιο που θα πέφτει όταν με βλέπουν με μια φωτογραφική μηχανή κολλημένη στο αυτί μου!:p:lol:

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που με προβληματίζει λίγο είναι το γέλιο που θα πέφτει όταν με βλέπουν με μια φωτογραφική μηχανή κολλημένη στο αυτί μου!:p:lol:

Ετσι ακριβως θα μιλαμε με τις φωτογραφικες μηχανες και θα φωτογραφιζουμε με τα τηλεφωνα....new style maids.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που με προβληματίζει λίγο είναι το γέλιο που θα πέφτει όταν με βλέπουν με μια φωτογραφική μηχανή κολλημένη στο αυτί μου!:p:lol:

Αυτό δεν νομίζω ότι είναι κάτι.

 

Εγώ και από το συγκριτικό της Άνι και από άλλα αντίστοιχα, είδα στο 80% των περιπτώσεων να είναι παρόμοια τα αποτελέσματα με το "απλό" Σ4.

Εντάξει το οπτικό ζουμ κάνει κάποια διαφορά αφού έχεις πιο ευέλικτο κάδρο, αλλά σε ποιότητα (δεδομένης και της παραπλήσιας τιμής / διαφορά 40ε) εικόνας μοιάζουν και με το ζουμ, αν διαβάσετε το ποστ της κοπέλας, να υστερεί στους άλλους τομείς: Μικρότερη οθόνη, πιο βαρύ, κατώτερες επιδόσεις που φαίνονται στη χρήση κλπ.

 

Δεν ξέρω τελικά αν αξίζει να χεις 10-20% καλύτερες φωτογραφίες και να υστερεί στη πράξη σε όλα τα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Ap'οτι ειδα εγω η καμερα του zoom ειναι ανωτερη απο το S4 αλλα κατωτερη απο point & shoot καμερες.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Galaxy S4 Zoom

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...