Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 1020 Μέρος Ι


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ε μα τοτε τα αντιγραφα ασφαλειας γιατι τα κανουμε? οκ να τις περασω, αλλα δεν υποτιθεται οτι θα σωνοντουσαν οι εφαρμογες? εδω παρατηρω οτι μπαινω στο στορ, παταω να κατεβασω μια εφαρμογη που ηδη εχω, και δεν μου δειχνει οτι την εχω. σαν να μην αναγνωριζει το στορ ποιος ειμαι...τι να πω... και πρεπει να φυγω σε μιση ωρα...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα παιδια. μολις πηρα πισω το 1020 απο το nokia care. με αλλαγμενη μπαταρια. αλλα πλεον μου κανανε ρισετ και φοραω τα 8αρια....(περιμενω πως και πως τη cyan γιατι τα 8αρια δεν παλευονται... μια ερωτηση σημαντικη. συνδεθηκα με το λογαριασμο μου. εκανε αυτοματα ριστορ επαφες ημερολογιο, αλλα τις ρυθμισεις μου (πχ ολους τους λογαριασμους μου ιμειλ) και το πιο σημαντικο, τις εφαρμογες μου, δεν βλεπω να τις κανει ριστορ. γιατιιι?

 

 

Για ριξε και καμιά ματιά κάποια στιγμή στην κάμερα δουλεύει καλύτερα με την 8; εαν έχουν κιτρινίλα η φωτογραφίες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Για ριξε και καμιά ματιά κάποια στιγμή στην κάμερα δουλεύει καλύτερα με την 8; εαν έχουν κιτρινίλα η φωτογραφίες κλπ.

 

Τσεκαρε τις φωτογραφιες μου τον τελευταιο μηνα.Με τα wp 8.0 ειναι.

Link to comment
Share on other sites

θα το κοιταξω φιλε. φευγω τωρα διακοπουλες θα απαντησω σε κανα 2 μεςρες. αν και με το τελευταιο απντειτ στην 8.1 δεν ειχα κιτρινιλες..
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχει κανείς άλλος θέμα με την μπαταρία; Εμένα με λίγη χρήση κρατάει 4 ώρες με το ζόρι. Μου έχει σπάσει τα νεύρα. Η υπερθερμανση πάντως είναι γεγονός. Αν με την αναβάθμιση δεν βελτιωθεί θα πάει για πούλημα αν και θα μου λείψει αυτή η κάμερα
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχει κανείς άλλος θέμα με την μπαταρία; Εμένα με λίγη χρήση κρατάει 4 ώρες με το ζόρι. Μου έχει σπάσει τα νεύρα. Η υπερθερμανση πάντως είναι γεγονός. Αν με την αναβάθμιση δεν βελτιωθεί θα πάει για πούλημα αν και θα μου λείψει αυτή η κάμερα

 

Αν κρατάει μόνο 4 ώρες με λίγη χρήση τότε έχει κάποιο πρόβλημα η συσκευή σου και καλό θα ήταν να το ελέγξεις σε κάποιο Nokia Care.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχει κανείς άλλος θέμα με την μπαταρία; Εμένα με λίγη χρήση κρατάει 4 ώρες με το ζόρι. Μου έχει σπάσει τα νεύρα. Η υπερθερμανση πάντως είναι γεγονός. Αν με την αναβάθμιση δεν βελτιωθεί θα πάει για πούλημα αν και θα μου λείψει αυτή η κάμερα

 

Έχεις κλειστό το "άγγιγμα αποστολή"???

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Που είναι αυτή η ρυθμίσει; να το τσεκάρω και εγώ.

 

Ρυθμίσεις, NFC (αν είσαι 8.1)

Ρυθμίσεις, αγγιγμα+αποστολή (αν είσαι 8.0 κι αν θυμάμαι καλά...)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχει κανείς άλλος θέμα με την μπαταρία; Εμένα με λίγη χρήση κρατάει 4 ώρες με το ζόρι. Μου έχει σπάσει τα νεύρα. Η υπερθερμανση πάντως είναι γεγονός. Αν με την αναβάθμιση δεν βελτιωθεί θα πάει για πούλημα αν και θα μου λείψει αυτή η κάμερα

 

 

 

Και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα όταν το είχα αγοράσει!!Το πήγα για επισκευή και βρήκαν ότι έφταιγε κάτι στην πλακέτα..Μου την αλλάξαν και από τότε όλα μια χαρά!!

 

 

 

Υ.Γ. Αν διαβάσεις τα διάφορα φόρουμ θα δεις ότι κάποιες παρτίδες είχαν το ίδιο πρόβλημα και κυρίως έφταιγε η πλακέτα του κινητού

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχει κανείς άλλος θέμα με την μπαταρία; Εμένα με λίγη χρήση κρατάει 4 ώρες με το ζόρι. Μου έχει σπάσει τα νεύρα. Η υπερθερμανση πάντως είναι γεγονός. Αν με την αναβάθμιση δεν βελτιωθεί θα πάει για πούλημα αν και θα μου λείψει αυτή η κάμερα

 

4 ώρες οθόνη? η το βγάζεις απο πρίζα και μεσα σε 4 κάνεις κανα 20 lepto browsing κανα 10 λεπτο κλισεις και τελειώνει?

 

αν το πρώτο τότε είσαι άψογα (σε μένα τόσο δεν βγαζει) αν το δεύτερο εχεις σοβαρο θεμα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Θα αναγκαστώ να το πάω σε κάποιο service να το δούμε. Γτι είναι σπαστικό. Ειδικά τώρα που βρίσκομαι διακοπές φοβάμαι να το χρησιμοποιήσω μη τελειώσει η μπαταρία και δεν μπορέσω να βγάλω μερικές φωτός.
Link to comment
Share on other sites

Για ριξε και καμιά ματιά κάποια στιγμή στην κάμερα δουλεύει καλύτερα με την 8; εαν έχουν κιτρινίλα η φωτογραφίες κλπ.

 

ειχα γραψει και σε πιο παλιο ποστ και θα το ξαναγραψω.μπορεις να μου στειλεις μια φωτογραφια απο το 1020 με κιτρινιλα?

Link to comment
Share on other sites

ειχα γραψει και σε πιο παλιο ποστ και θα το ξαναγραψω.μπορεις να μου στειλεις μια φωτογραφια απο το 1020 με κιτρινιλα?

 

Κοίταξε στο πίσω μέρος...στο αυτόματο ολα

https://db.tt/EfdveVuI

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε στο πίσω μέρος...στο αυτόματο ολα

https://db.tt/EfdveVuI

 

την ιδια την εχεις και σε raw? αυτη ειναι επεξεργασια του 1020 πριν την περασει σε jpeg και ειναι oversaturated.δοκιμασες να βαλεις white balance χειροκινητα απο περιεργεια? μου κανει εντυπωση γιατι δεν εχω κανενα τετοιο προβλημα.τραβαω παντα σε raw αλλα και το jpeg που μου κραταει δεν εχω δει ποτε τετοια κιτρινιλα.8.1 εισαι? ειμαι σε 8.1 dev και εχω ιταλικη rom.επισης τραβας με το nokia camera?

Edited by skordilis
Link to comment
Share on other sites

την ιδια την εχεις και σε raw? αυτη ειναι επεξεργασια του 1020 πριν την περασει σε jpeg και ειναι oversaturated.δοκιμασες να βαλεις white balance χειροκινητα απο περιεργεια? μου κανει εντυπωση γιατι δεν εχω κανενα τετοιο προβλημα.τραβαω παντα σε raw αλλα και το jpeg που μου κραταει δεν εχω δει ποτε τετοια κιτρινιλα.8.1 εισαι? ειμαι σε 8.1 dev και εχω ιταλικη rom.επισης τραβας με το nokia camera?

 

Καταρχήν δεν ξέρω πως τραβάς με raw.. Ειμαι 8.1 dev.

Η φωτογραφία είναι με Nokia camera. Ειμαι πιο πολύ τον αυτόματου ρυθμίσεων δεν ξέρω πολλά από φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δεν ξέρω πως τραβάς με raw.. Ειμαι 8.1 dev.

Η φωτογραφία είναι με Nokia camera. Ειμαι πιο πολύ τον αυτόματου ρυθμίσεων δεν ξέρω πολλά από φωτογραφίες.

 

camera/settings/capture mode/jpeg(5MP)+DNG (34 MP) ξεκινα να τραβας χειροκινητες φωτο να εξοικοιωθεις

Link to comment
Share on other sites

camera/settings/capture mode/jpeg(5MP)+DNG (34 MP) ξεκινα να τραβας χειροκινητες φωτο να εξοικοιωθεις

 

Αυτή είναι η η ρυθμίσει raw που λέμε;; γιατί αυτή έχω παντα

 

 

Διόρθωση.... η φωτογραφία που ανέβασα είναι τραβηγμένη σε jpeg και όχι σε raw ...κανδρο 4/3 5+38

Edited by gkai27
Link to comment
Share on other sites

αν εχεις ανοικτο το DNG ναι RAW ειναι

 

Και κάτι τελευταίο... Είναι πιο ποιοτικες η φωτογραφίες με αυτή την λειτουργία;;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το ποιο πιθανό είναι όταν,δεις raw ακόμα και από dslr θα ξενερώσεις..ειναι χωρις καμιά επεξεργασία....τσ jpeg είναι πιο εντυπωσιακα...απλα,σου λύνει τα χέρια,στην,επεξεργασια
KTLK
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο... Είναι πιο ποιοτικες η φωτογραφίες με αυτή την λειτουργία;;

Ευχαριστώ

το RAW ειναι ακατεργαστη (ασυμπιεστη), φωτο που περναει στη μνημη και μπορεις να κανεις οτι επεξεργασια θελεις μετα στο photoshop.εχει μεγαλυτερο δυναμικο ευρος,δεν ειναι τοσο sharp οσο μια jpeg και αυτο για το λογο που σου ειπα πιο πανω.Το jpeg ειναι πιο εντυπωσιακο σε Brightness,Contrast + Blacks.Το μεγαλυτερο μειον ειναι το μεγεθος αλλα πιστεψε με οταν σε μια jpeg εχεις ενα λαθος δε μπορεις να το διορθωσεις τοσο ευκολα οσο το raw,ειναι σχεδον αδυνατο για αυτο και για μενα αξιζει η θυσια των MB.Για να σου δωσω να καταλαβεις ειναι κατι σαν ntfs vs fat.αν μπορεις στειλε μου το raw της κιτρινιλας να δεις ποσο ευκολα θα στο διορθωσω.Μπες και σε αυτο το link http://www.slrlounge.com/school/raw-vs-jpeg-jpg-the-ultimate-visual-guide/ να παρεις μια ιδεα και δες ολα τα παραδειγματα και τα σχολια απο κατω.πατα ακομα στο google raw vs jpeg για να μη νομιζεις οτι σου λεω παπατζες.δωσε μου και το mail σου σε πμ να σου στειλω προσωπικες φωτογραφιες και να δεις τι πραγματικες φωτο τραβαει το κινητακι μας που δε θα πιστευεις στα ματια σου.

Το ποιο πιθανό είναι όταν,δεις raw ακόμα και από dslr θα ξενερώσεις..ειναι χωρις καμιά επεξεργασία....τσ jpeg είναι πιο εντυπωσιακα...απλα,σου λύνει τα χέρια,στην,επεξεργασια

τι να σου πω εγω που εχω dslr χρονια λογω δουλειας και τραβαω raw δε ξενερωνω γιατι προφανως ξερω τι αποτελεσμα θα παρω

Edited by skordilis
Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια μικρή δοκιμή που έκανα σε raw είδα ότι δεν υπάρχουν η κίτρινες φωτογραφίες που βλέπω σε λείψεις jpeg. Απλά χάνουν σε ποιότητα ή raw σε σχέση με της jpeg...

 

 

Διόρθωση.... η φωτογραφία που ανέβασα είναι τραβηγμένη σε jpeg και όχι σε raw ...κανδρο 4/3 5+38

Edited by gkai27
Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια μικρή δοκιμή που έκανα σε raw είδα ότι δεν υπάρχουν η κίτρινες φωτογραφίες που βλέπω σε λείψεις jpeg. Απλά χάνουν σε ποιότητα ή raw σε σχέση με της jpeg...

 

Οι jpeg εχουν κιτρινιλα λογω του post processing της Νοκια.Οι raw δεν εχουν κιτρινιλα γιατι δεν εχουν καθοπου επεξεργασια.

Εχουν θορυβο, δεν εχουν sharpening...γι'αυτο χρειαζονται edit

Link to comment
Share on other sites

Οι jpeg εχουν κιτρινιλα λογω του post processing της Νοκια.Οι raw δεν εχουν κιτρινιλα γιατι δεν εχουν καθοπου επεξεργασια.

Εχουν θορυβο, δεν εχουν sharpening...γι'αυτο χρειαζονται edit

ετσι ακριβως :up:

παρολα αυτα ομως εγω ακομα και σε jpeg δεν εχω κανενα προβλημα.δε μπορω να πιστεψω οτι ειναι θεμα συσκευης εφοσον εχουμε και οι 2 την dev

Edited by skordilis
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...