Jump to content

Εναρξη επιχειρησης εμποριας κινητων τηλεφωνων


jason72
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε μου ,χωρίς παρεξήγηση,από αυτά που λες,ακούγεσαι σαν αυτούς που κάνουν μαθηματα μαρκετινγκ.

Και επειδή έχω κάνει κάμποσα,σου λεω ότι στην πράξη πολλά δε στέκουν.

Ουτε αυτοί που κανουν τα μαθηματα είχαν τίποτα συνοικιακα μαγαζιά.

Οι τύποι (στην καλη περίπτωση) εχουν βγαλει μια απο τις παμπολλες ιδιωτικες σχολες για μαρκετινγκ και διοικηση επιχειρησεων,εχουν (ισως) δουλεψει σε κάποιες θέσεις γραφείου και παπαγαλίζουν ότι λένε όλα μα όλα τα βιβλία περι τακτικής στο εμπόριο.

Δεν είπαμε να είσαι αγενής,αν ειναι κάποιος απλά ευγενης,φιλικός και (να δείχνει τουλάχιστον) ειλικρινής ,θα ειναι μια χαρά.

Προφανώς δεν είχες ποτέ μαγαζί σχετικό με τεχνολογία,αλλιώς δε θα έλεγες ποτέ ότι η τιμη ειναι δευτερεύουσας σημασίας.

Ειναι το Α και το Ω.

Και για και δεις ποσο παρα πολύ δε στέκουν αυτά που λες,θα σου φέρω το πιο τρανό παράδειγμα:

Πλαίσιο.

Μπαινεις μέσα,μυρίζει καραμελιτσα,οι υπάλληλοι(όταν πας να αγοράσεις...αν πας να για παράπονο,άλλη ιστορία) συνήθως ειναι οχι απλά ευγενείς ,σταζουν μέλι, (άλλο αν δε φαίνεται ειλικρινές,αυτο που λέγαμε πριν...)

Θα σου μιλήσουν καλύτερα κι από το Ζαμπούνη,η θερμοκρασία ειναι σε τέλεια επίπεδα,η μουσική ειναι trés cool και σύμφωνα με.την περιγραφή σου ,ειναι hyper super.

Ε...ειναι στην πραγματικότητα πραγματικά το χειροτερο μαγαζί πλέον ,ναι η όχι;

Σε σφαζει στις τιμές;

Να το χεσω και το φαίνεσθαι και τα μαρκετινιστικα.

 

Μπαίνεις στο egate,θα σου πουν μια απλη αδιάφορη καλημερα,μπορεί για λίγο να μη σου δώσουν σημασία,μπορεί να μη σου χαμογελάσει ουτε ένας,μπορεί το ράδιο να παίζει ειδήσεις του σκαι...

Και όμως ειναι από τα καλύτερα μαγαζιά που έχουμε στην Ελλάδα.

 

EDIT:

Λατρευω αυτο που λες ότι ενα κατάστημά,πρεπει να γνωρίζει για ρουτ όλων των συσκευών και τηλεφωνική υποστήριξή για τα πάντα (!) .

Περα ότι ο άνθρωπος ειναι ανεργος,προφανώς οχι και πλουσιος,θέλει να κάνει ενα μαγαζάκι,που δε θα θέλει για αρχή προσωπικό 5 ατόμων,με άτομο στην υποδοχή ,άτομο στα τηλέφωνα,άτομο στο ταμείο,και άτομο πωλητή.

Εγώ φαντάζομαι οοοολα αυτά,και τη φασίνα και το ξεσκόνισμα,θα τα κάνουν οι εξής δυο: τα αφεντικά.

Επίσης...

Ξέρεις τι θα γίνει αν ενα μαγαζί ρουταρει τηλέφωνα;

Εκτός ότι θα τα βγάζει εκτός εγγύησης και θα λενε ολοι "μα μου το έκανε ο ταδε,το μαγαζί του μυρίζει γιασεμί,αποκλείεται να ειμαι εκτός",θα φας καρφωτη από ανταγωνιστή μέσα σε ενα μήνα για παραποίηση λογισμικού με σκοπό την χρήση πειρατικού περιεχόμενου,ναι η ου;

Edited by vagelisda
Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλε μου ,χωρίς παρεξήγηση,από αυτά που λες,ακούγεσαι σαν αυτούς που κάνουν μαθηματα μαρκετινγκ.

Και επειδή έχω κάνει κάμποσα,σου λεω ότι στην πράξη πολλά δε στέκουν.

Ουτε αυτοί που κανουν τα μαθηματα είχαν τίποτα συνοικιακα μαγαζιά.

Οι τύποι (στην καλη περίπτωση) εχουν βγαλει μια απο τις παμπολλες ιδιωτικες σχολες για μαρκετινγκ και διοικηση επιχειρησεων,εχουν (ισως) δουλεψει σε κάποιες θέσεις γραφείου και παπαγαλίζουν ότι λένε όλα μα όλα τα βιβλία περι τακτικής στο εμπόριο.

Δεν είπαμε να είσαι αγενής,αν ειναι κάποιος απλά ευγενης,φιλικός και (να δείχνει τουλάχιστον) ειλικρινής ,θα ειναι μια χαρά.

Προφανώς δεν είχες ποτέ μαγαζί σχετικό με τεχνολογία,αλλιώς δε θα έλεγες ποτέ ότι η τιμη ειναι δευτερεύουσας σημασίας.

Ειναι το Α και το Ω.

Και για και δεις ποσο παρα πολύ δε στέκουν αυτά που λες,θα σου φέρω το πιο τρανό παράδειγμα:

Πλαίσιο.

Μπαινεις μέσα,μυρίζει καραμελιτσα,οι υπάλληλοι(όταν πας να αγοράσεις...αν πας να για παράπονο,άλλη ιστορία) συνήθως ειναι οχι απλά ευγενείς ,σταζουν μέλι, (άλλο αν δε φαίνεται ειλικρινές,αυτο που λέγαμε πριν...)

Θα σου μιλήσουν καλύτερα κι από το Ζαμπούνη,η θερμοκρασία ειναι σε τέλεια επίπεδα,η μουσική ειναι trés cool και σύμφωνα με.την περιγραφή σου ,ειναι hyper super.

Ε...ειναι στην πραγματικότητα πραγματικά το χειροτερο μαγαζί πλέον ,ναι η όχι;

Σε σφαζει στις τιμές;

Να το χεσω και το φαίνεσθαι και τα μαρκετινιστικα.

 

Μπαίνεις στο egate,θα σου πουν μια απλη αδιάφορη καλημερα,μπορεί για λίγο να μη σου δώσουν σημασία,μπορεί να μη σου χαμογελάσει ουτε ένας,μπορεί το ράδιο να παίζει ειδήσεις του σκαι...

Και όμως ειναι από τα καλύτερα μαγαζιά που έχουμε στην Ελλάδα.

 

EDIT:

Λατρευω αυτο που λες ότι ενα κατάστημά,πρεπει να γνωρίζει για ρουτ όλων των συσκευών και τηλεφωνική υποστήριξή για τα πάντα (!) .

Περα ότι ο άνθρωπος ειναι ανεργος,προφανώς οχι και πλουσιος,θέλει να κάνει ενα μαγαζάκι,που δε θα θέλει για αρχή προσωπικό 5 ατόμων,με άτομο στην υποδοχή ,άτομο στα τηλέφωνα,άτομο στο ταμείο,και άτομο πωλητή.

Εγώ φαντάζομαι οοοολα αυτά,και τη φασίνα και το ξεσκόνισμα,θα τα κάνουν οι εξής δυο: τα αφεντικά.

Επίσης...

Ξέρεις τι θα γίνει αν ενα μαγαζί ρουταρει τηλέφωνα;

Εκτός ότι θα τα βγάζει εκτός εγγύησης και θα λενε ολοι "μα μου το έκανε ο ταδε,το μαγαζί του μυρίζει γιασεμί,αποκλείεται να ειμαι εκτός",θα φας καρφωτη από ανταγωνιστή μέσα σε ενα μήνα για παραποίηση λογισμικού με σκοπό την χρήση πειρατικού περιεχόμενου,ναι η ου;

 

Αυτο με την καρφωτη ειναι παααααρα πολυ σωστο... προσοχη παιδες... ο κοσμος ειναι ζηλοφθων, κακος και υπουλος...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ,χωρίς παρεξήγηση,από αυτά που λες,ακούγεσαι σαν αυτούς που κάνουν μαθηματα μαρκετινγκ.

Και επειδή έχω κάνει κάμποσα,σ......................bla bla bla............ με σκοπό την χρήση πειρατικού περιεχόμενου,ναι η ου;

Μπες σ ενα μαγαζι κοσμοτε. Εχουν τις φτηνοτερες τιμες; Εχουν τους περισσοτερους πελατες.

Μια ιδεα για να δεις τον ανταγωνισμο. Οι καιροι ειναι δυσκολοι για να λες αβιαστα οτι τα ξερεις ολα.

Ναι το πλαισιο δεν εχει καλο σερβις (ακριβο) αλλα ολο και επεκτεινεται και παντα ολοι το προτιμουσανε λογω after sales service.

Το θεμα με το ρουτ που θιγεις..... Δεν ξερω τι να σου απαντησω γιατι ολα ειναι λαθος.

Νομικα κανεις οτι θελεις τη συσκευη σου και αν παρουσιασει βλαβη που οφειλεται στο hardware ειναι υποχρεωμενοι να την επιδιορθωσουν δωρεαν στα 2 χρονια (μιν) της εγγυησης, ανεξαρτητως λογισμικου.

Τωρα γι αυτο λεω αυτα που λεω, να προστατευσω το φιλο απο το να χασει και τα τελευταια χρηματα του.

Θα χαρω, να τον βοηθησω ΔΩΡΕΑΝ ακομα κι αν χρειαστει να παω στην περιοχη του, για να μη ακουγεται οτι ειμαι επαγγελματιας του χωρου.

Αυτοι που θα κανουν δουλειες με επιτυχια, ειναι αυτοι που ξερουν και εχουν ευελιξια. Και αυτο αποδεικνυεται στη πραξη.

Το μαρκετιν δεν ειναι επιστημη, αλλα μια εμπειρικη διαδικασια, που η επιτυχια της κρινεται μονον εκ του αποτελεσματος.

Ο δε καλος επιχειρηματιας ειναι αυτος, που μπορει να δει το λαθος του.

Ο εξυπνος παραδεχεται το λαθος του, ο πονηρος δικαιολογειται και ο βλακας επιμενει.

Ευχομαι καλες δουλειες.

 

ΥΓ. Θελω να βοηθησω, γιατι πιστευω οτι μονο αν προχωρησουμε σαν κοινωνια μπροστα θα υπαρξει αποτελεσμα κι οχι ατομικα ο καθενας.

Επισης εχω να δωσω οδηγιες απο δικια μου εμπειρια για το στησιμο επιχειρησης ψηφιακων υπηρεσιων με ελαχιστα χρηματα.

Link to comment
Share on other sites

Ο εξυπνος παραδεχεται το λαθος του, ο πονηρος δικαιολογειται και ο βλακας επιμενει.

Σου ''κλεβω'' την ατακα να την βαλω στη υπογραφη μου :D Αν υπαρχει προβλημα στειλε μου πμ :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Σου ''κλεβω'' την ατακα να την βαλω στη υπογραφη μου :D Αν υπαρχει προβλημα στειλε μου πμ :)

 

Δεν ειναι δικο μου φιλε. Πολλοι το χρησιμοποιουν. Νασσι καλα.

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω οτι δουλευουν απευθειας με καποιους εισαγωγεις και δεν ρισκαρουν. στυλ "τριγωνικη πωληση "

πηγα να παρω κινητο απευθειας απο ενα σκρουτζομαγαζο δεν ειχε το χρωμα αλλα σε 2 ωρες θα μου το φερνε...

Link to comment
Share on other sites

Και θα σου δώσω ενα παράδειγμα ,κλασικής μπανανοφλουδας:

Έχω μαγαζί με κινητά.

Έχω κασέρι.

Βρίσκω έναν κάποιον ,που μπορεί λέει να με προμηθεύσει ,ξέρω γω galaxy s4,σε καλη τιμή.

Ωραία του λεω,θέλω 10 κομμάτια.

Γελάει για λίγο ο χονδρεμπορας (120kg),και καταλαβαίνω ότι για να πουλάω σαν τον birdphone,πρεπει να πάρω μονο για σήμερα, δέκα s4,5 note2, 15 galaxy mini,έτσι κι αλλιως -σου λεει- ειναι καραμπαμπαμ συσκευές όλες ,φεύγουν σαν ψωμί.

Κοιτάς μια το Σκρουτζ νομίζεις ότι σε παίρνει.

 

Δεύτερη μέρα,θες να σε προσέξουν,βάζεις ενα κερδος τιποτένιο,μηδαμινό,μπαίνεις και στο σκρουτζ.

Έχεις καλή τιμη.

Έχεις χίλια κλικ ξέρω γω.

Σου σκάει ενα μπουγιουρντί από το σκρουτζ που σου φεύγει ο τακος.

Σχεδόν μπαίνεις μέσα,το κερδος μηδαμινό είπαμε.

πρεπει να ανέβει ελάχιστα η τιμη.

Σκάει η εφορία .

Πρεπει να ανέβει ελάχιστα η τιμή δε βγαίνουμε.

Μπαίνεις στο σκρουτζ και ο birdphone τα εχει κατεβασει 30€!!!

Μα πως;;

Τι να κάνω τώρα;

Πουλάω κόστος.

Το s4 δεν πολυφευγει γιατί ανακοινώθηκε το s5...

Τώρα;

Αγγελίες στο insomnia...πωλούνται high end συσκευές από μαγαζί που έκλεισε...

 

Αν είχαμε υλοποιήσει like στο φόρουμ αυτό θα το ποστ θα είχε μαζέψει πολλά.

 

Καλησπερα παιδια.

 

Εδω και καποιο διαστημα που ειμαι ανεργος με τριβιλιζουν ιδεες να ξεκινησω κατι απο μονος μου ή σε συνεργασια με καποιον φιλο. Αν βρω καποιον που να ενδιαφερεται.

Αυτο που θα μου αρεσε θα ηταν να εχω ενα μαγαζακι να δινω κινητα τηλεφωνα και ταμπλετ σε χαμηλες τιμες καθως και να τα επισκευαζω. Ισως για αρχη ενα eshop και μετα ενα φυσικο καταστημα αναλογα το πως θα παει η δουλεια.

Το θεμα ομως ειναι το εξης. Ενα μικρο μαγαζι/eshop μπορει να ανταγωνιστει τους μεγαλεμπορους της Ελλαδας οσον αφορα τις τιμες ή ειναι ονειρο απατηλο αυτο που σκεφτομαι? Επισης ενα ακομα βασικο θεμα ειναι αυτο της επιδοτησης. Ο ΟΑΕΔ επιδοτει την νεανικη επιχειρηματικοτητα?

 

Θα ηθελα πολυ να συζητησω επι του θεματος μαζι σας.

Οπως εχουμε συζητησει και για διαφορα αλλα θεματα απο το 2006 που εχω κανει εγγραφη.

Αν θελετε γραψτε τις αποψεις σας.

Ισως να ενδιαφερει και αλλους ανεργους αυτο.

Εγω λεω να κανω κατι στο Βολο. Μου αρεσει αυτη η πολη και λεω να ξεκινησω εδω.

 

Φίλε jason72,

θα συμφωνήσω με ότι σου είπαν οι προλαλήσαντες. Για να ξεκινήσεις μία επιχείρηση έστω και προσωπική υπολόγισε έξτρα (εκτός από το κεφάλαιο για το εμπόρευμα και τα έξοδα διακινησής του),

 

. Λογιστή διαδικασίες έναρξης - σφραγίδες κ.λ.π. - ~200 Ευρώ.

. ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ) - Ελάχιστο 520 Ευρώ το δίμηνο.

. Λογιστή μηνιαίαως ~30-50 Ευρώ , εξαρτάται από την κίνηση.

. ΦΠΑ 23% κάθε τρίμηνο - Οσο πουλάς , τόσο περισσότερο (Τζίρος 1000 Ευρώ , 230 Ευρώ ΦΠΑ)

. Εφορία. Να θυμάσαι ότι στους ελεύθερους επαγγελματίες η εφορία παίρνει προκαταβολή φόρου 80% (αν δεν κάνω λάθος - φέτος τον Ιανουάριο έκανα επανέναρξη και του χρόνου θα δω το μπουγιουρντί).

. Δημιουργία ιστοσελίδας με δυνατότητα online shopping (γύρω στα 3-5 χιλιάρικα - εξαρτάται ποιός θα το φτιάξει).

. Αλλα έξοδα που δε φαίνονται με τη μία.

 

Συμβουλές.

. Οπως ήδη σου είπαν , δούλεψε με μετρητά , τουλάχιστον στην αρχή. Μη χρωστάς, να μη σου χρωστάνε. (Πιστωτικές είναι σα μετρητά για το μαγαζί).

. Φτιάξε ένα λογαριασμό σε μία τράπεζα και με το πουλάς κάτι βάζε το 23% της αξίας εκεί μέσα. Οταν έρθει η ώρα να πληρώσεις ΦΠΑ θα έχεις και καβάντζα για το επόμενο τρίμηνο (γιατί όλα και κάποιο τιμολόγιο εξόδων θα έχεις να αφαιρεί ΦΠΑ).

 

Επίσης, να θυμάσαι ότι οι εποχές είναι δύσκολες και τα μέλη του myphone δεν είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα του πληθυσμού για να πάρεις απόφαση για επιχείρηση βασιζόμενος στο ότι διαβάζεις εδώ μέσα. Το myphone έχει 175 χιλιάδες μέλη. Ακόμα και όλα να ήταν ενεργά , πάλι είναι πολύ μικρό δείγμα της αγοράς για να πάρεις αποφάσεις.

 

Τέλος, μη διανοηθείς καν να κάνεις κάτι "στη ζούλα" και στην παρανομία. Οταν σε πιάσουν θα χάσεις σπίτια και αυτοκίνητα από τα πρόστιμα. Γιατί μπορεί ο αγαπούλας και οι παρόμοιοι τύποι να είναι έξω από τη φυλακή αλλά εσένα θα σε συνθλίψει το σύστημα μόλις σε πιάσει στα γρανάζια του.

 

Καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσεις.

Edited by vampyre
Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Ότι λέει ο vampyre συμφωνώ εκτός από ενα:

η κατσακευη eshop πλέον μπορεί να γίνει πολυ φτηνά πια.

Πεινάει ο κοσμάκης.

Επίσης να αναφέρω εγώ πληρώνω τεβε 800 δίμηνο ,και με ενα μαγαζάκι μια σταλιά,κοντά 300 ρεύμα το δίμηνο.

Η εφορία (οχι το φπα) μου εχει σκάσει τις μεγαλύτερες σφαλιάρες της ζωής μου...

Κοιτά ρεαλιστικά τα πράγματά,και αν έχεις το μαρούλι (και μονο) προχωρά,και ασε τους φουμαρολογους εδώ με τις αερολογίες.

Money talks...

 

Edit

Και το ξαναλέω φίλε μου,και αν προχωρήσεις ποτέ ,τους μονο θα καταλάβεις τι ειναι αυτο που λεω:

ΜΟΝΟ μετρητά.

Μονο.

Μονο.

Έτσι και επαιρνα έστω και οδοντογλυφιδες με πίστωση θα επαιζα αμπάριζα με.τα πακιστανια στη φυλάκα.

Ομοίως αν πουλαγα έστω και χαρτοπετσέτες με πίστωση,θα τα έκλαιγα τώρα.

1000%.

Edited by vagelisda
Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πολυ ωραιο θεματακι.

Ο κολλητος μου ειναι περιπου στην ιδια κατασταση αλλα οχι για αγορα ακριβων συσκευων (στην αρχη). Αγορα απο προμηθευτες κινας πολλα προιοντα τεχνολογικου χαρακτηρα κυριως. Αργοτερα αν πανε καλα οι δουλειες αγοραπωλησιες και πιο ακριβων gadget και οχι μονο. Υπαρχει αποθηκη και το site ειναι ευκολο να κατασκευαστει. Μιλαμε φυσικα μονο για online παραγγελιες χωρις υπαρξη φυσικου καταστηματος.

Τα φωτα σας παρακαλω. Ποσο δυσκολο ειναι να βρεις πωλητες στην κινα, να πουλανε κατα προτιμηση χονδρικη, τι παιζει με τα τελωνεια και τι με τις εδω φορολογιες και λοιπα;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να κοιτάξετε κάτι άλλο.

Δεν το έχετε και θα παιδευτείτε χωρίς κέρδος.

Γνώμη μου πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να κοιτάξετε κάτι άλλο.

Δεν το έχετε και θα παιδευτείτε χωρίς κέρδος.

Γνώμη μου πάντα.

 

Εγω δεν θα ασχοληθω ιδιαιτερα. Ισως απλα να επικοινωνω με τους πωλητες.

Αλλα τι χρειαζεται για να "εχουμε" συμφωνα με σενα;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα ασχοληθω ιδιαιτερα. Ισως απλα να επικοινωνω με τους πωλητες.

Αλλα τι χρειαζεται για να "εχουμε" συμφωνα με σενα;

 

Δεν το λέω για να σε υποτιμήσω, προς θεού.

Προσπαθώ να σας προστατευσω από μια ζημιά που θα πάθετε.

Θα σας πρότεινα, αν και δεν ξέρω την περιοχή σας, να ασχολειθείτε με πρωτογενή τομέα και παραγωγή "φαγητού".

Η συγκεκριμένη εμπορεία ηλεκτρονικών συσκευών, εκτός απ το τεχνικό μέρος, περικλείει και το εισαγωγικό μέρος οπως και το στήσιμο eshop, πράγματα που δεν είναι δυνατόν να τα μάθετε σ ενα φορουμ, οπου το ραδιο αρβύλα ειναι πανταχού παρόν.

Θα έπρεπε ηδη να έχετε γνώση του αντικειμένου και να τα κάνετε όλα μόνοι σας.

Αλλιώς οι "ειδικοί" θα σας τρώνε συστηματικά, ότι κέρδος η κεφάλαιο θα έχετε.

Λόγω πείρας, εχω δεί πολλούς "αλεξιπτωτιστές" σε ελευθερη πτώση, σε διάφορα επαγγέλματα.

Τη γνώμη μου λέω φιλικά και εσεις αποφασίζετε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μου εννοειται οτι δεν το πηρα σαν να μου το λες υποτιμητικα.:)

Το σκεφτηκαμε για φαση φαγητου αλλα στην περιοχη μου υπαρχει εξαρση σαυτον τον τομεα..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτηκαμε για φαση φαγητου αλλα στην περιοχη μου υπαρχει εξαρση σαυτον τον τομεα..

Εξαρση σωστού επαγγελματισμού δεν υπάρχει, το αντίθετο θα έλεγα. Αρπα κόλλα παντού.

Βρες μου ένα μερος με πολλά ιδια μαγαζιά, να ανοίξω ένα σωστό, να έχω την περισσότερη δουλειά.

Σε φαγητό υπάρχει και ο πρωτογενής τομέας, αλλά και η επαγγελματική τροφοδοσία.

Οι άνθρωποι τρώνε κάθε μέρα. Να τους δίνεις φαγητό στο σπίτι το σκέφτηκες, σε πολύ χαμηλή τιμή?

Link to comment
Share on other sites

Σε φαγητό υπάρχει και ο πρωτογενής τομέας, αλλά και η επαγγελματική τροφοδοσία.

Οι άνθρωποι τρώνε κάθε μέρα. Να τους δίνεις φαγητό στο σπίτι το σκέφτηκες, σε πολύ χαμηλή τιμή?

 

Για συνεχισε τον συλλογισμο σου φιλτατε.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για συνεχισε τον συλλογισμο σου φιλτατε.

 

πρεπει να εισαι και φίλος του φαγητού. Στο εξωτερικό υπάρχουν εταιρείες που μοιράζουν φαγητό σπίτι, σε χαμηλη τιμή, σε άτομα που δεν ξέρουν να μαγειρέψουν, δεν μπορούν , βαριούνται, δεν έχουν χρόνο, είναι ανάπηροι/ασθενείς, είναι στη δουλειά κλπ.

Παιδιά που γυρνούν από σχολείο, απ τη δουλειά. Δίνεις τιμή χαμηλή ώστε να μην αξίζει να μαγειρέψει κάποιος στο σπίτι.

Χρειάζεται ένα μικρό εστιατόριο με αδεια, οργάνωση μενού και όρεξη για δουλειά.

Καθε μέρα 4 διαφορετικά φαγητά. Διαφήμιση σωστή με λίγα χρήματα εκεί που βρίσκονται οι πελάτες. Η χώρα μας είναι η ευκαιρία για τον σωστό και με ανοιχτό μυαλό επαγγελματία.

Με λίγα λόγια...κετερινγκ στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ καλη ιδεα αγαπητε. Θα την ριξω στο τραπεζι και θα επανελθω με νεωτερα. :)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ο καλος επιχειρηματιας ειναι αυτος που ξερει την αγορα τι αναγκες-τασεις εχει και αυτος που οπως ειπωθηκε θελει πολυ να κανει αυτο που ξερει.

 

το θεμα με τα φαγητα ειναι παρααπολυ σωστο.σε μεγαλες πολεις 2 επιχειρησεις με φαγητα αυτη την στιγμη εχουν επιτυχια.αυτες που φτιαχνουν σπιτικα φαγητα με χαμηλες τιμες ,με μενου ημερας με αρκετες επιλογες που πρεπει να ειναι σε μεγαλες πολεις οπως θεσ/νικη ,αθηνα γιατι εξυπηρετουν παρα πολυ ,περισοτερο απο τις αλλες κατηγοριες ,τους ανθρωπους των γραφειων που εργαζονται στο κεντρο ολη μερα και σιγουρα θα παραγγειλουν απεξω.τι καλυτερο απο ενα σπιτικο φαγητο?

 

το αλλο ειναι τα προχειρα φαστ-φουντ φαγητα του 1 ευρω οτι παρεις.χοτ-ντογκ,καφε,ντονατς κ.λπ. για ποιοτητα μην ψαχνετε απλα εκει πανε αλλες κατηγοριες πολιτων.

 

οσον αφορα το θεμα του φιλου με τα κινητα.ειχα εργαστει σε παρομοια εταιρεια και εφυγα λιγο πριν αρχισει η δουλεια με το ιντερνετ.τοτε την αγορα εξυπηρετουσαν καταστηματα-εταιρειες χονδρικης που πουλουσαν συσκευες κινητων κατα πλειοψηφια αλλα και παιχνιδια ηλεκτρονικα και κονσολες,πακετα συνδεσης κ.λπ. σε μικρα καταστηματα της επαρχιας και των πολεων οπου την αποστολη αναλαμβανε η κουριερ αλλα και οι πωλητες μερικες φορες που επισκεπτονταν τα καταστηματα.εγω εργαζομουν σε μια θυγατρικη της παναφον που ειχε αρχισει την τελεστετ,τωρα γουιντ.

οταν αλλαξε η αγορα με τα ιντερνετικα καταστηματα εγω ειχα φυγει ,ευτυχως γιατι εκλεισαν οπως ηταν φυσικο.δεν μπορω να εχω αποψη απο μεσα για ενα ιντερνετικο καταστημα,αλλα για το ειδος μονο.

ειναι οπως τα ειπαν οι προλαλησαντες.δεν αξιζει σαν δουλεια γιατι εχει παρα πολυ αγχος για να παρεις κοσμο απο τους αλλους που εχουν εδραιωθει και γιατι υπαρχει μεγαλος ανταγωνισμος και θα φας την ζωη σου να τους νικησεις.αν εισαι καλος με καλη εξηπηρετηση θα βγαλεις μετα απο πολυ στρες,φαγωμαρες,νευρα κ.λπ. καταστασεις καποιο υποτυπωδες κερδος αν δεν κλεισεις αλλα η δικαιωση σου δεν θα εχει αντικρυσμα μπροστα σε ολη αυτη την φθορα που θα υποστεις.ειναι πολλα τα κολπα πισω απο τους προμηθευτες και τις κλικες και εαν δεν εισαι του εμποριου πιο πριν ξεκινας για να χασεις πολλα για να τα μαθεις και χρημα και ψυχολογικα.λεπτομερειες ακουστηκαν και πιστεψε με ειναι ακομα χειροτερα στην πραγματικοτητα.τωρα εκει στον βολο δεν ξερω πως ειναι η αγορα αλλα οπως και να εχει αν θες κερδος πανε σε αλλο ειδος.το εμποριο εχει πολλες οικονομικες υποχρεωσεις και φορους που συνεχως αυξανονται και δεν σου αφηνουν κερδος και τζαμπα θα φας τα χρονια σου.

 

αν πας σε φαγητο,ποτο -καφεδες ειναι καλυτερα τα πραγματα.τα μικελ,τα χοτ-ντογκ 1ος ευρω,τα σπιτικα φαγητα,τα φθηνα μπαρακια ξεφυτρωνουν σαν μανιταρια γιατι ο κοσμος παντα θα τρωει και θα διασκεδαζει και θα παει οπου εχει το φθηνο,το οποιο αν εχει και καλο περιτυλιγμα ακομα καλυτερο.

 

τα υπολοιπα ειδη τα εχουν διπλαρωσει οι μεγαλοι.να σου πω κατι γενικο.σε ολους τους τομεις η αγορα συρικνωνεται στις μεγαλες αλυσιδες απο εκει που ειχε απλωθει μεχρι τον πιο μικρο εκτος απο τα φαστ-φουντ και γενικα τα ειδη φαγητου που ανοιγουν το ενα μετα το αλλο.ετσι ειναι η ταση και διαλεγεις.

 

επισης το θεμα με το σερβις και την εξυπηρετηση πασχει στην ελλαδα,επειδη εχω εργαστει και σε αυτον τον τομεα σε μια απο τις μεγαλυτερες εταιρειες.οσο καλος και να εισαι σε περιοριζουν οι οροι και οι συμβασεις με τις αντιπροσωπειες...ναι καλη η χαμηλη τιμη αλλα οι πελατες κοιτανε και μετα στο σερβις να μην τους κοροιδευεις.και ας εχεις το καλυτερο χαμογελο.

Edited by mixalis1202
Link to comment
Share on other sites

και εγω ελεγα να ανοιξω τετοιου ειδους μαγαζι. Αλλα μετα τα οσα διαβασα εδω, προτρεπω και σε αλλους να μην ανοιξουν..!.. Δεν αξιζει να τα βαλεις με τις πολυεθνικες. Καλυτερα φαγαδικο οπως λενε και τα παιδια. Edited by eLeKtriK EyE
Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα το θεμα, και εγω ελεγα να ανοιξω τετοιου ειδους μαγαζι. Αλλα μετα τα οσα διαβασα εδω, προτρεπω και σε αλλους να μην ανοιξουν..!.. Δεν αξιζει να τα βαλεις με τις πολυεθνικες. Καλυτερα φαγαδικο οπως λενε και τα παιδια.

Κι όμως υπάρχει πολύς χώρος για καταστήματα ψηφιακής τεχνολογίας.

Δλδ και κινητά και αναλώσιμα, γιατί χαλάνε συχνά, αλλά και κινητή τηλεφωνία, φαξ, email, αιτήσεις, φωτογραφία, εκτυπώσεις, πληρωμή λογαριασμών, βοήθεια /επισκευή ΗΥ, σταθερή και voip τηλεφωνία, εκτυπώσεις, ότιδηποτε σε σχέση με υπηρεσίες που εξυπηρετούν τον πολίτη σε ψηφιακή μορφή.

Κόστος max 2000€ επένδυση που μεταφέρεται. Σε μια χώρα με τόσο μεγάλο ψηφιακό αναλφαβητισμο, προσφέρει και κοινωνικό έργο.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Jason 72, ύστερα από περίπου ένα χρόνο, έκανες κάτι??

Όσοι έχουν παράλληλο ενδιαφέρον, όπως και εγώ, θα ήθελα να κάνουμε κάποια συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα! Έχω ένα μαγαζί με εμπόριο κινητής και μετά από πολύ χρονοβόρο ψάξιμο και σπαζοκεφαλιάς το πως καταφέρνουν να υπάρχουν αυτές οι τιμές στα ηλεκτρονικά μαγαζιά του (τσιγκούνη) ανακάλυψα μεγάλη απάτη.... η απάντηση του χονδρέμπορα στην Γερμανία μου το επιβεβαίωσε..

Γιατί μου έκανε τρομερή εντύπωσή ένα κινητό ο χονδρέμπορας της Γερμανίας να το πουλάει 200€ στον εδώ χονδρέμπορο πού αυτός με την πολύ απλή λογική θα πρέπει να το πουλήσει στον καταστηματάρχη 200€ συν το φπα συν το κέρδος του χονδρέμπορου. Δηλαδή αυτό το κινητό θα έπρεπε να είχε αξία 247ευρώ αν ο χονδρέμπορος έβαζε μονό ένα ευρώ για κέρδος.

Μετά από αυτό το ποσό υπολογίστε και το κέρδος πού πρέπει να έχει και το κατάστημά πού θα το πουλήσει μέσο του skr. Δηλαδή θα έπρεπε να φτάσει η τιμή κάπου στα 250 ευρώ με πολύ μικρό κέρδος. Αλλά αντί να βγει σε αυτήν την τιμή βγαίνει κάπου στα 220ευρώ.

 

Ο τρόπος με άφησε άφωνο όπως και το ποσό πού χάνει το ελληνικό κράτος μέσα από μία τέτοια διαδικασία όπως ότι αντί να βγει συν για την τσέπη μας κατά επέκταση μας βγαίνει με αρνητικό πρόσημο γιατί σαν κράτος βλέποντας την απώλεια πού έχει με αυτήν την κομπίνα πού κρύβει από πίσω όλο αυτό και χωρίς να μπορεί να το σταματήσει μας φορολογεί με το κάτι της παραπάνω...

Οποίος θέλει λεπτομέρειες θα χαρώ να σας απαντήσω

oloi imaste kaloi mexri na apodixti to antitheto :X
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω ένα μαγαζί με εμπόριο κινητής και μετά από πολύ χρονοβόρο ψάξιμο και σπαζοκεφαλιάς το πως καταφέρνουν να υπάρχουν αυτές οι τιμές στα ηλεκτρονικά μαγαζιά του (τσιγκούνη) ανακάλυψα μεγάλη απάτη.... η απάντηση του χονδρέμπορα στην Γερμανία μου το επιβεβαίωσε..

Γιατί μου έκανε τρομερή εντύπωσή ένα κινητό ο χονδρέμπορας της Γερμανίας να το πουλάει 200€ στον εδώ χονδρέμπορο πού αυτός με την πολύ απλή λογική θα πρέπει να το πουλήσει στον καταστηματάρχη 200€ συν το φπα συν το κέρδος του χονδρέμπορου. Δηλαδή αυτό το κινητό θα έπρεπε να είχε αξία 247ευρώ αν ο χονδρέμπορος έβαζε μονό ένα ευρώ για κέρδος.

Μετά από αυτό το ποσό υπολογίστε και το κέρδος πού πρέπει να έχει και το κατάστημά πού θα το πουλήσει μέσο του skr. Δηλαδή θα έπρεπε να φτάσει η τιμή κάπου στα 250 ευρώ με πολύ μικρό κέρδος. Αλλά αντί να βγει σε αυτήν την τιμή βγαίνει κάπου στα 220ευρώ.

 

Ο τρόπος με άφησε άφωνο όπως και το ποσό πού χάνει το ελληνικό κράτος μέσα από μία τέτοια διαδικασία όπως ότι αντί να βγει συν για την τσέπη μας κατά επέκταση μας βγαίνει με αρνητικό πρόσημο γιατί σαν κράτος βλέποντας την απώλεια πού έχει με αυτήν την κομπίνα πού κρύβει από πίσω όλο αυτό και χωρίς να μπορεί να το σταματήσει μας φορολογεί με το κάτι της παραπάνω...

Οποίος θέλει λεπτομέρειες θα χαρώ να σας απαντήσω

 

Καλημέρα! Θα μπορούσες να μας περιγράψεις λίγο την διαδικασία εισαγωγής και την απάτη πιο συγκεκριμένα?

haters still hate...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω ένα μαγαζί με εμπόριο κινητής και μετά από πολύ χρονοβόρο ψάξιμο και σπαζοκεφαλιάς το πως καταφέρνουν να υπάρχουν αυτές οι τιμές στα ηλεκτρονικά μαγαζιά του (τσιγκούνη) ανακάλυψα μεγάλη απάτη.... η απάντηση του χονδρέμπορα στην Γερμανία μου το επιβεβαίωσε..

Γιατί μου έκανε τρομερή εντύπωσή ένα κινητό ο χονδρέμπορας της Γερμανίας να το πουλάει 200€ στον εδώ χονδρέμπορο πού αυτός με την πολύ απλή λογική θα πρέπει να το πουλήσει στον καταστηματάρχη 200€ συν το φπα συν το κέρδος του χονδρέμπορου. Δηλαδή αυτό το κινητό θα έπρεπε να είχε αξία 247ευρώ αν ο χονδρέμπορος έβαζε μονό ένα ευρώ για κέρδος.

Μετά από αυτό το ποσό υπολογίστε και το κέρδος πού πρέπει να έχει και το κατάστημά πού θα το πουλήσει μέσο του skr. Δηλαδή θα έπρεπε να φτάσει η τιμή κάπου στα 250 ευρώ με πολύ μικρό κέρδος. Αλλά αντί να βγει σε αυτήν την τιμή βγαίνει κάπου στα 220ευρώ.

 

Ο τρόπος με άφησε άφωνο όπως και το ποσό πού χάνει το ελληνικό κράτος μέσα από μία τέτοια διαδικασία όπως ότι αντί να βγει συν για την τσέπη μας κατά επέκταση μας βγαίνει με αρνητικό πρόσημο γιατί σαν κράτος βλέποντας την απώλεια πού έχει με αυτήν την κομπίνα πού κρύβει από πίσω όλο αυτό και χωρίς να μπορεί να το σταματήσει μας φορολογεί με το κάτι της παραπάνω...

Οποίος θέλει λεπτομέρειες θα χαρώ να σας απαντήσω

 

Ενδιαφέρομαι και εγώ να ακούσω την θεωρία σου.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω ένα μαγαζί με εμπόριο κινητής και μετά από πολύ χρονοβόρο ψάξιμο και σπαζοκεφαλιάς το πως καταφέρνουν να υπάρχουν αυτές οι τιμές στα ηλεκτρονικά μαγαζιά του (τσιγκούνη) ανακάλυψα μεγάλη απάτη.... η απάντηση του χονδρέμπορα στην Γερμανία μου το επιβεβαίωσε..

Γιατί μου έκανε τρομερή εντύπωσή ένα κινητό ο χονδρέμπορας της Γερμανίας να το πουλάει 200€ στον εδώ χονδρέμπορο πού αυτός με την πολύ απλή λογική θα πρέπει να το πουλήσει στον καταστηματάρχη 200€ συν το φπα συν το κέρδος του χονδρέμπορου. Δηλαδή αυτό το κινητό θα έπρεπε να είχε αξία 247ευρώ αν ο χονδρέμπορος έβαζε μονό ένα ευρώ για κέρδος.

Μετά από αυτό το ποσό υπολογίστε και το κέρδος πού πρέπει να έχει και το κατάστημά πού θα το πουλήσει μέσο του skr. Δηλαδή θα έπρεπε να φτάσει η τιμή κάπου στα 250 ευρώ με πολύ μικρό κέρδος. Αλλά αντί να βγει σε αυτήν την τιμή βγαίνει κάπου στα 220ευρώ.

 

Ο τρόπος με άφησε άφωνο όπως και το ποσό πού χάνει το ελληνικό κράτος μέσα από μία τέτοια διαδικασία όπως ότι αντί να βγει συν για την τσέπη μας κατά επέκταση μας βγαίνει με αρνητικό πρόσημο γιατί σαν κράτος βλέποντας την απώλεια πού έχει με αυτήν την κομπίνα πού κρύβει από πίσω όλο αυτό και χωρίς να μπορεί να το σταματήσει μας φορολογεί με το κάτι της παραπάνω...

Οποίος θέλει λεπτομέρειες θα χαρώ να σας απαντήσω

 

Και γω ενδιαφέρομαι να μάθω !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...