Jump to content

Lenovo P780


alexandrosss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα σου προτεινα να το αποφυγεις, ή αν το κανεις, να εισαι ετοιμος για νεο περασμα ρομ, μην το πειραξεις σε καμια περιπτωση αν δεν γνωριζεις τις διαδικασιες για αλλαγη ρομ.

Και γω να το αποφυγω ηθελα αλλα πλεον δεν υπαρχει επαρκεις χωρος στο κινητο για να κανω οποιαδηποτε ενημερωση αρα ειναι καπως αναγκαιο θα ελεγα.Δεν πειραζει,καπως θα την βρω την ακρη.

 

επαφες, εννοειται, παντα και παντου στο google account της επιλογης σου, ουτε στο κινητο, ουτε στην sim, ετσι σου ειναι αδιαφορο τι κινητο χρησιμοποιεις και αν παθει οτιδηποτε.

Πολυ καλη συμβουλη,δεν μου ειχε περασει απ'το μυαλο.thanks....

rock n' roll...:kill:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα κι απο μενα...

Μετα απο 2 μερες διαβασμα(μεχρι την 11η σελιδα εφτασα προσπαθωντας να καταλαβω οσα περισσοτερα μπορω) και πολλες αναζητησεις στο forum,σε θεματα και μηνυματα,δεν καταφερα να βρω καποιο post ή καποιο οδηγο σχετικα με το πως να κανω repartition το Ρ780 που εχω.

Μεχρι που βρηκα απο "Google" αυτους του 2 οδηγους...

1) https://forums.lenovo.com/t5/Lenovo-Phones/LENOVO-P780-PROBLEMS/td-p/1250941/page/11

2) http://my-android-one.blogspot.gr/2014/03/lenovo-p780-4gb-repartition-with.html

Να αναφερω απλα οτι δεν μπορω καν να καταλαβω αν οι 2 οδηγοι ειναι ιδιοι ή οχι οποτε ζητω την επιείκειά σας.

Ειναι safe οι παραπανω μεθοδοι ή υπαρχει καποιος πιο καινουριος και πιο ευκολος;5059969

Αν κανω repartition και εχω αποθηκευμενες ολες τις επαφες στο κινητο και οχι στις sim τοτε τις χανω;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.....

Δημήτρη, εγώ έκανα repartition εύκολα την κινέζικη s125 και την κράτησα κανένα τρίμηνο χωρίς πρόβλημα. Δες εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=368063&page=28 post 415.Επισης υπάρχει οδηγός και εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=370996.

 

Και γω να το αποφυγω ηθελα αλλα πλεον δεν υπαρχει επαρκεις χωρος στο κινητο για να κανω οποιαδηποτε ενημερωση αρα ειναι καπως αναγκαιο θα ελεγα.Δεν πειραζει,καπως θα την βρω την ακρη.

Κι εγώ για αυτό το λόγο έκανα το repartition.

Πλέον, όμως, δεν υπάρχει λόγος για repartition γιατί η Lenovo με το kitkat update στην row s220 έχει ενοποιήσει τον αποθηκευτικό χώρο σε 4gb:) Εγώ φοράω την row s222 ένα μήνα τώρα και μπορώ να πω ότι είναι αρκετά καλή ρομ. Υπάρχει ήδη διαθέσιμο update για s223 και σε λίγο καιρό θα υπάρξει και ένα αρκετά μεγάλο update που έχει ήδη ανακοινωθεί, σε s226.

Τσιμπάει λίγο παραπάνω ραμ,πράγμα που θα διορθώσουν στο νέο update, αλλά η μπαταρία που αναφέρθηκε από άλλο συμφορουμίτη ότι δε διαρκεί πολύ, να πω ότι δεν είναι έτσι. Η μπαταρία στρώνει μετά από καμιά βδομάδα χρήσης, λόγω νέας ρομ, και η διάρκεια της είναι πολύ καλή. Η μεγάλη κατανάλωση είναι οταν ενεργοποιούνται τα δεδομένα. Κατά τα άλλα όλα καλά.

Το λινκ για την ρομ, που φλασαρεται με flashtool, είναι αυτό http://www.needrom.com/download/4-4-2-row-for-china-baseband-p780/

Και όσο αφορά αυτό που ρωτησες, για τις επαφές, έχει δίκιο ο φίλος nek4d, αλλά εχε υπόψιν σου και το Lenovo syncit. Θα το βρεις στο playstore. Είναι καλό εργαλείο για backup επαφών, μηνυμάτων και αρχείων κλήσεων.

Edited by vortex78

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, εγώ έκανα repartition εύκολα την κινέζικη s125 και την κράτησα κανένα τρίμηνο χωρίς πρόβλημα. Δες εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=368063&page=28 post 415. Επίσης υπάρχει οδηγός και εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=370996.

Μάλιστα... Όλα καλά αλλά στο post 415 δεν λειτουργεί(πλεον) ο ιστότοπος για την εγαρμογή για repartition.

Κι εγώ για αυτό το λόγο έκανα το repartition.

Πλέον, όμως, δεν υπάρχει λόγος για repartition γιατί η Lenovo με το kitkat update στην row s220 έχει ενοποιήσει τον αποθηκευτικό χώρο σε 4gb:) Εγώ φοράω την row s222 ένα μήνα τώρα και μπορώ να πω ότι είναι αρκετά καλή ρομ. Υπάρχει ήδη διαθέσιμο update για s223 και σε λίγο καιρό θα υπάρξει και ένα αρκετά μεγάλο update που έχει ήδη ανακοινωθεί, σε s226.

Τσιμπάει λίγο παραπάνω ραμ,πράγμα που θα διορθώσουν στο νέο update, αλλά η μπαταρία που αναφέρθηκε από άλλο συμφορουμίτη ότι δε διαρκεί πολύ, να πω ότι δεν είναι έτσι. Η μπαταρία στρώνει μετά από καμιά βδομάδα χρήσης, λόγω νέας ρομ, και η διάρκεια της είναι πολύ καλή. Η μεγάλη κατανάλωση είναι οταν ενεργοποιούνται τα δεδομένα. Κατά τα άλλα όλα καλά.

Το λινκ για την ρομ, που φλασαρεται με flashtool, είναι αυτό http://www.needrom.com/download/4-4-2-row-for-china-baseband-p780/

Αυτή μου φαίνεται η καλύτερη λύση και αυτή θα προσπαθήσω να καταφέρω.

Πολυ ωραιος....Θα μπω περισσοτερο στο κλιμα διαβαζωντας τις απαντησεις γιατι βλεπω οι γνωσεις σου/σας ξεπερνουν τις ικανότιτές μου για root/recovery/repartition/ενοποιηση χωρου κτλ......Αν βρω και χρονο θα το προσπαθησω κ μονος μου.Thanks!!!:)

Και όσο αφορά αυτό που ρωτησες, για τις επαφές, έχει δίκιο ο φίλος nek4d, αλλά εχε υπόψιν σου και το Lenovo syncit. Θα το βρεις στο playstore. Είναι καλό εργαλείο για backup επαφών, μηνυμάτων και αρχείων κλήσεων.

Πολύ καλή κι αυτή η λύση αλλά παίζεις με τον πόνο μου μου φαίνεται....:D

Δεν μπορώ να κάνω ούτε καν ενημέρωση σε κάποια εφαρμογή,πως να την κατεβάσω κιόλας;:lol::lol::lol::lol::lol:

rock n' roll...:kill:
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... Όλα καλά αλλά στο post 415 δεν λειτουργεί(πλεον) ο ιστότοπος για την εγαρμογή για repartition.

Link.... http://www.china-devices.com/Thread-Tool-App-for-repartitioning-MTK-6589-Memory

Do it at your own risk...

Αυτή μου φαίνεται η καλύτερη λύση και αυτή θα προσπαθήσω να καταφέρω.

Πολυ ωραιος....Θα μπω περισσοτερο στο κλιμα διαβαζωντας τις απαντησεις γιατι βλεπω οι γνωσεις σου/σας ξεπερνουν τις ικανότιτές μου για root/recovery/repartition/ενοποιηση χωρου κτλ......Αν βρω και χρονο θα το προσπαθησω κ μονος μου.Thanks!!!:)

Θέλει αρκετό διάβασμα, υπομονή και επιμονή!!

 

Πολύ καλή κι αυτή η λύση αλλά παίζεις με τον πόνο μου μου φαίνεται....:D

Δεν μπορώ να κάνω ούτε καν ενημέρωση σε κάποια εφαρμογή,πως να την κατεβάσω κιόλας;:lol::lol::lol::lol::lol:

:lol:Ok.... Απλά να την έχεις υπόψιν

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Θα βρεις πολλους οδηγους στο ιντερνετ, θα βρεις και πολλες ετοιμες ρομ που ειναι ηδη repartitioned.

Θα βρεις επισης και οδηγο εδω στο myphone στα ελληνικα.

Σε 3 που ειχα δοκιμασει παλαιοτερα, καμια δεν εκατσε τελικα καλα, ειδικα οι 2, ενω στην αρχη φαινοταν ΟΚ, μετα απο λιγο καιρο, κρεμασαν ολο το κινητο. Θα σου προτεινα να το αποφυγεις, ή αν το κανεις, να εισαι ετοιμος για νεο περασμα ρομ, μην το πειραξεις σε καμια περιπτωση αν δεν γνωριζεις τις διαδικασιες για αλλαγη ρομ.

(επαφες, εννοειται, παντα και παντου στο google account της επιλογης σου, ουτε στο κινητο, ουτε στην sim, ετσι σου ειναι αδιαφορο τι κινητο χρησιμοποιεις και αν παθει οτιδηποτε).

 

 

Απ'οτι φαινεται, σε καποιες ρομ, εχουν αφαιρεσει την σχετικη επιλογη.

Βλεπω τωρα και στην life που φοραω, δεν την εχει.

Ενταξει, δεν ενοχλει σε κατι.

ναι φιλε μου αλλα περιπου στα μισες περιπτωσεις που το wifi ειναι ξεκλειδωτο και προσπαθω να συνδεθω μου βγαζει το μηνυμα και δε με συνδεει!!!!

δεν εχω ιντερνετ απο τον παροχο μου, οποτε μου ειναι ιδιαιτερα χρησιμο το wifi......

καποιος να βοηθησει??

Link to comment
Share on other sites

@vortex

Στο link που δινεις για την S223 ROM για φλασαρισμα δεν μπορω να την περασω γιατι

δεν εχει το preloader.

 

Ακυρο.......δεν το ειχα δει οτι πρεπει να διαλεξω αρχειο.

Αστοχο σχολιο μου αλλα δεν πειραζει.

Edited by lazaros_nexus

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

@vortex

Στο link που δινεις για την S223 ROM για φλασαρισμα δεν μπορω να την περασω γιατι

δεν εχει το preloader.

 

Ακυρο.......δεν το ειχα δει οτι πρεπει να διαλεξω αρχειο.

Αστοχο σχολιο μου αλλα δεν πειραζει.

 

με αυτό που αναφέρει The baseband contained within this ROM is for China version of Lenovo P780, you may lose the 900 MHz for 3G data band if you will install it on the international version of the phone τί γίνεται;μήπως είναι καλύτερα αυτή http://www.needrom.com/download/p780-android-4-4-2/

Link to comment
Share on other sites

@vortex

Στο link που δινεις για την S223 ROM για φλασαρισμα δεν μπορω να την περασω γιατι

δεν εχει το preloader.

 

Ακυρο.......δεν το ειχα δει οτι πρεπει να διαλεξω αρχειο.

Αστοχο σχολιο μου αλλα δεν πειραζει.

Λάζαρε,έχει 2 preloader.Ένα για τις συσκευές που κατασκευάστηκαν μέχρι τον 3ο του 2014 και ένα για μετά. Διαγράφεις αυτό που δεν σε ενδιαφέρει και οταν πατήσεις scatter loading θα έχεις τικαρισμενες όλες τις επιλογές, με το σωστό preloader.

Το αναφέρει και ο enterco στην περιγραφή της ρομ.Πάντα να ριχνετε μια ματιά στην περιγραφή. Θα γλιτωσετε από μπελάδες...;)

 

με αυτό που αναφέρει The baseband contained within this ROM is for China version of Lenovo P780, you may lose the 900 MHz for 3G data band if you will install it on the international version of the phone τί γίνεται;μήπως είναι καλύτερα αυτή http://www.needrom.com/download/p780-android-4-4-2/

Γιατί εσύ έχεις international (row) συσκευή; Η περιγραφή στην μπαταρία σου είναι στα αγγλικά;

Παραθέτω αυτό από την περιγραφή της ρομ που προτείνεις με link από τον enterco...<The baseband contained within this ROM is for ROW (rest of the world) hardware version of Lenovo P780, 2nd SIM will not work if you use it on non-ROW (for China) devices. If you're unsure if your device is ROW or China, look at the text on the battery. If the text it's mostly chinese, then you have the non-ROW hardware version of P780.>

Οπότε, εάν δεν χρησιμοποιείς δεύτερη σιμ μπορείς να περάσεις και αυτή την ρομ.

Σημειώνω οτι όταν λέει συσκευή με row hardware,εννοεί τις συσκευές που διατίθενται προς πώληση εκτός Κίνας π.χ Ρωσία, Ινδία και έχουν στην μπαταρία αγγλική περιγραφή.Οι συσκευές με κινέζικα στην μπαταρία είναι οι China hardware συσκευές. Αυτές έχουμε όλοι όσοι το πήραμε απο τα κινεζομάγαζα.Ελπίζω να διευκρινισα την διαφορά.

Ισχύει και για σένα ότι και για τον Λάζαρο. Να διαβαζεις την περιγραφή της ρομ,όπου αυτή διατίθεται;)

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη εβδομαδα σε ολους.

Παντα διαβαζω την περιγραφη αλλα πιο πολυ τα σχολια για να δω τι λενε

αυτοι που την περασαν και για τυχον bugs.

Αλλωστε για αυτο εγραψα οτι ηταν ατυχο το σχολιο μου.

Βεβαια καλα εκανες και το τονισες οτι πρεπει να διαβαζουμε τι λεει ο ποιητης της ROM

για παν ενδεχομενο......

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω αλλα τα Αγγλικά μου είναι με μετάφραση απο google, οπότε ξεφεύγουν αρκετά και μετά παιδεύομαι.

(Μία τάξη Γαλλικά έκανα στο γυμνάσιο και πάπαλα δεν ξανάρθε η Γαλλικών:lol:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη εβδομαδα σε ολους.

Παντα διαβαζω την περιγραφη αλλα πιο πολυ τα σχολια για να δω τι λενε

αυτοι που την περασαν και για τυχον bugs.

Αλλωστε για αυτο εγραψα οτι ηταν ατυχο το σχολιο μου.

Βεβαια καλα εκανες και το τονισες οτι πρεπει να διαβαζουμε τι λεει ο ποιητης της ROM

για παν ενδεχομενο......

Καλημέρα, Λάζαρε.

Για αυτό και μόνο το λόγο το έγραψα. Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι:)

Καλη εβδομάδα.

Διαβάζω αλλα τα Αγγλικά μου είναι με μετάφραση απο google, οπότε ξεφεύγουν αρκετά και μετά παιδεύομαι.

(Μία τάξη Γαλλικά έκανα στο γυμνάσιο και πάπαλα δεν ξανάρθε η Γαλλικών:lol:)

Ρε,τη γαλλικού σας άφησε στα κρυα του λουτρού;:lol:

Ok,ελπίζω να καταλαβες τις διαφορές μεταξύ row και china συσκευών.

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το κινητό μου μου κάνει κάτι περίεργα με τα σήμα. Το χάνει στα ξαφνικά. Είδα πως πως αναφέρθηκε και πιο πάνω και πως το παλικάρι που το είχε το στέλνει πίσω. Εγώ δυστυχώς δεν έχω την πολυτέλεια να μείνω χωρίς κινητό. Άλλωστε το έχω γύρω στους 8 μήνες και πραγματικά δεν έχω αντιμετωπίσει άλλο πρόβλημα, πέραν αυτού. Φοβάμαι μήπως οφείλεται στις κάποιες πτώσεις που έχει φάει. Που ήταν σχετικά δυνατές.. Οπότε φοβάμαι, μήπως κάτι έχει κουνησει μέσα και γι αυτό μου τα κάνει αυτά. Γιατί παρατηρώ πως όταν το πιεζω από πίσω, το σήμα επανέρχεται και στις 2 Sim. Αν κάποιος έχει να μου προτείνει μια λύση θα του είμαι ευγνώμων. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το κινητό μου μου κάνει κάτι περίεργα με τα σήμα. Το χάνει στα ξαφνικά. Είδα πως πως αναφέρθηκε και πιο πάνω και πως το παλικάρι που το είχε το στέλνει πίσω. Εγώ δυστυχώς δεν έχω την πολυτέλεια να μείνω χωρίς κινητό. Άλλωστε το έχω γύρω στους 8 μήνες και πραγματικά δεν έχω αντιμετωπίσει άλλο πρόβλημα, πέραν αυτού. Φοβάμαι μήπως οφείλεται στις κάποιες πτώσεις που έχει φάει. Που ήταν σχετικά δυνατές.. Οπότε φοβάμαι, μήπως κάτι έχει κουνησει μέσα και γι αυτό μου τα κάνει αυτά. Γιατί παρατηρώ πως όταν το πιεζω από πίσω, το σήμα επανέρχεται και στις 2 Sim. Αν κάποιος έχει να μου προτείνει μια λύση θα του είμαι ευγνώμων. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλησπέρα. Δεν θα σου πω σίγουρα πράγματα, αλλά αν έχει φάει τούμπες καλές ίσως ξεκουμπωσε από τη θέση της η κεραία. Για να βεβαιωθείς όμως πρέπει να ανοίξεις το κινητό. Ρίξε μία ματιά στο ρωσικό φόρουμ της Lenovo (link έχω βάλει στο τέλος του post).Μιλάνε για διάφορα θέματα και για την αποσυναρμολλογηση του κινητού. Άνοιξε την σελίδα με τον chrome για να σου μεταφράσει το κείμενο αυτόματα. Η κεραία φαίνεται καθαρά στα πρώτα ποστ μετά τις φωτογραφίες, όπου κάποιος την έχει μαρκαρισμένη με κόκκινο.

Τώρα, για το πως θα ανοίξεις εσύ ή κάποιος ηλεκτρονικός το κινητό, υπάρχουν βίντεο στο YouTube. Ψάξε και θα βρείς.

Link http://lenovo-forums.ru/topic/1661-разборка-и-запчасти-lenovo-p780-в-фотографиях/

Edited by vortex78
Πρόσθεσα μια φωτό.

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε vortex.. Θα κάνω ότι μπορώ και θα ενημερώσω εδώ για τις όποιες εξελίξεις..

 

Edit: Μετά από ψάξιμο είδα πως είναι απλό να ανοιχτεί. Θα το κάνω όταν αποκτήσω ένα εργαλείο για τις βίδες και δυστυχώς θα χρειαστώ πάνω από 5 μέρες, καθώς λόγω δουλειάς είναι αδύνατο..

Edited by Dihnekis300
Link to comment
Share on other sites

Προς κάποιο διαχειριστή:

Γιατί το παραπάνω μου μήνυμα μου εμφανίζεται μισό;Μου εμφανίζει μεχρι το λινκ που παρεθεσα ενω έχω γράψει και άλλα.Το ξανα κάνω τροποποίηση, παταω αποθήκευση όλα καλά. Μετά από λίγο εμφανίζεται πάλι μισό.Χάνω κάτι;

Edited by vortex78

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Να αφήνεις κενά μετά τα σημεία στίξης όπως άλλωστε είναι και ο σωστός τρόπος γραφής. Αν δεν αφήνεις κενά δημιουργείται το συγκεκριμένο πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Να αφήνεις κενά μετά τα σημεία στίξης όπως άλλωστε είναι και ο σωστός τρόπος γραφής. Αν δεν αφήνεις κενά δημιουργείται το συγκεκριμένο πρόβλημα.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Πρώτη φορά μου συνέβη.

Θα το έχω υπόψιν.

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Πριν απο μερικές μέρες έπεσε το κινητό μου. δέν έπαθε κάτι εμφανές αλλα απο εκείνη την ημέρα το viber και η καμερα κολλάνε. βέβαια με μία επανεκίνηση ξεκολλάνε αλλα.......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Πριν απο μερικές μέρες έπεσε το κινητό μου. δέν έπαθε κάτι εμφανές αλλα απο εκείνη την ημέρα το viber και η καμερα κολλάνε. βέβαια με μία επανεκίνηση ξεκολλάνε αλλα.......

Φίλε Theodore, όπως είδες κι εγώ που περιγράφω παραπάνω, οι τούμπες μπορεί εξωτερικά να το αφήνουν αθικτο, αλλά απ ότι φαίνεται εσωτερικά όχι. Αλλά δεν μπορώ να πω ότι έχω θέμα με εφαρμογές συγκεκριμένα, όσο με το σήμα από τις κεραίες. Οπότε μπορεί να είναι κάτι τυχαίο το κόλλημα.

 

Για το viber ωστόσο, δοκίμασε να το απεγκαταστησεις και να το εγκαταστησεις ξανά, μιας και μπορεί να είναι τυχαίο με την πτώση. Και σε μένα παλιότερα μου κολλούσε, έκανα επανεγκατασταση και όλα μια χαρά. Επίσης δοκίμασε να κάνεις κάποιο καθαρισμό με το clean Master, γιατί μπορεί απλά να συνέπεσαν αυτά με την πτώση.

 

Εύχομαι να μην έχεις τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Εχω τρελαθει να ψαχνω κ δεν μπορω να βρω ακρη βρε παιδια, ρυθμισεις για το record στην οθoνη συνομιλιας που εχει.

θελω να αλλαξω το φακελο στην καρτα που τα αποθηκευει, και την μορφη σε amr. Σε Ποιο προγραμμα θα παω να ρυθμισω?

Εχω την χ-vibe v0,3 toy ρωσου.

http://s24.postimg.org/5hqgfof9x/2014_07_18_17_54_47.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμες....

Εβαλα χτες την ROW ROM S223 official η οποια ειχε ως baseband το P780.V101 .

Σημερα εβαλα την S226 αλλα εχει την Version V23 Baseband.

Σε γενικες γραμμες μια χαρα τη βλεπω. Ελληνικα δεν εχει. Δοκιμασα το morelocal2 αλλα αυτο δεν ειχε Ελληνικα.

Αυτο που εκανε καλη δουλιτσα ειναι το Locale More (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.wowapp.localemorepro).

Το V101 το εχω σε .img και εχω κολησει πως θα το περασω να δω τι θα παιξει.

Για ριξτε καμια απαντηση .........

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμες....

Εβαλα χτες την ROW ROM S223 official η οποια ειχε ως baseband το P780.V101 .

Σημερα εβαλα την S226 αλλα εχει την Version V23 Baseband.

Σε γενικες γραμμες μια χαρα τη βλεπω. Ελληνικα δεν εχει. Δοκιμασα το morelocal2 αλλα αυτο δεν ειχε Ελληνικα.

Αυτο που εκανε καλη δουλιτσα ειναι το Locale More (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.wowapp.localemorepro).

Το V101 το εχω σε .img και εχω κολησει πως θα το περασω να δω τι θα παιξει.

Για ριξτε καμια απαντηση .........

Αυτό που έχεις με root explorer το αλλάζεις με ίδια δικαιώματα με το παλιό.Η κατέβασε http://www.easybytez.com/v94f0wa5ocve και εγκατάσταση με το recovery.

δες και εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=368063&highlight=%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%B7+%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%BC&page=145 το 2165 μηνυμα

Edited by papg
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμες....

Εβαλα χτες την ROW ROM S223 official η οποια ειχε ως baseband το P780.V101 .

Σημερα εβαλα την S226 αλλα εχει την Version V23 Baseband.

Σε γενικες γραμμες μια χαρα τη βλεπω. Ελληνικα δεν εχει. Δοκιμασα το morelocal2 αλλα αυτο δεν ειχε Ελληνικα.

Αυτο που εκανε καλη δουλιτσα ειναι το Locale More (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.wowapp.localemorepro).

Το V101 το εχω σε .img και εχω κολησει πως θα το περασω να δω τι θα παιξει.

Για ριξτε καμια απαντηση .........

Λάζαρε,όσο αφορά το morelocale2 το δοκίμασα εγώ και έχει Ελληνικά κανονικά. Απλά δεν έχει πλήρη μετάφραση. Πως;Ανοίγεις την εφαρμογή και πατάς το αριστερό πλήκτρο του κινητού και εμφανίζεται το μενού του morelocale.Πατάς add locale και εμφανίζεται ένα πλαίσιο που έχει κάποια iso.Πατάς πάνω στα iso και στο ένα ψάχνεις και βρίσκεις την χώρα και στο άλλο την γλώσσα.Τα επιλέγεις και μετά εμφανίζονται κανονικά τα Ελληνικά. Θα βάλω και φωτό.

Τώρα για το modem.img.Ανοιγεις έναν root file explorer,εγώ έχω τον es,και πηγαίνεις στην επιλογή root explorer,πατάς επάνω του και σου ανοίγει ένα παράθυρο με διάφορες επιλογές, εσύ θα επιλέξεις το προσάρτηση r/w και στο νέο παράθυρο που θα δεις θα επιλέξεις όλα τα rw για να μπορείς να κάνεις edit το modem.img.Έπειτα πας system>etc>firmware και βρίσκεις το modem.img που έχει η ρομ.Το κάνεις αντιγραφή και το βάζεις στην sd για backup.Έπειτα διαγράφεις το παλιό και στην ίδια τοποθεσία κάνεις αντιγραφή>επικόλληση το v101.Δινεις τα permission rw-r-r ,βγαίνεις από τον explorer κάνεις ενα reboot και εισαι κομπλε.Θα βάλω και φωτό.

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

φιλος εχει το συγκεκριμένο κινητό και με την ρομ του minideal, ενω το κινητό δουλεύει αψογα με αυτην την ρομ εχει πρόβλημα με την συνομιλία, δεν τον ακούνε, εχω το p770 κ ειχα παρωμειο πρόβλημα το ελυσα απενεργοποιωντας το smart sound, προσπαθώ να βρω τροπο να το απενεργοποιησω και στο δικο του αλλα δεν βρίσκω καπου την επιλογή, ξερει κανεις αν υπαρχει η δυνατότητα;
Link to comment
Share on other sites

φιλος εχει το συγκεκριμένο κινητό και με την ρομ του minideal, ενω το κινητό δουλεύει αψογα με αυτην την ρομ εχει πρόβλημα με την συνομιλία, δεν τον ακούνε, εχω το p770 κ ειχα παρωμειο πρόβλημα το ελυσα απενεργοποιωντας το smart sound, προσπαθώ να βρω τροπο να το απενεργοποιησω και στο δικο του αλλα δεν βρίσκω καπου την επιλογή, ξερει κανεις αν υπαρχει η δυνατότητα;

Στην ρομ του minideal,δεν υπάρχει αυτή η επιλογή. Και γενικά στις "κινέζικες" ρομ,αν θυμάμαι καλά δεν υπάρχει γενικότερα και δεν καταλαβαίνω το λόγο. Αντίθετα στις international rom,βλέπε row,υπάρχει στάνταρ.

Τώρα κάπου είχα δει κάποιο patch για το smartsound,αλλά δεν ξέρω αν δουλεύει στην ρομ του minideal.Κάνε μια αναζήτηση στο google> lenovo p780 smartsound patch.

Αν δεν βγάλεις άκρη ίσως πρέπει να πειραματιστείς με διάφορα μόντεμ. Ψάξε στο νήμα. Θα βρείς και οδηγούς και λινκ για αλλαγή μόντεμ.

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...