Jump to content

Lenovo A830


petrosvet
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Official έκδοση σημαίνει οτι είναι αυτή της Lenovo, οπότε σε καμία περίπτωση δεν έχει τίποτα από όσα αναφέρεις.

 

Το flashing γίνεται πολύ εύκολα καθώς και το rooting αλλά και η εγκατάσταση του Google Play. Μόλις βρω λίγο χρόνο θα φτιάξω έναν οδηγό.

 

Θέλω όμως να ρωτήσω κάτι κι εγώ τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες μιας και έχω το τηλέφωνο λίγες μόνο μέρες. Έχει παρατηρήσει κανείς να μην ακούγεται ειδοποιητήριος ήχος όταν έρχεται καινούριο μήνυμα???

 

Εγώ τα ανάφερα αυτά γιατί στο δικό μου υπάρχει η έκδοση A830_S113_130414 και είναι multilingual, rooted + Google Play. Τα μενού της έκδοσης αυτής (ρυθμίσεις κλπ) είναι σε λευκό φόντο με γκρι και πορτοκαλί γράμματα.

 

Πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις των μηνυμάτων δεν έχω παρατηρήσει και έχω το τηλέφωνο πάνω από 20 μέρες.

Νέα αγάπη (Android OS): OnePlus Nord 12GB/256GB :luck:

Παλιές αγάπες (Android OS): OnePlus 6T 8GB/128GB, OnePlus 5T 6GB/64GB, Vernee MIX 2 6GB/64GB, Doogee MIX 6GB/64GB, Asus Zenfone 2 4GB/64GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 548
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ τα ανάφερα αυτά γιατί στο δικό μου υπάρχει η έκδοση A830_S113_130414 και είναι multilingual, rooted + Google Play. Τα μενού της έκδοσης αυτής (ρυθμίσεις κλπ) είναι σε λευκό φόντο με γκρι και πορτοκαλί γράμματα.

 

Πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις των μηνυμάτων δεν έχω παρατηρήσει και έχω το τηλέφωνο πάνω από 20 μέρες.

 

Ναι φίλε μου, απλά τα τηλέφωνα της Lenovo από το εργοστάσιο δεν έχουν ούτε multilanguage ROM, ούτε Google Play, ούτε είναι φυσικά rooted. Αυτές είναι πειραγμένες ROM από τους πωλητές για να μπορούν να πουλάνε σε όλο την κόσμο.

 

Βρήκα τελικά ποιο ήταν το πρόβλημα με τον ήχο στα μηνύματα, είχα απενεργοποιήσει τις ειδοποιήσεις από το app Contact Manager.

 

 

(σημείωση: κανένας κατασκευαστής δεν πουλάει τηλέφωνα rooted και αν κάποιος χρήστης το κάνει από μόνος του, χάνει την εγγύηση του κατασκευαστή)

Tutorial για rooting και Google Play σε Lenovo A520, A660, A789, A800 http://androidphoneguides.blogspot.gr/ - τα link που δεν δούλευαν διορθώθηκαν
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτη εδω βλεπω καλα λογια και πολυ καλα updates αλλα δε ξερω τι εχετε να πειτε εσεις. http://www.needrom.com/mobile/lenovo-a830-3/

Παντως οπως ειπα δε δοκιμαζω να τη βαλω με οδηγιες ξενες γιατι φοβαμαι μη κανω καμια βλακεια.

Oποτε αν καποιος δε βαριεται και θελει να γραψει αναλυτικα τι πρεπει να κανουμε θα μας βοηθουσε ολους τους κατοχους του κινητου που δε ξερουμε

απο τετοια θεματα.

Edited by stamatinho13
Link to comment
Share on other sites

Αν και καλο ειναι να μη τα θελω ολα δικα μου,η μπροστα καμερα ειναι απογοητευση.Χαθηκε να το κανανε 1mp εστω..

 

Ε! Καλά κι εσύ! Για ένα Skype μια χαρά είναι. Για ποια άλλη χρήση είναι άλλωστε η μπροστινή κάμερα;

Νέα αγάπη (Android OS): OnePlus Nord 12GB/256GB :luck:

Παλιές αγάπες (Android OS): OnePlus 6T 8GB/128GB, OnePlus 5T 6GB/64GB, Vernee MIX 2 6GB/64GB, Doogee MIX 6GB/64GB, Asus Zenfone 2 4GB/64GB

Link to comment
Share on other sites

Ε! Καλά κι εσύ! Για ένα Skype μια χαρά είναι. Για ποια άλλη χρήση είναι άλλωστε η μπροστινή κάμερα;

 

Ε καλα ναι εχεις δικιο.Βασικα τη μερα μια χαρα φαινετε με βαση τα τοσα λιγα mp της αλλα βραδυ...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Να πω κατι περιεργο?Εγω παραγγειλα 2 κινητα α830 ενα για μενα και ενα για ενα φιλο.

Το παραξενο ειναι οτι ενω τα βαλαμε διπλα διπλα και εχουν την ιδια φωτεινοτητα,του φιλου φαινοντε πιο μουντα καπως τα χρωματα.π.χ Το ασπρο σε μενα ψιλοκιτρινιζει σε αυτον.Και παρατηρησα και στην camera διαφορες με παλυ ιδιες ρυθμισεις.Δεν ειναι εντονο απλα δε θα επρεπε να εχουν ιδια εικονα αφου ειναι 2 ιδια κινητα?

Υπαρχει καποια αλλη ρυθμιση για την εικονα που εγω που δε βλεπω?

Edited by stamatinho13
Link to comment
Share on other sites

Να πω κατι περιεργο?Εγω παραγγειλα 2 κινητα α830 ενα για μενα και ενα για ενα φιλο.

Το παραξενο ειναι οτι ενω τα βαλαμε διπλα διπλα και εχουν την ιδια φωτεινοτητα,του φιλου φαινοντε πιο μουντα καπως τα χρωματα.π.χ Το ασπρο σε μενα ψιλοκιτρινιζει σε αυτον.Και παρατηρησα και στην camera διαφορες με παλυ ιδιες ρυθμισεις.Δεν ειναι εντονο απλα δε θα επρεπε να εχουν ιδια εικονα αφου ειναι 2 ιδια κινητα?

Υπαρχει καποια αλλη ρυθμιση για την εικονα που εγω που δε βλεπω?

Εχω κατεβασει το προγραμα για recovery στο πισι με xp απλα δεν μπορω να βρω τους drivers για να ξεκινησω την διαδικασια ..παρακαλω βοηθηστε με αν γνωριζει καποιος

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου, απλά τα τηλέφωνα της Lenovo από το εργοστάσιο δεν έχουν ούτε multilanguage ROM, ούτε Google Play, ούτε είναι φυσικά rooted. Αυτές είναι πειραγμένες ROM από τους πωλητές για να μπορούν να πουλάνε σε όλο την κόσμο.

Βρήκα τελικά ποιο ήταν το πρόβλημα με τον ήχο στα μηνύματα, είχα απενεργοποιήσει τις ειδοποιήσεις από το app Contact Manager.

(σημείωση: κανένας κατασκευαστής δεν πουλάει τηλέφωνα rooted και αν κάποιος χρήστης το κάνει από μόνος του, χάνει την εγγύηση του κατασκευαστή)

 

ΟΚ! Αυτά τα γνωρίζω. Όμως όλοι εμείς που έχουμε αγοράσεις τηλέφωνα rooted, δεν έχουμε εγγύηση από τους πωλητές; (Όχι τον κατασκευαστή).

 

Ε καλα ναι εχεις δικιο.Βασικα τη μερα μια χαρα φαινετε με βαση τα τοσα λιγα mp της αλλα βραδυ...:lol:

 

Το να κάνεις skype βράδυ και χωρίς επαρκή φωτισμό για την κάμερα, λίγο πονηρό μου ακούγεται !!! :lol: :X

 

Να πω κατι περιεργο?Εγω παραγγειλα 2 κινητα α830 ενα για μενα και ενα για ενα φιλο.

Το παραξενο ειναι οτι ενω τα βαλαμε διπλα διπλα και εχουν την ιδια φωτεινοτητα,του φιλου φαινοντε πιο μουντα καπως τα χρωματα.π.χ Το ασπρο σε μενα ψιλοκιτρινιζει σε αυτον.Και παρατηρησα και στην camera διαφορες με παλυ ιδιες ρυθμισεις.Δεν ειναι εντονο απλα δε θα επρεπε να εχουν ιδια εικονα αφου ειναι 2 ιδια κινητα?

Υπαρχει καποια αλλη ρυθμιση για την εικονα που εγω που δε βλεπω?

 

Έχουν παρατηρηθεί τέτοια φαινόμενα γενικά, αφού τα επιμέρους εξαρτήματα από τα οποία αποτελείται ένα μοντέλο τηλεφώνου μπορεί να διαφέρουν κάπως από συσκευή σε συσκευή (διαφορετική παρτίδα εξαρτήματος, ακόμα και διαφορετικός κατασκευαστής εξαρτήματος). Πάντως οι διαφορές δεν είναι δραματικές. Μπορεί να υπάρχει πχ μικρή διαφοροποίηση στην πραγματική ταχύτητα του επεξεργαστή ή στην ένταση του ήχου ή στην απεικόνιση οθόνης. Γιαυτό άλλωστε τα τεχνικά χαρακτηριστικά των διαφόρων συσκευών αναφέρονται ως "Ονομαστικά".

 

Στην περίπτωσή του κινητού του φίλου σου όμως, αν οι διαφορές είναι έντονες, μήπως υπάρχει θέμα με ελαττωματική οθόνη; Οι διαφορές στην κάμερα μπορεί να οφείλονται στην απεικόνιση της φωτογραφίας στην οθόνη και να μην έχουν να κάνουν με την κάμερα αυτή καθ΄εαυτή.

 

Εχω κατεβασει το προγραμα για recovery στο πισι με xp απλα δεν μπορω να βρω τους drivers για να ξεκινησω την διαδικασια ..παρακαλω βοηθηστε με αν γνωριζει καποιος

 

Ορίστε οι drivers. Μπορείς να κατεβάσεις και αυτούς εδώ. Σε μένα δουλεύουν και οι δύο. ;)

Edited by Bill Mathioudaki

Νέα αγάπη (Android OS): OnePlus Nord 12GB/256GB :luck:

Παλιές αγάπες (Android OS): OnePlus 6T 8GB/128GB, OnePlus 5T 6GB/64GB, Vernee MIX 2 6GB/64GB, Doogee MIX 6GB/64GB, Asus Zenfone 2 4GB/64GB

Link to comment
Share on other sites

παιδια ισχυει οτι παιζει προβλημα στο σημα του κινητου ?

 

Φίλε μου , κανένα από τα παιδιά που αγόρασαν το κινητό και το έχουν στα χέρια τους δεν ανέφερε κάτι με το σήμα , οπότε δεν νομίζω πως ισχύει κάτι τέτοιο!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια ισχυει οτι παιζει προβλημα στο σημα του κινητου ?

 

Στη δικιά μου συσκευή δεν έχω παρατηρήσει κάποιο τέτοιο πρόβλημα. Έχω μια SIM κάρτα Vodafone και μια Cosmote. Η έκδοση firmware που έχω είναι η A830_S113_130414 rooted, multilingual, με Goggle Play. Ας πουν όμως την εμπειρία τους και οι υπόλοιποι φίλοι / κάτοχοι του τηλεφώνου.

Edited by Bill Mathioudaki

Νέα αγάπη (Android OS): OnePlus Nord 12GB/256GB :luck:

Παλιές αγάπες (Android OS): OnePlus 6T 8GB/128GB, OnePlus 5T 6GB/64GB, Vernee MIX 2 6GB/64GB, Doogee MIX 6GB/64GB, Asus Zenfone 2 4GB/64GB

Link to comment
Share on other sites

Εγω full ειμαι me vodafone και δε μπορω να πω οτι η η πολη που ειμαι φημιζεται για το καλο σημα της εν λογω εταιριας

 

Το να κάνεις skype βράδυ και χωρίς επαρκή φωτισμό για την κάμερα, λίγο πονηρό μου ακούγεται !!! :lol: :X

 

Έχουν παρατηρηθεί τέτοια φαινόμενα γενικά, αφού τα επιμέρους εξαρτήματα από τα οποία αποτελείται ένα μοντέλο τηλεφώνου μπορεί να διαφέρουν κάπως από συσκευή σε συσκευή (διαφορετική παρτίδα εξαρτήματος, ακόμα και διαφορετικός κατασκευαστής εξαρτήματος). Πάντως οι διαφορές δεν είναι δραματικές. Μπορεί να υπάρχει πχ μικρή διαφοροποίηση στην πραγματική ταχύτητα του επεξεργαστή ή στην ένταση του ήχου ή στην απεικόνιση οθόνης. Γιαυτό άλλωστε τα τεχνικά χαρακτηριστικά των διαφόρων συσκευών αναφέρονται ως "Ονομαστικά".

 

Στην περίπτωσή του κινητού του φίλου σου όμως, αν οι διαφορές είναι έντονες, μήπως υπάρχει θέμα με ελαττωματική οθόνη; Οι διαφορές στην κάμερα μπορεί να οφείλονται στην απεικόνιση της φωτογραφίας στην οθόνη και να μην έχουν να κάνουν με την κάμερα αυτή καθ΄εαυτή.

 

hahaha πονηρο ε?Οxi ok το κινητο ειναι αψογο ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την αγορα μου.

 

Πιστευω παιζει το πρωτο που λες με τα διαφορετικα εξαρτηματα γιατι ο φιλος δεν το καταλαβε.Εγω μονο που ειμαι ψειρας σε κατι τετοια τα πιανω..Που να με δεις να αγορασω καμια τηλεοραση καινουρια :lol: Εκει να δεις ελενγχο.

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνετε συνεχόμενα posts. Χρησιμοποιήστε την τροποποίηση αν θέλετε να διορθώσετε κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλετε να απαντήσετε σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρειάζομαι την βοήθεια σας.

Σε ένα απο τα κινητά που αγόρασα όταν ανοίγω το Google play ανοίγει και στιγμιαία κλείνει. Εχώ κατέβασει καινούργιες εκδόσεις, εχει τσεκάρει τα google services και framework κτλ , εχώ διαβάσει απειρα forums αλλά λύση δεν μπόρεσα να βρώ.

Μετά λεώ ας δοκιμάσω να βάλω αλλη rom , recovery κτλ.

Υπάρχει κάποιος που κατάφερε να αλλάξει το recovery? Γιατι ενω έχω δοκιμάσει ολα τα recovery απο το http://www.needrom.com/phone-roms/lenovo/a830/ και απο http://swiatandroid.pl/tutorial-wgrywamy-cwm-do-lenovo-a830-wideo/

δεν μου το αλλάζει με τπτ και μένει με το κινεζικο

Link to comment
Share on other sites

παδια μπορει καποιος να μου κανα καλο αξιοπιστο σιτε για να παραγκειλω και εγω το lenovo?θα ηθελα να ειναι ετοιμο ροοτ με google play και custom rom για να μην εχει τα κυκλικα εικονιδια.τα θελω αυτα ετοιμα γτ ειμαι ασχετος απο adroid.
Link to comment
Share on other sites

παδια μπορει καποιος να μου κανα καλο αξιοπιστο σιτε για να παραγκειλω και εγω το lenovo?θα ηθελα να ειναι ετοιμο ροοτ με google play και custom rom για να μην εχει τα κυκλικα εικονιδια.τα θελω αυτα ετοιμα γτ ειμαι ασχετος απο adroid.

Απω εδω φιλεμ,εχω παρει αρκετεσ φορες και ειναι οκ σε ολα τους μεχρι στιγμης......--->

http://www.minideal.net/lenovo-a830-mtk6589-quad-core-android-4-2-1-2ghz-5-0-inch-qhd-3g-wcdma-8-0mp.html

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Απω εδω φιλεμ,εχω παρει αρκετεσ φορες και ειναι οκ σε ολα τους μεχρι στιγμης......--->

http://www.minideal.net/lenovo-a830-mtk6589-quad-core-android-4-2-1-2ghz-5-0-inch-qhd-3g-wcdma-8-0mp.html

 

εγω εχω σταμπαρει αυτο απο το aliexpress http://www.aliexpress.com/item/Free-Shipping-Sg-Post-Original-Lenovo-A830-5-Inch-IPS-Russian-Mtk6589-Quad-Core-Mobile-Phone/921531755.html

Link to comment
Share on other sites

 

Φιλε μου ρωτησες-απαντησα,τωρα απο που θα το παρεις εσυ ξερεις,την τελικη αποφαση θα την παρεις εσυ.

Καλη αγορα.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

minideal ψηφιζω και εγω.Πολυ αξιοπιστο

12-15 μερες αποστολη,αν γινει κατι δεχονται να το στειλεις πισω με κοστος 9 ευρω.

Στο aliexpress πρεπει να κατσεις να βλεπεις feedback και ασε που δεν δεχονται paypal το οποιο ειναι μεγαλο μειον.

Link to comment
Share on other sites

minideal ψηφιζω και εγω.Πολυ αξιοπιστο

12-15 μερες αποστολη,αν γινει κατι δεχονται να το στειλεις πισω με κοστος 9 ευρω.

Στο aliexpress πρεπει να κατσεις να βλεπεις feedback και ασε που δεν δεχονται paypal το οποιο ειναι μεγαλο μειον.

 

φιλε εσυ απο minideal το πηρες?το κινητο ερχεται ροοταρισμενο με google play και ελληνικα?

Link to comment
Share on other sites

φιλε εσυ απο minideal το πηρες?το κινητο ερχεται ροοταρισμενο με google play και ελληνικα?

Aκριβως ετσι.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

 

Φίλε μου προχώρα άφοβα. Κι εγώ από Aliexpress το πήρα. Σου προτείνω να προσθέσεις τη θήκη και την 16αρα κάρτα. Αν μάλιστα χαλαλίσεις 17 € ακόμα, θα στο στείλουν με EMS και θα το παραλάβεις σε 10 μέρες το πολύ. Έρχεται στον χώρο σου με Ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ, χωρίς κανένα επιπλέον κόστος τελωνείου ή κάτι άλλο. ;) Μην επιλέξεις για κανένα λόγο DHL γιατί παίζουν έντονα χρεώσεις τελωνείου!

Edited by Bill Mathioudaki

Νέα αγάπη (Android OS): OnePlus Nord 12GB/256GB :luck:

Παλιές αγάπες (Android OS): OnePlus 6T 8GB/128GB, OnePlus 5T 6GB/64GB, Vernee MIX 2 6GB/64GB, Doogee MIX 6GB/64GB, Asus Zenfone 2 4GB/64GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...