Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειμαι ευτυχης κατοχος ενος S4 mini LTE, περιπου εναμιση χρονο (που σε νορμαλ χρηστη μεταφραζονται 3) αλλα μου εβγαλε το εξης προβλημα, φαινεται οτι εχει τα ακουστικα χωρις να τα εχει! Αυτο εχει ως αποτελεσμα να μην μπορεις να μιλας χωρις το handsfree ενω δεν ακουγεται και καποιος αλλος ηχος εκτος του ξυπνητηριου!! Φανταστειτε οτι ειναι τετοια η φρικη που μπορει να ανοιξει και το ραδιο και να δουλευει (κανονικα δεν γινεται πρεπει να εχεις τα ακουστικα για να δουλευουν και σαν κεραια)!! Με πολλα παρασιτα βεβαια αφου δεν εχει τα ακουστικα για κεραια!

 

Μου το ειχε ξαναπαθει πριν περιπου 8 μηνες οταν ειχε κολυμπησει σε δοχειο με βοτκα και παγακια :-) Τοτε ειχα καθαρισει την θυρα ακουστικων και σε κανα δυο μερες εστρωσε! Τωρα ομως φαινεται οτι ειναι πιο σοβαρο! Με επανεκινηση δεν φτιαχνει... Καμμια ιδεα?

 

Υπάρχει στο εμπόριο ένα σακουλάκι με μπίλιες μέσα , στο οποίο βάζεις το κινητό για 1-2 ημέρες και σου τραβάει όλη την υγρασία.

Αν έβγαζες αμέσως την μπαταρία και το έκανες αυτό τότε, τώρα δεν θα είχες κανένα πρόβλημα. Όσο αφήνεις την μπαταρία επάνω , τόσο σου κάνει ζημιά σιγά σιγά. Κάνε το και τώρα και αν δεν σου φτιάξει , πήγαινε το στο service αφού έχεις εγγύηση. Και αφού δεν θα δούνε υγρασία μέσα θα σου το καλύψουν. Μόνο να μην έχει οξυδωθεί.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπάρχει στο εμπόριο ένα σακουλάκι με μπίλιες μέσα , στο οποίο βάζεις το κινητό για 1-2 ημέρες και σου τραβάει όλη την υγρασία.

Αν έβγαζες αμέσως την μπαταρία και το έκανες αυτό τότε, τώρα δεν θα είχες κανένα πρόβλημα. Όσο αφήνεις την μπαταρία επάνω , τόσο σου κάνει ζημιά σιγά σιγά. Κάνε το και τώρα και αν δεν σου φτιάξει , πήγαινε το στο service αφού έχεις εγγύηση. Και αφού δεν θα δούνε υγρασία μέσα θα σου το καλύψουν. Μόνο να μην έχει οξειδωθεί.

 

To σακουλάκι με μπίλιες είναι απλά μια αντιγραφή του παραδοσιακού κ απλού.............ρυζιού :lol::lol:

Δοκιμασμένη, πολλάκις λύση....

 

Αν το κινητό σου έχει ακόμα ζωή μέσα του κ η υγρασία απλά την περιορίζει, άνοιξέ του, γέμισε ένα μεγάλο μπόλ με ρύζι, χώσε το κινητό σου μέσα κ κλείστο. Άστο , τουλάχιστον ένα 24ωρο. Αν μπορείς κ παραπάνω. Αν δεν έχει καεί ακόμα κάτι, το κινητό θα παίξει.

 

ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΡΆΓΜΑΤΑ.

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη πιστευετε ειναι θεμα υγρασιας?? Γιατι οταν ειχε κανει μπλουμ τοτε το ειχα βαλει στο ρυζι και δουλευε κανονικα μεχρι και τωρα... Αν ειναι θεμα υγρασιας αυτα τα μπιλακια που λετε τα εχω στην δουλεια...
Q for eva ;-) Katoxos ton parakato kiniton me vathmo ikanopiisis: Nokia 5110 (2/5) - Panasonic G52 (1/5) - Ericsson T10s (1/5) - Alcatel 511 (2/5) - PANASONIC GD 95 (5/5) - Panasonic GD67 (2/5) - Nokia 7250i (2/5) - Nokia 3650 (3/5) - Nokia 3230 (3/5) - UBiQUiO 401 (3/5) - NOKIA N93 (6/5) :respect: - Nokia Ν86 (3/5) - SE Χ10 mini pro (4/5)
Link to comment
Share on other sites

ειχε κολυμπησει σε δοχειο με βοτκα και παγακια :-) Καμμια ιδεα?

 

Δοκίμασε δοχείο με ουίσκι και παγάκια :lol:

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να ειναι απλα βλαβη ακουστικου ή του βυσματος ακουστικων? Αν δεν εβγαζε το εικονιδιου του ακουστικου μαλλον αυτο θα ηταν... τωρα που το βγαζει φοβαμαι μηπως ειναι κατι χειροτερο...
Q for eva ;-) Katoxos ton parakato kiniton me vathmo ikanopiisis: Nokia 5110 (2/5) - Panasonic G52 (1/5) - Ericsson T10s (1/5) - Alcatel 511 (2/5) - PANASONIC GD 95 (5/5) - Panasonic GD67 (2/5) - Nokia 7250i (2/5) - Nokia 3650 (3/5) - Nokia 3230 (3/5) - UBiQUiO 401 (3/5) - NOKIA N93 (6/5) :respect: - Nokia Ν86 (3/5) - SE Χ10 mini pro (4/5)
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, ψαχνω εναν τροπο να βαλω ξυπνητηρι και να κανει ακριβως μια δονηση και να σταματαει. Διχως μελωδια ή ηχο. Μπορει να ειναι στις ρυθμισεις ή ακομα και εφαρμογη αλλα δωρεαν. Μπορειτε να μου προτεινετε κατι;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα και καλες γιορτες σε ολους, σήμερα το απογευμα προσπάθησα να βαλω την cm14/14.1 στο s4 mini μου, μεχρι τωρα ειχα την cm13. Κατα την διαδικασία κολησε και μου εβγαζε το μήνυμα firmmware upgrade encountered an issue. please select recovery mode in kies and try again. Το κινητο οτι και να κανω δεν μπαινει σε recovery ουτε σε download mode. Εχετε καποια λυση? Επισης το pc και το odin δεν το αναγνωριζουν. Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους στο φορουμ και χρόνια πολλά! Εδώ και 3μιση χρόνια εχω στην κατοχή μου το συγκεκριμένο κινητό και του εχω αλλαξει δυο φορές μπαταρία αλλα ποτε δν φορτίζει 100% ή πέφτει η μπαταρία χωρίς καθόλου χρήσει..να τονίσω ότι οι μπαταρίες δεν ειναι αυθεντικές!εχει θεμα το κινητό ή φταίνε οι μπαταρίες;
Link to comment
Share on other sites

Τελικα το πηγα σε καταστημα του κεντρου και μου αλλαξαν την υποδοχη του τζακ, ή αυτο θα ηταν ή ειχε υγρασια και ειχεμ οξηδωθει μου ειχαν πει. Τελος καλο ολα καλα για το κινητακι που θα συνεχισει να υποφερει στα χερια μου.

 

Λεω να δοκιμασω καμμια καστομ ρομ πλεον :-)

 

Για τις μπαταριες μαλλον φταει οτι δεν ειναι αυθεντικες πηρα μια υποτιθεται 2850mah αλλα εχει αποδοση μικροτερη απο την μεταχειρισμενη αυθεντικη!

Q for eva ;-) Katoxos ton parakato kiniton me vathmo ikanopiisis: Nokia 5110 (2/5) - Panasonic G52 (1/5) - Ericsson T10s (1/5) - Alcatel 511 (2/5) - PANASONIC GD 95 (5/5) - Panasonic GD67 (2/5) - Nokia 7250i (2/5) - Nokia 3650 (3/5) - Nokia 3230 (3/5) - UBiQUiO 401 (3/5) - NOKIA N93 (6/5) :respect: - Nokia Ν86 (3/5) - SE Χ10 mini pro (4/5)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Exει φιλος s4 mini.

Το πηγε γερμανο και του ειπανε θελει πλακετα,120 ευρω.:lol::lol::lol:

Ειπα να του ριξω μια ματια,μιας και ολως τυχαιως εχω ενα ιδιο με τσακισμενη οθονη,αλλα ανοιγει κανονικα.

Το κινητο του φιλου λοιπον κανει bootloop,ανοιγει βγαινει το logo,κλεινει.

Κατεβασα odin και μια 4.4.2 επισημη ελληνικη ρομ.και φυσικα samsung drivers.

Εχει κανει μονο μια αντιδραση βαζοντας το usb στο κινητο,αγνωστη συσκευη αλλα εγκατεστησε,οτι εγκατεστησε,με επιτυχια.(δεν εχω κανει επανεκινηση τον υπολογιστη επιδει κατεβαζω αρχεια)

Παω να μπω recovery,ανοιγει με το μπλε πανω αριστερα.αλλα δεν υπαρχει καμμια εντολη λεει και κανει επανεκινηση στο logo.

Οποτε λογικα καμμια αντιδραση και με το odin.Aν και ακουω τον ηχο συνδεσης αποσυνδεσης οταν βασζω-βγαζω το usb αλλα με καθυστερηση.

Υπαρχει λυση πριν προχωρησω στην μεταμοσχευση πλακετας?

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Exει φιλος s4 mini.

Το πηγε γερμανο και του ειπανε θελει πλακετα,120 ευρω.:lol::lol::lol:

Ειπα να του ριξω μια ματια,μιας και ολως τυχαιως εχω ενα ιδιο με τσακισμενη οθονη,αλλα ανοιγει κανονικα.

Το κινητο του φιλου λοιπον κανει bootloop,ανοιγει βγαινει το logo,κλεινει.

Κατεβασα odin και μια 4.4.2 επισημη ελληνικη ρομ.και φυσικα samsung drivers.

Εχει κανει μονο μια αντιδραση βαζοντας το usb στο κινητο,αγνωστη συσκευη αλλα εγκατεστησε,οτι εγκατεστησε,με επιτυχια.(δεν εχω κανει επανεκινηση τον υπολογιστη επιδει κατεβαζω αρχεια)

Παω να μπω recovery,ανοιγει με το μπλε πανω αριστερα.αλλα δεν υπαρχει καμμια εντολη λεει και κανει επανεκινηση στο logo.

Οποτε λογικα καμμια αντιδραση και με το odin.Aν και ακουω τον ηχο συνδεσης αποσυνδεσης οταν βασζω-βγαζω το usb αλλα με καθυστερηση.

Υπαρχει λυση πριν προχωρησω στην μεταμοσχευση πλακετας?

 

Είχα και εγώ το ίδιο θέμα, όπου άνοιγε μόνο στο logo, και μετά έκλεινε. Το πρόβλημα ήταν το power button, το οποίο είχε χαλάσει και βραχυκύκλωνε, και έκανε την συσκευή να μην ανοίγει κανονικά. Αν το googlάρεις, θα δεις και βίντεο που αλλάζουν μόνο το power button, και δουλεύει κανονικά. Στο Λονδίνο για την αλλαγή αυτή ζήτησαν 10 λίρες. Δεν αξίζει η αλλαγή πλακέτας 120 ευρώ. Νέο κινητό καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

To παλευω.

Με το odin ξεκιναει η εγκατασταση λογισμικου κανονικα,τελειωνει μια χαρα.

κανει επανεκινηση και ξαναμανα τα ιδια. :mad:

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδια πως κανουμε unbrick αν δεν το αναγνωριζει το odin ?

το βλεπει ως συσκευη usb βεβαια ο υπολογιστης και κανει τον χαρακτηριστικο ηχο συνδεσης.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Μία φίλη μου που έχει το 9195ι το τετραπύρηνο, ούτε αυτής παίζει το 4G.

 

Να ξέρεις ότι για να παίξει 4G θέλει και η κάρτα sim να είναι 4G. Εδώ και 5-6 χρόνια δίνουν 4G.

 

Για να το κάνεις Root μια εύκολη λύση είναι με το πρόγραμμα Kingo ROOT από τον υπολογιστή σου.

Απλά μετά ,όταν ανοίγεις το κινητό σου την στιγμή που σου γράφει SAMSUNG θα σου γράφει και επάνω αριστερά στην

γωνία knoxx bit found με μικρά κίτρινα γράμματα , όση ώρα σου δείχνει το samsung.

Μετά η άλλη διαδικασία είναι μισή ώρα δουλειά .

********************************************************

Σάς βρήκα την λύση. Αλλά θέλει να κάνεις ROOT

1. Run Root Explorer

2. Go to data/property

3. Find persist.radio.lteon and edit

4. Change false to true , save

5.Reboot

Be happy with full LTE support

 

Ρε φίλε, πόσα σου χρωστάω πάλι. Άλλαξα υποχρεωτικά sim στο ρημάδι μου κ έχασε πάλι τις ρυθμίσεις κ τα παραπάνω βήματα κ το κινητό ξεκλείδωσε κ δεν έπαιζε το 4g.

Κ ψάχνοντας αυτό το ποστ, τα έκανε όλα πάλι απο την αρχή κ παίζουν... Δηλαδή, λαμπάδα για το πάσχα έχεις?? χαχαχα

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλό μεσημέρι,

Πριν από λίγες ημέρες μού έβγαλε στην συσκευή, ότι υπάρχει αναβάθμιση Λειτουργικού (ΟΤΑ, 17,11 ΜΒ). Την έχει ήδη κατεβάσει στην συσκευή. Δεν δείχνει καμμία άλλη πληροφορία.

Έχω ήδη κάνει μία αναβάθμιση από τότε που το αγόρασα, σε Android v.4.4.2 (μέσω PC και USB).

Μετά στο Kies μού δείχνει τα εξής:

Τρέχουσα έκδοση: PDA:NK4 / PHONE:NK4 / CSC:NL1 (EUR)

Τελευταία έκδοση: PDA:QA1 / PHONE:QA1 / CSC:NL1 (EUR)

Μέγεθος: 850 MB

 

Γνωρίζει κάποιος, ποιά έκδοση Android είναι αυτή; Είναι ακόμα κάποια 4άρα ή 5;

Επίσης έχει κάποιος σας εμπειρίες με αυτήν την αναβάθμιση;

Μήπως είναι προβληματική ή ο,τιδήποτε άλλο γνωρίζετε;

 

 

Ευχαριστώ πολύ για όποια απάντηση

 

___

Samsung Galaxy S4 mini,

Android v.4.4.2

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
HD Voice δουλεύει και ας μην ενεργά τα δεδομένα, αρκεί να είναι γυρισμένο σε 3G το δίκτυο?
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Εχει παρει κανεις μπαταρια απο τα σκρουτζομαγαζα για το μοντελο mini plus (gt i9195i) να μας πει αν ειναι αυθεντικές; Ή έστω και για απλο mini;
Link to comment
Share on other sites

Εχει παρει κανεις μπαταρια απο τα σκρουτζομαγαζα για το μοντελο mini plus (gt i9195i) να μας πει αν ειναι αυθεντικές; Ή έστω και για απλο mini;

 

Καλημέρα, αγόρασα πέρσι αυτή: Battery Pack Samsung Original i9195 Galaxy S4 Mini EB-B500BE with NFC

η οποία είναι όντως αυθεντική.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αγόρασα πέρσι αυτή: Battery Pack Samsung Original i9195 Galaxy S4 Mini EB-B500BE with NFC

η οποία είναι όντως αυθεντική.

 

Thanks, πήρα τελικά την EB-BG357BBE για το mini plus (i9195i) από ενα σκρουτζομαγαζο και θα την τσεκαρω στη χρηση να δω πως ειναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα, αγόρασα πέρσι αυτή: Battery Pack Samsung Original i9195 Galaxy S4 Mini EB-B500BE with NFC

η οποία είναι όντως αυθεντική.

 

λινκ? έστω σε pm.

Όλες οι γενικεύσεις είναι λάθος,όπως και αυτή εδώ :X
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...
Γειά σε όλους και καλή χρονιά, σήμερα το συγκεκριμένο τηλέφωνο(i9195) το φορτιζα, ενω έκλεισε από μπαταρία, και σε κάποια στιγμή πήγα να το ανάψω. Με το που άναψε και έπαιξε η μουσική στο μπουταρισμα, έσβησε και από τότε δεν ανάβει με τίποτα. Έχει γίνει κάτι παρόμοιο σε κάποιον; πάντως ούτε φορτίζει, ούτε ανάβει και η μπαταρία του είναι φορτισμένη.
Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

Πλακέτα... Παθών

 

Οκ ευχαριστώ, δηλαδή τέλος

Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...