Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περίπου όσο και με 3G.

 

Rooted το έχεις από όσο βλέπω... Όποτε δίκιο έχεις.

 

Εμένα αν ανοίξω το lte το battery drain είναι αισθητά περισσότερο ..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Rooted το έχεις από όσο βλέπω... Όποτε δίκιο έχεις.

 

Εμένα αν ανοίξω το lte το battery drain είναι αισθητά περισσότερο ..

 

Συγκριτικά σε περιοχές όπου έχεις σήμα καμπάνα και σε 3G και σε LTE, η διαφορά δεν είναι αισθητή. Εάν έχεις όμως χαμηλό σήμα LTE, και φουλ σήμα 3G, τότε το LTE θα έχει αυξημένη κατανάλωση...

 

Δοκίμασα να περάσω με ODIN μια παλαιότερη 4.4.2 και μου έβγαλε σφάλμα οπότε ξαναπέρασα την τελευταία που είχα και πριν. Παρατήρησα όμως ότι το ΚΝΟΧ έγινε 0x1 (πράγμα που μου προκάλεσε απορία). Πέρα από τη χαμένη εγγύηση, τι άλλο συνεπάγεται αυτό;

 

Τίποτα άλλο. Θα μπορούσες επίσης να δοκιμάσεις την CyanogenMod 11, εάν θες να δοκιμάσεις και κάτι διαφορετικό, που είναι πιο pure android σαν των Nexus, με αρκετή παραμετροποίηση και περισσότερα features βέβαια.

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Συγκριτικά σε περιοχές όπου έχεις σήμα καμπάνα και σε 3G και σε LTE, η διαφορά δεν είναι αισθητή. Εάν έχεις όμως χαμηλό σήμα LTE, και φουλ σήμα 3G, τότε το LTE θα έχει αυξημένη κατανάλωση...

 

 

 

Τίποτα άλλο. Θα μπορούσες επίσης να δοκιμάσεις την CyanogenMod 11, εάν θες να δοκιμάσεις και κάτι διαφορετικό, που είναι πιο pure android σαν των Nexus, με αρκετή παραμετροποίηση και περισσότερα features βέβαια.

 

Θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή.. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα άλλο. Θα μπορούσες επίσης να δοκιμάσεις την CyanogenMod 11, εάν θες να δοκιμάσεις και κάτι διαφορετικό, που είναι πιο pure android σαν των Nexus, με αρκετή παραμετροποίηση και περισσότερα features βέβαια.

 

Υπάρχει pure Android σαν του Nexus για το κινητό μας;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει pure Android σαν του Nexus για το κινητό μας;

 

Ναι λέγεται CyanogenMod, βασίζεται στο Android του Nexus απλά έχει περισσότερα features.

 

"About

CyanogenMod (pronounced sigh-AN-oh-jen-mod), is a customized, aftermarket firmware distribution for several Android devices (See above for supported devices & how to install CyanogenMod on said devices). Based on the Android Open Source Project, CyanogenMod is designed to increase performance and reliability over Android-based ROMs released by vendors and carriers such as Google, T-Mobile, HTC, etc. CyanogenMod also offers a variety of features & enhancements that are not currently found in these versions of Android."

Link to comment
Share on other sites

Ναι λέγεται CyanogenMod, βασίζεται στο Android του Nexus απλά έχει περισσότερα features.

 

"About

CyanogenMod (pronounced sigh-AN-oh-jen-mod), is a customized, aftermarket firmware distribution for several Android devices (See above for supported devices & how to install CyanogenMod on said devices). Based on the Android Open Source Project, CyanogenMod is designed to increase performance and reliability over Android-based ROMs released by vendors and carriers such as Google, T-Mobile, HTC, etc. CyanogenMod also offers a variety of features & enhancements that are not currently found in these versions of Android."

 

Υπάρχει κάποιο link και οδηγός για τη διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήθελα να σου πω.. Σε παρόμοια περίπτωση ενός γνωστού έκαναν αντικατάσταση πλακέτας χωρίς πολλά πολλά.. Root και αυτός αλλά πως θα το διαπίστωναν; :ninja:

 

Κι εμένα τελικά μου άλλαξαν πλακέτα αλλά βρήκαν πρόβλημα και στην κάμερα όπως και στον κονέκτορα, οπότε τα άλλαξαν και αυτά. Καινούριο κινητό μου έδωσαν στην ουσία. Και όντως αφού ήταν καμένη η πλακέτα δεν μπόρεσαν να δουν εάν του είχα κάνει ρουτ ή όχι οπότε όλα καλά και δωρεάν !!! Το άφησα στην αντιπροσωπεία της Θεσσαλονίκης Δευτέρα και Πέμπτη απόγευμα το είχα στα χέρια μου και το θέμα είναι όμως πως το κινητό μου έφυγε στα κεντρικά της Αθήνας. Εγώ περίμενα πως θα κάνει καμία δεκαριά μέρες αλλά τελικά ήταν πολύ άμεση η εξυπηρέτηση! Καλύτερα δεν θα γινόταν πιστεύω !!!

"Music Is My Life"
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο link και οδηγός για τη διαδικασία;

 

Ορίστε!

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2741816

σου δίνω το Link από την snapshot, γιατί είναι η πιο σταθερή cyanogen. Αυτή φοράω κι εγώ εδώ και καιρό. Δουλεύει άψογα και απροβλημάτιστα και έχεις την αίσθηση ότι έχεις να κάνεις με εντελώς διαφορετικό κινητό.

 

Κατεβάζεις την τελευταία έκδοση και τα gapps και τα περνάς στην μνήμη ή στην συσκευή. Μπαίνεις σε recovery και ακολουθείς τα παρακάτω βήματα.

 

1. Wipe factory data/reset

2. Wipe cache

3. Go into mounts and storage

4. Format /system

5. Format /data

6. Format /cache

7. Enter advanced

8. Wipe dalvik

9. Flash ROM then gapps

 

Υπόψιν ότι πρέπει να έχει custom recovery που μπορείς να το βρεις εδώ (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2589011) αν δεν το έχεις ήδη.

 

Καλή επιτυχία.

 

Υ.Γ. Αν θα σου αρέσει η συγκεκριμένη που να δοκιμάσεις και την έκδοση Lollipop!!!

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε!

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2741816

σου δίνω το Link από την snapshot, γιατί είναι η πιο σταθερή cyanogen. Αυτή φοράω κι εγώ εδώ και καιρό. Δουλεύει άψογα και απροβλημάτιστα και έχεις την αίσθηση ότι έχεις να κάνεις με εντελώς διαφορετικό κινητό.

 

Κατεβάζεις την τελευταία έκδοση και τα gapps και τα περνάς στην μνήμη ή στην συσκευή. Μπαίνεις σε recovery και ακολουθείς τα παρακάτω βήματα.

 

1. Wipe factory data/reset

2. Wipe cache

3. Go into mounts and storage

4. Format /system

5. Format /data

6. Format /cache

7. Enter advanced

8. Wipe dalvik

9. Flash ROM then gapps

 

Υπόψιν ότι πρέπει να έχει custom recovery που μπορείς να το βρεις εδώ (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2589011) αν δεν το έχεις ήδη.

 

Καλή επιτυχία.

 

Υ.Γ. Αν θα σου αρέσει η συγκεκριμένη που να δοκιμάσεις και την έκδοση Lollipop!!!

 

Ευχαριστώ πολύ! Μόλις βρω χρόνο, θα τη δοκιμάσω σίγουρα!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα ότι επιτέλους ήρθε και σε μένα η αναβάθμιση σε 4.4.2. Έχω Τσέχικης προέλευσης κινητό και η εκδοση σύμφωνα με το sammobile είναι η CNK2. Μόλις την περάσω θα πώ εντυπώσεις. Προς το παρόν παίρνω back up. Μετα έχουμε wipe factory data/reset, wipe cache, update και ξανά wipe factory data/reset, wipe cache. Και ξαναστήνουμε απο την αρχή...

Huawei P8 Titanium Grey, Android 5.0.1

Samsung Galaxy S4 mini (GT-I9195 Black), Android 4.4.2

Samsung Galaxy S Advance (GT-I9070 Black) Android 4.1.2

Samsung Wave I (GT-S8500) BadaOS 2.0

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου ρθε η 4.4 έκανα update και δε μπορω να αλλάξω γλώσσες στο πληκτρολόγιο μεσα στα μηνύματα σέρνοντας το δάχτυλο. Το αντιμετώπισε κανείς?
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα τελικά μου άλλαξαν πλακέτα αλλά βρήκαν πρόβλημα και στην κάμερα όπως και στον κονέκτορα, οπότε τα άλλαξαν και αυτά. Καινούριο κινητό μου έδωσαν στην ουσία. Και όντως αφού ήταν καμένη η πλακέτα δεν μπόρεσαν να δουν εάν του είχα κάνει ρουτ ή όχι οπότε όλα καλά και δωρεάν !!! Το άφησα στην αντιπροσωπεία της Θεσσαλονίκης Δευτέρα και Πέμπτη απόγευμα το είχα στα χέρια μου και το θέμα είναι όμως πως το κινητό μου έφυγε στα κεντρικά της Αθήνας. Εγώ περίμενα πως θα κάνει καμία δεκαριά μέρες αλλά τελικά ήταν πολύ άμεση η εξυπηρέτηση! Καλύτερα δεν θα γινόταν πιστεύω !!!

Η διαδικασία unroot είναι πολύ εύκολη, το SuperSU έχει επιλογή μάλιστα, ποιος ο λόγος να το πας root το κινητό και να αγχωνεσαι;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα , εχω τν 4,2,2 απο τοτε που αγορασα το κινητο, το update της γινετε μονο μεσω καλωδιου? , καθως μεσω wifi μου λεει πως εχω τν τελευταια εκδοση

 

country origin Vietnam

CSC Country Greece

 

ευχαριστω

tool
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου ρθε η 4.4 έκανα update και δε μπορω να αλλάξω γλώσσες στο πληκτρολόγιο μεσα στα μηνύματα σέρνοντας το δάχτυλο. Το αντιμετώπισε κανείς?

 

Πανε ρυθμισεις/η συσκευη μου/προσβασιμοτητα/ και εκει που λεει υπηρεσιες απενεργοποιησε τα.Συνηθως ειναι τα noled και airdroid

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

 

Έχω ακόμα την 4.2.2 και σκέφτομαι τελευταία να εγκαταστήσω την cyanogenmod. Ακούγεται αρκετά και μόνο θετικά σχόλια έχω διαβάσει.

 

Θέλω να μου απαντήσει όποιος ξέρει:

 

1) Αξίζει να αντικαταστήσω το android και να βάλω cyanogenmod? Υπάρχουν σοβαροί λόγοι? (εκτός από την εμφάνιση)

2) Αν το κάνω αλλά μετά αλλάξω γνώμη, μπορώ να περάσω πάλι το android στο κινητό?

3) Η διαδικασία εγκατάστασης του cyanogenmod είναι εύκολη και γρήγορη? Κι αν όχι, κατά πόσο είναι δυνατό να το κάνει (επιτυχημένα) ένας απλός χρήστης?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα ότι επιτέλους ήρθε και σε μένα η αναβάθμιση σε 4.4.2. Έχω Τσέχικης προέλευσης κινητό και η εκδοση σύμφωνα με το sammobile είναι η CNK2. Μόλις την περάσω θα πώ εντυπώσεις. Προς το παρόν παίρνω back up. Μετα έχουμε wipe factory data/reset, wipe cache, update και ξανά wipe factory data/reset, wipe cache. Και ξαναστήνουμε απο την αρχή...

 

Μέχρι στιγμή; παρατήρησα μόνο το εξής: με ανοιχτό wifi/3G έχει μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας σε σχέση με πρίν. Με αυτά κλειστά η κατανάλωση νομίζω είναι σε χαμηλότερα επίπεδα σε σχέση με την 4.2.2.

 

Κατα τα λοιπά το τηλέφωνο φαίνεται να είναι πιο smooth σε όλες τις λειτουργίες του σε σχέση με την 4.2.2 και με καλύτερη διαχείριση μνήμης.

Huawei P8 Titanium Grey, Android 5.0.1

Samsung Galaxy S4 mini (GT-I9195 Black), Android 4.4.2

Samsung Galaxy S Advance (GT-I9070 Black) Android 4.1.2

Samsung Wave I (GT-S8500) BadaOS 2.0

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

 

Έχω ακόμα την 4.2.2 και σκέφτομαι τελευταία να εγκαταστήσω την cyanogenmod. Ακούγεται αρκετά και μόνο θετικά σχόλια έχω διαβάσει.

 

Θέλω να μου απαντήσει όποιος ξέρει:

 

1) Αξίζει να αντικαταστήσω το android και να βάλω cyanogenmod? Υπάρχουν σοβαροί λόγοι? (εκτός από την εμφάνιση)

2) Αν το κάνω αλλά μετά αλλάξω γνώμη, μπορώ να περάσω πάλι το android στο κινητό?

3) Η διαδικασία εγκατάστασης του cyanogenmod είναι εύκολη και γρήγορη? Κι αν όχι, κατά πόσο είναι δυνατό να το κάνει (επιτυχημένα) ένας απλός χρήστης?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

1 : μιλάς για το ίδιο πράγμα cyanogenmod = android!!! (μην μπερδεύεσαι) τρέχει ποιο ομαλά ...δεν έχεις κολλήματα ..θα έχεις την τελευταία android έκδοση ..κλπ (μπορεί να υπάρχουν ασυμβατότητες με drivers .. πχ να μην δουλεύει το bluetooth, ραδιόφωνο.... πρέπει να διαβάσεις τι δουλεύει και τι οχι)

2: ναι είναι εύκολο ... όπως η εναλλαγή από custom rom σε custom σε original

3: πολύ εύκολα ..ένα custom recovery χρειάζεσαι...

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις > Λογαριασμοί > Δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας > Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

 

Αυτο αρκει για να "καθαρισει" το τηλεφωνο απο κωδικους και λοιπα προσωπικα δεδομενα πριν το πουλησω;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Αγόρασα χθές το s4 mini 9195 από κάιζερ. Όλα καλά αλλά δεν μπορώ να γράψω μήνυμα με μικρούς χαρακτήρες στα Ελληνικά. Μου δείχνει το κουμπί μόνιμα πατημένο μπλέ για να είναι κεφαλαία. Κάτι πρέπει να παίζει με τους 160 χαρακτήρες αλλά δεν έχω βρει απο που αλλάζει η ρύθμιση για τους χαρακτήρες. Με go sms και hangout δουλεύει μια χαρά. Αν γνωρίζει κανείς θα βοηθούσε πολύ. Ευχαριστώωωω
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Αγόρασα χθές το s4 mini 9195 από κάιζερ. Όλα καλά αλλά δεν μπορώ να γράψω μήνυμα με μικρούς χαρακτήρες στα Ελληνικά. Μου δείχνει το κουμπί μόνιμα πατημένο μπλέ για να είναι κεφαλαία. Κάτι πρέπει να παίζει με τους 160 χαρακτήρες αλλά δεν έχω βρει απο που αλλάζει η ρύθμιση για τους χαρακτήρες. Με go sms και hangout δουλεύει μια χαρά. Αν γνωρίζει κανείς θα βοηθούσε πολύ. Ευχαριστώωωω

 

Έτσι πρέπει να είναι. Κεφάλαια. Το θέμα δεν είναι πως γράφεις εσύ αλλά πως το λαμβάνει ο παραλήπτης. Με τη μαμά εφαρμογή εγώ γράφω με μικρά ελληνικά, και τα μετατρέπει σε κεφάλαια και τα στέλνει. Εσύ γιατί θες να χρεώνεσαι περισσότερο;

Link to comment
Share on other sites

Έτσι πρέπει να είναι. Κεφάλαια. Το θέμα δεν είναι πως γράφεις εσύ αλλά πως το λαμβάνει ο παραλήπτης. Με τη μαμά εφαρμογή εγώ γράφω με μικρά ελληνικά, και τα μετατρέπει σε κεφάλαια και τα στέλνει. Εσύ γιατί θες να χρεώνεσαι περισσότερο;

Εμένα με τη μαμά εφαρμογή δεν με αφήνει να γράφω με μικρά για αυτό ρωτάω, μήπως είναι κάποιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με τη μαμά εφαρμογή δεν με αφήνει να γράφω με μικρά για αυτό ρωτάω, μήπως είναι κάποιο πρόβλημα?

 

Έχεις επιλέξει αυτό;

[ATTACH]53165[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...