Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως αν αναβαθμιστείτε δεν θα μπορείτε μέσω άλλων προγραμμάτων από το app store να γράψετε στην sd κάρτα εκτός από τον File manager του κινητού όπως γράψαμε και ποιο πάνω

 

εισαι σιγουρος για αυτο? γιατι και τωρα το κινητο kitkat εχει χωρις την τελευταια αναβαθμιση και εχουν προσφαση στην εξωτερικη sd τα προγραμματα.

 

παντως απο οτι λενε σταματαει να δουλευει και το towel root αν κανετε το update οποτε μετα το update δεν θα μπορειτε να ρουταρετε χωρις να γραψει ο knox counter (τουλαχιστον για καποιο καιρο...)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εισαι σιγουρος για αυτο? γιατι και τωρα το κινητο kitkat εχει χωρις την τελευταια αναβαθμιση και εχουν προσφαση στην εξωτερικη sd τα προγραμματα.

 

παντως απο οτι λενε σταματαει να δουλευει και το towel root αν κανετε το update οποτε μετα το update δεν θα μπορειτε να ρουταρετε χωρις να γραψει ο knox counter (τουλαχιστον για καποιο καιρο...)

 

Ισα ισα που το towel root με την κιτκατ δουλεύει..:)

Link to comment
Share on other sites

προς το καλυτερο..εχω ανοιχτο το caxdrift για κανα τεταρτο και το 4G ανοιχτο με 1 γραμμη και εχει πεσει μονο 5%..πριν θα χε φαει ανετα 15%

Συμφωνώ και εγώ, αλλά όχι τόσο μεγάλη διαφορά. Εγώ θα έλεγα 15% καλύτερη.

ΠΑΝΤΑ με απενεργοποιημένο το Chrome, που πραγματικά σκοτώνει την μπαταρία, όπως έχω ξαναπεί.

Δεδομένα πάντα ανοιχτά και συγχρονισμό, φωτεινότητα στη μέση και αυτόματη, μπόλικη χρήση (ξέρω, είναι σχετικό), πολύ Bluetooth μουσική, και το βράδυ flight mode, και φορτίζω κάθε 2,5 μέρες. Τέλεια. Χωρίς απενεργοποίηση Chrome, κάθε 1,5 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Ισα ισα που το towel root με την κιτκατ δουλεύει..:)

 

διαβασα οτι στο update κλεισανε την τρυπα που εκμεταλευοτανε το towel root οποτε παπαλα απο εδω και περα αν κανετε το update.

εγω σας γραφω απλα τι διαβασα σε ξενο φορουμ γιατι εγω προσωπικα δεν εκανα το update και δεν σκοπευω να το κανω με τετοιους περιορισμους.

απο εκει και περα αν καποιος το εκανε ας μας πει αν μπορει να ρουταρει με towelroot για να το επιβεβαιωσουμε/καταρριψουμε

Link to comment
Share on other sites

Είχα μία microsd 8gb και την αντικατέστησα με μια 32gb.

Έκανα αντιγραφή όλη την 8αρα στην 32αρα.

Τώρα τα εικονίδια των προγραμμάτων που ήταν στην κάρτα έχουν όλα το ίδιο εικονίδιο(το λογότυπο του android) και σημειωμένο

κάτω δεξιά σε κάθε εικονίδιο το sd.

Τι χρειάζεται να κάνω για να επανέλθουν τα εικονίδια?

Έκανα ξανά εγκατάσταση τα προγράμματα αλλά τα εικονίδια δεν άλλαξαν.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη μου κατεβαζει την αναβαθμιση για Γαλλια, παρολο που δεν συμπεριλαμβανονταν στην τελευταια ανακοινωση της Samsung μεσω SamMobile.

Ειδομεν!

Link to comment
Share on other sites

διαβασα οτι στο update κλεισανε την τρυπα που εκμεταλευοτανε το towel root οποτε παπαλα απο εδω και περα αν κανετε το update.

 

εγω αυτη τη στιγμη εχω την 4.4.2 της cosmote κανονικα ρουταρισμενη με towel root το knox ειναι στο 0Χ0.

update δεν υπαρχει μεχρι στιγμης διαθέσιμο γιατι παροτι ρουταρισμενο κανει κανονικα update.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου 1 χρόνο μετά. Με εξαιρετικά καλή χρήση, χωρίς ποτέ να έπεσε ή να χρύπησε, και σε θήκη κατά την μεταφορά και μόνο.

Ποτέ δεν χτύπησε σε κλειδιά, ποτέ δεν τρίφτηκε πουθενά. Είναι το μοναδικό πρόβλημα που έχει, αλλά είναι ΤΟΣΟ ενοχλητικό!

 

Δοκίμασα να το βάψω με καλές μπογιές μοντελισμού, αλλά το αποτέλεσμα δεν ήταν καλό.

Τελικά έξυσα όλο το ασημί γύρω γύρω με το νύχι, εμφανίστηκε το άσπρο από κάτω, και είναι πραγματικά πολύ καλύτερο έτσι! Πολύ ιδιαίτερο και όμορφο! Το συστήνω αν πάθετε κι εσείς τα ίδια. Θέλει δουλειά βέβαια για να ξυθεί, αλλά αξίζει.

Δεν εννοώ όλο το ασημί πλαίσιο γύρω από το κινητό, γιατί αυτό αλλάζει εύκολα. Εννοώ τη λεπτή ασημί λωρίδα πάνω πάνω, ακριβώς μετά την οθόνη. Αυτή είχε χαλάσει.

 

Και άρχισα να πιστεύω ότι χάλασε επειδή είχα τη συνήθεια κάθε μήνα να καθαρίζω το κινητό με Azax... Οπότο Azax κομμένο!

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη μου κατεβαζει την αναβαθμιση για Γαλλια, παρολο που δεν συμπεριλαμβανονταν στην τελευταια ανακοινωση της Samsung μεσω SamMobile.

Ειδομεν!

Επιβεβαιωνω.

520+ ΜΒ κατεβασε και εκανε αρκετη ωρα εγκατασταση.Κατα την εγκατασταση μου καταναλωσε αρκετη μπαταρια οποτε πριν το κανει κανεις ας φροντισει να το εχει φορτισμενο.

I9195XXUCNH5

και ο kernel εχει ημερομηνια 30 Αυγουστου

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

καποιες πολλες στιγμες..δεν μου κλεινει η οθονη αυτοματα κ μου κολλαει ανοιχτο...εχει συμβει σε κανεναν..? υπαρχει καποια λειτουγεια που πρπει να κανω...?
Link to comment
Share on other sites

εγω αυτη τη στιγμη εχω την 4.4.2 της cosmote κανονικα ρουταρισμενη με towel root το knox ειναι στο 0Χ0.

update δεν υπαρχει μεχρι στιγμης διαθέσιμο γιατι παροτι ρουταρισμενο κανει κανονικα update.

 

πραγματι ετσι γραφουν καποιοι γερμανοι οτι με την I9195XXUCNH5 δεν δουλεύει το towelroot οποτε οσοι ενδιαφερονται για root καλο ειναι να μην κανουν αυτη την αναβαθμιση μιας και αυτοι που την εκαναν λενε οτι δεν προσφερει κατι παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Ποιον browser προτείνετε εκτός chrome ;;

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Dolphin μαζι με το πακέτο jetpack

Μακράν η καλύτερη επιλογή.

Τον Chrome τον έχω και εγω απενεργοποιήσει γιατί και μπαταρία πολύ έτρωγε και μνήμη.

 

Πραγματικά με την τελευταία έκδοση σε κιτκατ, όπως ηδη έχω αναφέρει εχω πάρει 2 οτα update για κιτκατ, η μπαταρία έχει τουλάχιστον ενα 15 % μεγαλύτερη διάρκεια. Αν δε λόγω της τεχνολογίας της οθόνης super amoled, επιλέξει κανείς σκοτεινές ταπετσαρίες και οθόνη κλείδωματος βλέπεις επιπλέον διαφορά στην διάρκεια της μπαταρίας.

Στα θετικά είναι η μικρή βελτίωση της κάμερας.

Στα αρνητικά ο περιορισμός πρόσβασης στην sd σπο εφαρμογές πέραν όσων έχει η ιδια η rom. Πρέπει σταδιακά να το αποδεκτούμε οτι σταδιακά θα πληρώνουμε ακριβά τα gb όπως ηδη γίνεται με την Apple αλλά και τα nexus. Και όλα αυτά με πρόσχημα την ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Dolphin μαζι με το πακέτο jetpack

Πρέπει σταδιακά να το αποδεκτούμε οτι σταδιακά θα πληρώνουμε ακριβά τα gb όπως ηδη γίνεται με την Apple αλλά και τα nexus. Και όλα αυτά με πρόσχημα την ασφάλεια.

 

δεν πληρωνουμε δραχμη για νταβατζιλικια εξυπνων εταιριων... αν το παραξυλωσουνε οι εταιριες κολλοσοι το πολυ πολυ να μας κανουν να το γυρισουμε σε κινεζακια με moded roms που θα επιτρεπουν τα παντα...

Link to comment
Share on other sites

έβαλα τον dolphin, πολύ καλός μέχρι στιγμής, έχω απενεργοποιήσει τον chrome.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Από χθες, τελείως ξαφνικά δεν αποθηκεύει τους κωδικούς για τα δίκτυα wifi. Συνδέομαι πχ με του σπιτιού, το αποσυνδέω και μετά όταν θα πάω να ξανασυνδεθώ ζητάει πάλι κωδικό. Το έχει πάθει κανείς? Έχω την 4.4.2 από μαμά.

 

Δεν ξέρω τι έφταιγε αλλά με την τελευταία ενημέρωση λύθηκε!

Link to comment
Share on other sites

ύστερα από επιτυχείς αναβάθμισή όλα πάνε ρολόι χωρίς κανένα lag ούτε κατά διάνοια και χωρίς επαναφορά ούτε πριν ούτε μετά .άλλα με το update η εφαρμογές που είχα περασμένες στην κάρτα μνήμης δεν λειτουργούσαν μετά και μου έβγαζε κατεστραμμένη κάρτα μνήμης .ούτε διαμόρφωση δεν με αφήνει να την κάνω .εάν την συνδέσω στο pc κάνει διαμόρφωση δουλεύει κανονικά .την βάζω στο κινητό πάλι τα ίδια .σαν να καταστράφηκε από το update κάτι έγινε ,με άλλες κάρτες που δοκίμασα δεν έχω κανένα πρόβλημα όλες παίζουν κανονικά. και κάτι άλλο τι είναι διαγραφή από προεπιλογή ?? πριν δεν το είχε αυτό
Link to comment
Share on other sites

Ποιον browser προτείνετε εκτός chrome ;;

 

Προτείνω τον Boat Browser Mini. Τον χρησιμοποιώ πολύ καιρό και δεν ένιωσα ποτέ την ανάγκη να τον αλλάξω:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.boatgo.browser&hl=el

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε η αναβάθμιση για την κιτ κατ. Να την κάνω? Είναι καλύτερη από την 4.4.2?

Από θέμα μπαταρίας πως είναι;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια σημερα το πρωι το κιν εβγαλε ενδειξει οτι εχω ακουστικά(ενω δεν εχω...) και δεν μπορω να μιλησω μονο με ανοιχτη ακροαση...εκανα 2-3 επανεκκινησεις αλλα τπτ εβαλα και ξανα εβγαλα τα ακουστικα παλι τπτ.!!ειδα οτι και πιο παλια υπαρχουν ποστ με αυτο το προβλημα αλλα δεν ειδα καμια λυση..
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε η αναβάθμιση για την κιτ κατ. Να την κάνω? Είναι καλύτερη από την 4.4.2?

Από θέμα μπαταρίας πως είναι;

 

Η 442 κιτ κατ δεν ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, σήμερα απέκτησα το S4 mini Black edition και έχει την 4.2.2 (I9195XXUBML4 PDA:ML4 PHONE:ML4 CSC: NA1 (ETL).

 

1. Ποιά official rom 4.4.2 να του περάσω με το Odin;

2. Υπάρχει κάποιος οδηγός για τη διαδικασία;

3. Αξίζει η μετάβαση σε 4.4.2;

4. Μετά θα υπάρχει η δυνατότητα για downgrade;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγνώμη αν έχει απαντηθεί νωρίτερα αλλά μέσα σε 3400 posts το χάνω.

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιωνω.

520+ ΜΒ κατεβασε και εκανε αρκετη ωρα εγκατασταση.Κατα την εγκατασταση μου καταναλωσε αρκετη μπαταρια οποτε πριν το κανει κανεις ας φροντισει να το εχει φορτισμενο.

I9195XXUCNH5

και ο kernel εχει ημερομηνια 30 Αυγουστου

 

Οντως, χρειαστηκε πανω απο 1 1/2 ωρα για το download, την εγκατασταση και την επανεκκινηση των εφαρμογων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, σήμερα απέκτησα το S4 mini Black edition και έχει την 4.2.2 (I9195XXUBML4 PDA:ML4 PHONE:ML4 CSC: NA1 (ETL).

 

1. Ποιά official rom 4.4.2 να του περάσω με το Odin;

2. Υπάρχει κάποιος οδηγός για τη διαδικασία;

3. Αξίζει η μετάβαση σε 4.4.2;

4. Μετά θα υπάρχει η δυνατότητα για downgrade;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγνώμη αν έχει απαντηθεί νωρίτερα αλλά μέσα σε 3400 posts το χάνω.

 

Η διαδικασία ειναι αυτη ,το μόνο που αλλάζει είναι το firmware που θα πρέπει να κατεβασεις ( απο sammobile) αυτο που είναι για την δικιά σου συσκευή .

Να θυμάσαι οτι δεν μπορείς να κάνεις downgrate .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...