Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω πηγα να βαλω 4.4.2 με odin και το κινητο τα <επαιξε> δεν μπορεσα να βαλω καμια γνησια rom.

Στο τελος εβαλα μια custom για να δουλεψει,ισως το knox μου δημιουργησε το σφαλμα και δεν φορτωνει καμια <μαμα> rom.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγω πηγα να βαλω 4.4.2 με odin και το κινητο τα <επαιξε> δεν μπορεσα να βαλω καμια γνησια rom.

Στο τελος εβαλα μια custom για να δουλεψει,ισως το knox μου δημιουργησε το σφαλμα και δεν φορτωνει καμια <μαμα> rom.

 

Μάλλον θα περιμένω τοτε ....:lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όταν κάνουμε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων (τώρα δεν αναγνωρίζει την κάρτα sim) σβήνει τα πάντα? Χρειάζεται να βγάλουμε την sd πρώτα, (έχω σώσει τις επαφές με vcf αρχείο)?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όταν κάνουμε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων (τώρα δεν αναγνωρίζει την κάρτα sim) σβήνει τα πάντα? Χρειάζεται να βγάλουμε την sd πρώτα, (έχω σώσει τις επαφές με vcf αρχείο)?

 

Για αρχή σώσε τις επαφές και αλλού πχ στο pc σου.Εγώ θα την έβγαζα την κάρτα και θα την φορμάριζα.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω το εξής πρόβλημα όταν ανοίγω το gps και τον χάρτη της google και το έχω στο πλοήγηση το κινητό σε σχεδόν 5 λεπτό κολλάει και κλείνει, όταν δοκίμασα το gps μόνο του σε άλλη εφαρμογή που έχω για τρέξιμο δεν κολλάει ούτε κλείνει ξέρετε μήπως τι γίνεται ?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όταν κάνουμε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων (τώρα δεν αναγνωρίζει την κάρτα sim) σβήνει τα πάντα? Χρειάζεται να βγάλουμε την sd πρώτα, (έχω σώσει τις επαφές με vcf αρχείο)?

 

Εγω ετσι εκανα την αναβαθμιση και δεν ειχα κανενα προβλημα με τις επαφες ουτε με την καρτα, δεν σβηστικε τιποτα και τις επαφες τις ξαναπερασα με το αρχειο vcf.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ετσι εκανα την αναβαθμιση και δεν ειχα κανενα προβλημα με τις επαφες ουτε με την καρτα, δεν σβηστικε τιποτα και τις επαφες τις ξαναπερασα με το αρχειο vcf.

Όταν λες έτσι έκανα την αναβάθμιση τι εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.

Σημερα αγορασα το s4 το μινι κ ηθελα να ρωτησω το εξης.

Στο iphone που ειχα πριν,υπαρχει η υπηρεσια ''μην ενοχλειτε'',με την οποια,οταν ηταν ενεργοποιημενη,μπορουσαν να σε παρουν ή να σου στειλουν sms,μονο οποιοι αριθμοι ηταν αποθηκευμενοι στα ''αγαπημενα''.Ολοι οι αλλοι δεν μπορουσαν,ουτε να σου στειλουν sms,ουτε να σε καλεσουν.Γνωριζετε σας παρακαλω,αν υπαρχει κατι αντιστοιχο στην νεα μου συσκευη ή στο Android;

Σας ευχαριστω,καλο βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες έτσι έκανα την αναβάθμιση τι εννοείς?

 

Εκανα πρωτα αναβαθμιση σε KIT KAT και μετα εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων, τον τηλεφωνικο καταλογο τον ειχα αποθηκευμενο στη καρτα μνημης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.

Σημερα αγορασα το s4 το μινι κ ηθελα να ρωτησω το εξης.

Στο iphone που ειχα πριν,υπαρχει η υπηρεσια ''μην ενοχλειτε'',με την οποια,οταν ηταν ενεργοποιημενη,μπορουσαν να σε παρουν ή να σου στειλουν sms,μονο οποιοι αριθμοι ηταν αποθηκευμενοι στα ''αγαπημενα''.Ολοι οι αλλοι δεν μπορουσαν,ουτε να σου στειλουν sms,ουτε να σε καλεσουν.Γνωριζετε σας παρακαλω,αν υπαρχει κατι αντιστοιχο στην νεα μου συσκευη ή στο Android;

Σας ευχαριστω,καλο βραδυ.

 

Λέγεται "λειτουργία αποκλεισμού"

Θα τη βρεις στις ρυθμισεις-συσκευη

GT-i9195 Επιτέλους! :) και... KitKat inside!
Link to comment
Share on other sites

Λέγεται "λειτουργία αποκλεισμού"

Θα τη βρεις στις ρυθμισεις-συσκευη

 

Ή πιο απλά αν σύρεις τη μπάρα ειδοποιήσεων και στις συντομεύσεις το έχει.

Προσωπικά το έχω ρυθμίσει να μην δέχομαι τίποτα από τις δέκα το βράδυ μέχρι τις 7 το πρωί. Με έχει γλυτώσει από πολλές ανεπιθύμητες κλήσεις.:)

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Ή πιο απλά αν σύρεις τη μπάρα ειδοποιήσεων και στις συντομεύσεις το έχει.

Προσωπικά το έχω ρυθμίσει να μην δέχομαι τίποτα από τις δέκα το βράδυ μέχρι τις 7 το πρωί. Με έχει γλυτώσει από πολλές ανεπιθύμητες κλήσεις.:)

 

...ή βάζεις Flight Mode και καθάρισες...

GT-i9195 Επιτέλους! :) και... KitKat inside!
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από 1-2 εβδομάδες χρήσης με 4.4.2, ως προς το θέμα μπαταρίας, τα συμπεράσματα είναι τα εξής:

1. Δεν έχει τα απότομα σκαμπανεβάσματα που είχε το 4.2.2 αλλά έχει σταθερή πτωτική πορεία οπότε το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Δηλαδή με λίγη χρήση κρατάει 2 μέρες το πολύ!

2. Το βράδυ αν το αφήσεις ανοικτό κάνει ότι θέλει εμένα την μία νύχτα έκαψε 3% και την άλλη 20%!!! Ότι ναναι δηλ. οπότε καλύτερα το κλείνεις και ησυχάζεις. Εξάλλου μετά από κάθε επανεκίνηση "τρώει" πιο ομαλά την μπαταρία. Αν και νομίζω ότι αυτό είναι μόνο εικονικό μιας και στην συνέχεια θα πέσει πιο γρήγορα με το ίδιο αποτέλεσμα συνολικά!!!

 

Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι δεν κερδίζουμε και τίποτα με το 4.4.2 ως προς το θέμα μπαταρίας.

Κρίμα :(

Με τα smartphones μπορούμε και να τηλεφωνούμε ... μην ξεχνιόμαστε :p
Link to comment
Share on other sites

...ή βάζεις Flight Mode και καθάρισες...

 

Δεν με βολεύει, ξεχνάω να το βγάλω..:p

Αν είναι όπως τα λέει ο klong να μην την κάνω, βαριέμαι να ξαναστήνω εφαρμογές και το κλείδωμα της sd.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Δεν με βολεύει, ξεχνάω να το βγάλω..:p

Αν είναι όπως τα λέει ο klong να μην την κάνω, βαριέμαι να ξαναστήνω εφαρμογές και το κλείδωμα της sd.

 

Εγώ το βάζω το βράδυ και το βγάζω το πρωί όταν χτυπάει το ξυπνητήρι, που με ξυπνάει, το σταματάω και απενεργοποιώ το flight mode.Έτσι δε το ξεχνάω.

Όσο για την αναβάθμιση, κάνει, δε κάνει καλό (συνήθως μη περιμένετε να γλιτώνετε σπουδαία κατανάλωση μπαταρίας μετά από αναβαθμίσεις), αξίζει να τη κάνουμε όλοι, μιας που διορθώνει bugs, κλείνει τρύπες του λειτουργικού, απαιτεί λιγότερη μνήμη RAM, κλπ. Είναι σαν να μην κάνεις στο pc σου windows update...αφήνεις τρύπες για ιούς κλπ....

και ειδικά στα κινητά που δεν έχουμε και αντιβαιρους οι περισσότεροι, είναι must οι αναβαθμίσεις των εφαρμογών και πόσο μάλλον του ίδιου του λειτουργικού.

Όποιος δε τις κάνει, να περιμένει κολλήματα και άρα επικείμενο ραντεβού με τεχνικό και service...

και για άνεφ παρεξήγησης, γνώμη μου πάντα...

GT-i9195 Επιτέλους! :) και... KitKat inside!
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ δεν μετάνοιωσα που την έκανα την αναβάθμιση. Εφαρμογές δεν ξαναέστησα αλλά την SD μου την κλείδωσε για εφαρμογές τρίτων δηλ. δεν μπορώ να αντιγράψω αρχεία εκεί μέσω ES File manager, μπορώ όμως με τον δικό του file manager!

Τις φωτογραφίες τις γράφει κανονικά στην SD. Κολλήματα, καθυστερήσεις κ.λ.π. δεν είδα, το μηχανάκι είναι αρκετά δυνατό για να κολλήσει ή να καθυστερεί.

Απλά θα περίμενα περισσότερα από το θέμα μπαταρίας από ένα κινητό αυτού του επιπέδου!

Για θέματα ασφαλείας είναι καλό να κάνεις τις αναβαθμίσεις αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα έχεις, τεχνικό, πρόβλημα με το κινητό αν δεν τις κάνεις! Πρόβλημα ιών ή haking ίσως!

Παλιότερα είχα ένα sony NEO V δεν το αναβάθμισα ποτέ ap;o 3.2.2 σε 4.0.1 και λειτουργεί ακόμη τέλεια. Κάποιοι που το αναβάθμισαν θέλανε να το γυρίσουν πίσω λόγω καθυστερήσεων, χειρότερου βίντεο κ.λ.π.

Εμένα στο s4 mini μου έλλειψε to flight mode, στο παλιό κινητό το χρησιμοποιούσα συνέχεια (λόγω ξυπνητηριού) στο s4 mini όμως όταν σου τρώει 20-30% της μπαταρίας είναι απαγορευτικό!!! Εκτός αν το βάζεις κάθε βράδυ στον φορτιστή για 8 ώρες, το οποίο δεν ξέρω αν είναι καλό για την μπαταρία!!!

Νομίζω ότι ένα κινητό αυτής της αξίας (400€ από Ελληνική αντιπροσωπεία) θα έπρεπε με normal χρήση να κρατάει τουλάχιστον 2 24ωρα συνεχόμενα ανοικτό. Tο NEO V που είχε την μισή αξία το έκανε!!!!!

Με τα smartphones μπορούμε και να τηλεφωνούμε ... μην ξεχνιόμαστε :p
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ δεν μετάνοιωσα που την έκανα την αναβάθμιση. Εφαρμογές δεν ξαναέστησα αλλά την SD μου την κλείδωσε για εφαρμογές τρίτων δηλ. δεν μπορώ να αντιγράψω αρχεία εκεί μέσω ES File manager, μπορώ όμως με τον δικό του file manager!

Τις φωτογραφίες τις γράφει κανονικά στην SD. Κολλήματα, καθυστερήσεις κ.λ.π. δεν είδα, το μηχανάκι είναι αρκετά δυνατό για να κολλήσει ή να καθυστερεί.

Απλά θα περίμενα περισσότερα από το θέμα μπαταρίας από ένα κινητό αυτού του επιπέδου!

Για θέματα ασφαλείας είναι καλό να κάνεις τις αναβαθμίσεις αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα έχεις, τεχνικό, πρόβλημα με το κινητό αν δεν τις κάνεις! Πρόβλημα ιών ή haking ίσως!

Παλιότερα είχα ένα sony NEO V δεν το αναβάθμισα ποτέ ap;o 3.2.2 σε 4.0.1 και λειτουργεί ακόμη τέλεια. Κάποιοι που το αναβάθμισαν θέλανε να το γυρίσουν πίσω λόγω καθυστερήσεων, χειρότερου βίντεο κ.λ.π.

Εμένα στο s4 mini μου έλλειψε to flight mode, στο παλιό κινητό το χρησιμοποιούσα συνέχεια (λόγω ξυπνητηριού) στο s4 mini όμως όταν σου τρώει 20-30% της μπαταρίας είναι απαγορευτικό!!! Εκτός αν το βάζεις κάθε βράδυ στον φορτιστή για 8 ώρες, το οποίο δεν ξέρω αν είναι καλό για την μπαταρία!!!

Νομίζω ότι ένα κινητό αυτής της αξίας (400€ από Ελληνική αντιπροσωπεία) θα έπρεπε με normal χρήση να κρατάει τουλάχιστον 2 24ωρα συνεχόμενα ανοικτό. Tο NEO V που είχε την μισή αξία το έκανε!!!!!

 

παντως το δικο μου που το εχω 2 μηνες, ειτε με την 4.2.2, ειτε με την 4.4.2 που το εχω τωρα, και το βαζω καθε βραδυ σε flight mode, ποτε δεν μου εχει φαει πανω απο 1% μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ποιο πολύ φοβόμουν την sd, τώρα απλά περιμένω το update

Aν βάλω rom για άλλη χώρα (το δικό μου είναι πορτογαλικό) με csc NA1, θα πειράξει αν βάλω για άλλη χώρα αλλά με ίδιο csc?

στο sammobile έχει ένα για south africa και ένα saudi arabia, θα γράψει ο knox ή όπως μου είχε πει ο moderator m7ixalis δεν θα έχω OTA update?

Edited by NickTheGreek99

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολο το foroum.Και γω νεος κατοχος του S4 mini LTE.Προσωπικα φιλε μου δεν θα το πειραζα καθολου το κινητο με ROM που μπορει να δημιουργησουν ζημια και επιπλοκες.Ας περιμενεις καλυτερα οπως και οι περισσοτεροι εδω μεσα το Official Update τις εταιριας οπου απο μερα σε μερα θα κανει την εμφανιση του.

Samsung Galaxy A54 8/128

Link to comment
Share on other sites

παντως το δικο μου που το εχω 2 μηνες, ειτε με την 4.2.2, ειτε με την 4.4.2 που το εχω τωρα, και το βαζω καθε βραδυ σε flight mode, ποτε δεν μου εχει φαει πανω απο 1% μπαταρια.

 

Τότε προφανώς το πρόβλημα έχει να κάνει με την συσκευή και όχι με το μοντέλο:(

Με τα smartphones μπορούμε και να τηλεφωνούμε ... μην ξεχνιόμαστε :p
Link to comment
Share on other sites

παντως το δικο μου που το εχω 2 μηνες, ειτε με την 4.2.2, ειτε με την 4.4.2 που το εχω τωρα, και το βαζω καθε βραδυ σε flight mode, ποτε δεν μου εχει φαει πανω απο 1% μπαταρια.

 

Και σε εμενα το ιδιο με την 4.2.2.

 

Εγω ακομα περιμενω την kitkat και επειδη μπερδευτηκα μπορει καποιος να μου εξηγησει τι γινεται με την sd? Δηλαδη τι δε θα μπορω να κανω που με την εκδοση που ειμαι τωρα μπορω?

Link to comment
Share on other sites

παντως το δικο μου που το εχω 2 μηνες, ειτε με την 4.2.2, ειτε με την 4.4.2 που το εχω τωρα, και το βαζω καθε βραδυ σε flight mode, ποτε δεν μου εχει φαει πανω απο 1% μπαταρια.

 

Κι εμένα το ίδιο. Το αφήνω πχ με 70% το βράδυ σε Fl Md, το πρωί 69%, όταν το βγάζω.

Όλα αυτά φυσικά με την 4.2.2 γιατί μόλις αναβαθμίστηκα κι εγώ σε 4.4.2 !!!

Πήρα backup καλού κακού με kies πριν, και μετά από 30 λεπτά κατέβασμα και κανά 20λεπτο εγκατάσταση (μαζί με τα apps), όλα δουλεύουν ρολόι. Η camera πάντως τραβάει κανονικά στην SD. Εν αναμονή για επικείμενα προβλήματα στη πορεία (που δεν το εύχομαι) θα αναφερθώ τις επόμενες μέρες.... (θα μου λείψει πάντως το πράσινο χρώμα της μπαταρίας, γιατί το είχα συνηθίσει :( )

Edited by swordman80
GT-i9195 Επιτέλους! :) και... KitKat inside!
Link to comment
Share on other sites

swordman80 σημερα το εκανες σε Kitkat το s4 mini σου?Εμενα με Kies δεν κανει τιποτα :confused:

Samsung Galaxy A54 8/128

Link to comment
Share on other sites

την περασα και εγώ την αναβάθμιση την γνήσια,

βλέπω λιγότερο σήμα απο πριν σαν να έγινε η κεραία πιο αναίσθητη ... αλλά θα δείξει.

Η μπαταρία δεν φορτιζόταν στην αρχή ως 100% σταματούσε 99% αλλά οκ λύθηκε μόνο του αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...