Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομιζω οτι για να πας πισω σε 4,2,2 δεν μπορεις απευθειας,αλλα πρεπει να το κανεις μεσω Custom Recovery,το οποιο ενεργοποιει τον Knox counter σε 0x1 οποτε παπαλα εγγυηση.Οποτε μαλλον εννοουσε οτι δεν υπαρχει επιστροφη μολις αναβαθμισεις σε κιτκατ,αλλα το διατυπωσε λαθος και μπερδεψε αρκετους.Αν κανω εγω λαθος και εχω χασει επισοδεια ας ενημερωσει καποιος γιατι με ενδιαφερει....

 

Δεν είναι ότι γράφει 0×1 μόνο , είναι ότι δεν σε αφήνει να πας σε προηγούμενη έκδοση , τουλάχιστον εγώ όταν ήμουν στην BML4 και ήθελα να πάω στην BMJ7 μέσω Odin και ενώ η διαδικασία ολοκληρώθηκε με επιτυχία , στην πρώτη επανεκκίνηση μου έβγαλε μήνυμα the image is to large και από κάτω 00000fffff σε τέσσερις πέντε σειρές . Την προσπάθεια την έκανα δύο φορές και με κατέβασμα από samobile της Rom της περιοχής μου . @boymanos η διαδικασία είναι ακριβός ίδια με την 4.2.2 κάπου υπάρχει εδώ μέσα αλλά δεν μπορώ να το βρω τώρα :O

Μιλάω πάντα για τις εργοστασιακες Rom και όχι για cm/omni κλπ

Edited by yannis11
συμπλήρωμα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Νομιζω οτι για να πας πισω σε 4,2,2 δεν μπορεις απευθειας,αλλα πρεπει να το κανεις μεσω Custom Recovery,το οποιο ενεργοποιει τον Knox counter σε 0x1 οποτε παπαλα εγγυηση.Οποτε μαλλον εννοουσε οτι δεν υπαρχει επιστροφη μολις αναβαθμισεις σε κιτκατ,αλλα το διατυπωσε λαθος και μπερδεψε αρκετους.Αν κανω εγω λαθος και εχω χασει επισοδεια ας ενημερωσει καποιος γιατι με ενδιαφερει....

Όπως το ειπες δεν υπαρχει γυρισμος !!!!

Λοιπόν εγω την εχω βαλει και όπως ειπα δεν με ενθουσιασε .

Από το σαββατο περασανε δυο μερες όχι πολλες μερες για να εχω μια αποψη πιο καλη..... σχετικα με μπαταρια θεωρω ότι είναι καλυτερα και από λαγκαρισμα υπαρχει μια σχετικη διαφορα... εγω προσωπικα εχω τον Nova Launcher και είμαι αρκετα ικανοποιημένος από ταχυτητα.

Για να μην πολυλογω δεν είναι και τοσο κακη κατά την γνωμη μου .

Link to comment
Share on other sites

Όπως το ειπες δεν υπαρχει γυρισμος !!!! **

Λοιπόν εγω την εχω βαλει και όπως ειπα δεν με ενθουσιασε .

Από το σαββατο περασανε δυο μερες όχι πολλες μερες για να εχω μια αποψη πιο καλη..... σχετικα με μπαταρια θεωρω ότι είναι καλυτερα και από λαγκαρισμα υπαρχει μια σχετικη διαφορα... εγω προσωπικα εχω τον Nova Launcher και είμαι αρκετα ικανοποιημένος από ταχυτητα.

Για να μην πολυλογω δεν είναι και τοσο κακη κατά την γνωμη μου .

** ως προς την επιστροφή σε προηγουμενη ρομ αυτό δεν γινεται το δοκιμασα εγω και βγαζει σφαλμα οποτε παπαλα για επιστροφη παντα για official rom μιλαμε.

Edited by zorbas100
Link to comment
Share on other sites

Δεν αφορα αμεσα το s4mini,αλλα ας το βαλω εδω:

Ο Geohot στο XDA εβλαλε ενα tool για το s5,που ομως λεει οτι λογικα δουλευει σε ολα τα κινητα με 4,4,2 και πισω,που κανει root και οπως υποστηριζει-but no promises γραφει- δεν κανει το knox 0x1!!!

Αν ισχυει αυτο θα ξεκινησει παρτυ!

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο ίσως:

http://www.ebay.com/itm/Samsung-Galaxy-S4-mini-i9190-Black-Front-Screen-Glass-Lens-Replacement-Tool-Kit-/151292326080?pt=US_Cell_Phone_Replacement_Parts_Tools&hash=item2339b9b0c0

 

αλλά λέει ότι είναι δύσκολο να το περάσεις μόνος σου!

Επίσης δεν διευκρινίζει αν περιέχει και το τζάμι και αν είναι gorilla glass αλλά προκειμένου να σου ζητήσουν καμμιά 150€ για την επισκευή ίσως αξίζει η προσπάθεια...

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δυστυχώς το επίσημο σέρβις ζητά 140€ για επισκευή - αντικατάσταση οθόνης. Αν πάω αλλού υπάρχει περίπτωση να χάσω την εγγύηση? ??

Link to comment
Share on other sites

Οποιαδηποτε επεμβαση,στο εσωτερικο της συσκευης, (ανοιγμα,αντικατασταση εξαρτηματων,κτλπ) Αν το καταλαβουν, κανονικα χανεις την εγγυηση. Εγω επειδη, γνωριζω λογω αντικειμενου, σε 1-2 αλλες συσκευες, εχω αντικαταστησει το τζαμακι μπροστα, και πιστεψε με....θελει πολυ προσοχη, αρκετη ωρα υπομονη, δεν ειναι ακατορθωτο,αλλα οχι και οτι πιο ευκολο. Και να φανταστεις οτι γνωριζω....

Λογικα τα 140 ευρω που σου ζητανε στο επισημο service, κατα 99,9% σου τοποθετουν καινουρια LCD οθονη + digitizer ( το σπασμενο τζαμακι) Διοτι, σιγα μην κατσουν να παιδευτουν τοση ωρα, να διαχωρησουν το σπασμενο digitizer απο την lcd..... ειναι λιγο μανικι...( απο αποψη χρονου κυριως) ακομα και για το επισημο service, και ετσι μεσα σε λιγα λεπτα, τοποθετουν ολοκληρο το "πακετο" και καθαριζουν..! Στο e-bay νομιζω οθονη+digitizer κοστιζει 90-130 ευρω,αναλογα απο που θα κανεις την παραγγελια.

Μονο το digitizer νομιζω οτι εχει γυρω στα 5...ευρω ( ισως και πιο φθηνα..).

Γνωμη μου ειναι αν δεν μπορεις να διαθεσεις 140 ευρω , και δεν πιανουν τα χερια σου, και εφ οσον εισαι διατεθημενος (ισως) να χασεις την εγγυηση, να παρεις εσυ ο ιδιος το digitizer, και να το πας σε ενα καταστημα που επισκευαζει κινητα σε λογικο κοστος.....

Edited by georgekap1
ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Θελω να ρωτησω κατι..Εχει ενας φιλος το s4 mini black edition..Οι θηκες που υπαρχουν για το s4 mini κανουν και για το black edition?

Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλάζουν οι διαστάσεις του κινητού οπότε δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που βγηκε η kit kat μπορει καποιος που γνωριζει να γραψει αναλυτικα τα βηματα για clean install, αφαιρεση του knox (εστω και μεσω linux), διαδικασια root και ποιες εφαρμογες πρεπει να βγαλουμε; Ολο αυτο μηπως και αποκτησουμε καλυτερη αυτονομια ;)
Link to comment
Share on other sites

Όχι να μην περιμένεις

Αποψη μου είναι βαλτη αφοβα ..... καλυτερη μπαταρια αποτι βλεπω 4 μερες τωρα που την εχω..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω χρόνια το s II και λέω να το δώσω στη γυναίκα να πάρω το s4 mini . Αξίζει σε σχέση με το s II, έχει κάποιος προσωπική εμπειρία ή άποψη. Το μόνο του μειονέκτημα είναι οτι έχει 8gb εσωτερική ενώ το s2 16gb αλλά καμιά φορά τα χαρακτηριστικά σε ξεγελούν.
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αναβαθμίσω το κινητό στην kitkat. Υπάρχει τρόπος να κάνω backup την κάρτα μνήμης; Δε με ενδιαφέρουν τόσο οι φωτογραφίες και η μουσική αλλά τα σκορ από τα παιχνίδια.
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αναβαθμίσω το κινητό στην kitkat. Υπάρχει τρόπος να κάνω backup την κάρτα μνήμης; Δε με ενδιαφέρουν τόσο οι φωτογραφίες και η μουσική αλλά τα σκορ από τα παιχνίδια.

Αν δεν είσαι root δες το Helium - App Sync and Backup .Με root access υπάρχουν αρκετές titanium /mybackup κ.τ.λ

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είσαι root δες το Helium - App Sync and Backup .Με root access υπάρχουν αρκετές titanium /mybackup κ.τ.λ

 

Το βρήκα τελικά μόνος μου. Σ' ευχαριστώ. Αλλά το θέμα είναι ότι προσπάθησα να την κάνω την αναβάθμιση μόνος μου αλλά συνέχεια στο odin έγραφε fail.

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα τελικά μόνος μου. Σ' ευχαριστώ. Αλλά το θέμα είναι ότι προσπάθησα να την κάνω την αναβάθμιση μόνος μου αλλά συνέχεια στο odin έγραφε fail.

Τρέξε το odin ως διαχειρηστη ,άλλαξε θυρα usb ,κλείσε το kies αν τρέχει στο background και δοκίμασε .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Τρέξε το odin ως διαχειρηστη ,άλλαξε θυρα usb ,κλείσε το kies αν τρέχει στο background και δοκίμασε .

 

Και πάλι τίποτα. Δεν πειράζει θα περιμένω την αναβάθμιση από Γαλλία

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια μια ερωτησουλα και μια βοηθεια παρακαλω,το σ4 μινι που εχουμε επεσε κατω και δυστηχως στραβωσε το πλαινο κουμπι εντασης ηχους.μπορει μονο να ανεβασει και οχι να κατεβασει την ενταση.επισης εβγαλε μετα το χτυπημα ενδειξη κατω αριστερα safe mode που παρολες τις προσπαθειες απο πολλους δεν σβηνει.εχει συμβει κατι αντιστιχο σε καποιον.σε καταστημα με κινητα και αλλα,μου ζητανε 15 ευρω για αλλαγη κουμπιου και να περασουνε νεα rom για να σβηστει η ενδειξη.τι προτινετε???ευχαριστω εκ των προτερων.οποιος μπορει ας βοηθησει...........
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια μια ερωτησουλα και μια βοηθεια παρακαλω,το σ4 μινι που εχουμε επεσε κατω και δυστηχως στραβωσε το πλαινο κουμπι εντασης ηχους.μπορει μονο να ανεβασει και οχι να κατεβασει την ενταση.επισης εβγαλε μετα το χτυπημα ενδειξη κατω αριστερα safe mode που παρολες τις προσπαθειες απο πολλους δεν σβηνει.εχει συμβει κατι αντιστιχο σε καποιον.σε καταστημα με κινητα και αλλα,μου ζητανε 15 ευρω για αλλαγη κουμπιου και να περασουνε νεα rom για να σβηστει η ενδειξη.τι προτινετε???ευχαριστω εκ των προτερων.οποιος μπορει ας βοηθησει...........

 

Μόνο 15€ και για τις 2 βλάβες; Τυχερός είσαι. Σου προτείνω να τα δώσεις και να το φτιάξεις και πάρε με άλλα 15-20€ μια θήκη, να μη φοβάσαι άλλη φορά για τέτοιες μικροβλάβες... ;)

GT-i9195 Επιτέλους! :) και... KitKat inside!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα

Έχω το 9195 έκανα την βλακεια να κάνω

την μικρή αναβάθμιση όχι σε 4.4.1 αν και είναι Λουξεμβούργο

και πλέον δεν μπορώ να μεταφέρω εφαρμογές

στην sd παράλληλα δεν γίνονται αναβάθμιση

Επίσης ούτε δέχεται την sd σαν χώρο αποθήκευσης όταν

τραβάς φωτογραφίες?!!!

Ξέρει κάποιος καμιά λύση?

Αν το έκανα επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων θα

στρώσει?

:yahoo:

τσικι-τσικι τσικι-τσικι....ουαααα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια μια ερωτησουλα και μια βοηθεια παρακαλω,το σ4 μινι που εχουμε επεσε κατω και δυστηχως στραβωσε το πλαινο κουμπι εντασης ηχους.μπορει μονο να ανεβασει και οχι να κατεβασει την ενταση.επισης εβγαλε μετα το χτυπημα ενδειξη κατω αριστερα safe mode που παρολες τις προσπαθειες απο πολλους δεν σβηνει.εχει συμβει κατι αντιστιχο σε καποιον.σε καταστημα με κινητα και αλλα,μου ζητανε 15 ευρω για αλλαγη κουμπιου και να περασουνε νεα rom για να σβηστει η ενδειξη.τι προτινετε???ευχαριστω εκ των προτερων.οποιος μπορει ας βοηθησει...........

 

Σου βγάζει το safe mode γιατί όταν ανοίγεις το κινητό κρατώντας τα πλήκτρα έντασις πατημένα μπαίνει σε safe mode το κινητό. μάλλον έχουν κολλήσει πατημένα τα κουμπιά

Link to comment
Share on other sites

ναι πολυ πιθανο!!!αυτο μου πε και το παιδι στο σερβις.οποτε οκ να το φτιαξω για να στρωσει!!!ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια!!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...