Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πατησα για ελεγχο αν υπαρχει διαθεσιμη αναβαθμιση μεσω ΟΤΑ και μου βγαζει ( η υπηρεσια ενημερωσης λογισμικού δεν είναι διαθεσιμη. εγεινε υπερβαση του μεγιστου αριθμου αναπτηξης ενημερώσεων δοκιμαστε ξανα αργοτερα η ενημερώστε τη συσκευη σας μεσω του samsung kies) σημερα μου το εκανε αυτό, τι συμβαινει; αν ερθει κανουργια αναβαθμιση δεν θα μπωρεσω να την κατεβασω μεσω OTA;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

πατησα για ελεγχο αν υπαρχει διαθεσιμη αναβαθμιση μεσω ΟΤΑ και μου βγαζει ( η υπηρεσια ενημερωσης λογισμικού δεν είναι διαθεσιμη. εγεινε υπερβαση του μεγιστου αριθμου αναπτηξης ενημερώσεων δοκιμαστε ξανα αργοτερα η ενημερώστε τη συσκευη σας μεσω του samsung kies) σημερα μου το εκανε αυτό, τι συμβαινει; αν ερθει κανουργια αναβαθμιση δεν θα μπωρεσω να την κατεβασω μεσω OTA;

 

Δοκίμασε αύριο μεθαύριο και θα στην κατεβάσει.Απλά τώρα δεν έχει η σαμσουνγκ διαθέσιμο slot για να κατεβάσεις την ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αύριο μεθαύριο και θα στην κατεβάσει.Απλά τώρα δεν έχει η σαμσουνγκ διαθέσιμο slot για να κατεβάσεις την ενημέρωση.

δεν νομιζω να υπαρχει αναβαθμιση, ειπε η samsung θα δωσει την 4.4.2 τον ιουνιο, αλλο θελω να πω, οταν πατουσα για ενημερωση λογισμικού μου ελεγε ότι η συσκευη είναι ενημερωμενη και δεν υπαρχει νέο λογισμικο, τωρα παταω και μου βγαζει αυτό που εγραψα σε παρενθεση, γιατι η υπηρεσια δεν είναι διαθεσιμη; γιατι λεει ότι εγεινε υπερβαση του μεγιστου αριθμου ανάπτυξης ενημερώσεων;

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να υπαρχει αναβαθμιση, ειπε η samsung θα δωσει την 4.4.2 τον ιουνιο, αλλο θελω να πω, οταν πατουσα για ενημερωση λογισμικού μου ελεγε ότι η συσκευη είναι ενημερωμενη και δεν υπαρχει νέο λογισμικο, τωρα παταω και μου βγαζει αυτό που εγραψα σε παρενθεση, γιατι η υπηρεσια δεν είναι διαθεσιμη; γιατι λεει ότι εγεινε υπερβαση του μεγιστου αριθμου ανάπτυξης ενημερώσεων;

Δεν γίνεται ενημέρωση μόνο για το android αλλά και στα της samsung.Τωρα δεν μπορεί να κατεβάσει τις ενημερώσεις ,θα περιμένεις να ξεμπλοκάρουν,δεν φταις σε τίποτα εσύ ούτε και θα έχεις κάποιο πρόβλημα,θα πάρεις την ενημέρωση σε μια δυο μέρες.

Αν βιάζεσαι όμως τόσο πολύ βάλτο στο kies και κάνε το απο εκεί.

Dont panic :lol:

Link to comment
Share on other sites

Έχετε ενεργοποιημένο το σύστημα εντοπισμού και κλειδώματος της συσκευής;

Αναρωτιέμαι μήπως αυτό ενεργοποιεί "σιωπηλά" το GPS και τρώει την μπαταρία!!!

Κάπου σε ξένα φορουμ διάβασα ότι ένας τύπος βρήκε ενεργοποιημένο το GPS ενώ οι ενδείξεις το έδειχναν απενεργοποιημένο!!!

Πάντως για να έχουμε τόσο μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας ξαφνικά και ενώ δεν κάνουμε τίποτα στο τηλέφωνο δείχνει ότι κάποια λειτουργία ενεργοποιείται. Γι' αυτό και με το restart στρώνει!!!:ninja:

Με τα smartphones μπορούμε και να τηλεφωνούμε ... μην ξεχνιόμαστε :p
Link to comment
Share on other sites

Έχετε ενεργοποιημένο το σύστημα εντοπισμού και κλειδώματος της συσκευής;

Αναρωτιέμαι μήπως αυτό ενεργοποιεί "σιωπηλά" το GPS και τρώει την μπαταρία!!!

Κάπου σε ξένα φορουμ διάβασα ότι ένας τύπος βρήκε ενεργοποιημένο το GPS ενώ οι ενδείξεις το έδειχναν απενεργοποιημένο!!!

Πάντως για να έχουμε τόσο μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας ξαφνικά και ενώ δεν κάνουμε τίποτα στο τηλέφωνο δείχνει ότι κάποια λειτουργία ενεργοποιείται. Γι' αυτό και με το restart στρώνει!!!:ninja:

 

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι πάνω σε αυτό. Στις apple συσκευές υπάρχει το find my iphone, σε αυτό το κινητό υπάρχει τέτοιο πράγμα? Αν ναι, από που ενεργοποιείτε και πως μπορούμε να δούμε την συσκευή αν έχει χαθεί (μην μας τύχει) ??

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

να ρωτισω κατι, για να κατεβασω καπιο firmware απο το sammobile πρεπει να κανω εγραφη; δοκιμασα αλλα δεν μπωρεσα

 

Ναι νομίζω θέλει εγγραφή πρώτα .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι πάνω σε αυτό. Στις apple συσκευές υπάρχει το find my iphone, σε αυτό το κινητό υπάρχει τέτοιο πράγμα? Αν ναι, από που ενεργοποιείτε και πως μπορούμε να δούμε την συσκευή αν έχει χαθεί (μην μας τύχει) ??

 

Ρυθμίσεις/more/security..

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις/more/security..

 

OK το δοκίμασα και δουλεύει μια χαρά.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

μου ήρθε αναβάθμιση αλλα όχι η 4.4.2 kitkat, απλά άλλαξε μόνο το CSC Version από Ι9195LUXBNA1 σε I9195LUXBNC1 αυτό τι είναι;

 

Δεν άλλαξε το CSC το modem αναβάθμισε και (ίσως) κάποιες εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

1ον) Έχει κανείς να μου προτείνει κάποια θήκη τώρα για το καλοκαίρι waterproof και αντικραδασμική?

2ον) Ρυθμίσεις->Η συσκευή->κλήση->Ειδοποιήσεις κλήσεων->Δόνηση κατά την απάντηση (ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΡΥΘΜΙΣΗ). Ξέρει κανείς πως αυξάνουμε ή αλλάζουμε την δόνηση?

3ον) Πως ρυθμίζουμε τον ήχο (που ακούμε τον συνομιλητή μας) κατά την διάρκεια κλήσης εκτός από το volume up or down?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

παράθεση από alex61

2ον) Ρυθμίσεις->Η συσκευή->κλήση->Ειδοποιήσεις κλήσεων->Δόνηση κατά την απάντηση (ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΡΥΘΜΙΣΗ). Ξέρει κανείς πως αυξάνουμε ή αλλάζουμε την δόνηση?

3ον) Πως ρυθμίζουμε τον ήχο (που ακούμε τον συνομιλητή μας) κατά την διάρκεια κλήσης εκτός από το volume up or down?

Ευχαριστώ.

 

2o) Ρυθμίσεις>Η συσκευή>ήχος>ήχοι κλήσης και Ειδοποιήσεις>δονήσεις(εχεις έξι επιλογές)

3ο)δέν νομίζω να υπάρχει άλλος τρόπος

Link to comment
Share on other sites

Δεν άλλαξε το CSC το modem αναβάθμισε και (ίσως) κάποιες εφαρμογές.

απο την εφαρμογη phone info ειδα οτι αλλαξε το CSC να ειναι λαθος της εφαρμογης; δεν ξερω, την αναβαθμιση την εκανα μεσω ΟΤΑ, στο sammobile την εβγαλε 21 μαιου, μεσω ΟΤΑ μου την εδωσε 26 μαιου

Link to comment
Share on other sites

1ον) Έχει κανείς να μου προτείνει κάποια θήκη τώρα για το καλοκαίρι waterproof και αντικραδασμική?

Υπάρχει σε otterbox, σε case-mate που δεν είναι αδιάβροχη και άπειρες στο ebay, που δεν έψαξες.

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις πως μπορω να αλλαξω ή ακομη και να ενεργοποιησω μια συντομευση για τα ακουστικα?

Οποτε παταω το κουμπι στα ακουστικα ανοιγει το ραδιο.

Παταω τα εικονιδια συντομευσεις αλλα δεν αλλαζει η λειτουργια στο κουμπι των ακουστικων.

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις πως μπορω να αλλαξω ή ακομη και να ενεργοποιησω μια συντομευση για τα ακουστικα?

Οποτε παταω το κουμπι στα ακουστικα ανοιγει το ραδιο.

Παταω τα εικονιδια συντομευσεις αλλα δεν αλλαζει η λειτουργια στο κουμπι των ακουστικων.

 

Από την εφαρμογή smart connect μπορεις να το ρυθμίσεις αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα οταν εβγαλα το καπακι ειδα να υπαρχει λιγο γομμα κολλημενη απο το αυτοκολλητο πανω στην μπαταρια.

 

Δεν μου εχει ξανατυχει, αυτο που σκεφτομαι ειναι υπερθερμανση και τωρα που εχει ζεστη ακομα πιο πολυ;

 

Ειναι φυσιολογικο;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει σε otterbox, σε case-mate που δεν είναι αδιάβροχη και άπειρες στο ebay, που δεν έψαξες.

i) Έλεγα αν υπάρχει κάτι από Ελλάδα που να έχει αγοράσει κάποιος να μην μπλέκω με Αμερική,...

 

ii) Το "Ρυθμίσεις>Η συσκευή>ήχος>ήχοι κλήσης και Ειδοποιήσεις>δονήσεις(εχεις έξι επιλογές)" δεν επηρεάζει την δόνηση κατά την απάντηση, τουλάχιστον σε μένα! Κάνω κάτι λάθος?

Edited by alex61
Link to comment
Share on other sites

i) Έλεγα αν υπάρχει κάτι από Ελλάδα που να έχει αγοράσει κάποιος να μην μπλέκω με Αμερική,...

 

ii) Το "Ρυθμίσεις>Η συσκευή>ήχος>ήχοι κλήσης και Ειδοποιήσεις>δονήσεις(εχεις έξι επιλογές)" δεν επηρεάζει την δόνηση κατά την απάντηση, τουλάχιστον σε μένα! Κάνω κάτι λάθος?

 

Μάλλον κατάλαβα λάθος . Εγώ αναφερόμουν στις εισερχόμενες κλήσεις, στο πως θα δονείται το τηλέφωνο όταν σε παίρνουν, είτε γενικά είτε κατά επαφή ξεχωριστά .

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά χθες έβαλα δεδομένα στο κινητό, είχα 2-3-4 γραμμές edge και λίγο h/h+, την μπαταρία την ρούφηξε κατευθείαν, το πρωί το είχα βγάλει και μέχρι το μεσημεράκι (2-3) είχε κάτι λιγότερο από 50%. Τόσο γρήγορα??

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά χθες έβαλα δεδομένα στο κινητό, είχα 2-3-4 γραμμές edge και λίγο h/h+, την μπαταρία την ρούφηξε κατευθείαν, το πρωί το είχα βγάλει και μέχρι το μεσημεράκι (2-3) είχε κάτι λιγότερο από 50%. Τόσο γρήγορα??

 

Καλώς ήρθες στον μαγικο κοσμο του Γαλαξυ μίνι :)

 

Κλεισε όλες τις εφαρμογές που δεν χρησιμοποιείς , και ασε το 4g . κανε restart και προσευχή.. Κάθε 3 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση και εγώ, όταν συνδέω το κινητό με τον υπολογιστή ενώ ακούγετε ο χαρακτηριστικός ήχος δεν εμφανίζει το κινητό στον φάκελο υπολογιστή και δεν μπορώ να περάσω αρχεία, ενώ όταν συνδέω το κινητό σε άλλον υπολογιστή συνδέεται κανονικά. Ξέρετε τι μπορεί να φταίει ?
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση και εγώ, όταν συνδέω το κινητό με τον υπολογιστή ενώ ακούγετε ο χαρακτηριστικός ήχος δεν εμφανίζει το κινητό στον φάκελο υπολογιστή και δεν μπορώ να περάσω αρχεία, ενώ όταν συνδέω το κινητό σε άλλον υπολογιστή συνδέεται κανονικά. Ξέρετε τι μπορεί να φταίει ?

 

Καταρχήν λογω του connectivity-address απο τα drivers του συνδεεται σαν Portable Media Player (No Root-Mass Storage Limitation). Απο εκει και φυσικα μπορεις να δεις του φακελους Phone & SD-Card. Βασικές αρχές (based on USB Debugg) είναι:

 

1.) Ενεργοποιημενο το USB Debugging (θα το εχεις ηδη κανει εφοσον το βρισκει σε αλλο Η/Υ - MAC)

2.) Εγκατεστημενοι οι USB Drivers (StandAlone Package) - Αν του εχεις εγκαταστησει ηδη δοκιμασε επανεγκατασταση

για να αποφυγεις το οποιοδηποτε Driver.32 Conflict*

3.) Εγκατασταση Kies αν δεν το εχεις κανει ηδη και θελεις να αποφυγεις το (2.)

 

Α.) Αν εισαι Root - https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mohammadag.samsungusbmassstorageenabler με πλήρη λειτουργεια Mass Storage - Indexing-SD/MMC

Β.) Αν εισαι χρηστης Windows8 - UpdateDriverStatus

 

 

*Αυτο μπορει να εχει συμβει απο απεν< - >εγκατασταση Kies

Edited by Programmer
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...