Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μάλλον είναι από το hangouts, απότι είδα έχει ένα battery drain bug που έχουν αναφέρει κάποιοι. Εάν δεν το χρησιμοποιεί, απενεργοποίησε το από τις ρυθμίσεις.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Το θέμα είναι ότι το έχω βγάλει το hangout και επίσης δεν το κάνει πάντα. Κάποιες φορές το κάνει. Θα το δω πως θα πάει.

:D
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν επισκέπτεσαι σελίδες με ύποπτο περιεχόμενο ή βάζεις εφαρμογές εκτός Google Play τότε ίσως το χρειαστείς αλλιώς δεν υπάρχει λόγος. Θα σου τρώει μπαταρία άδικα.

Αν επιμένεις μπορείς να βάλεις ένα από αυτά:

Avast Mobile Security & Antivirus: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.avast.android.mobilesecurity

AVG AntiVirus Security: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.antivirus

Link to comment
Share on other sites

Αν επισκέπτεσαι σελίδες με ύποπτο περιεχόμενο ή βάζεις εφαρμογές εκτός Google Play τότε ίσως το χρειαστείς αλλιώς δεν υπάρχει λόγος. Θα σου τρώει μπαταρία άδικα.

Αν επιμένεις μπορείς να βάλεις ένα από αυτά:

Avast Mobile Security & Antivirus: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.avast.android.mobilesecurity

AVG AntiVirus Security: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.antivirus

 

Με δεδομένο ότι τπτ απο τα δυο που προανεφερες στην αρχή του μνμ σου κάνω, μάλλον δεν αξίζει..

Ευχαριστώ

 

Υγ.

Αν υπάρχει άλλη γνώμη απο αλλον/η ευπρόσδεκτη

Edited by ikaros_7
Auto Speller
Link to comment
Share on other sites

Το Clean Master κάνει δουλειά. Τόσο στο καθαρισμό της cache όσο και στο άδειασμα της ram. Ειδικότερα για το δεύτερο αν διαμορφώσεις κατάλληλα την Ignore list μπορείς εύκολα να κλείνεις εφαρμογές που δε χρησιμοποιείς συχνά.
Link to comment
Share on other sites

το clean master κανει δουλεια ή τζαμπα μας τρωει την μπαταρια ?

 

Το έχω και δεν βλέπω κάποια διαφορά στην μπαταρία..

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

FAST DORMANCY WAKELOCK

 

Σχετικα με καποια προβληματα μπαταριας που βλεπω να αναφερετε κατα καιρους εκτος απο αυτο που ανεφερα με τον "programmer" για το hangouts, χρησιμοποιωντας το BetterBatteryStats βρηκα αλλο ενα.

 

Ειδα κατι wakelocks που "καιγανε" για ωρες το κινητο σχετικα με το fast dormancy. Αυτη ειναι μια λειτουργια η οποια βελτιωνει το σημα και τη μπαταρια αλλα μονο εαν η εταιρια κινητης τηλεφωνιας που εχετε το υποστηριζει. Εαν δεν το υποστηριζει, τοτε σας δημιουργει προβληματα (κυριως battery drain, μπορει και σημα δεν ξερω). Εγω εχω Cosmote και αποτι βλεπω δεν το υποστηριζει (χωρις να ειμαι ακομα 100% σιγουρος). Χρησιμοποιω cm11 και δεν ξερω εαν συμβαινει και στη στοκ αυτο. Παντως απο τη στιγμη που το απενεργοποιησα (θελει ρουτ) σταματησαν τα συγκεκριμενα wakelocks και εχω μεγαλυτερη διαρκεια μπαταριας.

 

Αν θελετε να τσεκαρετε αν επηρεαζεστε απο το προβλημα αυτο, εγκαταστηστε το betterbatterystats (βρειτε το στο xda) και μετα απο λιγες ωρες χρησης ανεβαστε screenshot απο τα "kernel wakelocks" να το κοιταξω. Μπορειτε να απενεργοποιησετε το FD με την εφαρμογη https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gokhanmoral.fastdormancytoggle.i9300 (θελει ρουτ)

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα και καλως σας βρηκα! Απο σημερα ειμαι και εγω κατοχος ενος s4 mini! αυτο που θελω να ρωτησω καταρχην, ειναι απο που κατεβαζουμε την επισημη kit kat,αν βεβαια υπαρχει, ( εχει την 4.2.2 και οσο αφορα θηκη (οχι τυπου βιβλιο) που να προστατευει το κινητο απο πεσιματα και να ειναι και καπως εμφανισιμη.
ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα και καλως σας βρηκα! Απο σημερα ειμαι και εγω κατοχος ενος s4 mini! αυτο που θελω να ρωτησω καταρχην, ειναι απο που κατεβαζουμε την επισημη kit kat,αν βεβαια υπαρχει, ( εχει την 4.2.2 και οσο αφορα θηκη (οχι τυπου βιβλιο) που να προστατευει το κινητο απο πεσιματα και να ειναι και καπως εμφανισιμη.

 

δεν εχει παρει ακομα kit kat

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας.

Αγορασα προσφατα μια 32αρα Samsung sd class 10 απο εδω : http://www.mobymemory.co.uk/microsdhc-4gb-32gb/2258-samsung-plus-32gb-micro-sdhc-class-10-48mb-s-uhs-i-memory-card-8806085422148.html

 

Την τοποθετησα στο κινητο, την αναγνωρισε και τρεχουν ολα κανονικα. Η ερωτηση ειναι, αν χρειαζεται να της κανω format μεσα απο το κινητο, γιατι παρατηρησα μια ελαφρα μειωση της διαρκειας της μπαταριας. Εχετε γνωμη πανω σε αυτο το θεμα;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είδα διαφορά με την έξτρα μνήμη αλλά αφού είδες μείωση μπαταρίας Κάνε διαμόρφωση μιας και η κάρτα είναι φρέσκια ακόμα και δεν την έχεις φορτώσει πολλά.
Όσο ζω , μαθαίνω ...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είδα διαφορά με την έξτρα μνήμη αλλά αφού είδες μείωση μπαταρίας Κάνε διαμόρφωση μιας και η κάρτα είναι φρέσκια ακόμα και δεν την έχεις φορτώσει πολλά.

 

Και εγώ έχω στο κινητό μια sandisk 8gb :p class 2 :lol::lol: διαφορά δεν είδα πάντως, ούτε διαμόρφωση έκανα γιατί την έχω χρόνια και βαριέμαι να τα κάνω όλα αυτά.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Στην οθόνη κλειδώματος με pin, ξέρει κανείς αν μπορώ να απενεργοποιήσω να εμφανίζεται το "Κλήση έκτακτης ανάγκης" κάτω από τον πάροχο δικτύου, γιατί το αγγίζω κατά λάθος, και φοβάμαι μη κάνει κλήσεις που δε θέλω κατά λάθος;

 

Επίσης στο S Planner έχει επιλογές για τις ειδοποιήσεις για συμβάν ημέρας από έγκαιρα (00.00) έως όσο πάει πίσω. Πώς γίνεται να το ρυθμίσω να με ειδοποιεί κατά τη διάρκεια της ημέρας (δλδ μπροστά) πχ στις 10.00 το πρωί;

Edited by swordman80
GT-i9195 Επιτέλους! :) και... KitKat inside!
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι και εγω.... ποιο ring tone χρησημοποιητε ως ηχο κλησης, και ποιο ηχο για μηνυματα που να ακουγονται σχετικα δυνατα?? το ρωταω αυτο γιατι το ηχειο ακουγεται σχετικα χαμηλα... ξερει κανεις αν υπαρχει κανενας τροπος βελτιωσης,εστω μικρης??
ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

εχω το Ι9195 στην αρχη που το που το πηρα διπλα στο σημα μου εβγαζε Η η Η+ νομιζω ότι είναι 3g, τωρα δεν το βγαζει αυτο; αν μπωρειτε βοηθηστεμε Edited by achilleas1234
Link to comment
Share on other sites

εχω το Ι9195 στην αρχη που το που το πηρα διπλα στο σημα μου εβγαζε Η η Η+ νομιζω ότι είναι 3g, τωρα δεν το βγαζει αυτο; αν μπωρειτε βοηθηστεμε

 

Αυτό σου το βγάζει όταν έχεις ανοιχτά τα δεδομένα για πρόσβαση στο ίντερνετ μέσω κινητής/παρόχου (τα οποία χρεώνουν κιόλας).

Αναλόγως το σύμβολο σου υποδεικνύει και τη ποιότητα του σήματος άρα και της ταχύτητας στο ίντερνετ.

Εάν δεν στο εμφανίζει είτε δεν έχεις μονάδες είτε το έχεις απενεργοποιήσει (δύο βελάκια που κοιτάν το ένα πάνω και το άλλο κάτω) στα toggles της κουρτίνας που κατεβάζεις για να ανοίξεις Wi-Fi, GPS κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Τι wallpaper έχετε βάλει εσείς?? Εγώ έβαλα αυτό του galaxy s5.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Μαυρο για οικονομία μπαταρίας!!:lol:

 

Μουντέ !! :lol: Πέρα από την πλάκα, έχει μεγάλη διαφορά ??

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Μουντέ !! :lol: Πέρα από την πλάκα, έχει μεγάλη διαφορά ??

 

Ουυυυυυυυ!Τι να σου πω!κρατάει και δεκα λεπτα παραπάνω. Λολ.Εγω το ξεζουμιζω με το tethering οπότε δεν μπορώ να πω αν κανει διαφορά,αν και μου αρεσει το λιτό μοτιβο γενικά. Ποιο ειναι του S5?

Link to comment
Share on other sites

....Διαβαζω εδω μεσα τοσες μερες...ολοι εχετε θεμα με την μπαταρια.....5-6 ωρες ο ενας, μιση μερα ο αλλος.... εμενα χθες μου κρατησε 16ωρες, (απο 100 επεσε 25% και το εβαλα να φορτισει) με 5-6 ωρες wifi,(σερφαρισμα,κατεβασμα εφαρμογων,ινστα,fb,viber)1 ωρα κλησεις, καμια 10 sms, και καμια ωρα χρησης της φωτογραφικης και του αλμπουμ....το μονο αρνητικο που εχω ξανα γραψει,ειναι το χαμηλο του ηχειο!! Εχω βρει βεβαια κατι στο xda, αλλα θελει root, και δεν το κανω, λογω KNOX Counter! οταν θα βγει καποιος τροπος που να μην γραφει το KNOX Counter, αν το κανουμε root, θα το κανω.Προς το παρον, να ξανα ρωτησω: εχετε βρει εσεις μηπως αλλον τροπο να δυναμωσει το ηχειο ?? η εστω καποιον ηχο κλησης που να ακουγεται καπως πιο δυνατα ?
ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

Ουυυυυυυυ!Τι να σου πω!κρατάει και δεκα λεπτα παραπάνω. Λολ.Εγω το ξεζουμιζω με το tethering οπότε δεν μπορώ να πω αν κανει διαφορά,αν και μου αρεσει το λιτό μοτιβο γενικά. Ποιο ειναι του S5?

 

Αυτό είναι:

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...