Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατέβασε την εφαρμογη 8sms! Είναι η στοκ android εφαρμογή μηνυματων που έχει η carbon μονο που έχει πολλές ακόμα επιλογές και υποστηριζει 160 χαρακτήρες! Είναι εξαιρετικη
phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κατέβασε την εφαρμογη 8sms! Είναι η στοκ android εφαρμογή μηνυματων που έχει η carbon μονο που έχει πολλές ακόμα επιλογές και υποστηριζει 160 χαρακτήρες! Είναι εξαιρετικη

 

Ευχαριστώ πολύ για την εφαρμογή.Για τους 160 χαρακτήρες επιλέγω strip all Unicode characters?

Όσο ζω , μαθαίνω ...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την εφαρμογή.Για τους 160 χαρακτήρες επιλέγω strip all Unicode characters?

 

Ναι, αυτο επιλεγείς .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Διόρθωση:Το άρθρο είναι λάθος τελικά....αναφέρεται στην 4.2.2!

 

 

Φτάνει πολύ πιο γρήγορα το update σε 4.4.2.ήδη βγήκε για την διεθνή έκδοση http://www.ibtimes.com/android-442-kitkat-xxubnb3-official-update-samsung-galaxy-s4-mini-lte-gt-i9195-how-install-it

Edited by gourgi
Όσο ζω , μαθαίνω ...
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση : Το περιμετρικο κομμάτι του κινητού από τη υλικό είναι;; Από πλαστικό;

Ευχαριστώ! :)

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Έχει προσέξει κανείς τι θόρυβο κάνει ο φορτιστής όταν φορτίζει το κινητό;

Όλοι οι φορτιστές που είχα μέχρι τώρα έκανε ένα ζζζζζζζ σαν κουνούπι. Σε αυτό κάποια στιγμή Άκουσα αυτό το ζζζζ λίγο πιο δυνατά και από τότε κάνει ένα θόρυβο σαν ρολόι τικ τικ τικ. Από τοτε δεν το χρησιμοποιώ και με την ευκαιρία είπα να ρωτήσω εδώ. Ααα και στο σέρβις το πήγα και μου είπαν ότι για αξεσουάρ καλύτερα να αγοράσω άλλο γιατί για τα αξεσουάρ του κινητό δεν έχει εγγύηση ή αν θέλω οπωσδήποτε να το δω θα πρέπει να το στείλω μαζί με το κινητό και θα αργήσει να γυρίσει και κάτι τέτοια. Και ούτε που το κοίταξαν.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα root το τηλεφωνο και ηθελα να μοιραστω μερικες σκεψεις μου στο φορουμ με τους συμφορουμιτες.Καταρχην να πω οτι ειμαι ενας μετριος χρηστης του τηλεφωνου δηλαδη ουτε advanced για να εχω τεχνικες γνωσεις και απαιτησεις,ουτε ομως και rookie δηλαδη μονο κλησεις και sms.Γενικα χρησιμοποιω διαφορες εφαρμογες και δυνατοτητες του τηλ.Γενικα δεν ειχα παραπονο απο την επισημη ROM και η καταναλωση μπαταριας ηταν ικανοποιητικη για τα δικα μου δεδομενα.Εκανα ομως το root,οπως εκανα και σ'ολα τα smartphones που ειχα αλλα για διαφορους λογους,περισσοτερο απο περιεργεια και για να δοκιμασω τις custom rom που κυκλοφορουν.Δεν εμεινα ικανοποιημενος απο αυτες.Μου θυμιζαν τις custom Jellybean που χρησιμοποιουσα στο παλιο μου HTC Desire,οταν αυτο ειχε επισημη ROM 2.2!Επισης καποιες λειτουργιες που εχει η stock ROM δεν τις εχουν οι custom.Δοκιμασα καποιες και αποφασισα να επανελθω σε unroot κατασταση φλασαροντας την τελευταια επισημη ROM.Το αποτελεσμα;Εκτος του οτι το knox ειναι 0x1 πλεον (αυτο το γνωριζα βεβαια οτι θα συνεβαινε),δεν λειτουργει και το NFC παρολο που εκανα unroot με stock ROM.Και επειδη το εψαξα,αυτο γινεται σ΄ολους που κανουν unroot.Βρεθηκε τροπος για να λειτουργησει το NFC (με νεο root και καποια αρχεια και διατηροντας την stock ROM),ομως τοτε χανεται η λειτουργια Screen Mirroring!Αρα εχω να επιλεξω Unroot+screen mirroring ή root+stock rom+NFC (με καποιες διαδικασιες).Τωρα θα μου πειτε,ρε φιλε τοσο σημαντικα ειναι τα NFC & Screen mirroring;Οχι,ομως ειναι δυο λειτουργιες που χρησιμοποιω μερικες φορες,και περισσοτερο το NFC (εχω αγορασει και NFC tags και το Trigger app απο το google play).

Συμπερασματικα,δεν κατακρινω και δεν κατηγορω κανενα που ρουταρει το τηλ διοτι ο καθενας εχει διαφορετικες αναγκες,διαφορετικες αποψεις και ισως και να λυσει καποια προβληματα που του παρουσιαζει η συσκευη.Απλα λεω οτι εγω δεν επρεπε να κανω root,αφου δεν ειχα πολλες απαιτησεις απο τη συσκευη και ημουν ευχαριστημενος με τη λειτουργια του,και να προτεινω σ'οσους ειναι στην ιδια κατασταση μ'εμενα να μην κανουν root.Αυτα παντα κατα τη δικη μου αποψη.

Link to comment
Share on other sites

Έχει προσέξει κανείς τι θόρυβο κάνει ο φορτιστής όταν φορτίζει το κινητό;

Όλοι οι φορτιστές που είχα μέχρι τώρα έκανε ένα ζζζζζζζ σαν κουνούπι. Σε αυτό κάποια στιγμή Άκουσα αυτό το ζζζζ λίγο πιο δυνατά και από τότε κάνει ένα θόρυβο σαν ρολόι τικ τικ τικ. Από τοτε δεν το χρησιμοποιώ και με την ευκαιρία είπα να ρωτήσω εδώ. Ααα και στο σέρβις το πήγα και μου είπαν ότι για αξεσουάρ καλύτερα να αγοράσω άλλο γιατί για τα αξεσουάρ του κινητό δεν έχει εγγύηση ή αν θέλω οπωσδήποτε να το δω θα πρέπει να το στείλω μαζί με το κινητό και θα αργήσει να γυρίσει και κάτι τέτοια. Και ούτε που το κοίταξαν.

Kαι ο δικός μου κάνει αυτό τον θόρυβο,δεν με νοιαζει αφου δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας αυτό εδώ για να περάσω την 4.4.2 σε s4 mini απο Γαλλια (αγορασμένο από Ελλάδα) θα έχω πρόβλημα με το knox ή είναι επίσημο update? μπορεί να φανεί χαζή η ερώτηση αλλά δεν εχω πολλές γνώσεις πάνω στο android.

http://www.ibtimes.com/android-442-kitkat-xxubnb3-official-update-samsung-galaxy-s4-mini-lte-gt-i9195-how-install-it

iPhone XS MAX 256gb
Link to comment
Share on other sites

Έμενα πάντως που έκανε αυτο το τικ τικ συνέχεια και σταματούσε όταν έβαζα και το κινητό να φορτιστεί επικοινώνησα με την εταιρία και μου είπαν να σταματήσω να τ φορτίζω και να τους τ στείλω. Έτσι και έκανα.. Και μου είπαν ότι θα μου κάνουν αντικατάσταση.. Η ερώτηση μου είναι μήπως υπάρχει πιθανότητα να μου επιστραφούν τα χρήματα.. Το κινητότο παρήγγειλα 10/3 και το επεστρεψα 18/3..έχει doA αλλά έχω αργήσει 2 μέρες
Link to comment
Share on other sites

Έμενα πάντως που έκανε αυτο το τικ τικ συνέχεια και σταματούσε όταν έβαζα και το κινητό να φορτιστεί επικοινώνησα με την εταιρία και μου είπαν να σταματήσω να τ φορτίζω και να τους τ στείλω. Έτσι και έκανα.. Και μου είπαν ότι θα μου κάνουν αντικατάσταση.. Η ερώτηση μου είναι μήπως υπάρχει πιθανότητα να μου επιστραφούν τα χρήματα.. Το κινητότο παρήγγειλα 10/3 και το επεστρεψα 18/3..έχει doA αλλά έχω αργήσει 2 μέρες

 

Με τη samsung επικοινωνησες; σε ποια διευθυνση τους εστειλες το φορτιστη; παρατηρησα κι εγω ενα βραδυ που ειχε ησυχια, οτι κανει αυτο το τικ τικ, και μολις φορτιζει το κινητο σταματαει ο ηχος.

ΜΠορεις να γραψεις τη διευθυνση που το εστειλες;Και ποια χρηματα ζητας πισω;για το φορτιστη;

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας αυτό εδώ για να περάσω την 4.4.2 σε s4 mini απο Γαλλια (αγορασμένο από Ελλάδα) θα έχω πρόβλημα με το knox ή είναι επίσημο update? μπορεί να φανεί χαζή η ερώτηση αλλά δεν εχω πολλές γνώσεις πάνω στο android.

http://www.ibtimes.com/android-442-kitkat-xxubnb3-official-update-samsung-galaxy-s4-mini-lte-gt-i9195-how-install-it

 

Κατι λάθος έχει γίνει ,τα λινκ για να κατεβασεις λένε Android 4.2.2

Περίμενε να βγει η επισημη αναβαθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήρα από birdphone και το έστειλα πίσω σε αυτούς ολόκληρο γιΑτί έβλεπα την μπαταρία να μην αντέχει πολύ?. Δεν έβγαζε καν 14 ώρες, το ίδιο μου σύστησε και ο τεχνηκός της birdphone να τ στειλω όλο αντί μόνο τον φορτιστή.

Και μου είπαν ότι θα το έςτελναν στην εταιρία που συνεργάζοντα να το ελέξουν ..και από δευτέρα θα ξανα επικοινωνούσαμε.

 

Χτες του πήρα για να ενημερωθώ και μου είπαν ότι το είδαν και θα χρειαστεί αντικατάσταση και θα με πάρουν μέσα στην μέρα να με ενημερώσουν σχετικά. Αλλά οταν με πήραν δεν μπορούσα και θα πάρω πάλι αυριο.

 

Όταν το αγόρασα κατι έλεγε για DOA και ότι σε περίπτωση που όντως αποδειχτεί πρόβλημα μπορεί να γίνει αντικατασταση με το ίδιο μοντέλο, με άλλο μοντέλο ή επιστροφή χρημάτων. Και η απορία μου ειναι αν μπορεί να γινει επιστροφή χρηματων, γιατί δεν είμαι πολύ σιγουρη ότι μου αρεσε το mini, ομως το επέστρεψα την 10η ημέρα και όχι την 7η όπως αναφέρεται.. Αν και επικοινώνησα με την εταιρία από την 6η μέρα αγορας και ανέφερα το πρόβλημα

Edited by effie_
Link to comment
Share on other sites

http://www.s4miniarchive.com/2014/03/how-to-disable-knox-notifications-on-galaxy-s4-mini.html

 

εάν κατάλαβα καλά απενεργοποιεί το KNOX και μπορούμε να κάνουμε root άφοβα ακόμα και να περάσουμε custom rom χωρείς να γίνει 0χ1?? για δείτε εσείς που ξέρετε

Link to comment
Share on other sites

http://www.s4miniarchive.com/2014/03/how-to-disable-knox-notifications-on-galaxy-s4-mini.html

 

εάν κατάλαβα καλά απενεργοποιεί το KNOX και μπορούμε να κάνουμε root άφοβα ακόμα και να περάσουμε custom rom χωρείς να γίνει 0χ1?? για δείτε εσείς που ξέρετε

 

Εγώ καταλαβαίνω ότι απενεργοποιεί τις προειδοποιήσεις του KNOX και όχι το KNOX ως υπηρεσία

This is where the application KNOX Disabler comes to help. The app will basically disable the notifications with a tap of a button. At any time you can also re-enable notifications if for whatever reason you need them again .
Link to comment
Share on other sites

 

How to get Developer options on Samsung Galaxy S4 Mini

 

Ισως χαζη απορία αλλα .. δεν νομιζω να χανουμε εγγύηση ε? ( ολα να τα περιμένεις απο αυτους)

tool
Link to comment
Share on other sites

 

How to get Developer options on Samsung Galaxy S4 Mini

 

Ισως χαζη απορία αλλα .. δεν νομιζω να χανουμε εγγύηση ε? ( ολα να τα περιμένεις απο αυτους)

 

Όχι δεν χάνεις εγγύηση

Όσο ζω , μαθαίνω ...
Link to comment
Share on other sites

http://www.s4miniarchive.com/2014/03/how-to-disable-knox-notifications-on-galaxy-s4-mini.html

 

εάν κατάλαβα καλά απενεργοποιεί το KNOX και μπορούμε να κάνουμε root άφοβα ακόμα και να περάσουμε custom rom χωρείς να γίνει 0χ1?? για δείτε εσείς που ξέρετε

 

Καμία σχέση ,απλά απενεργοποιεί τα knox notifications .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήρα από birdphone και το έστειλα πίσω σε αυτούς ολόκληρο γιΑτί έβλεπα την μπαταρία να μην αντέχει πολύ?. Δεν έβγαζε καν 14 ώρες, το ίδιο μου σύστησε και ο τεχνηκός της birdphone να τ στειλω όλο αντί μόνο τον φορτιστή.

Και μου είπαν ότι θα το έςτελναν στην εταιρία που συνεργάζοντα να το ελέξουν ..και από δευτέρα θα ξανα επικοινωνούσαμε.

 

Χτες του πήρα για να ενημερωθώ και μου είπαν ότι το είδαν και θα χρειαστεί αντικατάσταση και θα με πάρουν μέσα στην μέρα να με ενημερώσουν σχετικά. Αλλά οταν με πήραν δεν μπορούσα και θα πάρω πάλι αυριο.

 

Όταν το αγόρασα κατι έλεγε για DOA και ότι σε περίπτωση που όντως αποδειχτεί πρόβλημα μπορεί να γίνει αντικατασταση με το ίδιο μοντέλο, με άλλο μοντέλο ή επιστροφή χρημάτων. Και η απορία μου ειναι αν μπορεί να γινει επιστροφή χρηματων, γιατί δεν είμαι πολύ σιγουρη ότι μου αρεσε το mini, ομως το επέστρεψα την 10η ημέρα και όχι την 7η όπως αναφέρεται.. Αν και επικοινώνησα με την εταιρία από την 6η μέρα αγορας και ανέφερα το πρόβλημα

 

Μιας και υπαρχει αποδειξη οτι επικοινωνησες απο την 6η μερα (ελπιζω να εχεις κρατησει το email στα απεσταλμενα σου), εχεις καλυφθει απο την εγγυηση DOA. Απο την αλλη, εγω εχω προβλημα με το φορτιστη, με αυτο το περιεργο "τσικ τσικ" που κανει οταν ειναι στην πριζα (χωρις το κινητο).

Μηπως γνωριζεις ποια εκδοση ειχε το κινητο σου; ηταν γαλλικο με λογοτυπο SFR?

Link to comment
Share on other sites

Με βαλατε στο τριπακι με το θορυβο τώρα.Ψάχνω στο ιντερνετ αλλά δεν βρίσκω κάτι με αυτό το τσικ τσικ. Μόνο για humming sound βρίσκω :confused:

Θα δοκιμάσω και της ανιψιάς μου τον φορτιστή να δω αν κάνει τον ίδιο θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Θορυβο κανει και ο δικος μου φορτιστής , μαλλον ετσι ειναι ολοι .

Οσο για DOA , ψαξτε λιγο τους ορους , νομιζω αντικατασταση γινεται αν ειναι 'νεκρο'

 

Υπηρεσία DOA (Dead On Arrival)

πέρα από την επίσημη εγγύηση του κατασκευαστή, σας παρέχουμε επιπρόσθετα εγγύηση άμεσης αντικατάστασης του σε περίπτωση DOA (εξαρχής ελαττωματικό προϊόν), μηδενίζοντας έτσι τον χρόνο αναμονής service για προϊόντα που δεν λειτούργησαν ποτέ

tool
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θόρυβο δεν έχω σε κανένα φορτιστή....
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήρα πριν λίγο την Samsung. Τους είπα για τον θόρυβο που ακούγεται. Μου είπε ότι δεν είναι φυσιολογικό και καλά θα είναι να μην το χρησιμοποιώ. Όσον αφορά την εγγύηση δεν πολύ κατάλαβα αλλά μάλλον είναι τζάμπα μπλέξιμο για να βγάλω Άκρη. Επειδή βλέπω ότι και άλλοι εδώ ακούν τον ίδιο θόρυβο είπα να ενημερώσω γιατί εμένα με φοβησε η πιθανότητα να σκάσει κανένας πυκνωτής δίπλα στο κεφάλι μου την ώρα που κοιμάμαι. ( το φορτίζω το βράδυ στο κομοδίνο). Αν κάποιος μάθει και παραπάνω ας ενημερώσει.
Link to comment
Share on other sites

Παντως αυτον τον θορυβο τον ακουω σε διαφορους φορτιστες usb, για το mp3 πχ και στον φορτιστη usb του lg που είχα, του s4 mini δεν ακούγεται τοσο πολύ οσο οι άλλοι που ανάφερα αλλά όταν κουμπώνω το κινητο πάνω σταματάει τελείως
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήρα πριν λίγο την Samsung. Τους είπα για τον θόρυβο που ακούγεται. Μου είπε ότι δεν είναι φυσιολογικό και καλά θα είναι να μην το χρησιμοποιώ. Όσον αφορά την εγγύηση δεν πολύ κατάλαβα αλλά μάλλον είναι τζάμπα μπλέξιμο για να βγάλω Άκρη. Επειδή βλέπω ότι και άλλοι εδώ ακούν τον ίδιο θόρυβο είπα να ενημερώσω γιατί εμένα με φοβησε η πιθανότητα να σκάσει κανένας πυκνωτής δίπλα στο κεφάλι μου την ώρα που κοιμάμαι. ( το φορτίζω το βράδυ στο κομοδίνο). Αν κάποιος μάθει και παραπάνω ας ενημερώσει.

 

Παντως αυτον τον θορυβο τον ακουω σε διαφορους φορτιστες usb, για το mp3 πχ και στον φορτιστη usb του lg που είχα, του s4 mini δεν ακούγεται τοσο πολύ οσο οι άλλοι που ανάφερα αλλά όταν κουμπώνω το κινητο πάνω σταματάει τελείως

 

@stapap Φιλε stapap ο ηχος εξακολουθει και οταν φορτιζεις το κινητο σου; Εμενα οχι. Μονο οταν ο φορτιστης ειναι στην πριζα κανει ηχο. Μολις κουμπωσει το κινητο πανω του, σταματαει.

@giwrgos ακριβως αυτο κανει. Ο ηχος παντως δεν ειναι αυτο το "ζζζ" που αναφερουν πολλοι (και σε fora του εξωτερικου) αλλα ενα τικ τακ πολυ γρηγορο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...