Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οκ θα το δοκιμάσω να του αλλάξω θέση . Θα το βάλω να κοιμάται στο πλάϊ. :lol:

Εντούτοις το σήμα μεσα στο σπίτι ειναι καμπάνα ρε γμτ...

Ευχαριστώ πάντως.

Θα επανέλθω...με τα αποτελεσματα..

 

Εντάξει, επίσης δοκίμασε ένα βράδυ να το βάλεις σε λειτουργία πτήσης και δες τα στατιστικά της μπαταρίας το επόμενο πρωί.

 

 

Παιδιά ποστάρω και γω δυο screenshots να μου πείτε μια γνώμη. Το έχω δυο εβδομάδες το κινητό, ενώ την πρώτη εβδομάδα είχε καλή αυτονομία (δλδ με νορμάλ χρήση, τηλέφωνα μηνύματα και 4G και browsing οποτε το χρειαζόμουν) έβγαζα 2 μέρες, τις τελευταίες μερες οταν είναι σε αναμονή και δε το χρησιμοποιώ βλέπω οτι κατεβαίνει η μπαταρία χωρίς λόγο, και όταν ξυπνάω τη βλέπω να έχει κατέβει 10% κάτω, ενώ στην αρχή έχανε μονο 2%. Εχω κλειστές όλες τις εφαρμογές και δίκτυο παντα gsm και έχω full σήμα

 

Κάτι παίζει με το σήμα και σε σένα. Μπορεί να μην έχεις κάνει κάτι εσύ, μπορεί κάτι να άλλαξε στον τρόπο εκπομπής που έχει ο πάροχός σου, αφού όπως λές παλιότερα είχες καλύτερη αυτονομία. Μάλιστα, βλέπω πως έχεις 31% κατανάλωση από την αναμονή, ενώ εγώ που είμαι περίπου 26 ώρες με την ίδια φόρτιση, στην αναμονή έχω μόνο 7%.

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κάτι παίζει με το σήμα και σε σένα. Μπορεί να μην έχεις κάνει κάτι εσύ, μπορεί κάτι να άλλαξε στον τρόπο εκπομπής που έχει ο πάροχός σου, αφού όπως λές παλιότερα είχες καλύτερη αυτονομία. Μάλιστα, βλέπω πως έχεις 31% κατανάλωση από την αναμονή, ενώ εγώ που είμαι περίπου 26 ώρες με την ίδια φόρτιση, στην αναμονή έχω μόνο 7%.

 

Το εχω γυρισμένο στο gsm και έχω φουλ σήμα, δε ξερω αμα ειναι τυχαίο αλλα απο τη στιγμη που απενεργοποίησα εφαρμογες της samsung και τον chrome άρχισε να γίενται αυτο με την μπαταρία, υποτίθεται οτι θα είχα καλύτερη αυτονομία. υπάρχει περίπτωση να επιρρεάστηκε κάτι που τις απενεργοποίησα?

Link to comment
Share on other sites

Το εχω γυρισμένο στο gsm και έχω φουλ σήμα, δε ξερω αμα ειναι τυχαίο αλλα απο τη στιγμη που απενεργοποίησα εφαρμογες της samsung και τον chrome άρχισε να γίενται αυτο με την μπαταρία, υποτίθεται οτι θα είχα καλύτερη αυτονομία. υπάρχει περίπτωση να επιρρεάστηκε κάτι που τις απενεργοποίησα?

 

Δεν νομίζω, κι εγώ έχω απενεργοποιήσει αρκετές... Χωρίς να μπορώ να μιλήσω με σιγουριά, δεν πιστεύω πως ευθύνεται αυτό. Από εκεί και πέρα, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο...

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

παιζει ρολο?

γιατι και γω τη παλια εκοψα..

 

Κι εγώ αυτό έχω κάνει αλλά λένε πως τυχαίνει μερικές φορές να μην κοπεί σωστά, με αποτέλεσμα να ζορίζεται περισσότερο να εντοπίσει το σήμα, με συνέπεια την αυξημένη κατανάλωση της μπαταρίας.

 

 

 

 

 

Με ποιο τρόπο απενεργοποιώ εφαρμογές οι οποίες δεν χρειάζονται ;

 

Μπαίνεις ρυθμίσεις - περισσότερα - διαχειριστής εφαρμογών - πας άκρη δεξιά στην καρτέλα "όλα" - επιλέγεις από την λίστα την εφαρμογή που θες να απενεργοποιήσεις κι έπειτα πατάς "ανενεργό". Πλέον η εφαρμογή θα βρίσκεται μόνο στο τέρμα αυτής της λίστας με την ένδειξη "απενεργοποιήθηκε" και πουθενά αλλού, μέχρι εσύ να πατήσεις πάλι το "ενεργό". Επίσης παραμένει απενεργοποιημένη και μετά την επανεκκίνηση.

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω διάφορα προβλήματα για την αυτονομία και έχω να πω ότι της γυναίκας μου (έχει την MJ7) εξακολουθεί να είναι πολύ καλό!! Προχθές με ελάχιστη χρήση προφανώς που το κοίταξα, ήταν στο 80% με χρήση 1 μέρα και 6 ώρες αν θυμάμαι καλά και δεν μπορούσα να το πιστέψω!! Στη συνέχεια άρχισε να βλέπει ταινίες και το ξέσκισε!!! Μια φορά που το πρόσεξα το βράδυ και σε λειτουργία πτήσης είχε 30% και το πρωί είχε πέσει κάτω 5%! Κάποιες φορές (σπάνια) ΟΛΑ κάνουν κάποια χαζά, όπως και το S4 που έχω εγώ! Ίσως οφείλεται σε κάποια αναβάθμιση κάποιου προγράμματος ή δεν ξέρω τι άλλο. Στην περίπτωση που προσέξω μεγαλύτερη πτώση (πολύ σπάνιο) της μπαταρίας από το κανονικό τότε κάνω μια επανεκκίνηση και στρώνει. Γενικά είμαι ΠΟΛΥΥΥ ευχαριστημένος και από τα 2 κινητά, S4 & S4 MINI!!
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποστάρω και γω δυο screenshots να μου πείτε μια γνώμη. Το έχω δυο εβδομάδες το κινητό, ενώ την πρώτη εβδομάδα είχε καλή αυτονομία (δλδ με νορμάλ χρήση, τηλέφωνα μηνύματα και 4G και browsing οποτε το χρειαζόμουν) έβγαζα 2 μέρες, τις τελευταίες μερες οταν είναι σε αναμονή και δε το χρησιμοποιώ βλέπω οτι κατεβαίνει η μπαταρία χωρίς λόγο, και όταν ξυπνάω τη βλέπω να έχει κατέβει 10% κάτω, ενώ στην αρχή έχανε μονο 2%. Εχω κλειστές όλες τις εφαρμογές και δίκτυο παντα gsm και έχω full σήμα

 

Πριν από αρκετές σελίδες είχε ακουστεί κάτι για την εφαρμογή του facebook και προβλημα με τη μπαταρία.

 

παιζει ρολο?

γιατι και γω τη παλια εκοψα..

 

Έχει αναφερθεί κι αυτό πριν από αρκετές σελίδες σαν πιθανή αιτία για αυξημένη κατανάλωση

Edited by kostas@sl45i
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας και απο εμενα. Απο εχθες μπηκα και εγω στο club. Πρωτη ερωτηση. Πως μπορω να δω (και να ρυθμισω) ποες εφαρμογες τρεχουν στο background?

 

Καμια βοηθεια?

Link to comment
Share on other sites

Λοιποννν, στην περίπτωση μου όντως λειτούργησε η αλλαγή θέσης του κινητού σε αλλο σημείο μεσα στο σπίτι και η μπαταρία ειναι στο 71% απο 87% χθες το απόγευμα ,!!!

Να πω όμως το εξής παράδοξο. Το σήμα απο το ενα σημείο στο αλλο είχε διαφορά μια γραμμή. Στο "κακό" σημείο εχει μια γραμμή κάτω απο το full ρε γμτ. Μήπως να πάω για να το δούνε ? εχει κανείς εμπειρία με samsung service ?

Link to comment
Share on other sites

Λοιποννν, στην περίπτωση μου όντως λειτούργησε η αλλαγή θέσης του κινητού σε αλλο σημείο μεσα στο σπίτι και η μπαταρία ειναι στο 71% απο 87% χθες το απόγευμα ,!!!

Να πω όμως το εξής παράδοξο. Το σήμα απο το ενα σημείο στο αλλο είχε διαφορά μια γραμμή. Στο "κακό" σημείο εχει μια γραμμή κάτω απο το full ρε γμτ. Μήπως να πάω για να το δούνε ? εχει κανείς εμπειρία με samsung service ?

 

Εγω εκει που αφηνω το κινητο το βραδυ εχει 2 γραμμες σημα και η μπαταρια πεφτει περιπου 5%!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,με αφορμη το αρθρο του S4 για την αναβαθμιση του 4.4 που θα παρει σταδιακα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.Οταν με το καλο παρει και το S4 mini την αναβαθμιση,οι αλλαγες που θα γινουν ως προς την εμφανιση θα αφορουν μονο την taskbar,η γενικα ολο το συνολο?

 

ΠΧ οπως δειχνει η φωτο [ATTACH]41599[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την kitkat την περιμένω πως και πως μπας και διορθωθούν τα θέματα του lag και της μπαταρίας,ελεος με το touchwiz
Link to comment
Share on other sites

Λοιποννν, στην περίπτωση μου όντως λειτούργησε η αλλαγή θέσης του κινητού σε αλλο σημείο μεσα στο σπίτι και η μπαταρία ειναι στο 71% απο 87% χθες το απόγευμα ,!!!

Να πω όμως το εξής παράδοξο. Το σήμα απο το ενα σημείο στο αλλο είχε διαφορά μια γραμμή. Στο "κακό" σημείο εχει μια γραμμή κάτω απο το full ρε γμτ. Μήπως να πάω για να το δούνε ? εχει κανείς εμπειρία με samsung service ?

 

Αυτό που έχω καταλάβει, είναι πως δεν είναι ακριβώς η ένδειξη της μπάρας του σήματος που κάνει τη διαφορά, αλλά η "ποιότητά" του, κάτι που νομίζω πως δεν είναι εφικτό να ελέγξουμε. Πάντως δεν έχει θέμα το κινητό όπως το περιγράφεις, γιατί λάβε υπόψη σου πως έχει πολύ μικρό sar. Λιγότερη ακτινοβολία κι έτσι λιγότερη ένταση σήματος και μεγαλύτερη προσπάθεια όπου το σήμα δεν είναι τόσο "ποιοτικό", με αποτέλεσμα την αυξημένη κατανάλωση.

Πάντως σε κάθε περίπτωση, νομίζω πως δεν αξίζει τον κόπο να τρέχεις σε service για κάτι ας πούμε μικρό σαν αυτό. Μην σου πειράξουν από λάθος κάτι άλλο που δουλεύει σωστά...

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω καταλάβει, είναι πως δεν είναι ακριβώς η ένδειξη της μπάρας του σήματος που κάνει τη διαφορά, αλλά η "ποιότητά" του, κάτι που νομίζω πως δεν είναι εφικτό να ελέγξουμε. Πάντως δεν έχει θέμα το κινητό όπως το περιγράφεις, γιατί λάβε υπόψη σου πως έχει πολύ μικρό sar. Λιγότερη ακτινοβολία κι έτσι λιγότερη ένταση σήματος και μεγαλύτερη προσπάθεια όπου το σήμα δεν είναι τόσο "ποιοτικό", με αποτέλεσμα την αυξημένη κατανάλωση.

Πάντως σε κάθε περίπτωση, νομίζω πως δεν αξίζει τον κόπο να τρέχεις σε service για κάτι ας πούμε μικρό σαν αυτό. Μην σου πειράξουν από λάθος κάτι άλλο που δουλεύει σωστά...

Σ´ευχαριστω για την βοήθεια ! :thanks:

Τουλάχιστον λειτυοργει καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

Startup manager . greenify

Σε όχι ρουταρισμένα τηλέφωνα, μπορεί να κάνει τίποτα???

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοηθεια,χτες αρχισα να το δουλευω και εγω.

Στην κεντρικη οθονη εχει πανω ενα widget με την ωρα και τον καιρο,καποια στιγμη νομιζω εβγαλε ενα μηνυμα οτι ενδεχεται να υπαρξει χρεωση για την υπηρεσια,και ξαφνικα μπαινω στο F2GO και βλεπω οτι εχει αδειασει την καρτα μου και σημερα το πρωι ηρθε sms απο τη Wind οτι χτες "χρεωθηκα 1 mobile internet daily αξιας 1 ευρω για χρηση στο κινητο εως 20mb".

Tι γινεται?Πρεπει να πειραξω καποια ρυθμιση για να μη χρεωνομαι?

Η μονη συνδεση που εκανα ηταν απο το δικτυο του σπιτιου μου.

Edited by Wintersun
Link to comment
Share on other sites

το mini, το έχω για δεύτερο κινητό...

Αφημένο στο σπίτι, συνεχώς συνδεδεμένο στο wifi, σαν απλό τηλέφωνο με συγχρονισμό ενεργοποιημένο , με 2 ώρες οθόνη βλέπω ότι ξεπέρασε τις 3 μέρες χωρίς να χρειαστεί φόρτιση και είναι στο 21% η μπαταριούλα του...

:happy:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Αγόρασα το S4 mini πριν ένα μήνα περίπου, σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος σε σχέση με το s3 που είχα που υπέφερε μετά την τελευταία αναβάθμιση από απίστευτα κολλήματα και έλλειψη μεγαλύτερης Ram.

 

Επέλεξα το S4 mini για το ράδιο που έχει σε σχέση με το S4.

Το πρόβλημα που παρουσιάζεται είναι όταν λαμβάνω email πολλές φορές(όχι πάντα) το ράδιο κλείνει με αποτέλεσμα να πρέπει να βγάλω το τηλέφωνο από την τσέπη να το ξεκλειδώσω κ μόλις το κάνω αυτό αμέσως το ράδιο ενεργοποιείτε κ πάλι......?!

κ επίσης όταν κάνω refresh στο twitter το ράδιο πάντα κάνει μια μικρή διακοπή για 1 sec περίπου.

 

Έχει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα? ή κάποια ιδέα τι μπορεί να φταίει?

 

Ευχαριστώ εκ των πρότερων για τις όποιες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό review.

Αναφέρει επίσης ότι στο τεστ μπαταρίας είναι πάρα πολύ καλό, εκτός από το extreme τεστ που του βάζουν. Αυτό όμως στην πράξη δεν συμβαίνει.

 

http://www.notebookcheck.net/Review-Samsung-Galaxy-S4-Mini-GT-I9195-Smartphone.97469.0.html

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοηθεια,χτες αρχισα να το δουλευω και εγω.

Στην κεντρικη οθονη εχει πανω ενα widget με την ωρα και τον καιρο,καποια στιγμη νομιζω εβγαλε ενα μηνυμα οτι ενδεχεται να υπαρξει χρεωση για την υπηρεσια,και ξαφνικα μπαινω στο F2GO και βλεπω οτι εχει αδειασει την καρτα μου και σημερα το πρωι ηρθε sms απο τη Wind οτι χτες "χρεωθηκα 1 mobile internet daily αξιας 1 ευρω για χρηση στο κινητο εως 20mb".

Tι γινεται?Πρεπει να πειραξω καποια ρυθμιση για να μη χρεωνομαι?

Η μονη συνδεση που εκανα ηταν απο το δικτυο του σπιτιου μου.

 

Δεν μπήκες απο το wifi αλλά απο το δίκτυο της wind ,απενεργοποιησε τα δεδομένα κινητου για να μην σε χρεώνει.Μπορεις να ενεργοποιήσεις το log and win με τα 30 mb για να έχεις σύνδεση στο ιντερνετ για τον καιρο κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

Καλημέρα,

για το αν χρειάζεται ή όχι δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί όσο και να με διαβεβαιώνουν ότι το τζαμι δεν παθαίνει τίποτα, εγω προτιμώ να φυλάγομαι.

Αυτή τη στιγμή "φοράω" τις δεύτερες που αναφέρεις και είναι πολύ καλές. Δεν υπάρχει χρωματική αλλοίωση ούτε κάποια διαφορά στο άγγιγμα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...