Jump to content

Blackberry Q5


k0miStiS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 105
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ωραία προσφορά, αλλά με αγγλικό keyboard δεν...

 

Δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να γράψεις Ελληνικά. Απλά τα πλήκτρα μαζί με τους Αγγλικούς χαρακτήρες δεν θα έχουν και τους Ελληνικούς.

Εμένα δεν θα με απετρπε.

BlackBerry Passport and a Playbook
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το αγόρασα από Ebay.co.uk στα 172 ευρώ με DHL σε 4 ημέρες. Χωρίς τη συσκευασία, χωρίς ακουστικά, με αγγλικό φορτιστή και USB καλωδιο αυθεντικά. Η έκδοση είναι η SQR 100-2 και φαντάζομαι δεν έχει 4G στα ελληνικά δίκτυα. Η συσκευή φαίνεται όντως αχρησιμοποίητη (ήταν με τις ζελατίνες) προφανώς demo ή εταιρικό (ο πωλητής έχει κι άλλα). Ακόμη δεν έχω περάσει επαφές από το IPhone που έχω. Όσο το έχω περιεργαστεί το λειτουργικό πάει σφαίρα, η οθόνη είναι πολύ καλή, η κατασκευή φαίνεται στιβαρή και η πρώτη επαφή γενικώς πολλά υποσχόμενη. Μου ζητα αναβάθμιση στην 10.2.0.424. Ξέρει κανείς αν δημιουργεί bugs γενικότερα στη λειτουργία του κινητού η να παραμείνω στη 10.1?
Proud owner of a Palm Centro, IPhone 3GS, Blackberry 9300 3G, HP Pre 3, Blackberry Q5
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το αγόρασα από Ebay.co.uk στα 172 ευρώ με DHL σε 4 ημέρες. Χωρίς τη συσκευασία, χωρίς ακουστικά, με αγγλικό φορτιστή και USB καλωδιο αυθεντικά. Η έκδοση είναι η SQR 100-2 και φαντάζομαι δεν έχει 4G στα ελληνικά δίκτυα. Η συσκευή φαίνεται όντως αχρησιμοποίητη (ήταν με τις ζελατίνες) προφανώς demo ή εταιρικό (ο πωλητής έχει κι άλλα). Ακόμη δεν έχω περάσει επαφές από το IPhone που έχω. Όσο το έχω περιεργαστεί το λειτουργικό πάει σφαίρα, η οθόνη είναι πολύ καλή, η κατασκευή φαίνεται στιβαρή και η πρώτη επαφή γενικώς πολλά υποσχόμενη. Μου ζητα αναβάθμιση στην 10.2.0.424. Ξέρει κανείς αν δημιουργεί bugs γενικότερα στη λειτουργία του κινητού η να παραμείνω στη 10.1?

 

Οπωσδηποτε να κανεις την αναβαθμιση και φυσικα θα παιζει 4g σε Vodafone και Cosmote αρκει να προμηθευτεις τη καταλληλη sim και να εχεις 4g στη περιοχη σου

 

Να το χαιρεσαι....

Link to comment
Share on other sites

Με 'γεια και καλομιλητο!

 

Φιλε η τιμή που το τσίμπησες είναι σούπερ.

Πιστεύω θα σου παιξει και το 4G, δεν κατάλαβα από που έβγαλες το συμπεράσμα οτι δεν...

BlackBerry Passport and a Playbook
Link to comment
Share on other sites

Με 'γεια και καλομιλητο!

 

Φιλε η τιμή που το τσίμπησες είναι σούπερ.

Πιστεύω θα σου παιξει και το 4G, δεν κατάλαβα από που έβγαλες το συμπεράσμα οτι δεν...

 

Εκτός από το γεγονός ότι δεν έχει 4G στην περιοχή μου, είχα διαβάσει σε άλλο σημείο του φόρουμ ότι παίζει ρόλο η έκδοση του κινητου...

Βέβαια το άλλο που με απασχολεί τώρα είναι τίποτα κρυφές χρεώσεις, μιας και έχω cos-te και διαβάζω σχετικά παράπονα για φουσκωμένους λογαριασμούς (σ.σ. έχω 300 ΜΒ στο πρόγραμμα). Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω στις ρυθμίσεις??

Proud owner of a Palm Centro, IPhone 3GS, Blackberry 9300 3G, HP Pre 3, Blackberry Q5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επανέρχομαι μετά από 2 εβδομάδες χρήσης. Έχω περάσει την 10.2.1.1295, αν δε κάνω λάθος και περνάω άνετα ανδροειδείς εφαρμογές. Ένα σπαστικό είναι πως όταν τοέχω στην τσέπη και με καλεί κάποιος με το παραμικρό άγγιγμα της οθόνης ή του πληκτρολογίου σταματά το κουδούνισμα του τηλεφώνου. Υπάρχει τρόπος να συνεχίζει να χτυπά το τηλέφωνο μέχρι να απαντήσω;;;

Παρεμφερώς σπαστική είναι και η έλλειψη διακόπτη απενεργοποίησης των ήχων όπως υπήρχε σε παλιότερες συσκευές...

Proud owner of a Palm Centro, IPhone 3GS, Blackberry 9300 3G, HP Pre 3, Blackberry Q5
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ διακόπτη σίγασης σαν του iPhone. Μικρό το κακό βέβαια... Το θέμα πάντως της σίγασης με το παραμικρό άγγιγμα οθόνης ή πληκτρολογίου είναι λίγο σπαστικό. Ελπίζω να λυθεί με τη θήκη που παρήγγειλα.
Proud owner of a Palm Centro, IPhone 3GS, Blackberry 9300 3G, HP Pre 3, Blackberry Q5
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ διακόπτη σίγασης σαν του iPhone. Μικρό το κακό βέβαια... Το θέμα πάντως της σίγασης με το παραμικρό άγγιγμα οθόνης ή πληκτρολογίου είναι λίγο σπαστικό. Ελπίζω να λυθεί με τη θήκη που παρήγγειλα.

 

Φίλε μεσω των notifications μπορείς να λύσεις το θέμα αυτό. Και μάλιστα σιγαση ανα εφαρμογή πχ αλλο για bbm, αλλο για text messages.

 

Επίσης μεσω bedside mode (με ενα swipe down δλδ) είσαι σε mode σιγασης

BlackBerry Passport and a Playbook
Link to comment
Share on other sites

Διακόπτη δεν έχει όντως, δεν είχαν ποτέ τα blackberry. Μπορείς πολύ απλά να κατεβάζεις το quick settings menu με ένα απλό swipe και να επιλέγεις το ηχειάκι, το ίδιο αποτέλεσμα έχει.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Προερχόμενος από Palm Centro και iphone παρατηρώ πως εντέλει βολεύει καλύτερα η οθόνη αφής στο γράψιμο παρά το πληκτρολόγιο. Κατά τα άλλα μερικά bugs όπως η προσωρινή εξαφάνιση των επαφών ή το κρασαρισμα σε κάποιες περιπτώσεις (Soundhound) είναι λίγο σπαστικά. Η γενική εικόνα είναι πολύ καλή και πολλά υποσχόμενη αρκεί να συνεχίσει την υποστήριξη η μαμά εταιρία. Σε προσωπικό επίπεδο θα δοκιμάσω το Ζ10 αν το βρω σε τιμή χώμα (από Αγγλία πάντα).
Proud owner of a Palm Centro, IPhone 3GS, Blackberry 9300 3G, HP Pre 3, Blackberry Q5
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ερωτευτει το Q5 (νομιζω ειμαι και η μονη)... τ εχετε επεξεργαστει καθολου προσωπικα? (περα απο τ παιδι που τ εχει ο αδερφος του).... Βεβαια τωρα βρισκεις στην ιδια τιμη κ το Ζ10 . Τι να παρω?
Link to comment
Share on other sites

Εάν θέλεις να γράφεις με πληκτρολόγιο και δε σε πειράζει η μικρή οθόνη το Q5. Η κατασκευή του είναι πολύ ποιοτική εκτός από το πορτάκι στα πλάγια το οποίο είναι λίγο χαλαρό και το γεγονός ότι γεμίζει παντού δαχτυλιές.

Το Ζ10 έχει καλύτερη οθόνη χειρότερη μπαταρία καλύτερη κάμερα και πολύ καλή κατασκευή.

Proud owner of a Palm Centro, IPhone 3GS, Blackberry 9300 3G, HP Pre 3, Blackberry Q5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
από expansys πάντως βλέπω τιμή στα 259 ευρώ + μεταφορικά!!! Ψηνόμουν πριν δύο μήνες αλλά 380 ευρω γι' αυτή τη συσκευή δεν έδινα.. κρίμα...
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα την 10.2.1 από cosmote πολύ γρήγορα. Μόλις εντοπίσω δυσλειτουργίες θα σας πω.
Proud owner of a Palm Centro, IPhone 3GS, Blackberry 9300 3G, HP Pre 3, Blackberry Q5
Link to comment
Share on other sites

Το εχει προσφορα το eshop στα 222€ με αγγλικό πληκτρολόγιο. Αξιζει?

 

Φυσικά αξίζει. Δλδ αν θέλει κάποιος φυσικό πληκρολογιο τι καλύτερο θα βρει σε αυτά τα χρήματα ;και OS10!!!

BlackBerry Passport and a Playbook
Link to comment
Share on other sites

Το εχει προσφορα το eshop στα 222€ με αγγλικό πληκτρολόγιο. Αξιζει?

 

Αξίζει σε αυτά τα χρήματα!! για δες όμως και το μεγάλο αδερφάκι του το Q10 πόσο το έχει!!!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα την 10.2.1 από cosmote πολύ γρήγορα. Μόλις εντοπίσω δυσλειτουργίες θα σας πω.

 

Απέκτησες και ραδιοφωνο μετα την αναβαθμιση??

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...