Jump to content

myphone REVIEW: Συγκρίνουμε τα chat apps για smartphones


vlachaquito
 Κοινοποίηση

Ποιά είναι η αγαπημένη σας chat app  

770 members have voted

  1. 1. Ποιά είναι η αγαπημένη σας chat app

    • Whatsapp
      249
    • Viber
      272
    • Skype
      80
    • Facebook Messenger
      46
    • Hangouts
      39
    • Χρησιμοποιώ άλλη εφαρμογή
      26
    • Δεν χρησιμοποιώ chat app
      58


Recommended Posts

Ψήφισα hangout διότι είναι η πιο ολοκληρωμένη εφαρμογή επικοινωνίας δεν χρειάζεται τηλεφωνικό αριθμό και λειτουργεί cross platform σχεδόν παντού.

 

Η επικοινωνία με περισσότερους από έναν χρήστη είναι "επική" στο hangout.

http://i.imgur.com/REW6ccY.jpg The future of android by Google. Δεν χρησιμοποιώ πλέον FACEBOOK σε καμία από τις συσκευές μου. Sheepple Γιάννης (dedaliskos@hotmail.com).
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 156
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χρησιμοποιω κατα κορον τα Whatsapp και Viber... αλλα και τα 2 ειναι μια χαρα.

Η αγάπη αποτελείται απο μια μοναδική ψυχή που κατοικεί σε δύο σώματα! (Αριστοτέλης)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Proud Owner of a Xbox360 fully updated!!! (http://www.enternity.gr)

Next Generation Consoles WAR:http:// http://www.vgchartz.com/

Link to comment
Share on other sites

WhatsApp είναι η επιλογή μου. Πανάλαφρο, το έχουν οι περισσότερες επαφές μου και τα 0.89€ που ζητάει το χρόνο τα θεωρώ γελοίο ποσό. Δευτερευόντως Hangouts, αν και είναι αρκετά βαρύ πιστεύω οτι θα το φτιάξουν σιγά σιγά, μελλοντικά θα ενσωματώσει τα SMS και το Google Voice. Μεγάλο μείον του οτι τα κάνανε μπάχαλο με τις επαφές, βγάζει όλες τις επαφές απο το Google+ συν αυτές του τηλεφώνου. Κακώς.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν κάνω chating χρησιμοποιώ το viber και το bobslade αλλά αναρωτιέμαι αν υπάρχει κανένα πρόγραμμα που να βάζεις και να τα παρακολουθείς όλα τα παρόμοια

γιατί έχει αρχίσει και γίνεται κουραστικό πλέον 15 προγράμματα που κάνουν το ίδιο αλλά δεν μιλάνε μεταξύ τους στο ubuntu πχ έχουμε το empathy που αντί για 3 ξεχωριστές εφαρμογές χρησιμοποιείς μια...

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

Χαλλλαρα viber, ειδικά μετά την ανανέωση που σου δείχνει ότι είναι online η επαφή...δεν παίζεται!

:happy:

Link to comment
Share on other sites

είδες πουθενά το iMessage στο poll ? ??? ότι να ναι είστε μερικοί πραγματικά

 

Ούτε bbm, ούτε bobsled, ούτε voxer, ούτε kakao, ούτε tango κοκ αναφέρονται στο poll αλλά αρκετοί τα χρησιμοποιούν....άσχετα αν δεν έφτασαν στην τελική ψηφοφορία, εσύ επικεντρώθηκες στο i....

 

Όσο για το skype....πριν βγουν οι συσκευές με τα 2gb flagships ήταν αυτές με το 1gb ram και τότε πάλι χάλια ήταν. Στην τελική πόσα android έχουν 2gb ram;;;Ελάχιστα σε σχέση με την πλειοψηφία που έχει 512 ως 1gb ram....Εκτός και αν το skype βγαίνει μόνο για τα top μοντέλα....Προσωπικά η κατανάλωση μπαταρίας που έχει όταν είναι ανοιχτό είναι αδικαιολόγητη για μένα όταν το συγκρίνω με viber, whats app συν ότι μετά από κάποια ώρα αποσυνδέεται και πρέπει να ξανακάνω log in...

Link to comment
Share on other sites

To Google Hangouts είναι πολύ καλό.

Είναι μια εντελώς νέα προσέγγιση.

Στο παλιό Talk πρώτο σου μέλημα ήταν να δεις αν είναι on-line ο άλλος. Και αυτό γιατί συνήθως όταν ήταν off-line το μήνυμα χανόταν κάπου στην πορεία.

Πλέον έχει μια λογική Whatsapp. To μήνυμα θα φύγει ούτως ή άλλως και ο άλλος θα το λάβει όταν συνδεθεί.

 

Οπότε καταλαβαίνω τη γκρίνια μερικών που προτιμούν την παλιά νοοτροπία.

Προσωπικά πλέον χρησιμοποιώ περισσότερο Hangouts παρά Whatsapp γιατί έχει όλα τα πλεονεκτήματα του Whatsapp και "χτυπάει" σε όλες τις συσκευές σε αντίθεση με το Whatsapp που κάθε λογαριασμός μπορεί να είναι ενεργοποιημένος σε μια μόνο συσκευή.

 

Το Whatsapp όμως είναι παλιά αγάπη και το χρησιμοποιώ ακόμα. :)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μόνο Viber χρησιμοποιώ για μηνύματα το οποίο είναι πολύ καλό,η ποιότητα κλήσης είναι αρκετά κακή...
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ Whatsapp γιατί οι περισσότερες επαφές μου το χρησιμοποιούν . Δυστυχώς αλλάζει τα φώτα στην μπαταρία μου.

 

Το Viber και το Skype παρουσιάζουν πολλά προβλήματα στην συσκευή μου - Razr I - με περίεργες καταναλώσεις και crashαρίσματα εκεί που δεν το περιμένεις. Επίσης δεν τα χρησιμοποιούν πολλές επαφές μου .

 

Το Hangouts είναι μακράν το λιγότερο ενεργοβόρο. θα ήθελα να logάρει αυτό ματα σε όλες τις android συσκευές γιατί έχω πολλούς φίλους και φίλες που δεν πολυ ασχολούνται με το κινητό τους και πραγματικά δεν έχουν ιδέα τι είναι το hangouts και σε τι χρησιμεύει - και ούτε πρόκειται ποτέ να το ανακαλύψουν αν δεν τους το δείξει κάποιος.

 

Όσο για το Whatsapp και το κόστος αγοράς ... εμένα ο πρώτος χρόνος τελείωσε τον Γενάρη του 2012 ... από τότε μου έκανε μόνο του 2μηνες και 6μηνες παρατάσεις μέχρι που τον Δεκέμβριο του 12 αποφάσισα να δώσω 0,89 και να το αγοράσω για 1 χρόνο.

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Says who ? :wacko::wacko::wacko:

 

Εχω ανοιχτό το Skype ασταματητα 24/7 εδώ και 6 μηνες (όπως και Viber και Whatsapp και SIP Client και Gmail και συγχρονισμούς,όλα χωρίς δευτερόλεπτο downtime). Κλείνει μόνο όταν έχω πτήση :lol:. Το Note II :love::love::love::love:παίζει άψογα και απροβληματιστα. Δεν ξερω από πού έχει βγει αυτη η φήμη για το Skype στο Android, αλλά μην κρίνετε μόνο από mid-range συσκευές.

Το skype δηλ έχει πάψει να λιώνει την μπαταρία ... όπως είχα διαπιστώσει πριν μερικούς μήνες;

Με viber δεν έχω πάντως πρόβλημα μπαταρίας ούτε βαραίνει το note 2

Link to comment
Share on other sites

Σαν εφαρμογή, προτιμώ το Nimbuzz αφού συνδέω πολλές και διαφορετικές υπηρεσίες. Απο την άποψη του δικτύου, προτιμώ το skype. Χρησιμοποιώ και τα υπόλοιπα αφού άλλος έχει Viber, άλλος Whatsapp κ.ο.κ., αλλά το καλύτερο για μένα είναι το Skype κι ας είναι περισσότερο "πεινασμένο" για ισχύ...
...everything can happen...
Link to comment
Share on other sites

για msg με ολους τους φιλους πλην απο αυτους που εχουν iphone (γιατι με αυτους παιζει imsg) χρησιμοποιω whatsapp γιατι ειναι ταχυτατο..και τα μηνυματα δεν κολλανε ή καθυστερουν να ερθουν οπως στο viber..

 

το viber για καμια κλήση ειναι καλό !! οπως και για msg απο το desktop!

 

το skype το εχω μονο για κλήσεις απο το Pc...σπανια απο το κινητο!

Link to comment
Share on other sites

viber διοτι λειτουργει χωρις κανενα προβλημα σε ταμπλετ

 

λιγοτερο χρησιμοποιω Facebook Messenger και Skype....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Viber σε γνωστους και kik mesenger σε αγνωστους επειδη ειναι ελαφρυ και το εχουν αρκετοι στα κοινωνικα δικτυα... Δεν χρειαζεται να ξερουν ολοι το κινητο μου
Link to comment
Share on other sites

Το whatsapp,το θεωρω αξιοπιστο. Προσπαθησα να κανω μεταβαση στο hangouts,αλλα δυστυχως με "κρεμασε". Καποια μηνυματα φτασαν μετα απο δυο μερες στον παραληπτη,ενω δεν ειναι συμβατο και με ολες τις εκδοσεις android. Κριμα,γιατι με συγχρονισμο σε τρεις συσκευες android + το extension του chrome στο πισι με βολεψε παρα πολυ τις μερες που το λειτουργησα. Αλλα και αυτος ο συγχρονισμος παλι αποδειχτηκε προβληματικος...

 

To skype ειναι μια χαρα για video chat.Με ισχυρο ιντερνετ και δυνατη συσκευη ποτε δεν αντιμετωπισα προβλημα. Για αλλες χρησεις δεν το χρησιμοποιω,υπαρχουν καλυτερες,ελαφρυτερες και πιο ευχρηστες εφαρμογες.

Link to comment
Share on other sites

Viber κατά κύριο λόγο για γραπτά μηνύματα και ομιλία, λόγω μικρής κατανάλωσης μπαταρίας και bandwidth (με τα δικά μου δεδομένα). Skype για βιντεοκλήσεις. Τα υπόλοιπα δεν με εξυπηρετούν.
Link to comment
Share on other sites

viber με έχει βολέψει πολύ...

 

Απ' ότι φαίνεται φίλε μου όχι μόνο εσένα............http://blog.gsmarena.com/viber-is-now-unavailable-in-saudi-arabia-due-to-failure-to-comply-with-regulations-skype-and-whatsapp-get-threatened-too/

Οι μεγάλοι άνθρωποι μιλούν για ιδέες, οι μεσαίοι άνθρωποι μιλούν για γεγονότα, οι μικροί άνθρωποι μιλούν για τους άλλους!!!
Link to comment
Share on other sites

 

Eιδικα στην.....δημοκρατικη σαουδικη αραβια....

Οπως λεει λοιπον με τα chat apps δεν μπορουνε να .....παρακολουθουνε τον κοσμο (θα μεινουνε ανεργοι οι δημιοι με τις χαντζαρες χωρις υποπτους?),και απο την αλλη χανουνε εσοδα οι οποιες εκει εταιριες......αυτο το τελευταιο ειναι και απολαυση μου,να δω να βουλιαζουνε οι εν Ελλαδι αρπαχτρες-ρουφηχτρες εταιριες που δρουν ανεξελγτα μοιραζοντας την πιτα.....

10 λεπτα το sms ειναι εν ψυχρο ληστεια.......

Edited by isolove

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Μια περίοδο δεν συνέβη το ίδιο και εδώ με Viber-Vodafone? Ή κάνω λάθος?

 

Και εγώ προς το παρών έχω whatsapp, gtalk (έβγαλα το hangouts), Viber, Skype στη συσκευή μου.

B

* WhatsApp/gtalk : Τα λιώνω σε καθημερινή βάση, μου έχουν λύσει τα χέρια.

* Viber : το ανοίγω 2,3 φορές τη μέρα για συγκεκριμένες κλήσεις μιας και συνήθως αυτοί που θέλω να βρω είναι online όλη μέρα..

* Skype : Μόνο για βιντεοκλησεις κατόπιν συνεννοήσεως στο whatsapp (!)

* HeyTell (walkie talkie) : Για συγκεκριμένες καταστάσεις αλλά με έχει αφήσει ευχαριστημένο.

 

Edit: Στο hangouts, επειδή βλέπω αναφέρεται συνέχεια, μπορείς να δεις ποιος είναι online. Η φωτογραφία του online χρήστη φαίνεται καθαρή και έγχρωμη. Η του offline, θαμπή και ασπρόμαυρη (ή τουλάχιστον έτσι θυμάμαι).

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

 

Yeap,κάτι λάθος κάνουν ;). Ας απαντήσουν από κάτω οι κάτοχοι Note II αν σέρνεται το Skype. Αν κάνουν κάτι λάθος οι φίλοι σου,δε φταίει ούτε το κινητό ούτε το λειτουργικο σύστημα.Λυπάμαι.

 

Απο περιέργεια, τι μπορεί να κάνει λάθος κάποιος χρήστης? Αγοράζω ένα smartphone, εγκαθιστώ το skype και αρχιζουν τα προβλήματα. Τι μπορώ να έχω κάνει λαθος???? Πολυ κουφο μου ακούγεται και γι αυτο ρωτάω.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...