Jump to content

Sony Xperia M and M dual


T-mobile
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To ανεφερα οτι ειναι γρηγορο.και ενοειτε δει το ειρωνευομαι αφου το πληρωσα.Ειχα το lg 2χ,το ιδιο δραμα με την καμερα.

Μου δειχνει μικροτερο απο 4" οθονη.ενω τα κουμπια πανω στην οθονη ξενιζουν και ισως ειναι η αιτια που δειχνει μικροτερη.

Οταν αγοραζω sony το πρωτο πραγμα που σκεφτομαι ειναι οτι θα εχει πολυ καλη καμερα.Εδω εχουμε να κανουμε καθαρη αντιγραφη απο κινεζικα,γρηγορο,με μην πω καμερα......

Και για το καημενο το arc s υπαρχει cm rom 10.1 που δεν κολαει και τρεχει νερακι,και οταν ανοιγω την καμερα του αγγαλιαζει η ψυχη μου........ειδικα οταν το εβαλα διπλα με του Μ την καμερα κλαααμαααααααααα.:lol::lol::lol::lol::lol:

Εχω παντα μια συσκευη και συνηθως αγορασμενη used......συνηθως sony......

Το Μ εκτος απο κανα 2ωρο την πρωτη μερα,ειναι στο κουτακι του........τετοια απογοητευση..........και ο γερμανος το πουλαει 159 ευρω.......γιατι για τα ελαχιστα που εδωσα οκ.........

Aν με πιασει η ορεξη μπορει να δοκιμασω να περασω συτη την καμερα:

 

Camera Cyber-shot™ For Jelly Bean 4.2.2 Official

- Initial release for Xperia M JB 4.2.2

- Changed label to Cyber-shot

- Added Superior Auto (Read About Superior Auto At SONY MOBILE)

- Enable Faster Scene on Superior Auto Mode

- Changed audio Bitrate Video Recording to High Quality, Variable 249-256kbps Stereo

- New Image Processing

- 100% JPEG Quality

- Sync to My App resource to improve & enable High Quality image with HDR

- A few bugs fixes

- Modded media_profile

- ZipAligned

- And many more ... I probably forgot something

Requirements :

- Rooted

- CWM/TWRP Recovery Installed

- ROM Stock Jelly Bean 4.2.2

 

εγω παντως ο,τι custom και να εβαλα στο arc S μετα απο 1-2 μηνες σερνοταν δραματικα, και ειχε και ατελειες..Γιαυτο και πλεον ποτε δεν βαζω αλλες ρομ, αλλα παιρνω κινητα που να τρεχουν καλα με την μαμισια..

Το Μ ειναι ενα πολυ φθηνο κινητο που για τα λεφτα δουλευει καλα αλλα σιγουρα δεν το παιρνεις για την καμερα του..στην θεση σου θα πηγαινα σε Νοκια αντιστοιχο..

Αν παλι θες καμερα με 50 ευρω, δυσκολα θα βρεις κατι καλυτερο..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οταν αγοραζω sony το πρωτο πραγμα που σκεφτομαι ειναι οτι θα εχει πολυ καλη καμερα.Εδω εχουμε να κανουμε καθαρη αντιγραφη απο κινεζικα,γρηγορο,με μην πω καμερα......

 

Συμφωνώ μαζί σου φίλε μου, η κάμερα του xperia mini μου (για τα megapixels της) είναι ασύγκριτα καλύτερη από κάτι άλλα baseline μοντέλα της SONY - συμπεριλαμβανομένου του Μ. Υποψιάζομαι οτι τώρα πια επίτηδες βάζουν μετριες κάμερες και τις καλές τις βάζουν στα πιο high end κινητά

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το μυνημα στη πανω μπαρα οτι εχει φτασει στο 75% η μνημη και να μεταφερω αρχεια στην sd (τα εχω μεταφερει ολα οσα μεταφερονται, δε λεει να το καταλαβει...) πως το φτιαχνουμε να μην ξαναβγαινει. Βαρεθηκα να το σβηνω...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...Θελω να παραγγειλω ενα μωβ γνησιο καπακι ια την μπαταρια και θελω να ρωτησω αν εχει διαφορα απο μονοκαρτο σε δικαρτο η ταιριαζει το ιδιο και στα δυο...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στην εκδοση 4.3 βαζουμε την επιλογη ΜΗ αυτοματα στην φωτoγραφικη.

SCN απενεργοποιημενο.

Στις ρυθμισεις καμερας επιλεγουμε WB AUTO.

ISO αυτοματο(δοκιμαστε μια φωτο με iso 1600)

Φωτομετρηση κεντρο

προεπισκοπιση 3sec

σταθεροποιητης κλειστος.

ΗDR κλειστο.

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους. Μία φίλη έχει μία συσκευή Xperia M και κατά τη διαδικασία εγκατάστασης λογισμικού κόλλησε. Οπότε δεν ολοκληρώθηκε η διαδικασία και αυτή τη στιγμή η συσκευή δεν έχει εγκατεστημένο λειτουργικό. Όταν την ανοίγεις βγάζει σφάλμα με θαυμαστικό και εικονίδιο του android. Υπάρχει κανένας τρόπος να την βάλω σε κατάσταση αναμονής λογισμικού κι έπειτα να το φορτώσω. Αλλιώς πάει άχρηστη η συσκευή.

 

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Μία φίλη έχει μία συσκευή Xperia M και κατά τη διαδικασία εγκατάστασης λογισμικού κόλλησε. Οπότε δεν ολοκληρώθηκε η διαδικασία και αυτή τη στιγμή η συσκευή δεν έχει εγκατεστημένο λειτουργικό. Όταν την ανοίγεις βγάζει σφάλμα με θαυμαστικό και εικονίδιο του android. Υπάρχει κανένας τρόπος να την βάλω σε κατάσταση αναμονής λογισμικού κι έπειτα να το φορτώσω. Αλλιώς πάει άχρηστη η συσκευή.

 

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.

 

recovery έχει η συσκευή;; αν ναι μπες σε recovery mode κάνε full wipe και ξανά εγκατάσταση, αλλιώς με flashtool από τον υπολογιστή.

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

recovery έχει η συσκευή;; αν ναι μπες σε recovery mode κάνε full wipe και ξανά εγκατάσταση, αλλιώς με flashtool από τον υπολογιστή.

 

Ευχαριστώ πολύ για την τόσο άμεση απάντηση. Θα το ψάξω λίγο αυτό που μου προτείνεις και θα επανέλθω.

 

Με ένα γρήγορο ψάξιμο στο Google διάβασα κάπου ότι η συσκευή δεν έχει προεγκατεστημένο recovery mode. Εγκαθιστά αν θέλει ο χρήστης. Ισχύει; Αν ισχύει δεν έχω recovery mode... Οπότε κλάφτο το κινητάκι; Ή υπάρχει κάποιος τρόπος να φτιαχτεί;

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Μία φίλη έχει μία συσκευή Xperia M και κατά τη διαδικασία εγκατάστασης λογισμικού κόλλησε. Οπότε δεν ολοκληρώθηκε η διαδικασία και αυτή τη στιγμή η συσκευή δεν έχει εγκατεστημένο λειτουργικό. Όταν την ανοίγεις βγάζει σφάλμα με θαυμαστικό και εικονίδιο του android. Υπάρχει κανένας τρόπος να την βάλω σε κατάσταση αναμονής λογισμικού κι έπειτα να το φορτώσω. Αλλιώς πάει άχρηστη η συσκευή.

 

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

1. Κατεβάζεις το Sony Update Service (SUS).

2. Επιλέγεις το σωστό μοντέλο από τη λίστα.

3. Ακολουθείς τις οδηγίες

4. Απενεργοποιείς τη συσκευή.

5. Κρατάς το Volume down και συνδέεις ταυτόχρονα το USB (έτσι μπαίνει σε flash mode)

6. Αφήνεις το πρόγραμμα να ολοκληρώσει τη διαδικασία.:)

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

1. Κατεβάζεις το Sony Update Service (SUS).

2. Επιλέγεις το σωστό μοντέλο από τη λίστα.

3. Ακολουθείς τις οδηγίες

4. Απενεργοποιείς τη συσκευή.

5. Κρατάς το Volume down και συνδέεις ταυτόχρονα το USB (έτσι μπαίνει σε flash mode)

6. Αφήνεις το πρόγραμμα να ολοκληρώσει τη διαδικασία.:)

 

δε νομιζω οτι υπαρχει το SUS εδω και καιρο...

http://www.sonymobile.com/global-en/tools/update-service/

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω οτι υπαρχει το SUS εδω και καιρο...

http://www.sonymobile.com/global-en/tools/update-service/

 

Δεν το γνώριζα αυτό, αν και το χρησιμοποίησα πριν 1-1,5 μήνα για να φλασάρω factory image σε ένα ΧΜ χωρίς πρόβλημα.

 

Anyway για να επανέλθουμε στο θέμα του φίλου και μέσω του PC Companion η ίδια διαδικασία γίνεται αν επιλέξεις καθαρή εγκατάσταση, αν δεν κάνω λάθος.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

1. Κατεβάζεις το Sony Update Service (SUS).

2. Επιλέγεις το σωστό μοντέλο από τη λίστα.

3. Ακολουθείς τις οδηγίες

4. Απενεργοποιείς τη συσκευή.

5. Κρατάς το Volume down και συνδέεις ταυτόχρονα το USB (έτσι μπαίνει σε flash mode)

6. Αφήνεις το πρόγραμμα να ολοκληρώσει τη διαδικασία.:)

 

Ευχαριστώ renesis για την βοήθεια αν και ο φίλος ο Nikos_Mpl έχει δίκαιο. Πλέον είναι το PC Companion. Το κατέβασα και δε χρειαστηκε καν να πατήσω το Volume down κατά τη σύνδεση της συσκευής. Είχε μία επιλογή για περιπτώσεις που αντιμετωπίζει ο χρήστης σοβαρά προβλήματα την επέλεξα κατάβασε διάφορα αρχεία, σύνδεσα τη συσκευή (κλειστή) και ξεκίνησε (τουλάχιστον αυτό δείχνει εδώ και λίγη ώρα) η εγκατάσταση. Θα σας κρατήσω ενήμερους πως πήγε.

 

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά. Λειτούργησε η διαδικασία και το κινητό συνήλθε.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Παίρνοντας την ιδέα από το θέμα του forum για το Z3 Compact, σχετικά με το θέμα της κάμερας, μπορώ να αναφέρω πως η εφαρμογή Snap Camera είναι πολύ καλή και με αυτόματες ρυθμίσεις. Χρησιμοποίησα την trial έκδοση.

Σε βραδυνή φωτογραφία πρώτη φορά που είχα σωστό focus και δεν έβγαλε τα άτομα απέναντί μου μπλε σαν τα στρουμφάκια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρε η κοπέλα το xperia m και θέλω αν γίνεται να κάνει κάποιος μια περίληψη στο τι παίζει. Ποιο είναι το πιο πρόσφατο λογισμικό και αν υπάρχουν θέματα με bugs κλπ. Ευχαριστώ!

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό πετάει από άποψη απόδοσης. Υστερεί σίγουρα σε εσωτερική μνήμη και κάμερα. Πιο πρόσφατη (και τελευταία που θα δει) εκδοση είναι η 4.3.
http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις τον αριθμό έκδοσης; Το τελευταίο διαθέσιμο είναι το 15.4.A.1.9 ή άλλο;

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Απο τοτε που πήρα το συγκεκριμένο κινητό δεν έχω δεί άσπρη μέρα. Το έχω επιστρέψει στην αντιπροσωπεία και μετα απο 3 βδομάδες (γιατί πήγε μέσω γερμανού) επεστράφει με καινούριο fimware (v37). Στο συγκεκριμένο λογισμικό όμως είχα άλλα προβλήματα. Για παράδειγμα το gps δεν δούλευε και δεν μου έβρισκε με ακρίβεια τις συντεταγμένες. Για να μην πολυλογώ στους 4 μήνες που το έχω στην κατοχή μου, δεν έχω δει άσπρη μέρα. Το κερασάκι στην τούρτα ήταν οι κατακόρυφες γραμμές που εμφανίστηκαν στην αριστερή πλευρά της οθόνης.

 

Οκ θα το επιστρέψω και για 3 βδομάδες δεν θα είμαι κινητό. Αλλά δεν πάει άλλο αυτή η κατάσταση. Έχω εκνευριστεί. Το έχω πάντα σε θήκη, του φέρομαι με αγάπη και προδέρμ και τα προβλήματα δεν σταματάνε ΠΟΤΕ. Παλιότερα είχα ένα κινέζικο το οποίο ήταν σκυλί... και έκανα το λάθος να το δώσω και κινητό 270 ευρώ μου έχει βγεί πατάτα.... Ε-Λ-Ε-Ο-Σ

ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!
Link to comment
Share on other sites

Απο τοτε που πήρα το συγκεκριμένο κινητό δεν έχω δεί άσπρη μέρα. Το έχω επιστρέψει στην αντιπροσωπεία και μετα απο 3 βδομάδες (γιατί πήγε μέσω γερμανού) επεστράφει με καινούριο fimware (v37). Στο συγκεκριμένο λογισμικό όμως είχα άλλα προβλήματα. Για παράδειγμα το gps δεν δούλευε και δεν μου έβρισκε με ακρίβεια τις συντεταγμένες. Για να μην πολυλογώ στους 4 μήνες που το έχω στην κατοχή μου, δεν έχω δει άσπρη μέρα. Το κερασάκι στην τούρτα ήταν οι κατακόρυφες γραμμές που εμφανίστηκαν στην αριστερή πλευρά της οθόνης.

 

Οκ θα το επιστρέψω και για 3 βδομάδες δεν θα είμαι κινητό. Αλλά δεν πάει άλλο αυτή η κατάσταση. Έχω εκνευριστεί. Το έχω πάντα σε θήκη, του φέρομαι με αγάπη και προδέρμ και τα προβλήματα δεν σταματάνε ΠΟΤΕ. Παλιότερα είχα ένα κινέζικο το οποίο ήταν σκυλί... και έκανα το λάθος να το δώσω και κινητό 270 ευρώ μου έχει βγεί πατάτα.... Ε-Λ-Ε-Ο-Σ

 

εχεις δικιο για το κινητο, το ειχα και εγω, το εχω ακομα για 2ο και βλεπω οτι δεν λειτουργει σωστα,πχ το gps του αργει και δεν εχει ακριβεια..

Παρολα αυτα,η εμπειρια μου εχει δειξει οτι για τετοιες συσκευες δεν δινουμε πανω απο 100 ευρω..

Με 270 ευρω επαιρνες συσκευαρες.Εχω περασει πολλες συσκευες απο την ακριβη σειρα της σονυ και καμια δεν ειχε προβληματα, περα απο μικροθεματα που εφτιαχναν με updates, αυτο το πραγμα ομως εδω μου εκανε τρομερη εντυπωση αλλα το ιδιο ισχυει και για τα αντιστοιχα κινεζικα των 200 ευρω με mediatek chips που δεν δουλευουν πολλα GPS (ειναι θεμα πιθανοτητων να σου κατσει εκει). Γιαυτο θα σου ελεγα να το τρεξεις σερβις,κατευθειαν αρβατο ωστε να μιλας εσυ και οχι ο Γερμανος που απλα θα κανει την τυπικη διαδικασια..και εαν σου γινει αντικατασταση δωστο και τσιμπα ενα καλυτερο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ή αρχισε να ψαχνεσαι για custom roms αν δεν βγαλεις ακρη μετα το σερβις.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι αύριο τα μεσάνυχτα το e-shop έχει το sony xperia M C1905 στα 103,90€. Θα το αγοράζατε ξανά σήμερα σε αυτή την τιμή;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι αύριο τα μεσάνυχτα το e-shop έχει το sony xperia M C1905 στα 103,90€. Θα το αγοράζατε ξανά σήμερα σε αυτή την τιμή;

 

Eννοείται. Εμένα δε μου έχει βγάλει σοβαρά προβλήματα. Το έχω ακόμα, δεν σκέφτηκα καν να το πουλήσω (όπως έκανα με το neo v πχ λόγω μικρής ram). Το είχα αγοράσει βέβαια 150, όχι 270.

Scotty, beam us up.
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι αύριο τα μεσάνυχτα το e-shop έχει το sony xperia M C1905 στα 103,90€. Θα το αγοράζατε ξανά σήμερα σε αυτή την τιμή;

 

sorry αλλα αυτη την τιμη την εχει το σκρουτζ εδω και πολυ καιρο..τωρα αν καποιοι το αγορασαν 270 ειναι αλλο..

Παντως το κινητο αξιζει τα λεφτα του και ειναι αρκετα γρηγορο για την κατηγορια..εγω το ειχα φορτωσει παιχνιδια και ο,τι βλακεια μου ερχοταν για πειραμα πριν το Βαλω στο Ζ1 και δεν μασησε πουθενα..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia M and M dual

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...