Jump to content

Sony Xperia M and M dual


T-mobile
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δειχνει οτι ειναι κλειστο.

 

Σε άλλες συσκευές νομίζω υπάρχει η δυνατότητα που ανέφερα (π.χ. galaxy core) και εδώ http://www.sonymobile.com/global-en/products/phones/xperia-m-dual/ αν δεν κάνω λάθος γράφει ότι μπορείς να έχεις και τις 2 κάρτες sim ενεργές.

Edited by Alexpag
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

οι καρτες ειναι ενεργες οταν ειναι standby και οι 2

Οταν ομως μια κληση απαντηθει η αλλη καρτα βγαινει εκτος λειτουργιας/δικτυου και επομενως σου ρχεται μηνυμα μετα οταν τερματιστει η κληση οτι καποιος σε καλεσε στην αλλη καρτα μολις δηλαδη ξαναμπει στο δικτυο.

Αυτο ισχυει γιατι το κινητο εχει μια κεραια μονο.

Οσα κινητα εχουν 2 κεραιες μπορει να ειναι standby η δευτερη καρτα ενω η πρωτη ειναι σε κληση και να σου βγαζει κληση ενω μιλας.

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλες συσκευές νομίζω υπάρχει η δυνατότητα που ανέφερα (π.χ. galaxy core) και εδώ http://www.sonymobile.com/global-en/products/phones/xperia-m-dual/ αν δεν κάνω λάθος γράφει ότι μπορείς να έχεις και τις 2 κάρτες sim ενεργές.

 

οι καρτες ειναι ενεργες οταν ειναι standby και οι 2

Οταν ομως μια κληση απαντηθει η αλλη καρτα βγαινει εκτος λειτουργιας/δικτυου και επομενως σου ρχεται μηνυμα μετα οταν τερματιστει η κληση οτι καποιος σε καλεσε στην αλλη καρτα μολις δηλαδη ξαναμπει στο δικτυο.

Αυτο ισχυει γιατι το κινητο εχει μια κεραια μονο.

Οσα κινητα εχουν 2 κεραιες μπορει να ειναι standby η δευτερη καρτα ενω η πρωτη ειναι σε κληση και να σου βγαζει κληση ενω μιλας.

Όντως έχει μια κεραία, όμως το κινητό είναι dual standby, δηλαδή αν μιλάς στη sim1 και σε καλέσουν στη sim2, τότε υπάρχει η επιλογή να δεχτείς την κλήση και να απαντήσεις λόγω ΠΡΟΩΘΗΣΗΣ της κλήσης της sim2 στη sim1 (με τις ανάλογες χρεώσεις). Matzos αυτό που λες είναι dual active, που απ' ό,τι ξέρω δεν υπάρχει android κινητό με αυτή τη λειτουργία. Μπορείς βέβαια, για να μην χρεωθείς την προώθηση, να μην είναι ενεργοποιημένη η προώθηση από τη sim1 στη sim2 και τούμπαλιν, οπότε η sim που δεν μιλάς εκείνη τη στιγμή να θεωρείται εκτός δικτύου. Ελπίζω να έγινα κατανοητός!

Link to comment
Share on other sites

παιδια το κινητο το εχει ενας φιλος μου και ενω εχει βαλει καρτα μνημης 4gb δεν μπορει να κανει εγκατασταση πολλες εφαρμογες μιας και του λεει οτι δεν υπαρχει επαρκης αποθηκευτικος χωρος, τι παιζει?

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ενεργοποιήσω τα δεδομένα στην sim1 και μόλις ανοίγω τα δεδομένα νομίζω ότι ενεργοποιούνται στην sim2, πως αλλάζει αυτό; Μήπως να αλλάξω θέση των sim; Edited by Alexpag
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ευτυχής κάτοχος του συγκεκριμένου κινητού. Αντιμετωπίζω το πρόβλημα με το μικρόφωνο. Οι συνομιλητές μου με ακουν το υπερπέραν και είμαι αναγκασμένος να βάζω το μικρόφωνο στο στόμα για να με ακούσουν. Υπάρχει κάποια λύση σε αυτό πριν το επιστρέψω?
ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εγω θελω να κατευσω το gta vice city και κατευαζω κανονικα το apk αρχειο και το sd data κανω install το απκ και μου λεει 'XAPK failed volicatio' κατι τετοιο δεν ειμαι συγουρος ενω εχω βαλει το sd data στον προορισμο Android/obb και εχω κανει και το κινιτο root τι κανω λαθος
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ευτυχής κάτοχος του συγκεκριμένου κινητού. Αντιμετωπίζω το πρόβλημα με το μικρόφωνο. Οι συνομιλητές μου με ακουν το υπερπέραν και είμαι αναγκασμένος να βάζω το μικρόφωνο στο στόμα για να με ακούσουν. Υπάρχει κάποια λύση σε αυτό πριν το επιστρέψω?

 

ακούγεται για hardware πρόβλημα, καλύτερα να το επιστρέψεις!

Link to comment
Share on other sites

Έχουν βγει κάποιες μέθοδοι για ρουτάρισμα του κινητού με 4.3 χωρίς να χρειάζεται να ξεκλειδώσουμε τον bootloader.Έχει δοκιμάσει κάποιος φίλος οποιαδήποτε από αυτές?
Link to comment
Share on other sites

παιδες καλησπερα, τσιμπησα απο εναν φιλο το Μ και ενω εχει 4.3 η μπαρα ειδοποιησεων εχει συντομευσεις μονο 4 εικονιδιων..

Αν δεν κανω λαθος στην 4.3 τα αλλα κινητα εχουν επιλογες να αυξησεις τις συντομευσεις σε πολυ περισσοτερες, κατι που δεν βρισκω εδω στις ρυθμισεις..

Κανω κατι λαθος ή ειναι σε αλλο σημειο απο εκει που ηξερα? (ή απλα δεν υπαρχει εδω)

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

παιδες καλησπερα, τσιμπησα απο εναν φιλο το Μ και ενω εχει 4.3 η μπαρα ειδοποιησεων εχει συντομευσεις μονο 4 εικονιδιων..

Αν δεν κανω λαθος στην 4.3 τα αλλα κινητα εχουν επιλογες να αυξησεις τις συντομευσεις σε πολυ περισσοτερες, κατι που δεν βρισκω εδω στις ρυθμισεις..

Κανω κατι λαθος ή ειναι σε αλλο σημειο απο εκει που ηξερα? (ή απλα δεν υπαρχει εδω)

Το τελευταίο... Γενικά ο κάθε κατασκευαστής μαγειρεύει τα quick settings κατά το δοκούν. Η Sony σου έχει πετάξει αυτά θες δε θες (και μάλιστα ήταν από τις τελευταίες που τα εισήγαγε στη statusbar). Άλλες εταιρίες παρέχουν μεγαλύτερη παραμετροποίηση, αν και δεν ξέρω αν είναι τόσο fixed τα συγκεκριμένα και στις ναυ@ρχίδες της.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο... Γενικά ο κάθε κατασκευαστής μαγειρεύει τα quick settings κατά το δοκούν. Η Sony σου έχει πετάξει αυτά θες δε θες (και μάλιστα ήταν από τις τελευταίες που τα εισήγαγε στη statusbar). Άλλες εταιρίες παρέχουν μεγαλύτερη παραμετροποίηση, αν και δεν ξέρω αν είναι τόσο fixed τα συγκεκριμένα και στις ναυ@ρχίδες της.

 

καταλαβα..

οχι οτι με νοιαζει τοσο αλλα το θεωρουσα χαζο να λειπει κατι τετοιο..

απο την αλλη μαλλον εχουν πετσοκοψει πραγματα για να τη σηκωνει πιο ανετα..και πραγματικα πεταει το κινητο για τα specs του..

Οπως και να εχει, οι συντομευσεις βγαινουν και σε μια αρχικη οθονη, οποτε το ιδιο κανει (κατι που τα samsung κτλ δεν κανουν μαλιστα)

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Έχουν βγει κάποιες μέθοδοι για ρουτάρισμα του κινητού με 4.3 χωρίς να χρειάζεται να ξεκλειδώσουμε τον bootloader.Έχει δοκιμάσει κάποιος φίλος οποιαδήποτε από αυτές?

 

http://towelroot.com/

 

Δουλευει μια χαρα, μετα απλα κανεις εγκατασταση τον SuperSU απο το Play και εισαι κομπλε.

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Στο Xperia M του γιού μου, έσπασε η οθόνη. Δεν έγινε κομμάτια αλλά έχει μια ρωγμή περίπου 3 cm στην πάνω αριστερή γωνία.

Συμφέρει η αλλαγή οθόνης;

Πόσο περίπου κοστίζει;

Πρέπει να απευθυνθώ στη Sony (όπου θα με γδάρουν) ή μπορώ και αλλού;

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Στο Xperia M του γιού μου, έσπασε η οθόνη. Δεν έγινε κομμάτια αλλά έχει μια ρωγμή περίπου 3 cm στην πάνω αριστερή γωνία.

Συμφέρει η αλλαγή οθόνης;

Πόσο περίπου κοστίζει;

Πρέπει να απευθυνθώ στη Sony (όπου θα με γδάρουν) ή μπορώ και αλλού;

 

ευχαριστώ

 

χωρις να ξερω τιμη απο σονυ, ειμαι σιγουρος οτι θα σου πουν παραπανω απο οσο κανει το κινητο, οποτε για μενα ψαχτο με ebay λυση (εγω εβαλα σε ενα νοκια Ν79 με 3 ευρω μια ισα για να κανω τη δουλεια μου, δεν ειναι καλη αλλα το κινητο λειτουργει).. Οποτε θα σου ελεγα να το ψαξεις ετσι, ειδικα αν πιανουν τα χερια σου.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Στο Xperia M του γιού μου, έσπασε η οθόνη. Δεν έγινε κομμάτια αλλά έχει μια ρωγμή περίπου 3 cm στην πάνω αριστερή γωνία.

Συμφέρει η αλλαγή οθόνης;

Πόσο περίπου κοστίζει;

Πρέπει να απευθυνθώ στη Sony (όπου θα με γδάρουν) ή μπορώ και αλλού;

 

ευχαριστώ

 

Απ'ότι καταλαβαίνω έχει σπάσει μόνο το εξωτερικό κρύσταλλο. Η οθόνη δείχνει κανονικά; Αν ναι, το κόστος ενός digitizer για το ΧΜ είναι γύρω στα 11 ευρώ. Αν το πας στην arvato που είναι το επίσημο service point της Sony θα σου τον πιάσουν λίγο... Η καλύτερη λύση όπως λέει ο φίλος από πάνω να το παραγγείλεις από ebay αν γενικά το έχεις με το κατσαβίδιασμα.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια χαρα αντιμετωπιζω τρομακτικο προβλημα το κινητο c1905 xperia m με μια sim και εχω το 15.4.A.1.9 εκδοση λογισμικου της sony ενω κλειδωνει σε καμπανα 3g με ενεργοποιημενα τα DATA κατεβαζει με απιστευτα αργη ταχυτητα...5 λεπτα για μια σελιδα και αν την ανοιξει τελικα. Εκανε restore factory settings παλι τα ιδια.. με cosmote ειμαι. Αλλο κινητο cosmote μπαινει σφαιρα. Το προβλημα το εχω εδω και 15 μερες και δεν ξερω τι φταιει. Πιαζει καποιο προβλημα με το update ? Πως γινεται να γυρισω 2 update πισω δηλαδη να παω το κινητο οπως το πηρα πριν 2 μηννες ? Εχω αγανακτησει δεν εχει προβλημα η cosmote ουτε η sim μου. Ξερει καποιος κατι ? Εβαλα και χειροκινητα apn κανει ομως τα ιδια... Γνωριζει καποιος κατι ? Edited by thanosk2006
iphone happy owner
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις κάνει root το τηλέφωνο? Αν ναι δες μήπως είναι παγωμένη η εφαρμογή συστήματος <συγχρονισμός σελιδοδικτών> και ξεπάγωσέ την. Αλλιώς δοκίμασε την επαναφορά συστήματος
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια χαρα αντιμετωπιζω τρομακτικο προβλημα το κινητο c1905 xperia m με μια sim και εχω το 15.4.A.1.9 εκδοση λογισμικου της sony ενω κλειδωνει σε καμπανα 3g με ενεργοποιημενα τα DATA κατεβαζει με απιστευτα αργη ταχυτητα...5 λεπτα για μια σελιδα και αν την ανοιξει τελικα. Εκανε restore factory settings παλι τα ιδια.. με cosmote ειμαι. Αλλο κινητο cosmote μπαινει σφαιρα. Το προβλημα το εχω εδω και 15 μερες και δεν ξερω τι φταιει. Πιαζει καποιο προβλημα με το update ? Πως γινεται να γυρισω 2 update πισω δηλαδη να παω το κινητο οπως το πηρα πριν 2 μηννες ? Εχω αγανακτησει δεν εχει προβλημα η cosmote ουτε η sim μου. Ξερει καποιος κατι ? Εβαλα και χειροκινητα apn κανει ομως τα ιδια... Γνωριζει καποιος κατι ?

 

ΛΥΘΗΚΕ!!!! Παιδιά το πρόβλημα είναι στην SIM ...δεν ξερω τι και πως δουλευε κανονικά μεχρι πριν λιγο καιρο. Έβαλα αλλη sim και πηγε σφαιρα... θα ζητησω αλλαγη. Στο profil δεν εβλεπαν τιποτα μεμπτο παντως απο την υποστηριξη... Πρωτη φορα...μου τυχαινει.

iphone happy owner
Link to comment
Share on other sites

Εκανα πρόσφατα την αναβάθμιση σε 4.3. Ολα καλά, όμως εξακολουθώ να έχω την έκδοση 15.Α0.23 αντί της 15.4.A.1.9. Τόσο από το τηλέφωνο, όσο και από το pc companion, θεωρείται πως είναι πλήρως ενημερωμένο.

Περιμένω να έρθει κάποια στιγμή η 1.19 ή κάνω κάτι; Και το κυριότερο: έχει κάποια σημασία η συγκεκριμένη αναβάθμιση (πχ βελτίωση μπαταρίας) ή είναι μία η άλλη, οπότε το αφήνω έτσι;

Scotty, beam us up.
Link to comment
Share on other sites

Εκανα πρόσφατα την αναβάθμιση σε 4.3. Ολα καλά, όμως εξακολουθώ να έχω την έκδοση 15.Α0.23 αντί της 15.4.A.1.9. Τόσο από το τηλέφωνο, όσο και από το pc companion, θεωρείται πως είναι πλήρως ενημερωμένο.

Περιμένω να έρθει κάποια στιγμή η 1.19 ή κάνω κάτι; Και το κυριότερο: έχει κάποια σημασία η συγκεκριμένη αναβάθμιση (πχ βελτίωση μπαταρίας) ή είναι μία η άλλη, οπότε το αφήνω έτσι;

 

μηπως εννοεις την 15.4.Α.0.23 ? αυτην εχω και εγω, υπαρχει και νεοτερη? και αν ναι με τι διαφορες?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

μηπως εννοεις την 15.4.Α.0.23 ? αυτην εχω και εγω, υπαρχει και νεοτερη? και αν ναι με τι διαφορες?

 

Ναι, αυτήν εννοώ. Η καινουρια είναι η 15.4.Α.1.9 δες το εδώ.

Αλλά τις διαφορές, δεν τις γνωρίζω.

Scotty, beam us up.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτήν εννοώ. Η καινουρια είναι η 15.4.Α.1.9 δες το εδώ.

Αλλά τις διαφορές, δεν τις γνωρίζω.

Απ'ότι λένε όσοι την πέρασαν είδαν βελτίωση στην ταχύτητα και στην αυτονομία κυρίως. Τώρα μπορεί να αποδειχθεί και placebo. Ίδωμεν...

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia M and M dual

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...