Jump to content

Sony Xperia M and M dual


T-mobile
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Aυτό με τη μπάρα κάνω, αλλά κάθε δυο μέρες έρχεται ξανά η ειδοποίηση. Επειδή είμαι ρουτ, σκέφτομαι μήπως υπάρχει μόνιμος τρόπος. Ευχαριστώ!

 

θα κάνετε τα εξής για να μην έρχονται ενημερώσεις (τα μενου στο περίπου, δεν έχω συσκευή μαζίμου)

1. Ανοίξτε μια ειδοποίηση ή από τις κεντρικές ρυθμίσεις, εκεί που λέει το update υπάρχει, βρείτε στι επιλογές τις ειδοποιήσεις και απενεργοποιήστε τις (για να μην έρχονται νέες),

2. Στο Εφαρμογές, βρίσκετε τα update center και update service - όποιο είναι μεγαλύτερο είναι το κεντρικό, νομίζω το center και κάνετε stop app και μετά clear data - οπότε καθαρίζονται οι μέχρι τώρα ενημερώσεις.

 

@mobile hacker: διάβασα το ποστ για ρουτ στην 4.3 με κλειδωμένο bl, πάει μέσω Λαρίσης όπως παλαιότερα και με το xperia mini - προσοχή προϋποθέτει ΠΛΗΡΕΣ ROOTED 4.1.2, αλλίως αν είναι partial root θα πέσετε σε bootloop. Έχεις δει κάποια διαφορά στην 4.3 που να αξίζει τον κόπο ή να περιμένουμε κάτι ευκολότερο;;; Η κάμερα βελτιώθηκε καθόλου;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

προσπαθούσα να πω ευγενικά οτι από το xperia mini και μετά που την παρακολουθώ πιό συστηματικά, σχεδόν κάθε φορά που βγάζει νέα έκδοση android (όχι νέα έκδοση λογισμικού για την ίδια έκδοση android) η SONY υπάρχουν ή δημιουργούνται προβληματάκια στην καθημερινή λειτουργία της συσκευής...

 

"Απροβλημάτιστη" σημαίνει οτι βρέθηκαν λύσεις για τα προβληματάκια (συνήθως από τρίτους developers και πολύ αργότερα από την SONY) και άρα προχωράς σε αναβάθμιση και μετά διορθώσεις.

Νομίζω ότι κατάλαβα τι εννοείς.

Το έπαθα με το Arc S όταν του έκανα αναβάθμιση από Gingerbread σε ICS

 

 

Αν θυμάμαι καλά η μετακίνηση γίνεται μόνο στην 4.1.2 και απαιτεί root. Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν βάλεις την κάρτα από τo Arc S σίγουρα ΔΕΝ θα τις αναγνωρίσει.

Όντως έτσι έγινε :( .

Ακόμα και όταν εγκατέστησα το clean master,δεν μου έβγαζε επιλογή να μεταφέρω εφαρμογές στην κάρτα.

Δεν πειράζει,άλλωστε κάνω χρήση ελάχιστων εφαρμογών οπότε δεν έχω,ακόμα,θέμα χωρητικότητας.

 

Σαν χρήση τηλεφώνου,μου έχει αφήσει άριστες εντυπώσεις(η σύγκριση γίνεται πάντα με το Arc S) .

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει να παρουμε καρτα μνηνησ για το κινητο 8 gb ?Νομιζω εχει ενσωματωμενη 4.Πρεπει να την αφαιρεσουμε για να βαλουμε αλλη καρτα?
Link to comment
Share on other sites

Αξιζει να παρουμε καρτα μνηνησ για το κινητο 8 gb ?Νομιζω εχει ενσωματωμενη 4.Πρεπει να την αφαιρεσουμε για να βαλουμε αλλη καρτα?

αν εχεις αρχεια μουσικης και πολλες εφαρνμογες αξιζει.αλλωστε ειναι πολυ φθηνες η καρτες.ο χωρος των 4gb ειναι του κινητου και δεν εχει καμια σχεση με την υποδοχη της micro sd που θα βαλεις εσυ,

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχει δικια τησ καρτα μνημησ 4 gb την οποια προσπαθω να βγαλω αλλα δεν βγαινει ,για να βαλω την καινουργια 8 gb.Ξερει καποιοσ γιατι γινεται αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Εχει δικια τησ καρτα μνημησ 4 gb την οποια προσπαθω να βγαλω αλλα δεν βγαινει ,για να βαλω την καινουργια 8 gb.Ξερει καποιοσ γιατι γινεται αυτο?

 

έχεις πάρει της T mobile??? Στο ένα από τα δύο βρήκα και εγώ μια 4άρα μέσα, στο πιό πρόσφατο όχι....

 

πάρε ένα συνδετήρα και προσπάθησε να κεντράρεις στο μέσο της πλευράς που βλέπεις και να σπρώξεις ελαφρά προς τα μέσα (σαν να την έβαζες δηλαδή)... με λίγη προσοχή και πολύ υπομονή θα βγεί :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα λέω αύριο να τσιμπήσω το Xperia M ήθελα να ρωτήσω κάποιον έμπειρο αν γίνετε μια εξωτερική μνήμη να την κάνω να την διαβάζει ως εσωτερική δηλαδή εκεί που μένουν 2 gb ας πούμε ελεύθερα από το σύστημα με μια 8gb να επιτρέψω να βλέπει και αυτά η με κάποιο partition ( μέσο root ) να βλέπει άλλα 4-6 gb από την εξωτερική.

παλιότερα υπήρχε ένας τρόπος για samsung galaxy S η για lg optimus x2 δεν θυμάμαι καλά, και έβλεπα την εξωτερική ως μνήμη συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

ναι ε?

κανένας?

εντύπωση μου κάνει τώρα αυτό γιατί και video που έχω δει μέσα στο youtube φαίνεται να λειτουργεί μέσο Terminal

 

https://www.youtube.com/watch?v=0ZiuiAukKNI

 

EDIT: τώρα διαβάζω και έναν άλλον τρόπο στο XDA όπου λένε ότι σε Xperia M single sim λειτουργεί. αυτό το έχει δοκιμάσει κανείς?

Edited by lousifer2008
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα λέω αύριο να τσιμπήσω το Xperia M ήθελα να ρωτήσω κάποιον έμπειρο αν γίνετε μια εξωτερική μνήμη να την κάνω να την διαβάζει ως εσωτερική δηλαδή εκεί που μένουν 2 gb ας πούμε ελεύθερα από το σύστημα με μια 8gb να επιτρέψω να βλέπει και αυτά η με κάποιο partition ( μέσο root ) να βλέπει άλλα 4-6 gb από την εξωτερική.

παλιότερα υπήρχε ένας τρόπος για samsung galaxy S η για lg optimus x2 δεν θυμάμαι καλά, και έβλεπα την εξωτερική ως μνήμη συστήματος.

 

 

Γινεται και αρκετα ευκολα μαλιστα, το μονο που χρειαζεται ειναι να κανεις ροοτ την συσκευη. Οδηγιες εδω > http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2711280

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!! Νεος κατοχος xperia M.

Το κινητο εχει εργοστασιακο screen protector πανω; (anti shatter film)

οχι μια ζελατινα εχει εργοστασιακη που θελει βγαλσιμο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μια ερώτηση,

αγορασμένο Μ απο σκρουτζ, στα sms έχει 160 χαρακτήρες στα αγγλικά, στα ελληνικά μόνο 60.

Διορθώνεται κάπως ή κατεβάζουμε άλλη εφαρμογή πχ https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jb.gosms ?

Link to comment
Share on other sites

οχι μια ζελατινα εχει εργοστασιακη που θελει βγαλσιμο

αν αυτη η ζελατινα μεινει επάνω θα εχει προβλημα η οθονη? εχω αφησει ετσι μια επάνω σε ενα xperia e. Εχει ελάχιστα ξεκολλήσει σε 2 άκρες χωρίς να ενοχλεί. (πρωτάρης σε smartphone γαρ :lol:)

Link to comment
Share on other sites

αν αυτη η ζελατινα μεινει επάνω θα εχει προβλημα η οθονη? εχω αφησει ετσι μια επάνω σε ενα xperia e. Εχει ελάχιστα ξεκολλήσει σε 2 άκρες χωρίς να ενοχλεί. (πρωτάρης σε smartphone γαρ :lol:)

δεν θα παθει τιποτα αλλα η συγκεκριμενη δεν σου παρεχει καμια προστασια.ασε που με την χρηση θαμπωνει και γεμιζει φουσκαλες.αποψη μου ειναι να βαλες ενα καλο προστατευτικο οθονης.εγω ετσι κανω σε ολα τα κινητα.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

βοήθεια

ξεκλείδωσα το BL και κάνω restart και μένει στο σήμα της sony.τι κάνω τώρα????????

 

Προσευχή !!!!

 

 

Καλά πλάκα κάνω βάλτο στο πρόγραμμα της Sony στο pc και πάτα επιδιόρθωση

εκτός αν θες να αλλάξεις rom οπότε περνάς την καινούρια μέσο flash tool και είσαι ok

Edited by pisons
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι .

Είναι φυσιολογικά τα εικονίδια που μου εμφανίζει για το "Anroid System" & "Other applications"?

 

Γιατί στο Arc S που έχω εμφανίζονται με το πράσινο ανθρωπάκι του Anroid.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι .

Είναι φυσιολογικά τα εικονίδια που μου εμφανίζει για το "Anroid System" & "Other applications"?

 

Γιατί στο Arc S που έχω εμφανίζονται με το πράσινο ανθρωπάκι του Anroid.

 

Ναι μια χαρα ειναι, απλα η sony τα αλλαξε για να ειναι λιγο πιο καλαισθητα και να ταιριαζουν περισσοτερο με το UI της συσκευης.

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Ναι μια χαρα ειναι, απλα η sony τα αλλαξε για να ειναι λιγο πιο καλαισθητα και να ταιριαζουν περισσοτερο με το UI της συσκευης.

Οκ,ευχαριστώ.

 

Με την πιο πρόσφατη αναβάθμιση (15.5.Α.0.18) ,έχετε θέμα με την μπαταρία?

Διάβασα σε κάποια site ότι τελειώνει πιο γρήγορα ισχύει?Έχετε διαπιστώσει και άλλα αρνητικά(εφόσον υπάρχουν)?

Link to comment
Share on other sites

Προσευχή !!!!

 

 

Καλά πλάκα κάνω βάλτο στο πρόγραμμα της Sony στο pc και πάτα επιδιόρθωση

εκτός αν θες να αλλάξεις rom οπότε περνάς την καινούρια μέσο flash tool και είσαι ok[/Q.UOTE]

 

ok το έφτιαξα. έβαλα άλλη rom από Ευρώπη και εδώ και μια εβδομάδα δουλεύει μια χαρά,

τώρα που εμαθα πως να το κάνω λεω να πειραματιστώ με custom roms.έχεις να προτείνεις καμιά?

Link to comment
Share on other sites

Προσευχή !!!!

 

 

Καλά πλάκα κάνω βάλτο στο πρόγραμμα της Sony στο pc και πάτα επιδιόρθωση

εκτός αν θες να αλλάξεις rom οπότε περνάς την καινούρια μέσο flash tool και είσαι ok[/Q.UOTE]

 

ok το έφτιαξα. έβαλα άλλη rom από Ευρώπη και εδώ και μια εβδομάδα δουλεύει μια χαρά,

τώρα που εμαθα πως να το κάνω λεω να πειραματιστώ με custom roms.έχεις να προτείνεις καμιά?

 

CM11 4.4.2 kit kat και άστο ήσυχο το πολύ το σκάλισμα δεν κάνει καλό

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Οκ,ευχαριστώ.

 

Με την πιο πρόσφατη αναβάθμιση (15.5.Α.0.18) ,έχετε θέμα με την μπαταρία?

Διάβασα σε κάποια site ότι τελειώνει πιο γρήγορα ισχύει?Έχετε διαπιστώσει και άλλα αρνητικά(εφόσον υπάρχουν)?

 

Μια χαρα ειναι απο θεμα μπαταριας, μην σου πω και καλυτερα, απλα ανοιγεις stamina κλεινεις wifi/data οταν δεν τα χρειαζεσαι και βγαζεις 2-3 μερες με τηλεφωνα/μηνυματα και λιγο ιντερνετ ή μια μερα με λιωσιμο σε ιντερνετ και games.

 

 

ok το έφτιαξα. έβαλα άλλη rom από Ευρώπη και εδώ και μια εβδομάδα δουλεύει μια χαρά,

τώρα που εμαθα πως να το κάνω λεω να πειραματιστώ με custom roms.έχεις να προτείνεις καμιά?

 

Προς το παρων δεν αξιζει να πας σε custom rom, απο την μια οι επιδοσεις ειναι χειροτερες σε ολους τους τομεις (μπαταρια, γραφικα, gps) και απο την αλλη υπαρχει και η περιπτωση το κινητο σου να brickarei, λογω κακης διαχειρησης της εσωτερικης μνημης απο τον εκαστωτε kernel (εχουν αναφερθει περιπτωσεις στο xda που η εσωτερικη μνημη, δλδ /system /data /sdcard ακομη και ο kernel και ο bootloader, μπηκαν σε read-only mode καθιστωντας την συσκευη αχρηστη).

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφερει να κανω μονο root! Εχω android 4.3 (15.4.A.0.23)

Μπορω να κανω με locked bootloader;

Αν οχι, μπορεις μετα να ξανακανεις lock; Δηλαδη να μην να χασεις την εγγυηση.

Καπου ειδα οτι στελνεις ενα request στην Sony και σου στελνει ενα key για να μπορεις να ξεκλειδωσεις τον bootloader! Αυτη ειναι η διαδικασια; :confused:

P30 AURORA
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia M and M dual

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...