Jump to content

Galaxy Tab 2 7.0 (P3100 / P3110) : Οδηγός Root, CWM, Custom rom, Dual boot


dimfil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

.

Και μια ερωτηση ακόμη, τον kernel blackhawk μπορουμε να τον ρυθμίσουμε (cpu,governor κλπ) και πως;

 

Η έκδοση nooc δεν μπορεί να ρυθμιστεί σε κάτι, αλλα δεν έχει και νόημα εξάλλου. Είναι ήδη undervolted και εξαιρετική για όποιον δεν ενδιαφέρεται για overclocking.

Η κανονική έκδοση φυσικα και είναι παραμετροποιήσιμη. Με μια σχετικη εφαρμογή όπως πχ το Android Tuner μπορείς να επιλέξεις εσύ συχνοτητες, volts, governors κλπ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 293
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

στον τελευταιο black next μετα τα 1200 μου κάνει νούμερα και στις 2 ρομ..επανεκινησεις κολλήματα...

 

Δεν ειναι αποκλειστικά θέμα του kernel.

Είναι ήδη αρκετά undervolted και δεν συμπεριφερονται με τον ίδιο τρόπο ολα τα tab καθώς κατασκευαστικά η κάθε cpu έχει άλλες ανοχές στο "πείραγμα"...

Βρες τις ρυθμίσεις που δουλεύουν σωστά στο δικό σου μηχάνημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αποκλειστικά θέμα του kernel.

Είναι ήδη αρκετά undervolted και δεν συμπεριφερονται με τον ίδιο τρόπο ολα τα tab καθώς κατασκευαστικά η κάθε cpu έχει άλλες ανοχές στο "πείραγμα"...

Βρες τις ρυθμίσεις που δουλεύουν σωστά στο δικό σου μηχάνημα.

 

το θέμα είναι ότι ο κερνελ δεν αφηνει να αλλαξει τα βολτ

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι ότι ο κερνελ δεν αφηνει να αλλαξει τα βολτ

 

Ποια από τις δύο εκδόσεις του κερνελ έχεις βάλει;

Η nooc δεν σε αφηνει να αλλάξεις κάτι.

Η άλλη είναι πλήρως oc και με το android tuner μπορεις να ρυθμίσεις τις παραμέτρους.

Link to comment
Share on other sites

μολις τωρα στην μαμα ρομ πηγα τη cpu 1350 απο 1200 σε 10 δευτερολεπτα κολησε κ εκανε restart στα 1200 ειναι οκ,τωρα η cm δουλευει και 1350 αν και μου χει κανει restart σε αοριστο χρονο

ok ξαναδοκίμασα την slim σε 1350 είναι σχεδόν οκ στα 1420 κολλάει αμέσως και κλείνει. κάποιον άλλο κερνελ overclocked που είχα δοκιμάσει πριν περασω το dual boot τον πήγα 1500 και δούλευε..

Edited by nokisas
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα της εγγύησης είναι λίγο πιο πολύπλοκο. Στο download mode φαίνεται πόσες φορές έχει κάνει flash κάποιος τη συσκευή του. Είναι κάτι που έχει ενσωματώσει η samsung για να βλέπει αν κάποιος προσπάθησε να κάνει κάτι μόνος του στο μηχάνημα.

 

Κατ'αρχην ευχαριστω θερμα για τους οδηγους!

Μια διευκρινηση στο παραπανω θα ηθελα αν ειναι ευκολο, ειναι σιγουρο πως κανοντας απλως το root απ'το Odin θα "γραψει" και ο μετρητης; Μαλλον ναι ε;

Φανταζομαι οτι δεν θα υπαρχει θεμα με το trangle away τουλαχιστον γιατι κατι περι ασυμβατοτητας ειχαν αναφερθει στο παρελθον.. εχει δοκιμασει καποιος αν δουλευει σωστα στην official 4.1.2;:)

 

 

Εdit: Και root γίναμε, κι ο counter έγραψε, και το triangle away βρήκαμε κι εγκαταστήσαμε, και μηδενίσαμε και τον μετρητή, και σβήσαμε κι ότι δεν χρειαζόμασταν με το titanium backup.. και όλα κομπλέ!!:p

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, θέλω να ρουτάρω το 3110 μου, και μόνο για αρχή. έχει δοκιμάσει κανένας να φλασάρει μέσω odin το cf auto root???ο counter γράφει +1 και εμφανίζει τρίγωνο αν φλασάρω το αρχείο που προτείνει ο οδηγός???

ευχαριστώ εκ προοιμίου

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, θέλω να ρουτάρω το 3110 μου, και μόνο για αρχή. έχει δοκιμάσει κανένας να φλασάρει μέσω odin το cf auto root???ο counter γράφει +1 και εμφανίζει τρίγωνο αν φλασάρω το αρχείο που προτείνει ο οδηγός???

ευχαριστώ εκ προοιμίου

 

Ο μετρητης γραφει (λογω Odin) αλλα κιτρινο τριγωνο δεν ειδα, ακολουθα τον οδηγο κι ολα θα πανε καλα! Παρε και το triangle away για να μηδενισεις μετα, με το ιδιο apk το εκανα κι εγω προχτες μολις.;)

 

http://db.tt/FpDn8rOh

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Ο μετρητης γραφει (λογω Odin) αλλα κιτρινο τριγωνο δεν ειδα, ακολουθα τον οδηγο κι ολα θα πανε καλα! Παρε και το triangle away για να μηδενισεις μετα, με το ιδιο apk το εκανα κι εγω προχτες μολις.;)

 

http://db.tt/FpDn8rOh

 

:)

 

οπότε προτείνεις να προτιμήσω το αρχείο .tar του οδηγού αντί αυτού του chainfire???

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

οπότε προτείνεις να προτιμήσω το αρχείο .tar του οδηγού αντί αυτού του chainfire???

 

Χωρις να εχω δοκιμασει του chainfire (για να ειμαι ειλικρινης δεν ξερω καν αν προσφερει κατι παραπανω) σου λεω εγγημενα οτι το αρχειο του οδηγου λειτουργει αψογα στην 4.1.2 που το δοκιμασα εγω, κι αφου για αρχη θελεις απλα το root.. αν ομως με τον chainfire κερδιζεις κατι παραπανω τοτε υποθετω πως δεν εχεις κατι να χασεις αν δοκιμασεις. Φανταζομαι οτι θα λειτουργει και αυτο σωστοτατα αλλα και το triangle away με τη σειρα του οταν το βαλεις να κανει αυτο που πρεπει να κανει..:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μόλις έβαλα με Odin την 4.1.2 επίσημη στο P3110 και βρήκα το εξής λάθος. Το wifi σταματάει να λειτουργεί σε 5 λεπτά από τότε που θα μπει σε αδράνεια η οθόνη. Εγώ συνηθίζω να ακούω ραδιόφωνο μέσω Ιντερνετ οπότε πρέπει κάθε 5 λεπτά να ανάβω την οθόνη. Η έκδοση 4.1.1 δεν είχε αυτό το πρόβλημα. Εννοείται ότι στις ρυθμίσεις του wifi το έχω στην πρώτη επιλογή (πάντα ανοικτό). Έχει παρατηρήσει κανείς άλλος το συγκεκριμένο πρόβλημα ?

 

 

 

Το βρήκα την ζημιά την έκανε μία εφαρμογή.

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα την ζημιά την έκανε μία εφαρμογή.

 

Δεν μας λες και ποια είναι να την αποφύγουμε κι εμείς..:p

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας λες και ποια είναι να την αποφύγουμε κι εμείς..:p

 

Ήταν η εφαρμογή 2x battery την οποία είχα απεγκαταστήσει αλλά ξέχασα να την σβήσω από το Backup. Μόλις έβαλα την Rom κάνω restor, και νόμισα ότι έφταιγε η Rom.

Link to comment
Share on other sites

dimfil αν μπορείς δώσε μου κάποιο λινκ από paranoid rom κάποιο καινούργιο build που να δουλεύει με τον dual boot kernel

είσαι ωραίος

Edited by nokisas
Link to comment
Share on other sites

dimfil αν μπορείς δώσε μου κάποιο λινκ από paranoid rom κάποιο καινούργιο build που να δουλεύει με τον dual boot kernel

 

Ορίστε, αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμα προσωπικά...

 

Rom...

GApps...

Kernel Fix...

 

Θα χρησιμοποιήσεις αποκλειστικά το Next Kernel 1.4.x και θα εγκαταστήσεις το kernel fix...

Link to comment
Share on other sites

το fix λεει no overcock κάνει στον overcocked? Και περναω ρομ gapps κερνελ και μετά το fix?

Και αν μπορείς βάλε και το λινκ από την τέλευταια cm Thanks

Link to comment
Share on other sites

Kernel Fix...

Θα χρησιμοποιήσεις αποκλειστικά το Next Kernel 1.4.x και θα εγκαταστήσεις το kernel fix...

 

Επειδή δεν καταλαβα κι επειδη ετοιμαζομαι για cyanogen 10.1.0 stable, περναμε τον next kernel και μετά το fix; Ειδα τα σχολια σου για τον συνδυασμο αυτων των δυο και ψηθηκα, θα ηθελα ομως αυτη τη διευκρινηση για τον kernel συγκεκριμενα..:)

 

 

Edit: Πέρασα την cm (απίθανη είναι!) και τα gapps όμως με τον kernel δεν έχω κάνει ακόμα κάτι, ίσως παραμείνω έτσι κιόλας αν δεν υπάρχει κάποιος ουσιαστικός λόγος να προχωρησω στο φλασαρισμα του..:p

 

Edit2: Μετα απο αρκετων ωρων λειτουργιας στην cm αναρρωτιεμαι ακομα περισσοτερο, τι παραπανω θα μου δωσει ο kernel σε μια τοσο απιστευτη rom;;!:)

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν καταλαβα κι επειδη ετοιμαζομαι για cyanogen 10.1.0 stable, περναμε τον next kernel και μετά το fix; Ειδα τα σχολια σου για τον συνδυασμο αυτων των δυο και ψηθηκα, θα ηθελα ομως αυτη τη διευκρινηση για τον kernel συγκεκριμενα..:)

 

 

Edit: Πέρασα την cm (απίθανη είναι!) και τα gapps όμως με τον kernel δεν έχω κάνει ακόμα κάτι, ίσως παραμείνω έτσι κιόλας αν δεν υπάρχει κάποιος ουσιαστικός λόγος να προχωρησω στο φλασαρισμα του..:p

 

Edit2: Μετα απο αρκετων ωρων λειτουργιας στην cm αναρρωτιεμαι ακομα περισσοτερο, τι παραπανω θα μου δωσει ο kernel σε μια τοσο απιστευτη rom;;!:)

 

Η CM δεν χρειάζεται κανένα fix. Αυτό το χρειάζεται μόνο η AOSPA.

 

Ο 1.4.1 kernel θα σου δώσει μεταξύ πολλων άλλων και τη δυνατότητα για overclocking.

Προσωπικά προτιμώ την έκδοση 1.4.1 nooc η οποία μπορεί να μην έχει overclocking όμως είναι η πιο σταθερή custom rom που υπάρχει και μακράν η καλυτερη και ταχυτερη από ολες.

Τη συνιστω ανεπιφύλακτα...

Link to comment
Share on other sites

Ο 1.4.1 kernel θα σου δώσει μεταξύ πολλων άλλων και τη δυνατότητα για overclocking.

Προσωπικά προτιμώ την έκδοση 1.4.1 nooc η οποία μπορεί να μην έχει overclocking όμως είναι η πιο σταθερή custom rom που υπάρχει και μακράν η καλυτερη και ταχυτερη από ολες.

Τη συνιστω ανεπιφύλακτα...

Ώπα μισο γιατί μπερδευτηκα τώρα, αυτό το "1.4.1 nooc" kernel δεν είναι; Επειδή μιλησες για custom rom.. κι αν κατάλαβα καλά αυτός ο kernel συνδυάζεται πολύ καλά με την cm 10.1.0, σωστα;

 

Για επιβεβαιωση απλα, μιλάμε για το "blackhawk-next-kernel-1.4.1-nooc-p31xx.zip" έτσι;:)

 

Edit: Τελικά δεν κρατήθηκα και τον εγκατέστησα, για να δουμε συμπεριφορές..!:p

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Ώπα μισο γιατί μπερδευτηκα τώρα, αυτό το "1.4.1 nooc" kernel δεν είναι; Επειδή μιλησες για custom rom.. κι αν κατάλαβα καλά αυτός ο kernel συνδυάζεται πολύ καλά με την cm 10.1.0, σωστα;

 

Για επιβεβαιωση απλα, μιλάμε για το "blackhawk-next-kernel-1.4.1-nooc-p31xx.zip" έτσι;:)

 

Edit: Τελικά δεν κρατήθηκα και τον εγκατέστησα, για να δουμε συμπεριφορές..!:p

 

Ο next kernel βγαίνει σε δύο εκδόσεις : την 1.4.1 και την 1.4.1 nooc. Ο κατάλογος των κοινών δυνατοτήτων είναι ιδιαίτερα μεγαλος, απλα να πούμε ότι πρόκειται για τον πιο πλήρη και εξελιγμένο custom kernel αυτή τη στιγμή! Οι δύο εκδόσεις διαφέρουν στα εξης:

Η πρώτη είναι η full έκδοση, η οποια μεταξυ των άλλων προσφέρει δυνατότητα overclocking του επεξεργαστή και της gpu. Σημαντική επίσης είναι η δυνατότητα που δινει για να κάνεις μικρορυθμίσεις στα volts της cpu (undervolting) στις διάφορες συχνότητες λειτουργίας ώστε να περιορίσεις την κατανάλωση και τη θερμοκρασία. Απαιτεί λοιπόν κάποια προσοχή, οχι κατι ιδιαίτερο, αλλά απλά να μην εισαι υπερβολικός στις ρυθμίσεις και αλλαγές.

Η δεύτερη (nooc) έχει ολα τα καλούδια της full αλλα χωρις τη δυνατότητα overclocking και undervolting. Αυτο δεν είναι απαραίτητα μειονέκτημα, απεναντίας εγώ το θεωρώ πλεονέκτημα καθώς αφαιρώντας του τη δυνατότητα overclocking ο δημιουργός του τον έχει κάνει απίστευτα σταθερό και smooth κρατώντας όλα τα χαρακτηριστικά της πλήρους έκδοσης ενώ ειναι ο πιο σβελτος από οποιονδήποτε αλλον kernel στην ιδια συχνότητα (1ghz). Ταυτόχρονα, έρχεται με ήδη undervolted τον επεξεργαστή πετυχαινοντας έτσι τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα σε κατανάλωση και θερμοκρασία! Αρκει να τον δοκιμάσει κανείς για λίγες ημέρες (ακομα και σε stock rom) και θα δει οτι δεν υπάρχει γυρισμός!

 

Συμβουλή : δωσ' του λίγο χρόνο. Οι διαφορές θα φανούν με τη χρήση και οχι από τη μία στιγμή στην αλλη...

Link to comment
Share on other sites

Ο next kernel βγαίνει σε δύο εκδόσεις : την 1.4.1 και την 1.4.1 nooc.

........

Συμβουλή : δωσ' του λίγο χρόνο. Οι διαφορές θα φανούν με τη χρήση και οχι από τη μία στιγμή στην αλλη...

 

Φίλε μου ήσουν αναλυτικότατος, όσα ήθελα να ρωτησω χωρίς να θέλω όμως να σε βάλω στον κόπο! Στον nooc κατέληξα κι εγώ (είχες αναφερθεί γι'αυτόν στο επίσημο νήμα του tab 2) κι όπως αποδείχτηκε ήταν αυτό που ζητούσα μιας και δεν επιθυμώ να μπω στα πιο "βαθιά" προς το παρόν (ούτε και μελλοντικά πιστεύω για να είμαι ειλικρινής).

Χίλια ευχαριστώ, ήδη πάντως δηλώνω κατενθουσιασμένος με τον συνδυασμό cm 10.1 και next 1.4.1 nooc, πετάει το "μικρό"!

 

:)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ευχαριστω καταρχην πολυ ωραια εξηγηση. θελω να μαθω αν μπορω να αλλαξω το dual boot και να ξεκιναει οπως παλια.
Link to comment
Share on other sites

Νέα εκδοση για next kernel σε 1.5 εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2302663

 

Changelog:

11/07/2013 1.4.1 -> 1.5:

Decrease CPU voltage for frequencies below 1.2GHz, increase CPU voltage for frequencies above 1.2GHz

Re-enable MMC_CAP_ERASE for I/O speed improvement, run "fstrim -v /data" and "fstrim -v /cache" manually to TRIM your filesystem or run LagFix (fstrim GUI, download it from Play)

Remove my old hack in cpufreq driver

Newer PowerVR SGX540 3D kernel module and vendor binaries, in sync to CM-10.1. For dual boot user, you must update both 1st and 2nd ROM to renew both ROM vendor binaries!

Change screen_off_max_freq from 1.008GHz to 800MHz, small changes in init scripts

SuperSU v1.41

 

 

Απλά τον φλασάρουμε πάνω απ'τον 1.4.1;:p

 

 

 

Edit: Τον πέρασα από πάνω (τον nooc), καθάρισα και την cache καλού κακού και όλα οκ.:)

 

Edit2: Νέα έκδοση cm 10.1.2 stable! Όσοι πιστοί..:p

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καλησπερα παιδια μηπως υπάρχει κανένας τροπος στην ρομ του next να βάλουμε έτσι παλιό το stock notification bar να είναι δηλαδή επάνω και κάτω τα κουμπια??
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...