Jump to content

Galaxy Tab 2 7.0 (P3100 / P3110) : Οδηγός Root, CWM, Custom rom, Dual boot


dimfil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συγχαρητήρια. Απλά συγχαρητήρια για όλο τον οδηγό. Ειμαι άσχετος με το όλο θέμα αλλά όχι άσχετος με την τεχνολογία κλπ. Χτες βράδυ αποφάσισα να ξεκινήσω να βάλω στο ταμπλετακι της γυναίκας μου cm για τους γνωστούς λόγους. Αφού κάηκα μια ώρα στο xda ήρθα εδω κ σε δέκα λεπτά ήμουν έτοιμος. Απλά τα ρισπεκτ μου μαγκες. Μαματε. Ευχαριστω παρά πολυ

 

Μια απορία έχω μόνο. Ο kernel της cm 10.1.2 ειναι άλλος απο αυτό που προτείνετε. Αρα πρέπει να βάλω αυτόν τον blackhack nook?

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 293
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μια απορία έχω μόνο. Ο kernel της cm 10.1.2 ειναι άλλος απο αυτό που προτείνετε. Αρα πρέπει να βάλω αυτόν τον blackhack nook?

 

Δεν είναι απαραίτητο, μπορεις να αφήσεις και τον kernel της cm αν θες. Απλά συγκρίνοντας τους κάποιοι θεώρησαν ότι ο blackhawk είναι καλύτερος, μάλιστα η τελευταία του έκδοση με τα new vendor blobs δίνουν στη rom και περισσότερη ram.. :)

 

 

Edit: Ερώτηση κι από μένα τώρα, έχει κάνει κάποιος root στην official 4.2.2 (αγγλική ή γαλλική); Κι αν ναι, με ποιο τρόπο; :p

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Edit: Ερώτηση κι από μένα τώρα, έχει κάνει κάποιος root στην official 4.2.2 (αγγλική ή γαλλική); Κι αν ναι, με ποιο τρόπο; :p

 

CF-Auto-Root...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλός ο οδηγός και μπράβο σου!!! Είμαι στην φάση εγκατάστασης της δεύτερης rom. Μήπως όμως το κάντε reboot του tab και στο μενού που θα εμφανιστεί επιλέξτε secondary recovery είναι καλύτερα να αλλάξει σε εκκινήστε το tab σε recovery mode και στο μενού που θα εμφανιστεί επιλέξτε secondary recovery

 

Μικρή η λεπτομέρεια αλλά εγώ έκανα απλό reboot και μου έβγαζε μενού, αλλά χωρίς την επιλογή του secondary recovery. Μπορεί και κάποιος άλλος να μπερδευτεί!

 

Έχεις δίκιο... Κάπου θα μου ξέφυγε στην πληκτρολόγηση... Θα το διορθώσω...

Link to comment
Share on other sites

Το 1ο post ενημερώθηκε με μικροδιορθώσεις και links section που περιέχει συνδέσμους για τις τελευταίες εκδόσεις των σημαντικότερων πακέτων.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Η 4.3 εχει δοθει επισημα σε καποια χωρα;

 

Αν εννοείς για το δικό μας tablet, δε νομίζω ότι θα το δούμε ποτέ από την ίδια τη Samsung... Ωστόσο, σιγά μην περιμέναμε τι θα αποφασίσει η Samsung...

Κυκλοφορεί εδώ και αρκετό καιρό στις custom roms και ειναι εκπληκτικό!

Edited by dimfil
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς για το δικό μας tablet, δε νομίζω ότι θα το δούμε ποτέ από την ίδια τη Samsung... Ωστόσο, σιγά μην περιμέναμε τι θα αποφασίσει η Samsung...

Κυκλοφορεί εδώ και αρκετό καιρό στις custom roms και ειναι εκπληκτικό!

 

Ειναι καλύτερη απο την 4.2.2;

Κάποιο λινκ;

Passat cc 1.8 tsi APR TUNED STAGE 2
Link to comment
Share on other sites

Ειναι καλύτερη απο την 4.2.2;

Κάποιο λινκ;

 

Από τη "μαμά" 4.2.2 είναι πολύ καλύτερη...

Χρήσιμα links θα βρεις στο πρώτο post...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν ξέρω αν η μαμά 4.2.2 είναι καλύτερη αυτό που είναι σίγουρο... Είναι κι παλι πως είναι βαριά μια ROM που ξεπερνάει τα 700MB εγκατάστασης.... Επίσης έχω ενα θέμα....έβαλα την BAKED blackbean αλλά δεν μου ανοιγει το gps .... Ξέρει κανεις τον λογο; έχω το samsung galaxy tab 2 p3110 ....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :-)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν η μαμά 4.2.2 είναι καλύτερη αυτό που είναι σίγουρο... Είναι κι παλι πως είναι βαριά μια ROM που ξεπερνάει τα 700MB εγκατάστασης.... Επίσης έχω ενα θέμα....έβαλα την BAKED blackbean αλλά δεν μου ανοιγει το gps .... Ξέρει κανεις τον λογο; έχω το samsung galaxy tab 2 p3110 ....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :-)

 

Δεν εχω δοκιμάσει ποτέ αυτή τη rom. Έχει μείνει αρκετά πίσω πάντως...

Κάνε ενα backup και δοκίμασε μία νέα CM να δεις εάν ευθύνεται το λογισμικό...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δοκιμάσει ποτέ αυτή τη rom. Έχει μείνει αρκετά πίσω πάντως...

Κάνε ενα backup και δοκίμασε μία νέα CM να δεις εάν ευθύνεται το λογισμικό...

Έχω δοκιμάσει πολλές... απο αυτές τις custom rom που εχω δοκιμάσει μόνο με BAKED blackbean αντιμετώπισα αυτό το θέμα!!! Αλλά κατά εμένα πιστεύω πως αυτή η rom ( BAKED blackbean) ειναι η καλύτερη!!! το μόνο αρνητικό που παρουσίασε είναι το θέμα με το gps!!!

Anyway... έχεις να μου προτείνεις κάποια καλή και σταθερή rom? (σε ευχαριστώ πάντως που ασχολήθηκες!!!!!)

Edited by themis_79
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν η μαμά 4.2.2 είναι καλύτερη αυτό που είναι σίγουρο... Είναι κι παλι πως είναι βαριά μια ROM που ξεπερνάει τα 700MB εγκατάστασης....

 

Συμφωνω απολυτα, καλη και χρυση η 4.2.2 αλλα μετα απο 1+ μηνα χρησης με κουρασε απιστευτα το "βαρος" που κουβαλαει μια official rom. Ξανα σε CM10.1.2 stable λοιπον απο χτες και "πεταμε" ξανα! Μου ελειψε το ποσο αναλαφρα μπορει να τρεξει το ταμπλετακι..:)

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει πολλές... απο αυτές τις custom rom που εχω δοκιμάσει μόνο με BAKED blackbean αντιμετώπισα αυτό το θέμα!!! Αλλά κατά εμένα πιστεύω πως αυτή η rom ( BAKED blackbean) ειναι η καλύτερη!!! το μόνο αρνητικό που παρουσίασε είναι το θέμα με το gps!!!

Anyway... έχεις να μου προτείνεις κάποια καλή και σταθερή rom? (σε ευχαριστώ πάντως που ασχολήθηκες!!!!!)

 

 

Ο makis206 σου εδωσε ήδη μία απάντηση.

Ο,τι πιο σταθερό και γρήγορο μπορείς να βάλεις στο GT2 αυτή τη στιγμή, αν θέλεις να βάλεις μία rom και να μην ξανασχοληθείς με αυτό το θέμα!

Απο εκει και πέρα, προτείνω να βάλεις άφοβα τη CM 10.2 (οποιοδήποτε τελευταίο nightly) που ειναι επισης εξαιρετικά γρήγορη και σταθερή και μαλιστα έχει περάσει ηδη σε 4.3.1 ενώ ενημερώνεται καθημερινά.

Εναλλακτικά η Slimbean 4.3 ειναι πολύ καλή επιλογή...

 

 

 

 

Συμφωνω απολυτα, καλη και χρυση η 4.2.2 αλλα μετα απο 1+ μηνα χρησης με κουρασε απιστευτα το "βαρος" που κουβαλαει μια official rom. Ξανα σε CM10.1.2 stable λοιπον απο χτες και "πεταμε" ξανα! Μου ελειψε το ποσο αναλαφρα μπορει να τρεξει το ταμπλετακι..:)
Link to comment
Share on other sites

Εχω το 3110 με την 4.1.2 της μαμας.....

τι προτεινετε να βαλω.... και πως θα γινει? Μπορει να βοηθησει κανεις ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αμα βσλω την CM θα χασω τα εγκαταστημενα προγράμματα σημειώσεις και φωτογραφίες ?

 

Μόλις κάνεις root τη stock, μπορείς να κρατήσεις backup κάποιες εφαρμογές και τα δεδομένα τους

με το Titanium Backup.

Οι φωτογραφίες δεν θα χαθούν εάν δεν διαγραψεις την εσωτερική μνήμη, αλλά επειδή είναι καλύτερα να τη σβησεις, κράτα ένα backup του σχετικού φακέλου. Υποψιν ότι οι εφαρμογές της Samsung που εξαρτώνται από το touchwiz (πχ snotes) ΔΕΝ μπορούν να μπουν σε άλλες rom οπότε πρέπει να βρεις άλλο τρόπο να κρατήσεις τα δεδομένα τους...

 

 

 

 

Εχω το 3110 με την 4.1.2 της μαμας.....

τι προτεινετε να βαλω.... και πως θα γινει? Μπορει να βοηθησει κανεις ?

 

Γιώργο, πιστεύω ότι εχω γράψει σχετικά στρωτα τη διαδικασία στο πρώτο post. Διάβασέ τη πρώτα και ακολούθησέ τη πιστά, και νομίζω δεν θα έχεις προβλημα. Για ότι χρειαστείς περαιτέρω , εδώ είμαστε...

 

Θα σου προτεινα να βάλεις CM 10.2

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, πιστεύω ότι εχω γράψει σχετικά στρωτα τη διαδικασία στο πρώτο post. Διάβασέ τη πρώτα και ακολούθησέ τη πιστά, και νομίζω δεν θα έχεις προβλημα. Για ότι χρειαστείς περαιτέρω , εδώ είμαστε...

 

Θα σου προτεινα να βάλεις CM 10.2

 

Δημητρη , το προβλημα που εχω ειναι οτι το kies δεν τρεχει σε κανεναν υπολογιστη που εχω......

εκτος και δεν θα χρειαστει .

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη , το προβλημα που εχω ειναι οτι το kies δεν τρεχει σε κανεναν υπολογιστη που εχω......

εκτος και δεν θα χρειαστει .

 

Το KIES είναι η πιο κοινή σουίτα και την έχουν σχεδόν όλοι, γι'αυτό την αναφέρω ως απαιτούμενο. Στην ουσία χρειάζεται μόνο για τους drivers που εγκαθιστά.

Εαν δεν σου τρέχει, δεν το θες ή δεν σου χρειάζεται, μπορείς εναλλακτικά να κατεβάσεις από τη Samsung και να εγκαταστήσεις το πακέτο Samsung usb drivers και θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα και πάλι!!! για αρχή θα ήθελα να ευχαριστήσω τον makis206 και τον dimfil για τις απαντήσεις τους.... τελικά έβαλα την cm 10.2 me android 4.3.1 και το μηχάνημα πετάει... η ερώτηση που θα ήθελα να κάνω τώρα είναι γιατί στην αρχή του bootscreen εμφανίζεται το flash logo στην μισή οθόνη.... ευχαριστώ.!!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα και πάλι!!! για αρχή θα ήθελα να ευχαριστήσω τον makis206 και τον dimfil για τις απαντήσεις τους.... τελικά έβαλα την cm 10.2 me android 4.3.1 και το μηχάνημα πετάει... η ερώτηση που θα ήθελα να κάνω τώρα είναι γιατί στην αρχή του bootscreen εμφανίζεται το flash logo στην μισή οθόνη.... ευχαριστώ.!!!!

 

Έτσι είναι το animation βρε, μη σε αγχώνει αυτό! Το ίδιο συμβαίνει και στην 10.1.2 stable (4.2.2) που έβαλα εγώ.;)

 

Αλήθεια, πως πάει από άποψη μπαταρίας η 10.2; Ψήνομαι να δοκιμάσω 4.3 κάποια στιγμή κι εγώ..:p

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι το animation βρε, μη σε αγχώνει αυτό! Το ίδιο συμβαίνει και στην 10.1.2 stable (4.2.2) που έβαλα εγώ.;)

 

Αλήθεια, πως πάει από άποψη μπαταρίας η 10.2; Ψήνομαι να δοκιμάσω 4.3 κάποια στιγμή κι εγώ..:p

 

 

απο μπαταρία πάει μέχρι στιγμής πολύ καλά... δεν έχω κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής τουλάχιστον.... σήμερα έβαλα την HellFire™Jelly 2.6 CM10.2 και την έτρεξα για 1η φορά με Team Win Recovery Project 2.6.3.0 είμαι πολύ ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το KIES είναι η πιο κοινή σουίτα και την έχουν σχεδόν όλοι, γι'αυτό την αναφέρω ως απαιτούμενο. Στην ουσία χρειάζεται μόνο για τους drivers που εγκαθιστά.

Εαν δεν σου τρέχει, δεν το θες ή δεν σου χρειάζεται, μπορείς εναλλακτικά να κατεβάσεις από τη Samsung και να εγκαταστήσεις το πακέτο Samsung usb drivers και θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα...

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...