Jump to content

Galaxy Tab 2 7.0 (P3100 / P3110) : Οδηγός Root, CWM, Custom rom, Dual boot


dimfil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τότε προτείνω να βάλεις τη 2.1.3

Έχει δυνατότητα overclocking όμως είναι compiled με επιλογές που δίνουν αντίστοιχα χαρακτηριστικά σε κατανάλωση και θερμοκρασία με τις nooc εκδόσεις, γι'αυτό και ο δημιουργός του σταμάτησε να δίνει δύο διαφορετικά compiles.

Απλά άφησέ το στις default τιμές...

Η νεότερη 2.1.5 είναι πολύ καλή και γρήγορη (εντυπωσιακά smooth στη χρήση), αλλά για κάποιο λόγο - που φαντάζομαι θα λυθεί σε νεότερη έκδοση - έχει μεγαλύτερη κατανάλωση σε ενέργεια με συνέπεια μικρότερους χρόνους στη μπαταρία...

 

Η καλύτερη επιλογή σου αυτή τη στιγμή είναι η 2.1.3...

Μην ξεχάσεις να εγκαταστήσεις τα proprietary αμέσως μετά την εγκατάσταση του kernel...

 

τελικά έβαλα την 2.1.5+proprietary γιατί η 2.1.3+proprietary μετα την εγκατάσταση στην οθόνη κλειδώματος μου έβγαζε συνεχώς το μήνυμα "Process com.android.phone has stopped unexpectedly" και τo tablet έπεσε σε loop. Το αναφέρω γιατί κάποιος άλλος μπορεί να έχει το ίδιο πρόβλημα ....

 

εγκατέστησα και το ROM Manager και έβαλα την τελευταια version του CWM RECOVERY 6.0.2.7.

 

τώρα είμαι με

CWM RECOVERY 6.0.2.7 + CM10.2 + blackhawk-next-kernel-2.1.5 όντως καμιά σχέση με το μηχάνημα που αγόρασα !!!!

 

Μια τελευταία ερώτηση .... μετά την αναβάθμιση του CWM από 6.0.1.1 σε 6.0.2.7 μπορώ να απεγκαταστήσω το ROM Manager άφοβα ????????? ή αν το απεγκαταστήσω θα έχω πρόβλημα με την CWM RECOVERY 6.0.2.7, πχ δεν θα μπορώ να μπώ σε recovery mode ...

Edited by gvp
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 293
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τώρα είμαι με

CWM RECOVERY 6.0.2.7 + CM10.2 + blackhawk-next-kernel-2.1.5 όντως καμιά σχέση με το μηχάνημα που αγόρασα !!!!

Εμ...

Άμα τα λέω...

Η stock απλά δεν υπάρχει στο χάρτη...

 

Μια τελευταία ερώτηση .... μετά την αναβάθμιση του CWM από 6.0.1.1 σε 6.0.2.7 μπορώ να απεγκαταστήσω το ROM Manager άφοβα ????????? ή αν το απεγκαταστήσω θα έχω πρόβλημα με την CWM RECOVERY 6.0.2.7, πχ δεν θα μπορώ να μπώ σε recovery mode ...

Ναι, μπορείς άφοβα...

Αν και δεν βρίσκω το λόγο...

Link to comment
Share on other sites

astro file manager από το μαγαζί

 

προφανώς βρηκες τα gapps εεε?

Ευχαριστω εβαλα τον Fx , κατι βρηκα ελπιζω να ειναι τα σωστα.

Edited by jogatore
Link to comment
Share on other sites

Nα τα gapps

 

http://d-h.st/7f5

 

Σε ευχαριστω.... αυτα εβαλα.

Προσπαθω να συνηθισω την νεα εμφανιση ....γενικα στο ψαξιμο ειμαι.

Edited by jogatore
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάω κι εγώ σε cm10.2, ποια κατεβάσατε βρε παιδιά αφού στο site της cyanogen φτάνει μέχρι και την 10.1.3 για το GT-P3110;
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάω κι εγώ σε cm10.2, ποια κατεβάσατε βρε παιδιά αφού στο site της cyanogen φτάνει μέχρι και την 10.1.3 για το GT-P3110;

 

Βάλε την τελευταία nightly από εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι το λινκ για την sungsonic δεν υπάρχει πια στο xda. Μπορείτε να βρείτε την ROM sto http://forum.adishakthi.in/viewtopic.php?f=12&t=2

Επίσης σχετικά με τον κερνελ next μπορείτε να τον βάλετε ανάλογα με την Rom

2.1.4: Ramdisk updated to sync with latest CM 10.2

2.1.3: Update init script for PAC

δουλεύει αψογα και με την sungsonic v5 η έκδοση 2.1.5.

Επίσης μετά την 214 με την εφαρμογή stweaks απογειώνεται. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εχω την CM10.2 ...πως μπορω να αλλαξω ταπετσαρια backgroung και να βαλω καποια δικη μου?

Τι αναλυση και διαστασεις πρεπει να εχει?????

Link to comment
Share on other sites

3110 με cm10.2 και next cernel 2.1.5

 

χρησιμοποίησα το triangle away και ενω έτρεξε κανονικά

στο επόμενο reboot μου εμφάνισε πάλι τον counter = 1.

πως ακριβώς γίνεται η διαδικασια ? είναι φυσιολογικό αυτό ? Περιτό να πω οτι το tablet συνεχίζει να έχει την custom rom.

μήπως πρέπει μετά το σβήσιμο να φλασαρουμε την oficial rom ώστε ο μετρητής να παραμεινει στο μηδέν?

Edited by gvp
Link to comment
Share on other sites

3110 με cm10.2 και next cernel 2.1.5

 

χρησιμοποίησα το triangle away και ενω έτρεξε κανονικά

στο επόμενο reboot μου εμφάνισε πάλι τον counter = 1.

πως ακριβώς γίνεται η διαδικασια ? είναι φυσιολογικό αυτό ? Περιτό να πω οτι το tablet συνεχίζει να έχει την custom rom.

μήπως πρέπει μετά το σβήσιμο να φλασαρουμε την oficial rom ώστε ο μετρητής να παραμεινει στο μηδέν?

 

Οσο έχεις κάποιο custom recovery ο counter θα παραμένει στο 1.

Δεν ειναι προβλημα αυτό.

 

Αν ποτέ χρειαστεί να βάλεις τη stock (πχ για να το πουλήσεις) τοτε θα μηδενιστεί...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα.... Γιατί όταν αποθηκευεις κάτι στο tablet πηγαινει στην εσωτερική SD card και όχι στην εξωτερική; με αποτέλεσμα να φορτώνεται ουσιαστικά το tablet!!!
Link to comment
Share on other sites

Μετα την εγκατασταση CM12.0 , δεν εμφανιζετε το εικονιδιο SuperSU .... ειναι φυσιολογικο???

 

Φυσιολογικό είναι, το superuser θα το βρεις μέσα στις ρυθμίσεις της cm.;)

Link to comment
Share on other sites

Αισθάνομαι την ανάγκη να ρίξω έναν χαιρετισμό μιας και το καλό μου tab 2 άλλαξε ιδιοκτήτη από χτες, φυσικά χρωστάω θερμές ευχαριστίες σε όσους με βοηθήσατε/"ανεχθήκατε" σε αυτό εδώ το νήμα τόσο καιρό και ιδιαίτερα στον φίλο dimfil που τολμώ να πω ότι με/μας έκανε "μάγκες" (με την καλή την έννοια πάντα) ώστε να φέρουμε το tabάκι όσο το δυνατόν πιο κοντά στα δικά μας τα γούστα.

 

Καλή συνέχεια σε όλους σας φίλοι, ελπίζω να βρεθούμε ξανά "στα πέριξ" του νέου Nexus 7.

 

:):)

Link to comment
Share on other sites

Καλή συνέχεια φίλε μου! Σε ευχαριστώ και για τα καλά σου λόγια...

Ελπίζω να ευχαριστηθεις όσο περισσότερο γίνεται το νέο σου απόκτημα και σου εύχομαι να το εξερευνησεις μέχρι εκεί που δεν πάει...

 

Σαν συμβουλή θα ήθελα να πω σε εσένα και σε όλους (με όλο το θάρρος αν μου επιτρέπετε) πως οτι, μα οτι, συσκευή και αν αποκτήσετε να μην επαναπαυθείτε σε όσα δίνει η εκάστοτε εταιρεία. Πάντα τα μηχανήματα μπορουν να δώσουν και να κάνουν περισσότερα και τις πιο πολλές φορές αδικουνται από τους ίδιους τους κατασκευαστες τους που τα παραμελουν για χαρη νέων τεχνολογιών... Και το galaxy tab 2 είναι κλασσικό τέτοιο παράδειγμα...

 

Καλή συνέχεια με το Nexus σου!

Link to comment
Share on other sites

Και για επιβεβαίωση των όσων γράφω, οι ανεξάρτητες ομάδες ήδη έχουν ξεκινήσει δοκιμές και builds του kitkat για το tab μας την ίδια στιγμή που η Samsung δεν σκέφτεται καν να μας δώσει την 4.3!

Και μάλιστα τα πρώτα αποτελέσματα είναι εκπληκτικά!

 

Στο xda και σε άλλα "κρυφά" σημεία βρίσκει κανείς αυτές τις δοκιμαστικές εκδόσεις αλλά ακόμα εχουν δρόμο μέχρι να γίνουν χρηστικές.

Εν αναμονή λοιπόν και όταν έρθει η ώρα θα ανανεώσω τον οδηγό για ότι χρειάζεται...

 

Είναι κανείς που επιμένει να μένει σε stock;

 

;)

Link to comment
Share on other sites

Αρκετες φορες σε διαφορα sites μου ζηταει "adobe flash player" για να ανοιξουν κανονικα.

Γνωριζει κανεις που θα το βρω, διοτι απο το site της adobe μου λεει οτι δεν ειναι συμβατο με το 3110.

Εχω CM 10.2

Link to comment
Share on other sites

Αρκετες φορες σε διαφορα sites μου ζηταει "adobe flash player" για να ανοιξουν κανονικα.

Γνωριζει κανεις που θα το βρω, διοτι απο το site της adobe μου λεει οτι δεν ειναι συμβατο με το 3110.

Εχω CM 10.2

 

Κατέβασε την τελευταία android έκδοση από το Adobe Archived Flash Player versions...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...