Jump to content

Galaxy Tab 2 7.0 (P3100 / P3110) : Οδηγός Root, CWM, Custom rom, Dual boot


dimfil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 293
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εντυπωσεις απο την paranoid;ειναι καλυτερη απο την slimkat;

Στην παρούσα φάση, η stable έκδοση της slimkat είναι καλύτερη από οποιαδήποτε άλλη rom.

 

Υπόψη ότι η ανάπτυξη στο δικό μας tablet πιάνει σιγά-σιγά "κορυφή". Μην περιμένετε πολύ περισσότερα από ότι κυκλοφορεί από εδώ και πέρα.

Ότι νέο κυκλοφορεί, πιο πολλά bugs φέρνει παρά προσθέτει δυνατότητες.

 

Σε όποιον επιθυμεί να παραμείνει σε μια σταθερή rom, προτείνω να εγκαταστήσει την stable έκδοση 8 της slimkat (όχι κάποιο weekly) και να μείνει εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω, η τελευταία stable Είναι σούπερ, αλλά μην μου πεις ότι δεν θα μπεις στον πειρασμό, όταν βγει το android L!

Φυσικά!

Αλλά θέλει πολύ "ψωμί" για να είναι stable version.

 

Το ταμπλετάκι αυτή τη στιγμή είναι εργαλείο για εμένα. Στο συγκεκριμένο περιορίζω τα πειράματα γιατί θέλω καθημερινά να δουλεύει χωρίς προβλήματα.

 

Από τη slimkat στη stable version 8 έχω εντυπωσιαστεί. Δύσκολα βλέπω να βγαίνει κάτι καλύτερο.

 

Αλλά, όπως όλοι ξέρουμε, ποτέ μη λες ποτέ...

Link to comment
Share on other sites

Dimfil να σε ρωτήσω αν η Slimkat 8 σου έχει δημιουργήσει πρόβλημα?Την έκανα update απο την 7 και ενώ σαν rom μια χαρά μου έβγαλε πρόβλημα στα gapps.Kατέβασα τα full gapps αλλά και std gapps αλλά μου βγάζει πρόβλημα στο λογαριασμό της google που δεν τον αναγνωρίζει ,ούτε βάζοντάς τον manual.Αναγκάστηκα να κάνω restore στο back up μου.

Letv Le1 Pro X800.

When The smoke is going down

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις!την κατεβασα αλλα δεν εχω βρει χρονο να την περασω,μολις το κανω θα αναφερω κι εγω τις εντυπωσεις μου!
Link to comment
Share on other sites

Dimfil να σε ρωτήσω αν η Slimkat 8 σου έχει δημιουργήσει πρόβλημα?Την έκανα update απο την 7 και ενώ σαν rom μια χαρά μου έβγαλε πρόβλημα στα gapps.Kατέβασα τα full gapps αλλά και std gapps αλλά μου βγάζει πρόβλημα στο λογαριασμό της google που δεν τον αναγνωρίζει ,ούτε βάζοντάς τον manual.Αναγκάστηκα να κάνω restore στο back up μου.

Όχι, δεν είχα κάποιο πρόβλημα.

Ωστόσο, εγώ δεν είχα κάνει update αλλά clean install της stable 8 με εγκατάσταση των αντίστοιχων mini gapps. Εφαρμογές έκανα restore από titanium backup που κράτησα πριν το clean install.

 

Την παραπάνω μέθοδο ακολουθώ σε όλες τις συσκευές σε κάθε major update όλων των roms καθώς έχει αποδειχθεί η πιο ασφαλής.

Link to comment
Share on other sites

...στο αρχικό ποστ/οδηγό, στο τμήμα:

"2. Απαραίτητες γνώσεις

 

- Εκκίνηση του P31xx σε download mode. Για να το επιτύχουμε, κρατάμε πατημένα ταυτόχρονα το Power και το volume down. Μόλις εμφανιστεί το σχετικό μενού, πατάμε το volume down και το tab μπαίνει σε download mode." έχει λάθος.

 

Θέλει volume up για να μπει σε download mode.

Link to comment
Share on other sites

...στο αρχικό ποστ/οδηγό, στο τμήμα:

"2. Απαραίτητες γνώσεις

 

- Εκκίνηση του P31xx σε download mode. Για να το επιτύχουμε, κρατάμε πατημένα ταυτόχρονα το Power και το volume down. Μόλις εμφανιστεί το σχετικό μενού, πατάμε το volume down και το tab μπαίνει σε download mode." έχει λάθος.

 

Θέλει volume up για να μπει σε download mode.

 

Ναι, έχεις δίκιο...

Κάπου θα μου ξέφυγε αλλά δεν το εντόπισα γιατί σε αυτό το σημείο το tablet γράφει δίπλα από την κάθε επιλογή τη σωστή κίνηση και δύσκολα κάνει κάποιος λάθος αν διαβάζει αυτά που βλέπει στην οθόνη...

Edited by dimfil
Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχεις δίκιο...

Κάπου θα μου ξέφυγε αλλά δεν το εντόπισα γιατί σε αυτό το σημείο το tablet γράφει δίπλα από την κάθε επιλογή τη σωστή κίνηση και δύσκολα κάνει κάποιος λάθος αν διαβάζει αυτά που βλέπει στην οθόνη...

 

...απλά επισημάνθηκε για τους πιο αρχάριους και αφηρημένους :). Ευχαριστούμε πολύ για τις οδηγίες και την βοήθεια που έχετε προσφέρει έως τώρα.

Με αφορμή το πρόσφατο dual boot που έστησα πρόσφατα για φίλο κάτοχο του εν λόγω tablet, και η δική μου αίσθηση είναι ότι η slimKat είναι η σταθερότερη/πληρέστερη. Η Paranoid επίσης αρκετά καλή για second rom, δοκίμασα και CM11 nightly, αλλά κάποια ζητηματάκια με τα gapps και η ανάγκη για repartition με απέτρεψαν λόγω χρόνου (έπρεπε να παραδοθεί). Παρεπιπτόντως, εφόσον επιθυμείτε CM11 και από micro gapps και πάνω, θα πρέπει να φτιάξετε με το blackhawk tool Samsung stock system.img και όχι CM based, παραδόξως, διότι δημιουργεί θέμα έλλειψης χώρου εγκατάστασης των gapps, τουλάχιστον από όσο διαπίστωσα (αν κάπου λανθάνω, παρακαλώ να μου επισημανθεί). :D

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να κάνω μια άλλη ερώτηση...με SlimKat (γενικά custom ROM) δεν είναι αυτόματα και ρουταρισμένη η συσκευή;

Γιατί εγκατέστησα το supersu και μου έλεγε κάτι για no sudo binary κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να κάνω μια άλλη ερώτηση...με SlimKat (γενικά custom ROM) δεν είναι αυτόματα και ρουταρισμένη η συσκευή;

Γιατί εγκατέστησα το supersu και μου έλεγε κάτι για no sudo binary κλπ...

 

...είναι, αλλά από default είναι απενεργοποιημένο. Πρέπει να πας στις ρυθμίσεις, superuser και να το ενεργοποιήσεις (ανάλογα τη rom, μπορεί να βρίσκεται και στις επιλογές για προγραμματιστές).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδιά καλησπέρα τα μπέρδεψα όλα όταν πήγα να αλλάξω rom .....και τώρα το ταμπλετ δεν μπαίνει πουθενά ούτε σε recovery mod ούτε σε download mod μένει κολλημένο στο μήνυμα έναρξης SAMSUNG GALAXY TAB 2 και μετά η σβήνει ή μένει κολλημένο δεν γίνετε τπτ....να το πάω στο service της Samsung ? :confused::confused:
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει βρήκα άκρη είχα cynogen έβαλα πάλι Cynogen και έφτιαξε ...θα ψάξω να βρω πως φεύγουν απο cynogen και πανε σε άλλη

'Οπως ήσουν στην φωτό που έβαλες,απλά ένα reboot to recovery ήθελε και ξανάπερναγες την rom κανονικά.:)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη χαχχαχα καταλάθος αυτό έκανα !!!!

Μια που δεν έχω πρόβλημα να μείνω στην CM10 ή να δοκιμάσω την slim ?

Βασικά δεν μπορώ να βάλω άλλη μου βγάζει error δοκίμασα να σβήσω και ότι χρειάζεται αλλά δεν μπορώ να βάλω άλλη εκτός από την CM10 :worry:

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2548257

 

Εδώ όλες οι custom recoveries!

Περισσότερες οδηγίες θα έχει εκεί πέρα για το πως αλλαζεις/αναβαθμιζεις!

Εγώ χρησιμοποιώ την cwm!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα να με βοηθήσετε να αλαλάξω rom στο tablet.

δεν έχω ασχοληθεί ποτέ και δεν γνωρίζω καθόλου.

τώρα έχω έκδοση 4.2.2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Dimis!

Βεβαίως να αλλάξεις ROM! Θα έχεις ένα συνολικά καλύτερο tablet, πιο γρήγορο και πιο ενημερωμένο!

Εγώ σου προτείνω την SlimRom!

Οδηγίες εδώ:

http://www.teamandroid.com/2014/09/14/install-galaxy-tab-2-70-p3100-slimkat-android-444-kitkat-rom/2/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...