Jump to content

Galaxy Tab 2 7.0 (P3100 / P3110) : Οδηγός Root, CWM, Custom rom, Dual boot


dimfil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά κ εγω με cm10.2 και 4.3 πρόσφατα πετάει. Επίσης έβαλα κ nova launcher και έγινε αεροπλάνο. Τρελή οθόνη και απόκριση.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 293
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Την καλησπέρα μου σε όλους!!!! Να κάνω μια ερώτηση λίγο άσχετη με αυτό το θέμα.... αλλά κανείς δεν μου δίνει λύση.... πως μπορώ να ρουτάρω ένα tablet 8'' της εταιρίας F&U? και που θα μπορούσα να απευθυνθώ.... ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Την καλησπέρα μου σε όλους!!!! Να κάνω μια ερώτηση λίγο άσχετη με αυτό το θέμα.... αλλά κανείς δεν μου δίνει λύση.... πως μπορώ να ρουτάρω ένα tablet 8'' της εταιρίας F&U? και που θα μπορούσα να απευθυνθώ.... ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!

 

Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω link. Έχει δουλέψει σε κανα-δυο κινέζικα tablet που ξερω, ενδεχομένως να δουλέψει και στο f&u...

Δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά και δεν σου εγγυώμαι τίποτα...

 

http://tabletrepublic.com/forum/teclast-a10-dual-core/how-root-teclast-a10-dual-core-2491.html

Link to comment
Share on other sites

......Είσαι μεγάλους παίχτης!!! Τι να πω;;;;; σε ευχαριστώ dimfil.... και ζητάω συγνώμη απο τους διαχειριστές για την ακυρότητα του θέματος μου, για αυτή την ενότητα!!!! Edited by themis_79
αυτο ήθελα να πω ;)
Link to comment
Share on other sites

Όσοι απο εσάς θελουν να βάλουν το keyboard απο το xperia z

 

εδώ: http://d-h.st/DdX

κάνετε boot με cwm έπειτα install το zip αρχειο.... Δεν ξεχνάμε μετα την εγκατάσταση να κανουμε wipe cache και dalvik cache....

(ΣΗΜΕΙΩΣΗ): Δεν ξεχνάμε πριν απο καθε εγκατασταση απο οτιδήποτε, κάνουμε backup για να ειμαστε σίγουροι....

 

........ ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ.....

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, πιστεύω ότι εχω γράψει σχετικά στρωτα τη διαδικασία στο πρώτο post. Διάβασέ τη πρώτα και ακολούθησέ τη πιστά, και νομίζω δεν θα έχεις προβλημα. Για ότι χρειαστείς περαιτέρω , εδώ είμαστε...

 

Θα σου προτεινα να βάλεις CM 10.2

 

Δημητρη πολυ καλος ο οδηγος σου αλλα εγω χαθηκα απο την αρχη κιολας.

Ειλικρινα εχω μπερδευτει με ολα οσα γραφεις.

Αν μπορει κανεις να βοηθησει πιο αναλυτικα....

Edited by jogatore
Link to comment
Share on other sites

Εκκίνηση του P31xx σε download mode. Για να το επιτύχουμε, κρατάμε πατημένα ταυτόχρονα το Power και το volume down. Μόλις εμφανιστεί το σχετικό μενού, πατάμε το volume down και το tab μπαίνει σε download mode.

 

εμένα το volume down μου κάνει restart ...

Link to comment
Share on other sites

Εκκίνηση του P31xx σε download mode. Για να το επιτύχουμε, κρατάμε πατημένα ταυτόχρονα το Power και το volume down. Μόλις εμφανιστεί το σχετικό μενού, πατάμε το volume down και το tab μπαίνει σε download mode.

 

εμένα το volume down μου κάνει restart ...

 

Προφανώς επειδή πατάς πρώτα το power έστω και στιγμιαία. Δοκίμασε να ξεκινήσεις απ'το volume down και μετά πάτησε και το power, κράτα και τα δυο πατημενα μέχρι να ανοίξει η συσκευή..;)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μπεις στο σχετικό μενού πατάς volume up Γιατί αν καταλαβα καλά εκει δυσκολεύεσαι!!!!

 

Μάλλον όχι αφού αναφέρει ότι ανάβει το ταμπλετ.;)

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ σωστό και αυτό!!!! ;) μια και δεν κοιμάσαι (χαχαχαχα) ξερεις κάποιον τροπο να βάλω ράδιο στο ταμπλετ σε fm οχι ιντερνετικό;;;
Link to comment
Share on other sites

Μια στιγμή δεν σου τονίζει την λέξη οταν κανεις παρατεταμένο πάτημα του φωνήεν? Δηλαδήαν θες να πεις καλημέρα οταν πατας το ε και το έχεις πατημένο δεν σου εμφανίζει τόνο;
Link to comment
Share on other sites

Μια στιγμή δεν σου τονίζει την λέξη οταν κανεις παρατεταμένο πάτημα του φωνήεν? Δηλαδήαν θες να πεις καλημέρα οταν πατας το ε και το έχεις πατημένο δεν σου εμφανίζει τόνο;

 

οκ σωστό

 

και μια αλλη ερώτηση .... που βρίσκεται ο <εντοπισμός σφαλμάτων usb> στην cm 10.2

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις --->επιλογές για προγραμματιστές---->εντοπισμός σφαλμάτων usb αν δεν σου εμφανίζει καθόλου το επιλογές για προγραμματιστές τότε πηγαίνεις ρυθμισεις---->σχετικά με το tablet και πατάς καμια 8 φορές συνεχόμενες εκεί που λέει έκδοση kernel Edited by themis_79
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν κατεβαινουν τα Gapps γνωριζει κανεις κατι???

 

Έχει κάποιο πρόβλημα ο goo server. Συμβαίνει σχετικά συχνά.

Ξαναδοκίμασε αργότερα...

Link to comment
Share on other sites

cm 10.2

1. πως φτιάχνουμε φακέλους στην λίστα εφαρμογών ?

2. πως κάνουμε μετακίνηση app στην sd ?

 

σορρυ για τις παραπάνω ψιλοάσχετες ερωτήσεις ......

Edited by gvp
Link to comment
Share on other sites

είμαι με cm10.2 και cwm.

 

θέλω να περάσω τον kernel ... blackhawk-next-kernel-1.8.3-nooc-p31xx.zip.

http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=2185795&d=1376385549

 

τον ρίχνω απλά στην sd,μπαίνω σε recovery, και στο cwm επιλέγω ... Install zip from sdcard --> Choose zip from external sdcard και μετά ... Go Back και στο αρχικό μενού reboot system now ?

 

χρειάζεται να εγκαταστήσω και κάποιο άλλο αρχείο μετά τον kernel ?

πχ το vendor-blobs-new-ducati-blackhawk-p31xx.zip ?

Edited by gvp
Link to comment
Share on other sites

είμαι με cm10.2 και cwm.

 

θέλω να περάσω τον kernel ... blackhawk-next-kernel-1.8.3-nooc-p31xx.zip.

http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=2185795&d=1376385549

 

τον ρίχνω απλά στην sd,μπαίνω σε recovery, και στο cwm επιλέγω ... Install zip from sdcard --> Choose zip from external sdcard και μετά ... Go Back και στο αρχικό μενού reboot system now ?

 

χρειάζεται να εγκαταστήσω και κάποιο άλλο αρχείο μετά τον kernel ?

πχ το vendor-blobs-new-ducati-blackhawk-p31xx.zip ?

 

Γιατί την 1.8.3 κι όχι την τελευταία 2.1.5; Στις πρώτες εκδόσεις του blackhawk δεν χρειαζόταν τα vendor blobs όμως από κάποια έκδοση και μετά έγιναν απαραίτητα. Δεν θυμάμαι αν ξεκινάει απ'την 1.8.3 όμως αυτό..;)

 

Προτείνω πάντως την τελευταία 2.1.5, στη cm10.1.3 stable που βρίσκομαι αυτή τη στιγμή τρέχει απίστευτα όμορφα. Και ναι για το ερώτημά σου, εγκαθιστάς τα zip απ'το recovery επιλέγοντας τα αρχεία απ'την εξωτερική SD σου. Πρώτα τον kernel και μετά τα new vendor blobs. Καλό είναι να καθαριζεις την cache και την dalvik κατά την εγκατάσταση του kernel, εγώ το κάνω και πριν αλλά και μετά το φλασάρισμά του, όλα μέσα απ'το recovery.:)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί την 1.8.3 κι όχι την τελευταία 2.1.5;

 

γιατί δεν θέλω την overclock έκδοση ...

η τελευταία non-overclock (nooc) είναι η 1.8.3 ..

 

ευχαριστώ πάντως ...

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν θέλω την overclock έκδοση ...

η τελευταία non-overclock (nooc) είναι η 1.8.3 ..

 

ευχαριστώ πάντως ...

 

Τότε προτείνω να βάλεις τη 2.1.3

Έχει δυνατότητα overclocking όμως είναι compiled με επιλογές που δίνουν αντίστοιχα χαρακτηριστικά σε κατανάλωση και θερμοκρασία με τις nooc εκδόσεις, γι'αυτό και ο δημιουργός του σταμάτησε να δίνει δύο διαφορετικά compiles.

Απλά άφησέ το στις default τιμές...

Η νεότερη 2.1.5 είναι πολύ καλή και γρήγορη (εντυπωσιακά smooth στη χρήση), αλλά για κάποιο λόγο - που φαντάζομαι θα λυθεί σε νεότερη έκδοση - έχει μεγαλύτερη κατανάλωση σε ενέργεια με συνέπεια μικρότερους χρόνους στη μπαταρία...

 

Η καλύτερη επιλογή σου αυτή τη στιγμή είναι η 2.1.3...

Μην ξεχάσεις να εγκαταστήσεις τα proprietary αμέσως μετά την εγκατάσταση του kernel...

Link to comment
Share on other sites

cm 10.2

1. πως φτιάχνουμε φακέλους στην λίστα εφαρμογών ?

2. πως κάνουμε μετακίνηση app στην sd ?

 

σορρυ για τις παραπάνω ψιλοάσχετες ερωτήσεις ......

 

1. Δεν γίνεται στο συρτάρι εφαρμογών. Μόνο στην επιφάνεια εργασίας. Αυτά βέβαια ισχύουν με τον default trebuchet launcher (αλλά και τον nova launcher που χρησιμοποιώ εγώ). Δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει με άλλους launchers...

2. Δεν υποστηρίζεται από το λειτουργικό. Καλύτερα πάντως, γιατί μπορεί να γίνει με το foldermount που είναι πολύ καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...