Jump to content

Jiayu G3S


georgePs
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και θα περιμενω να το παρουν πισω να το δουν και να μου στειλουν καινουργιο ;;;;

Ποιο καλα να αγορασω μια οθονη και να την αλλαξω μονος μου.

 

Αν κανω disput στο paypal για ελατωματικο τηλ φωνο δεν θα τα παρω πισω;;

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Που το στελνω δεν πρεπει να μιλησω μαζι τους. τα μεταφορικα ποιος τα πληρωνει.

Υπαρχει περιπτωση να φταιει η οθονη και να μου στειλουν μια καινοθργια και να ειναι ΟΚ;;

Είτε το στέλνεις πίσω, τα μεταφορικά είναι 8-10€, αφού φυσικά πρώτα μιλήσεις μαζί τους και σου δώσουν τη διεύθυνση επιστροφής.

Είτε παίρνεις νέο digitizer εφόσον ξέρεις να το αλλάξεις κι έχεις σχετική εμπειρία (http://www.aliexpress.com/item/G3-Original-Touch-Screen-G3-G3S-G3T-Digitizer-Replacement-for-JIAYU-G3-Touch-Pane-free-shipping/1320993854.html) με 20€, κι έχεις το τηλέφωνο λειτουργικό πολύ συντομότερα

Link to comment
Share on other sites

Πιστευεις οτι με την αλλαγη θα στρωσει;;

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευεις οτι με την αλλαγη θα στρωσει;;

Ναι, αυτό που περιγράφεις (αν κατάλαβα καλά, η αφή κάνει τα δικά της ασχετα με το πού πατάς), σημαίνει ελλατωματικό digitizer

Link to comment
Share on other sites

@ chios:

 

Η επιστροφή του κινητού για επισκευή (ή αντικατάσταση, αν δε φτιάχνεται) είναι σίγουρα μια χρονοβόρος διαδικασία.

Το banggood.com στη σελίδα του για το G3S έχει -ανάμεσα σε άλλες πληροφορίες υπό μορφήν ψευδο-FAQ, για να καλύψει τα ερωτήματα των πελατών- και μια εκτίμηση για το συνολικό χρόνο να πάει το τηλέφωνο στον seller, από εκεί να προωθηθεί για επισκευή (ή αντικατάσταση) στη Jiayu και τελικά να γυρίσει πίσω στον τελικό πελάτη. Η συνολική εκτίμηση για όλο αυτό είναι περίπου 4 μήνες, το οποίο ακούγεται και αρκετά λογικό, αλλά και αρκετά... απογοητευτικό!

 

Η περίπτωση της αλλαγής του digitiser από τον ιδιοκτήτη ακούγεται όντως ελκυστική - τουλάχιστον από πλευράς χρόνου.

 

Αν έχεις τα κέφια να επιχειρήσεις μόνος σου κάτι τέτοιο, θα σου έλεγα να ρίξεις πρώτα μια ματιά στο βίντεο αυτό

που περιγράφει αυτήν ακριβώς τη διαδικασία.

Εγώ θα πρέπει να ομολογήσω ότι (παρ' όλο που 'πιάνουν' τα χέρια μου και έχω καταπιαστεί στο παρελθόν με αρκετές 'εγχειρήσεις' σε συσκευές) αν είχα κάποιες ιδέες για... ιδιόχειρες επισκευές στο G3S, μετά απ' αυτό... μου περάσανε!

(αλλά ας μη σε τρομάζω καλύτερα - ρίξε μια ματιά και αποφασίζεις! :-)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό που περιγράφεις (αν κατάλαβα καλά, η αφή κάνει τα δικά της ασχετα με το πού πατάς), σημαίνει ελλατωματικό digitizer

 

Και οχι μονο που παταω το εχω πχ στο τραπεζι το ξεκλειδωνω και μονο του μπενει στις κλησεις ,ανοιγει η καμερα , ειναι σαν ενα αορατο δαχτυλο να παταει κατω κατω στην οθονη(μονο σε αυτο το σημειο της οθονης συμβαινει και οχι παντα ερχετε ωρρες που δουλευει αψογα).

 

Υπαρχει περιπτωση να φταιει το screen protector????

 

Εκτος απο το aliexpress που δεν εχω ψωνισει ποτε απο που αλλου μπορω να το αγορασω;;

Edited by chios

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

σημερα παρατηρησα οτι μερικες φορες ενω η συνδεση δεδομενων ειναι ανοιχτη δε φορτωνει σελιδες. εχει παρατηρησει κανεις κατι τετοιο; και ενω ειμαι στο ιδιο ακριβως σημειο για πολυ ωρα σε ανοιχτο απο κτιρια κλπ το σημα παιζει απο 1 γραμμη εως 4 και το σημα το ιντερνετ απο g se 3g Η Η+ και παλι πισω.

 

κατι αλλο. μου κολησε στο ρεαλ racing 3 . και αναγκαστηκα να βγαλω μπαταρια για να ξεκολησει. με το ζτε το 2πυρινο δε ειχε συμβει ποτε αυτο.

 

ανεβασα τα αρχεια στο 4shared. ποια λινκ παιρνω για να τα βαλω εδω; δε εχω χρησιμοποιησει ξανα τετοια σαιτ.

Edited by bandi650
Link to comment
Share on other sites

ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΡΟΜ ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΜΕΣΩ BACKUP-RESTORE

• Κατεβάζουμε το mobileuncle tools από το play store

• Εγκαθιστούμε αν δε το έχουμε ήδη το cwrecovery

• Εγκατάσταση recovery

το αρχείο για το recovery υπαρχει στο jiayu.es η εναλακτικά από εδώ http://www.4shared.com/file/0KXgZ4Ls/g4recovery_cwm_6028_eng.html και το αποθηκεύουμε στη κάρτα.

Ανοίγουμε το mobileuncle tools και πάμε recovery update και επιλέγουμε το 1ο στη λίστα recovery file in sccard και κάνουμε εγκατάσταση.

Από το mobileuncle tools παλι πάμε into recovery mode για να κάνει επανεκκίνηση το κινητό σε recovery mode.

• Εκεί πάμε εκεί που λέει backup-restore χρησιμοποιώντας τα πλήκτρα της έντασης και επιλογή με το power και κάνουμε καλού κακού ένα backup του υπάρχοντος συστήματος.

• Επανερχόμαστε σε κανονική λειτουργία

• Κατεβάζουμε τη ρομ με τα ελληνικά από εδώ http://www.4shared.com/rar/lc1Z9xbf/2013-09-21092252.html και κανουμε αποσυμπίεση.

• Τη αποθηκεύουμε στη ίδια θέση στη κάρτα που υπάρχει και το backup που πήραμε πιο πρίν.

Cd/clockwordmod/backup

• Μπαίνουμε πάλι σε recovery mode -backup and restore-advanced restore-επιλεγουμε το αρχείο που μόλις γράψαμε -επιλογη system

• Επαναφορά και είμαστε έτοιμοι με τα ελληνικά εγκατεστημένα στο κινητό μας.

ΠΡΟΣΟΧΗ

ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ JIAYU G3S ΜΕ 1.5 ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ

TO KANETE ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΥΘΥΝΗ.

Edited by bandi650
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, εχθες βγαζοντας την τυπικη σιλικονοθηκη απο το κινητο, ΕΦΥΓΕ το κατω μεταλλακι, αυτο που βρισκεται κατω απο την οθονη, στο εμπρος μερος.

 

Ετσι απλα, χωρις κανενα ζορισμα. Δεν επηρεαζει σε κατι και μαλιστα θα το καθαρισω και θα το ξανακολλησω με καλη κολλα, καλυτερη απο την "παστα" που φαινεται να ειχαν βαλει, αλλα ειναι αστειο...

Link to comment
Share on other sites

ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΡΟΜ ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΜΕΣΩ BACKUP-RESTORE

[...]

Η ΡΟΜ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΚΑΘΑΡΗ ΑΠΟ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΘΑ ΧΑΘΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΣΑΣ ΟΠΟΤΕ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΕΝΑ BACKUP.

TO KANETE ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΥΘΥΝΗ. [/color]

ΔΕΝ χρειάζεται να χασει κανεις τα δεδομένα του. Κάνει advanced restore, και κανει restore μονο το system απ το backup σου

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ χρειάζεται να χασει κανεις τα δεδομένα του. Κάνει advanced restore, και κανει restore μονο το system απ το backup σου

δε το ηξερα οτι γινετε αυτο . πολυ καλο . μαθαινω σιγα σιγα :):):lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό που περιγράφεις (αν κατάλαβα καλά, η αφή κάνει τα δικά της ασχετα με το πού πατάς), σημαίνει ελλατωματικό digitizer

Στα πιο πάνω που ρωτάω τι έχεις να πεις?

το βρήκα και εδώ κάνει??

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

H 3000mah μπαταρια, ειναι ιδια σε μεγεθος με την 2750;

 

Εγω εχω το G3S το απλο και θελω δευτερη μπαταρια, μπορω να παρω μια τριχιλιαρη ή εχει διαφορα στο μεγεθος;

Link to comment
Share on other sites

Sorry παιδια αλλα το κινητο οταν ερχεται εχει ελληνικα?

 

Aλλος ενας τεμπελης που βαριεται να κανει search ή να διαβασει εστω τις τελευταιες 2 σελιδες.

Link to comment
Share on other sites

H 3000mah μπαταρια, ειναι ιδια σε μεγεθος με την 2750;

 

Εγω εχω το G3S το απλο και θελω δευτερη μπαταρια, μπορω να παρω μια τριχιλιαρη ή εχει διαφορα στο μεγεθος;

 

Έχω και τις 2. Ίδιες από μέγεθος (το τηλέφωνο -με τον 6589Τ, αλλά εκτός από αυτό δε νομίζω να έχει καμιά διαφορά- ήρ9ε με την 2750, τώρα το έχω με την τριχίλιαρη...)

Link to comment
Share on other sites

δε το ηξερα οτι γινετε αυτο . πολυ καλο . μαθαινω σιγα σιγα :):):lol::lol:

 

Φιλε μου μπες στο σχετικά με το τηλεφωνο και δες τον αριθμό εκδοσης. Εμενα π.χ λεει 15052013.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μπες στο σχετικά με το τηλεφωνο και δες τον αριθμό εκδοσης. Εμενα π.χ λεει 15052013.

 

το ιδιο και σε μενα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια πως στελνεις κενο sms με αυτο το κινητο εχω δοκιμασει τα παντα αλλα δεν μπορω να στειλω!! Οχι οτι ειναι κατι που μου χρειαζετε πολυ δεν κανω βουβες συζητησεις με κανεναν απλα να θελω να στειλω στο 19019 της cosmote για να παμε στo village να δουμε την τεταρτη καμια ταινια ! Το εχει ψαξει κανενας αυτο ??
Link to comment
Share on other sites

Το gps του τι λεει βρε παιδια?

Ειναι το ιδιο καλο οπως και του W100?

Επισης εδω http://www.buysku.com/wholesale/jiayu-g3s-android-4-2-mtk6589-quad-core-4-5-inch-ips-retina-gorilla-glass-dual-camera-gps-1gb-4gb-3g-smartphone-silver.html?currency=EUR

γραφει στα χαρακτηριστικα του οτι ειναι CPU MTK6589 Cortex-A7 quad-core 1.2GHz!!!:wacko::confused:

Link to comment
Share on other sites

Το gps του τι λεει βρε παιδια?

Ειναι το ιδιο καλο οπως και του W100?

Επισης εδω http://www.buysku.com/wholesale/jiayu-g3s-android-4-2-mtk6589-quad-core-4-5-inch-ips-retina-gorilla-glass-dual-camera-gps-1gb-4gb-3g-smartphone-silver.html?currency=EUR

γραφει στα χαρακτηριστικα του οτι ειναι CPU MTK6589 Cortex-A7 quad-core 1.2GHz!!!:wacko::confused:

 

Γεμισαμε τεμπεληδες στο φορουμ. Καθε 2 σελιδες θα απανταμε στις ιδιες ερωτησεις.

 

Το gps ειναι μια χαρα, το τηλεφφωνο βγαινει σε 2 εκδοσεις (Με τον απλο και με τον Turbo επεξεργαστη)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε για την αμεση απαντηση σου...αλλα αν ηταν εμεις της καποιας ηλικιας και με τις υποχρεωσεις που εχουμε να κατσουμε να διαβασουμε και τις 90 περιπου σελιδες για να μαθουμε 2-3 πραγματακια για το συγκεκριμενο κινητο που σκοπευω να χτηπησω τοτε ζητω που καηκαμε απο τις συζυγους και τα παιδια μας:lol::lol:

Εξαλου γι αυτο ειστε εσεις οι νεοτεροι να δηνετε τα ΤΕΡΑΣΤΙΑ φωτα σας σε μας ;)

Και παλι ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε για την αμεση απαντηση σου...αλλα αν ηταν εμεις της καποιας ηλικιας και με τις υποχρεωσεις που εχουμε να κατσουμε να διαβασουμε και τις 90 περιπου σελιδες για να μαθουμε 2-3 πραγματακια για το συγκεκριμενο κινητο που σκοπευω να χτηπησω τοτε ζητω που καηκαμε απο τις συζυγους και τα παιδια μας:lol::lol:

Εξαλου γι αυτο ειστε εσεις οι νεοτεροι να δηνετε τα ΤΕΡΑΣΤΙΑ φωτα σας σε μας ;)

Και παλι ευχαριστω

 

εισαι σιγουρος οτι κι εμεις δε ειμαστε καποιας ηλικιας; εγω ασ πουμε ειμαι 46 και ακομη μαθαινω. :)

 

εχετε βαλει καποια προστασια οθονης που να ειναι καλη; με το τηλ ηρθε μια μεμβρανη προστασιας αλλα οταν τη εβαλα η οθονη εχασε πολυ απο τη ευκρινια της. σα να εχει κοκους . ειναι κριμα τετοια οθονη και να μη η ευχαριστιεσαι.

αν υπαρχει καποια δοκιμασμενη μεμβρανη δωστε λινκ να τη παρω.

Link to comment
Share on other sites

Στα πιο πάνω που ρωτάω τι έχεις να πεις?

το βρήκα και εδώ κάνει??

Γιατί να το πληρώσεις 10$ παραπάνω; Από κει που σου πα αγόρασέ το.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...