Jump to content

[Επίσημο] HTC One (M7)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια στην παρέα για πρώτη φορά. Έχω το τηλέφωνο κάτι λιγότερο από μήνα και γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος, είναι μια συσκευή που χαίρεσαι να την κρατάς και να την δουλεύεις. Με δύο ενστάσεις.

1. Όντως το αλουμίνιο είναι πιο ευαίσθητο από ότι θα έπρεπε να είναι. Μου έχει πέσει δύο φορές (όχι από ψηλά) μέσα σε θήκη που αφήνει όμως την πάνω ακμή εκτεθειμένη. και τις δύο φορές έκανε σημάδι, μικρά και τα δύο, δεν με χαλάνε ιδιαίτερα. Σε μένα έδειξε ότι το αλουμίνιο δεν είναι πολύ λεπτό όπως γράφτηκε παραπάνω, αλλά πολύ μαλακό. κατά τη γνώμη μου η εταιρία έπρεπε συνεκτιμώντας τον παράγοντα βάρος, να χρησιμοποιήσει άλλο πιο σκληρό μέταλλο ίσως ανοξείδωτο ατσάλι ή ντουραλουμίνιο ή κάτι άλλο. Δεν πιστεύω ότι θα αύξανε το κόστος περισσότερο από 5 - 10 € ανά συσκευή.

2. Μια τόσο καλή συσκευή δεν έχει τόσο καλή υποστήριξη. Το εγχειρίδιο χρήσεις θεωρώ ότι είναι ελλιπέστατο σε πληροφορίες και δη λεπτομέρειες. Το δε htc sync manager είναι κατά τη γνώμη μου κακοφτιαγμένο με αργή απόκριση και μικρές δυνατότητες. Δεν έχω δει κανένα σχόλιο στο forum που να αναφέρεται σ΄αυτό, και θα ΄θελα να ξέρω αν υπάρχει κανείς που το χρησιμοποιεί και έχει εμπειρία σ΄αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ στην αρχή δε το είχα και σταδιακά χειροτέρευε

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το εξής περίεργο φαινόμενο. Το Google store (play store) μου βγάζει no connection ενώ φυσικά είναι συνδεδεμένο. Μέσω browser μπαίνει. Έχω κάνει επανεκκίνηση, αλλά τίποτα. Καμιά ιδέα?
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Έχω το εξής περίεργο φαινόμενο. Το Google store (play store) μου βγάζει no connection ενώ φυσικά είναι συνδεδεμένο. Μέσω browser μπαίνει. Έχω κάνει επανεκκίνηση, αλλά τίποτα. Καμιά ιδέα?

 

Επιβεβαίωσε ότι έχεις σωστή ημερομηνία στο κινητό.

Αν δεν είναι θέμα ημερομηνίας, καθάρισε το cache της εφαρμογής Google Play Store

(Settings -> Apps -> Google Play Store -> Clear cache)

Edited by Nikos2k5
Link to comment
Share on other sites

Γράφω απάντηση αλλά κάτι θέμα έχει και έρχεται μόνο η πρώτη σειρά.. Οκ όλα απλά μου την έπεσε απότομα για μια γνώμη μου .. Αυτό για τα ,12 mp δεν το λέω από το κεφάλι μου το έχω διαβάσει σε διαφορα reviews είναι πολύ θεωρητικό αλλά αφού είναι σχεδόν το 3πλασιο πιξελ δεν απέχει πολύ από αυτό.. παντως σε ζουμ που έκανα σε φωτός Xperia s,Xperia z και one στα ίδια σημεία πιξελιαζανε.. γνώμη μου γνώσεις μου μπορεί να κάνω και λάθος..

 

Ναι είναι μεγαλύτερα τα πίξελ. Αυτό μπορεί να σημαίνει ότι λαμβάνουν περισσότερο φως/πληροφορία και απεικονίζονται καλύτερα. Στο τέλος όμως τα πίξελ αναγκαστικά είναι 4mp. Στα details μιας φωτό δείχνει ότι η ανάλυση της είναι 1,520 x 2,688 = 4,085,760 και αυτό δεν αλλάζει ούτε στην μνήμη του κινητού ούτε αν το μεταφέρεις το αρχείο αλλού. Απλά η μεγαλύτερη ανάλυση δεν ενδιαφέρει ιδιαίτερα αν δεν εκτυπώσεις γιατί δεν υπάρχουν πολλές οθόνες που να έχουν μεγαλύτερη ανάλυση από 4mp.

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαίωσε ότι έχεις σωστή ημερομηνία στο κινητό.

Αν δεν είναι θέμα ημερομηνίας, καθάρισε το cache της εφαρμογής Google Play Store

(Settings -> Apps -> Google Play Store -> Clear cache)

 

 

Καλημέρα. Ημερομηνία, ώρα σωστή.

Εκκαθάριση data είχα κάνει, ξαναέκανα. Nothing. Επιμένει. No Connection.

Του έκανα και Uninstall updates, disable, αρνείται πεισματικά.

Από chrome, stok browser μπαίνει...

Build version 4.3.10

 

Edit: Το γκούγκλαρα, είδα ότι αρκετός κόσμος έχει το ίδιο πρόβλημα, είδα τις λύσεις, δεν πιάνουν.

Κατέβασα και την 4.3.11, τα ίδια :confused:

Edited by babill2004
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Το περιβόητο πρόβλημα είναι hardware. Παρ' όλα αυτά δεν ξέρω κατά πόσο είναι θέμα σένσορα και όχι θέμα των καλωδίων που υπάρχουν γύρω από αυτό. Παίζει σημαντικό ρόλο και η θερμότητα που αναπτύσσεται.

Με το software δεν λύνεται το θέμα, αλλά μπορεί να βελτιωθεί ή να χειροτερέψει.

 

Από εκεί και πέρα η κάμερα είναι πολύ καλή, τα 4MP είναι αρκετά για τις περισσότερες χρήσεις ενός κινητού. Αρχίζει και χάνει ποιότητα σε τοπία ή όταν κροπάρεις όπως είναι λογικό.

 

Το zoe τι νόημα έχει μόνο για τα highlights?

 

Πολλά νοήματα. Για να πιάσεις κάτι σε κίνηση (π.χ. παιδάκι, κουταβάκι) ή για να διαλέξεις την καλύτερη φωτό (όταν π.χ. βγαίνεις με διάφορους μαζί και ο ένας κλείνει μάτια κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ημερομηνία, ώρα σωστή.

Εκκαθάριση data είχα κάνει, ξαναέκανα. Nothing. Επιμένει. No Connection.

Του έκανα και Uninstall updates, disable, αρνείται πεισματικά.

Από chrome, stok browser μπαίνει...

Build version 4.3.10

 

Δοκίμασε μετά το clear cache & data, να κάνεις force stop και reboot

 

Μήπως έχεις βάλει κάποιο mod στο Xposed για το Play Store?

 

Εναλλακτικά, δοκίμασε να σβήσεις το Dalvik Cache.

 

Stock ROM έχεις?

 

Σαν τελευταία δοκιμή, δοκίμασε να σβήσεις το hosts file στο /system/etc μήπως έχει μπει εκεί κάποιος περιορισμός. (θες root για αυτό)

 

Μπορείς να δοκιμάσεις να εγκαταστήσεις μια νεότερη έκδοση του Google Play, σε APK

Εδώ έχει την 4.4.21: http://www.androidpolice.com/2013/10/21/download-latest-google-play-store-4-4-21-with-slide-out-navigation/

Edited by Nikos2k5
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε μετά το clear cache & data, να κάνεις force stop και reboot

 

Μήπως έχεις βάλει κάποιο mod στο Xposed για το Play Store?

 

Εναλλακτικά, δοκίμασε να σβήσεις το Dalvik Cache.

 

Stock ROM έχεις?

 

Σαν τελευταία δοκιμή, δοκίμασε να σβήσεις το hosts file στο /system/etc μήπως έχει μπει εκεί κάποιος περιορισμός. (θες root για αυτό)

 

Μπορείς να δοκιμάσεις να εγκαταστήσεις μια νεότερη έκδοση του Google Play, σε APK

Εδώ έχει την 4.4.21: http://www.androidpolice.com/2013/10/21/download-latest-google-play-store-4-4-21-with-slide-out-navigation/

 

Πήγα να κάνω μάλλον όπως φαίνεται λανθασμένα boot σε recovery, κρατώντας (όντας ανοιτό το ΟΝΕ) το volume down & power..

Είδα μια οθόνη με κόκκινο τρίγωνο, πάγωσα:worry:

Πατώντας παρατεταμένα το power επανήλθε, έκανε reboot και δεν ξέρω πως το google play store άρχισε να λειτουργεί...

Έβαλα, και ευχαριστώ, τη νέα έκδοση.

Αλήθεια οι εκδόσεις αυτές γιατί δεν υπάρχουν στο play store?

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι μεγαλύτερα τα πίξελ. Αυτό μπορεί να σημαίνει ότι λαμβάνουν περισσότερο φως/πληροφορία και απεικονίζονται καλύτερα. Στο τέλος όμως τα πίξελ αναγκαστικά είναι 4mp. Στα details μιας φωτό δείχνει ότι η ανάλυση της είναι 1,520 x 2,688 = 4,085,760 και αυτό δεν αλλάζει ούτε στην μνήμη του κινητού ούτε αν το μεταφέρεις το αρχείο αλλού. Απλά η μεγαλύτερη ανάλυση δεν ενδιαφέρει ιδιαίτερα αν δεν εκτυπώσεις γιατί δεν υπάρχουν πολλές οθόνες που να έχουν μεγαλύτερη ανάλυση από 4mp.

 

Ναι είναι 1520Χ2688 μεγάλα pixel όμως άσχετο από το φως (που όντως ισχύει) αλλο 4085760 μεγάλα pixel αλλο μικρά.. Είναι όντως 4 mega όχι όμως pixels με την έννοια που ξέρουμε το pixel.. Και άρα είναι ακυρο να λέμε το z ας πουμε έχει 12 mp ενώ το one 4.. Δεν είναι συγκρίσιμα.. Στην πράξη όταν κάνω ζουμ με φωτός άλλων κινητών στα ίδια σημεία πιξελιαζει..Αυτό που δεν ξέρω είναι αν το Εκτύπωση ας πούμε τι μέγεθος θα πιάσει το ένα τι το άλλο.. Αυτό ας το πει Ένας πρακτικά όχι θεωρητικά

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε το νήμα με τις φωτο τις 5 τελευταίες σελιδες. Έχω ενα ποστ με ενα λινκ απο dropbox που έχω την ίδια φωτο τραβηγμένη απο one και από g2. Κατέβασε τες στον υπολογιστή σου και τσεκαρε..το g2 το χω γυρισμένο στα 8 η 10mp για αναλογία 16:9. Στα 13 τραβάει 4:3 Edited by gsir

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Τί άλλες αναλύσεις είναι διαθέσιμες στην φωτογραφική εκτός από 2688x1520;

 

Εκτός από το wide 2688x1520, έχει regular 2048x1520 και square 1520x1520

Σε άλλα camera apps πιθανώς να έχεις και άλλα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα μιας και είμαι άστεγος στο φόρουμ(έχω το one max) μήπως κάποιος φίλος ξέρει το cid 102 αν είναι γερμανικό ή ελβετικό γιατί λίγο που έψαξα δεν.βρήκα άκρη ευχαριστώ εκ των προτέρων
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα μιας και είμαι άστεγος στο φόρουμ(έχω το one max) μήπως κάποιος φίλος ξέρει το cid 102 αν είναι γερμανικό ή ελβετικό γιατί λίγο που έψαξα δεν.βρήκα άκρη ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Mε μια γρήγορη ματιά που έριξα, γερμανικό είναι

Link to comment
Share on other sites

Mε μια γρήγορη ματιά που έριξα, γερμανικό είναι

 

Σε ευχαριστώ φίλε μου επίσης δεν έχει Ελληνικά ή συσκευή υπάρχει κάποιος τρόπος να τα περάσω;το πληκτρολόγιο έχει κανονικά πάντως Ελληνικά αλλά όχι το σύστημα

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Ο ήχος από τα ακουστικά είναι απίστευτος. Πολύ καλή δουλειά και σ' αυτόν τον τομέα το κινητό. Έχω κλείσει το beats audio όμως γιατί μ' αρέσει ο neutral ήχος. Με το beats audio αν δεν κάνω λάθος έχει τύπου V eq. Αφήνω στην άκρη το cowon μου και θα το χρησιμοποιώ μόνο αν έχω θέμα με μπαταρία στο one. Θα παραγγείλω το battery pack της HTC τις επόμενες μέρες κι έτσι δε θα με απασχολεί πια η μπαταρία, κυρίως για τα ταξίδια το θέλω.

 

Μέχρι στιγμής πάντως δε με έχει ενοχλήσει τίποτα με το κινητό. Το nexus 4 θα φύγει. Καιρός να αλλάξω και αβαταρ :-)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα μιας και είμαι άστεγος στο φόρουμ(έχω το one max) μήπως κάποιος φίλος ξέρει το cid 102 αν είναι γερμανικό ή ελβετικό γιατί λίγο που έψαξα δεν.βρήκα άκρη ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Γερμανικό. Αλλά τι απόλα? HTC__102, O2___102, T-MOB102, VODAP102?

 

Σε ευχαριστώ φίλε μου επίσης δεν έχει Ελληνικά ή συσκευή υπάρχει κάποιος τρόπος να τα περάσω;το πληκτρολόγιο έχει κανονικά πάντως Ελληνικά αλλά όχι το σύστημα

 

Είναι λίγο περίεργο που δεν έχει ελληνικά. Στα Settings -> Language & Keyboard -> Language, τι επιλογές έχει?

Link to comment
Share on other sites

Γερμανικό. Αλλά τι απόλα? HTC__102, O2___102, T-MOB102, VODAP102?

 

 

 

Είναι λίγο περίεργο που δεν έχει ελληνικά. Στα Settings -> Language & Keyboard -> Language, τι επιλογές έχει?

 

Αυτό μου βγάζει φίλε μου επίσης οι γλώσσες που έχει είναι γερμανικά Αγγλικά ιταλικά γαλλικά και τουρκικά

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

unbranded γερμανικό ειναι..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την γλώσσα δεν με πολυενδιαφερει αλλά είναι πραγματικά περίεργο
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο οντως..δοκιμασες morelocale 2 απ το play?

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο οντως..δοκιμασες morelocale 2 απ το play?

 

Όχι θα το κάνω τώρα ευχαριστώ

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...