Jump to content

[Επίσημο] HTC One (M7)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια επειδη ηθελα μαυρο και βρισκω μονο της βονταφον στο σκρουτζ ηθελα να ρωτησω ποια ακριβως μειονεκτηματα εχει περαν των αναβαθμισεων; Θα εχω προβλημα με τη συνδεση ιντερνετ που εχω what's up; Επισης το vodafone logo και λοιπες εφαρμογες μονο με root αφαιρουνται;

 

εγω που εχω (γερμανικο-uk) vodafone, δεν ειχα κανενα προβλημα με καρτα Wind ή Cosmote. To λογο το βλεπεις μονο οταν το κινητο κανει reboot πριν το σημα της HTC και οι εφαρμογες ειναι λιγες και μπορεις να τις κανεις disable. Το δικο μου λειτουργει απροβλημάτιστα, το μονο θεμα ειναι οι αναβαθμίσεις

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα παιδιά,

ερώτηση. Αν βάλω custom ROM πχ HD Revolution θα παίζει οκ το ραδιόφωνο; Επίσης, στην Google Play ROM παίζει το ραδιόφωνο;

Ευχαριστώ!

 

Παίζει κανονικά το ράδιο, ναι. ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά πια οθόνη έχετε στο κινητό σας? sharp ή JDI?

λέγεται ότι η sharp οθόνη έχει καλύτερο contrast και καλύτερα χρώματα....

 

εγώ έχω το PANEL_ID_M7_JDI_SAMSUNG_C2_2, PWM A2 και στο black clipping test βλέπω σε full brightnest μέχρι και το 6 σε απόλυτο σκοτάδι. κάτω από 6 δεν φαίνεται τίποτα. εσάς?

με το htc one σας ανοίξτε αυτό http://dl.project-voodoo.org/screen-tests/near-black.png

 

επίσης σε αυτό το τεστ http://www.lagom.nl/lcd-test/black.php σε εμένα από το 8 και κάτω μέχρι το 1 είναι τελείως μαύρα.

επίσης στο τεστ του άσπρου εδώ http://www.lagom.nl/lcd-test/white.php βλέπω μέχρι και το 254 (τη σκακιέρα από πάνω από το νούμερο) αλλά και πιο κάτω παρόλο που δεν έχει νούμερο βλέπω πολύ αμιδρά (στο 255) τη σκακιέρα

 

 

για να δείτε τη πάνελ φοράει το δικό σας δεν χρειάζεται root. με ένα file manager πάτε /proc folder και μετά ψάχνετε το αρχείο

last_kmsg . το κάνετε copy paste στον υπολογιστή σας και πατάτε αναζήτηση του αρχείου panel_ID θα σας βγάλει περίπου σαν αυτό που έβγαλε σε εμένα με την διαφορά ότι μπορεί να δείξει sharp (είστε τυχεροί) c2_1 (τότε είστε άτυχοι) ή το c2_2 (που είναι το πιο διαδεδομένο)

Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χίλια συγγνώμη, ξέρω πως θα είναι χιλιοειπωμένο αλλά επειδή επείγει, αγόρασα το κινητό από Γερμανία και δεν υπάρχει η ελληνική γλώσσα, τι κάνουμε; ξέρω το morelocale αλλά από ότι βλέπω δεν δουλεύει με 4.2.2 , κάποιος επίσημος τρόπος να βάλουμε την ελληνική γλώσσα δεν υπάρχει;

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

εγω που εχω (γερμανικο-uk) vodafone, δεν ειχα κανενα προβλημα με καρτα Wind ή Cosmote. To λογο το βλεπεις μονο οταν το κινητο κανει reboot πριν το σημα της HTC και οι εφαρμογες ειναι λιγες και μπορεις να τις κανεις disable. Το δικο μου λειτουργει απροβλημάτιστα, το μονο θεμα ειναι οι αναβαθμίσεις

Το μονο που με προβληματιζει ειναι μηπως υπαρχει καποια διαφορα στη ταχυτητα του κινητου λογω του λογισμικου της vodafone που "πειραζει" τη συσκευη.Με τις αναβαθμισεις δεν καιγομαι, θελω πανω απο ολα να λειτουργει απροβληματιστα κι ας τη παρω και αργοτερα.Στην ομαλοτητα λειτουργιας υπαρχει καποια διαφορα σε σχεση με το unbranded;

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που με προβληματιζει ειναι μηπως υπαρχει καποια διαφορα στη ταχυτητα του κινητου λογω του λογισμικου της vodafone που "πειραζει" τη συσκευη.Με τις αναβαθμισεις δεν καιγομαι, θελω πανω απο ολα να λειτουργει απροβληματιστα κι ας τη παρω και αργοτερα.Στην ομαλοτητα λειτουργιας υπαρχει καποια διαφορα σε σχεση με το unbranded;

 

προσωπικα, συγκρίνωντας το με unbranded S4 της κοπελας μου, πεταει. Τωρα σε διαφορα θεματα που εχω διαβασει, κανενας δεν παραπονέθηκε για διαφορα στην ταχύτητα. Εμενα πραγματικα δεν κολλαει με τιποτα, με τπτ ομως.

 

Αλλα το παραπανω το ηξερα, γιατι γενικα εχω ξαναπαρει vodafone branded smartphones και οντως δεν χαλανε την εμπειρια. αντιθετα με t-mobile ειχα κακιστη εμπειρια

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση από Highlander >

 

Το πρόβλημα παραμένει παρόλο που το έκλεισα και το ξανα-άνοιξα.

Το επιπλέον που δεν είχα παρατηρήσει γιατί χρησιμοποιώ bluetooth είναι πως αν δεν έχω bluetooth μπαίνει ανοιχτή ακρόαση, είτε σε εισερχόμενη είτε σε εξερχόμενη κλήση.

 

Επίσης 3-4 φορές μου έχει βγάλει ενώ το έχω στο χέρι μου και όχι στη φόρτιση, κάτι σαν "Ο φόρτιση δεν μπορεί να ξεκινήσει, χρησιμοποιείστε εγκεκριμένο φορτιστή".

 

Μάλλον κάτι σοβαρό συμβαίνει ε;

 

Θυμάται κανείς το τηλέφωνο της HTC ; Κάποιο 80011 νομίζω ότι είναι.

 

Παράθεση από Highlander >

 

Μόλις έκλεισα με την HTC.

Τελικά θα έρθει courier να το πάρει, μάλλον έχει κάποια βλάβη.

 

Ενημερωτικά, έγινε αντικατάσταση συσκευής.

 

Στη νέα συσκευή που μου ήρθε δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί το Bluetooth.

Κάτι πρέπει να πίνουν εκεί στην Arvato δεν εξηγείται διαφορετικά.

Περιμένω πάλι να έρθουν να το πάρουν.

http://users.altecnet.gr/dwc/DW.jpg

I am the end of time !

Link to comment
Share on other sites

Είχα μια συζήτηση με την HTC Ελλάδος για την υπέροχη εμπειρία που είχα με το σέρβις τους. Στο τέλος τους είπα ότι πήρα μια συσκευή που βγάζει μωβ φωτογραφίες στα σκοτάδια και αυτή ήταν η απάντηση που πήρα.

 

Καλημέρα Δημήτρη. Θα θέλαμε να σε ενημερώσουμε ότι σύντομα θα διατεθεί αναβάθμιση σε Android 4,3, το οποίο αφορά και στην επίλυση του προβλήματος που έχει προκύψει στην κάμερα ορισμένων One. Σε ευχαριστούμε για την κατανόηση.

 

Μ' αρέσει η αισιοδοξία τους αλλά στους xda δεν την συμμερίζονται.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Είχα μια συζήτηση με την HTC Ελλάδος για την υπέροχη εμπειρία που είχα με το σέρβις τους. Στο τέλος τους είπα ότι πήρα μια συσκευή που βγάζει μωβ φωτογραφίες στα σκοτάδια και αυτή ήταν η απάντηση που πήρα.

 

Καλημέρα Δημήτρη. Θα θέλαμε να σε ενημερώσουμε ότι σύντομα θα διατεθεί αναβάθμιση σε Android 4,3, το οποίο αφορά και στην επίλυση του προβλήματος που έχει προκύψει στην κάμερα ορισμένων One. Σε ευχαριστούμε για την κατανόηση.

 

Μ' αρέσει η αισιοδοξία τους αλλά στους xda δεν την συμμερίζονται.

 

υπάρχει κάποιος με stock rom να μας πεί αν υπάρχει κ εκεί το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποιος με stock rom να μας πεί αν υπάρχει κ εκεί το πρόβλημα;

 

Η αναβάθμιση σε 4.3 είναι διαφορετική από περιοχή σε περιοχή. Οποτε μέχρι να πάρουμε την αναβάθμιση που προορίζεται για εμάς ό,τι και να πούμε είναι λάθος. Απλά στους xda λένε ότι το πρόβλημα είναι hardware κι όχι software και ότι η λύση που μάλλον θα προωθήσει η htc είναι ρύθμιση που θα κατεβάζει το iso αφού δεν μπορεί να λυθεί αλλιώς. Φυσικά εκεί μιλάνε για σταδιακή καταστροφή (deterioration) του φακού.

Σε μένα το πρόβλημα υπάρχει αλλά υφίσταται σε συνθήκες που δεν βγάζω φωτογραφίες (πολύ σκοτεινό πλαίσιο σε μια πολύ φωτεινή πηγή όταν κάνουμε φόκους στο σκοτεινό τμήμα πχ όταν βγάζουμε φωτογραφία την τηλεόραση τη νύχτα) οπότε αυτή τη φορά θα περιμένω και αν συνεχιστεί θα το πάω στο σέρβις στο τέλος της διετίας.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Η αναβάθμιση σε 4.3 είναι διαφορετική από περιοχή σε περιοχή. Οποτε μέχρι να πάρουμε την αναβάθμιση που προορίζεται για εμάς ό,τι και να πούμε είναι λάθος. Απλά στους xda λένε ότι το πρόβλημα είναι hardware κι όχι software και ότι η λύση που μάλλον θα προωθήσει η htc είναι ρύθμιση που θα κατεβάζει το iso αφού δεν μπορεί να λυθεί αλλιώς. Φυσικά εκεί μιλάνε για σταδιακή καταστροφή (deterioration) του φακού.

Σε μένα το πρόβλημα υπάρχει αλλά υφίσταται σε συνθήκες που δεν βγάζω φωτογραφίες (πολύ σκοτεινό πλαίσιο σε μια πολύ φωτεινή πηγή όταν κάνουμε φόκους στο σκοτεινό τμήμα πχ όταν βγάζουμε φωτογραφία την τηλεόραση τη νύχτα) οπότε αυτή τη φορά θα περιμένω και αν συνεχιστεί θα το πάω στο σέρβις στο τέλος της διετίας.

 

αν είναι θέμα software λογικα η google play rom δεν θα πρέπει να το παρουσιάζει, ετσι δεν είναι; Οπότε, αυτοί με stock google play edition HTC One's τι λένε; Το αντιμετωπίζουν;

Edited by morpheous
Link to comment
Share on other sites

εγω οπως εχω δηλωσει αρκετες μερες πριν , το αντιμετωπιζω. ειμαι με στοκ ρομ και δεν το εχω πειραξει ποτε .θα τους το παω αυριο.

Υ.Γ. καποιος φιλος ειχε ποσταρει την αναβαθμιση της ασιας(περιεχομενο) θυμαστε που?

edid:Το βρηκα .... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4916540#post4916540

 

Στη νέα συσκευή που μου ήρθε δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί το Bluetooth.

Κάτι πρέπει να πίνουν εκεί στην Arvato δεν εξηγείται διαφορετικά.

Περιμένω πάλι να έρθουν να το πάρουν.

 

Φιλε μου σου εδωσαν καινουργια συσκευη (στο κουτι )? ή την συσκευη <<καινουργια>> με ζελατινες?

Edited by sisferas_sax

Ανδρεας

χ500- htc cruise - htc diamond-htc hd-htc hd2-Htc one

destinator 7 & 8 - iGO PrimoAndroid

Link to comment
Share on other sites

Όταν γράφω ένα μήνυμα με το πληκτρολόγιο της htc έχει αυτόματη διόρθωση αλλά σε κάποιες εφαρμογές όπως ο stock browser όταν γραφω δε λειτουργεί η αυτόματη διόρθωση.Ξέρει κανείς αν γίνεται κάπως να το ενεργοποιήσω να λειτουργεί σε όλες τις εφαρμογές;

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Όταν γράφω ένα μήνυμα με το πληκτρολόγιο της htc έχει αυτόματη διόρθωση αλλά σε κάποιες εφαρμογές όπως ο stock browser όταν γραφω δε λειτουργεί η αυτόματη διόρθωση.Ξέρει κανείς αν γίνεται κάπως να το ενεργοποιήσω να λειτουργεί σε όλες τις εφαρμογές;

Ευχαριστώ πολύ

 

Το σωστό είναι να μην λειτουργεί η αυτόματη διόρθωση σε σημεία όπως ή αναζήτηση ή διευθύνσεις ίντερνετ αφού αυτά που γράφεις μπορεί να είναι αλαμπουρνέζικα. Αν θέλεις κάτι τέτοιο βάλε το swiftkey, αλλά από ένα σημείο και μετά γίνεται εκνευριστικό αφού εσύ θέλεις να ψάξεις πχ imdb και βγάζει σαν αυτόματη διόρθωση omen και καταστρέφει την έννοια της αναζήτησης.

Edited by bouss
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

έφτασε 433 το one στο amazon

και η αρχική του τιμή ήταν 729,

πτώση 300 ευρώ μέσα σε 5 μηνάκια :lol:

Edited by CityBong
Link to comment
Share on other sites

Μετά από μερικές φορτίσεις με την 4.3 μπορώ πλέον να πω ότι η μπαταρία είναι στα ίδια ή και καλύτερα επίπεδα με τη 4.1.2

Με τη δική μου πάντα χρήση (περίπου 2+ ώρες οθόνη) βγάζει άνετα 2 μέρες. Με 3-4 ώρες βγαίνει 24ωρο πολύ εύκολα.

Όπως έχω ξαναπεί, δεν παίζω παιχνίδια. Browsing, social media, messaging (Hangouts, Viber, FB) και mail είναι η ενασχόλησή μου.

Mόνιμα online (το βράδυ σε power saver mode).

 

http://i298.photobucket.com/albums/mm258/DrZoidberg-21/Screenshot_2013-10-09-14-25-44_zpscea45623.png

Link to comment
Share on other sites

έφτασε 433 το one στο amazon

και η αρχική του τιμή ήταν 729,

πτώση 300 ευρώ μέσα σε 5 μηνάκια :lol:

 

στο αμαζον ποιας χωρας το βρηκες σε αυτη την τιμη;

επισης στα 729 στο αμαζον δεν ηταν ποτε αν δεν κανω λαθος. απο την πρωτη εβδομαδα ηταν στα 600 περιπου και σιγα σιγα επεσε στα 500 στο γερμανικο αμαζον.

Nokia 6110 -> Nokia 3310 -> Sony Ericsson t68i -> Samsung E715 -> Nokia 6230i -> Sony Ericsson W880i -> Samsung Omnia HD i8910 -> HTC One -> OnePlus 3T -> OnePlus 8 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μερικές φορτίσεις με την 4.3 μπορώ πλέον να πω ότι η μπαταρία είναι στα ίδια ή και καλύτερα επίπεδα με τη 4.1.2

Με τη δική μου πάντα χρήση (περίπου 2+ ώρες οθόνη) βγάζει άνετα 2 μέρες. Με 3-4 ώρες βγαίνει 24ωρο πολύ εύκολα.

Όπως έχω ξαναπεί, δεν παίζω παιχνίδια. Browsing, social media, messaging (Hangouts, Viber, FB) και mail είναι η ενασχόλησή μου.

Mόνιμα online (το βράδυ σε power saver mode).

 

μου εκανες ζημια τωρα... αντε ρε vodafone, δωσε την κωλο 4.3!

Edited by kollatos
Link to comment
Share on other sites

στο αμαζον ποιας χωρας το βρηκες σε αυτη την τιμη;

επισης στα 729 στο αμαζον δεν ηταν ποτε αν δεν κανω λαθος. απο την πρωτη εβδομαδα ηταν στα 600 περιπου και σιγα σιγα επεσε στα 500 στο γερμανικο αμαζον.

 

εδώ

http://www.amazon.com/HTC-One-32GB-Unlocked-Phone/dp/B00CMVLH66/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1381342354&sr=8-2&keywords=htc+one

 

και είναι unlocked με free shipping.

600 δολάρια=444 ευρώ

 

ναι το ξέρω, 729 άρχισε εδώ στα ελληνικά καταστήματα λέω :D

Link to comment
Share on other sites

εδώ

http://www.amazon.com/HTC-One-32GB-Unlocked-Phone/dp/B00CMVLH66/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1381342354&sr=8-2&keywords=htc+one

 

και είναι unlocked με free shipping.

600 δολάρια=444 ευρώ

 

ναι το ξέρω, 729 άρχισε εδώ στα ελληνικά καταστήματα λέω :D

 

Αν είναι από Αμερική πιστεύω θα έχεις τελωνείο και δεν θα έχεις εγγύηση.

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

εγω οπως εχω δηλωσει αρκετες μερες πριν , το αντιμετωπιζω. ειμαι με στοκ ρομ και δεν το εχω πειραξει ποτε .θα τους το παω αυριο.

Υ.Γ. καποιος φιλος ειχε ποσταρει την αναβαθμιση της ασιας(περιεχομενο) θυμαστε που?

edid:Το βρηκα .... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4916540#post4916540

 

 

 

Φιλε μου σου εδωσαν καινουργια συσκευη (στο κουτι )? ή την συσκευη <<καινουργια>> με ζελατινες?

Είχε ζελατίνες κανονικά όπως από το εργοστάσιο και ένα φιλμ στην οθόνη αλλά δεν ήταν σε κουτί καινούργιου.

http://users.altecnet.gr/dwc/DW.jpg

I am the end of time !

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρω οτι δημιουργειται πολυ hype με τις τελευταιες κυκλοφοριες βλεπε Note 3, G2, Z1 και συγχρονως "παραγκωνισμό" του One. Δηλαδη θεωρειται ξεπερασμενη πλεον η συσκευη ή ειναι τόσο μάπα;; Στην ουσια η μονη διαφορα ειναι ο σναπντραγκον 800.
Link to comment
Share on other sites

ας είμαστε λίγο σοβαροί..καινούργιες εκδόσεις θα βγαίνουν πάντα, δε περιμέναμε και κάτι άλλο όσοι ασχολούμαστε με την τεχνολογία. το κινητο κυκλοφορεί 7 μήνες μόνο. αν είσαι άνθρωπος που αλλάζει κάθε βδομάδα συσκευή ναι ειναι ξεπερασμένο. παρόλα αυτά εγω που αλλάζω ανα εξάμηνο δεν βρίσκω κανέναν απολύτως λόγο να αλλάξω το one. πέραν απο αυτό για μένα προσωπικά το κινητό δεν έχει να ζηλέψει τίποτα απο τα καινούργια που αναφέρεις. τι κι αν εχουν snap 800 και antutu πανω απο 30000 βάλτα δίπλα δίπλα και πες μου διαφορά στη καθημερινή χρήση. το κινητό άνετα έχει μπροστά ένα χρόνο ακόμα για να χαρακτηριστεί ξεπερασμένο.

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

ας είμαστε λίγο σοβαροί..καινούργιες εκδόσεις θα βγαίνουν πάντα, δε περιμέναμε και κάτι άλλο όσοι ασχολούμαστε με την τεχνολογία. το κινητο κυκλοφορεί 7 μήνες μόνο. αν είσαι άνθρωπος που αλλάζει κάθε βδομάδα συσκευή ναι ειναι ξεπερασμένο. παρόλα αυτά εγω που αλλάζω ανα εξάμηνο δεν βρίσκω κανέναν απολύτως λόγο να αλλάξω το one. πέραν απο αυτό για μένα προσωπικά το κινητό δεν έχει να ζηλέψει τίποτα απο τα καινούργια που αναφέρεις. τι κι αν εχουν snap 800 και antutu πανω απο 30000 βάλτα δίπλα δίπλα και πες μου διαφορά στη καθημερινή χρήση. το κινητό άνετα έχει μπροστά ένα χρόνο ακόμα για να χαρακτηριστεί ξεπερασμένο.

 

Αν μη τι αλλο δεν ειπα οτι ειναι ξεπερασμενο, αντιθετως δεν εχει να ζηλεψει κατι απο τις συσκευες που βγηκαν τωρα. Απλως παραθετω τη σκεψη μου βλεποντας τι παιζει εξω..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...