Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 925


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το παράξενο ειναι πως τις τελευταίες δυο ημέρες ςχω τρομερή κατανάλωση μπαταρίας χωρίς να έχω κάτι καινούριο παρα μόνο την απενεργοποίηση δόνησης των τριών πλήκτρων!! Το έχει και κανένας άλλος? Έκανα σήμερα το νέο update και περιμένω αποτελέσματα. Αν δεν δω προκοπή θα επαναφέρω την δόνηση πλήκτρων μήπως και φταίει αυτό......

 

 

 

 

 

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ. Απλά δεν μπορώ να ειμαι 100% σίγουρος ότι φταίει αυτό, γιατι εβαλα κανα 2 εφαρμογές ακόμα. Πάντως μέχρι τώρα δεν είχα πρόβλημα με την μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια χαρα παιδες, κατοχος nokia 925 επισης εδω και λιγες ημερες (branded δυστυχως απο vodafone).

Μερικες αποριες εχω, οποιος μπορει ας βοηθησει.

Το flasharisma αξιζει να γινει?

Θελω να πω πως μπορω να ζησω βρε παιδι μου χωρις το data sense και το εκνευριστικο logo της vodafone

στην εκκινηση του κινητου αλλα κατι σχολια του τυπου "το κινητο πλεον πεταει μετα το flasharisma" αληθευουν?

Στην ουσια θα δω καποια αλλη διαφορα στο κινητο?

Ξερει καποιος τον λογο για τον οποιο γινεται αυτο στα branded κινητα,

δηλαδη μελλοντικα παιζει να υπαρξουν και αλλες εφαρμογες που να μην μπορουν να εγκατασταθουν?

Επισης ειναι δυνατον να μην υπαρχει καποια επιλογη για αλλαγη των megapixels της καμερας?

Μπορει να διορθωθει στο μελλον με την αναβαθμιση σε 8.1?

Και για το τελος αντιμετωπιζω προβλημα με ορισμενα live tiles (accuweather, καιρος bing, insider)

τα οποια ορισμενες φορες φαινεται να μην ανανεωνουν.

Ειδικα το insider θα επρεπε να λειτουργει και χωρις το wifi ενεργοποιημενο σωστα?

Αντιμετωπιζει καποιος παρομοιο θεμα?

Ευχαριστω για τον χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα πρόβλημα με το 4g όταν το άνοιγα κολλούσε το κινητό. Επίσης έτρωγε restart χωρίς λόγο. Δεν θα δεις διαφορά σε ταχύτητα αισθητή. Απλά είναι πιο ελαφρύ το κινητό χωρίς τις περιττές βλακείες της Vodafone. Έβαλα unbranded Ιταλική και από τότε ούτε 1 κολληματάκι.

 

Το μόνο που με ενοχλεί πλέον είναι όταν κάνει βγάζει φορά την ένδειξη που φορτώνει όταν πας στις ρυθμίσεις . Bug που πρέπει να λυθεί με την 8.1

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα παιδες, κατοχος nokia 925 επισης εδω και λιγες ημερες (branded δυστυχως απο vodafone).

Μερικες αποριες εχω, οποιος μπορει ας βοηθησει.

Το flasharisma αξιζει να γινει?

Θελω να πω πως μπορω να ζησω βρε παιδι μου χωρις το data sense και το εκνευριστικο logo της vodafone

στην εκκινηση του κινητου αλλα κατι σχολια του τυπου "το κινητο πλεον πεταει μετα το flasharisma" αληθευουν?

Στην ουσια θα δω καποια αλλη διαφορα στο κινητο?

Ξερει καποιος τον λογο για τον οποιο γινεται αυτο στα branded κινητα,

δηλαδη μελλοντικα παιζει να υπαρξουν και αλλες εφαρμογες που να μην μπορουν να εγκατασταθουν?

Επισης ειναι δυνατον να μην υπαρχει καποια επιλογη για αλλαγη των megapixels της καμερας?

Μπορει να διορθωθει στο μελλον με την αναβαθμιση σε 8.1?

Και για το τελος αντιμετωπιζω προβλημα με ορισμενα live tiles (accuweather, καιρος bing, insider)

τα οποια ορισμενες φορες φαινεται να μην ανανεωνουν.

Ειδικα το insider θα επρεπε να λειτουργει και χωρις το wifi ενεργοποιημενο σωστα?

Αντιμετωπιζει καποιος παρομοιο θεμα?

Ευχαριστω για τον χρονο σας.

 

Αν και έμεινα λίγες μέρες με την rom της Vodafone ώστε να βγαλω ασφαλή συμπεράσματα, εκτός απο το χρήσιμο data sense και την απαλλαγή τού logo στην εκκίνηση, δεν διαπίστωσα άλλη διαφορά. Βέβαια κάποιοι είπαν άλλα (διαφορετικη συμπεριφορά) αλλά πιστεύω πως δεν ισχύει. Μάλλον συμπτωματικό ήταν....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όχι πλέον. Την είχα αλλαξει μετά τις πρώτες επανεκκινήσεις. Αφου δεν διορθώθηκε ούτε τότε το θέμα, ακολούθησα την συμβουλή σου, και πέρασα το firmware πάλι, με το updater. Και μετά από 20 μέρες, πάλι τα ίδια....

 

Καλά θυμόμουν ότι τα είχαμε ξαναπεί... :lol:

 

Πάλι κάνει το ίδιο συχνά με πριν restarts?

Σε κάποια συγκεκριμένη λειτουργία ή όποτε του καπνίσει?

Δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να φταίει...

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Για τις επανεκκινήσεις σας τσεκάρετε τη sim. Μόνο αυτο βλεπω σαν λόγο. Δεν είναι φυσιολογικό και πάντως τα τηλέφωνά μας δε πάσχουν απο τέτοια θέματα.

 

Νομίζω πως με την αναβάθμιση της γρήγορης ματιάς λύθηκε το πρόβλημα που είχε προκύψει μετά τη black. Και επιπλέον έχουμε και τη πολύ όμορφη προσθήκη του κειμένου.

 

Πέρα απο αυτο νομίζω πως πλέον το θέμα με τη μπαταρία δεν υπάρχει και βγάζω ανετα 2 μέρες με μέτρια χρήση.

 

Ένα θέμα που είχα χθες ήταν οτι το GPS δε δούλευε σωστά και μπορώ να πω με ανησύχησε ιδιαίτερα. Κολαγε στη διαδρομή και έδειχνε αλλα ντ αλλων και με το drive και με το here maps. Εκνευρίστηκα αφάνταστα και δεν επανερχόταν ούτε με soft reset. Σήμερα που το ξαναδουλεψα αρκετα δούλευε μια χαρά... Δε ξέρω ειλικρινά τι συνέβη. Είχαμε καμια παρεμβολή δορυφόρων

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ακριβώς είχα κι εγώ πριν μερικές μέρες με το Drive! Επανήλθε με soft reset, σκέφτομαι,όμως μήπως ήταν επειδή το λειτουργούσα με τη μπαταρία σε πολύ χαμηλά κάτω απο 20% επίπεδα. Σε σένα το παρουσίασε με γεματη μπαταρία;
Link to comment
Share on other sites

Όχι γεματη αλλα ούτε αδεια δε νομίζω οτι ήταν θέμα μπαταρίας αλλωστε είχα και το φορτιστή αυτοκινητου πάνω. Ειλικρινά δε ξςρω τι μπορεί να είναι και τρέμω στην ιδέα να μου το ξανακάνει... Αν είναι ένα πράγμα που θαύμαζα στη συσκευή μου ήταν η ακριβεια του GPS.

 

Ελπίζω να έφταιγε κάτι αλλο και να μην επανέλθει το πρόβλημα.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα πρώτη φορά χθες χρειάστηεκ soft reset γιατί κόλησε μετά από 2 μήνες. Η μπαταρία ήταν στο 50%. Δεν ξέρω αν φταίει το ότι απενεργοποίησα τη δόνηση στα capacitive buttons.
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου κάνε εντύπωση και είχα μερεςνα το χρησιμοποιήσω και το έχω συνδιασει με τις τελευταίες αναβαθμίσεις... Αλλα καλό είναι να μας το επιβεβαιώσει κι ένας τρίτος.
- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ας με διαφωτισει καποιος επειδη ειμαι λιγο μπερδεμενος...

 

Το Nokia Camera ή το σκέτο Camera τραβαει καλυτερες φωτογραφιες τελικα ?

 

Τραβαω πολλες ιδιες φωτογραφιες & με τα 2 προγραμματα και μερικες φορες βγαινει με το ενα καλυτερη η μια μετα με το αλλο καλυτερη Η ΑΛΛΗ.. εχω μπερδευτει...

 

Καποιος που το εχει ψαξει σας παρακαλω :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα που δοκίμασα και τις δύο δεν είδα διαφορά. Μάλλον διαφέρει ανάλογα με τις συνθήκες... Αλλά εγώ δεν φεύγω απο Nokia Camera.
:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα που δοκίμασα και τις δύο δεν είδα διαφορά. Μάλλον διαφέρει ανάλογα με τις συνθήκες... Αλλά εγώ δεν φεύγω απο Nokia Camera.

 

Δηλαδη θεωρεις το Nokia Camera καλυτερο απο το Camera σκετο με αυτοματες ρυθμισεις και στα δυο ετσι ? Νομιζω πως και εγω ειδα οτι αυτο ειναι καλυτερο αλλα ηθελα και λιγο βοηθεια για να πιστώ :P

 

Επίσης αν ξερει κανεις, θα βελτιωσουν την καμερα στα 8.1 ? Επειδη λιγο θορυβο οπως και να το κανεις τον εχει

Link to comment
Share on other sites

έχω παρατηρήσει ότι το ζουμ στον internet explorer με διπλό χτύπημα είναι απειροελάχιστο. χρησιμοποιώ τις τελευταίες μέρες μια ιστοσελίδα την οποία για να διαχειριστώ πρέπει να εισάγω τους κωδικούς μου και εμφανίζονται δύο κουτάκια στο μέγεθος που έχουν κι αυτά του myphone και ύστερα με βάζει στη σελίδα. αν ομως χτυπήσω την οθόνη δύο φορές, δεν έχει μεγάλη διαφορά από την αρχική μορφή καθιστώντας έτσι αδύνατη την εισαγωγή των κωδικών και πρέπει να κάνω αρκετό ζουμ με τα χέρια μου.

υπάρχει τρόπος να το κάνω όπως το android που με δύο χτυπήματα εστιάζει κατ'ευθείαν πάνω στα κουτιά??

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη θεωρεις το Nokia Camera καλυτερο απο το Camera σκετο με αυτοματες ρυθμισεις και στα δυο ετσι ? Νομιζω πως και εγω ειδα οτι αυτο ειναι καλυτερο αλλα ηθελα και λιγο βοηθεια για να πιστώ :P

 

Επίσης αν ξερει κανεις, θα βελτιωσουν την καμερα στα 8.1 ? Επειδη λιγο θορυβο οπως και να το κανεις τον εχει

 

Εγώ προτιμώ την Nokia Camera για τις ρυθμίσεις της. Διαφορά δεν έχω δει σε δικές μου δοκιμές.

Πάντως θέλει δουλειά η φωτογραφική στο post processing γιατί αδική το hardware. Μακάρι να είχαμε raw...

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

2 μέρες με το 925 και μπορώ να πώ οτι με καλύπτει απολύτα !!

(για την μπαταρία έχω ενα αγχος αλλα ακόμα ψαχνω το σωστό set up για να κραταέι οσο και του 900 δλδ 30 ώρες max)

Lug ουτε για πλάκα.

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Push notifications (βλεπεις με τα wp7.8 δεν είχαμε τέτοια)

Φώτο κλάσης ανώτερη απο το 900...όπως και video !!

για 250 ευρώ νομίζω οτι είναι top buy !!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι έχει γίνει ή μάλλον τι έχω κάνει αλλά τις τελευταίες ημέρες και κυρίως μετά τις τελευταίες, γνωστές αναβαθμίσεις η μπαταρία μου... "πετάει".

36 ώρες και !!! 42%.

Ήμαρτον Παναγία μου. Είμαι συνέχεια με την εντύπωση πως είναι κάποιο bug και ξαφνικά θα δω το κινητό μου να σβήνει.:p

3>4
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι έχει γίνει ή μάλλον τι έχω κάνει αλλά τις τελευταίες ημέρες και κυρίως μετά τις τελευταίες, γνωστές αναβαθμίσεις η μπαταρία μου... "πετάει".

36 ώρες και !!! 42%.

Ήμαρτον Παναγία μου. Είμαι συνέχεια με την εντύπωση πως είναι κάποιο bug και ξαφνικά θα δω το κινητό μου να σβήνει.:p

 

Που βλεπουμε τις ωρες για να μπροεσω να δω και εγω που βρισκομαι ? αλλα εχω την εντυπωση οτι Μεχρι σημερα τις 9 το πρωι που το εβαλα να φορτισει ημουν πειρπου 1μιση μερα & ειχα αλλα 10%

 

Επισης ειναι ΙΔΕΑ μου η φορτιζει ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΓΡΗΓΟΡΑ το κινητακι μας ? 45-50% σε μια ωρα παιρνει!

Link to comment
Share on other sites

Και μια ερώτηση γενικότερου περιεχομένου.

Μιλάω για την ασύρματη φόρτιση.

Αλήθεια δεν βλέπω ότι προσφέρει κάτι. Να γινόταν μέσω pc ας πούμε ok (να το πλησίαζες στον υπολογιστή και να φόρτιζε ένα πράγμα). Αλλά τώρα ποια η διαφορά με την κανονική; Πάλι δεν θές κάτι (φορτιστή) στη πρίζα και να βάλεις το τηλέφωνο επάνω στο ξέρω γω μαξιλαράκι; Είναι τόσο καλύτερα επειδή δεν συνδέουμε το κινητό δηλαδή; Σε δουλειά να βρισκόμαστε μου κάνει.

 

Επειδή μπήκα στον κόπο και αγόρασα το γνήσιο ΝΟΚΙΑ κάλυμμα που δίνει στο τηλέφωνο δυνατότητα ασύρματης φόρτισης μαζί με έναν ασύρματο φορτιστή από amazon όχι γνήσιο ΝΟΚΙΑ, θα σου πω τα εξής.

 

Και τα δύο μαζί μου κόστισαν γύρω στα 45 Ευρώ. Τα οφέλη είναι 2:

- Δεν ψάχνεις μέσα στο σκοτάδι που μπαίνει το βύσμα για να το φορτίσεις, απλά το ακουμπάς πάνω στη βάση και φορτίζει. Για μένα βοηθάει, γιατί το φορτίζω πάντα βράδυ. Επίσης δεν φθείρεις την υποδοχή Usb.

- Επειδή ο δικός μου ασύρματος φορτίστης φορτίζει πιο αργά την μπαταρία από το καλώδιο, νομίζω ότι κρατάει καλύτερα η φόρτιση. Ο φορτιστής που βάζει μέσα η ΝΟΚΙΑ είναι ταχυφορτιστής.

 

Αν με ρωτάς τελείως ψυχρά, δεν αξίζει τα λεφτά του. Για έναν που έχει λίγο θέμα με τα gadgetακια, είναι καλή φάση. Και με τα καλύμματα (τα οποία είναι πανάκριβα!) αλλάζεις και το χρώμα της πλάτης αν θές. Βγαίνουν σε κόκκινο, κίτρινο, μαύρο, άσπρο.

Αν έχεις άλλη ερώτηση, εδώ είμαστε.

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Λιγο πολυ νομίζω ολοι εδώ μέσα είμαστε γκατζετάκηδες,

εντυπωσιακή η ασύρματη φόρτιση, δε λέω, αλλά κι απ αυτά που αναφέρεις φίλε, το πιο σημαντικό μου κάνει η φθορά του usb.

Είναι πολύ δεσμευτική η (μη) απόσταση της ασύρματης για να κάνει διαφορά.

Κατά τ άλλα εγώ από το pc, 9 στις 10 το φορτίζω οπότε αργή φόρτιση του κάνω.

Ακαδημαϊκή ήταν η ερώτηση, περισσότερο χρήσιμα μου κάνουν τα υπόλοιπα καλούδια του nfc τα οποία δεν πολυχρησιμοποιούμε στην Ελλάδα, παρά η φόρτιση που κάνει "ντόρο".

 

Να σου πω κιόλας, ότι όλο αυτό μου προέκυψε, στο ψάξιμο θήκης ...έλεγα ας πάρω την με ασύρματη, π μ αρέσει και αισθητικά, αλλά από την άλλη γιατί να σκάσω τόσα περισσότερα, όταν οι ανάλογες άνευ είναι σχεδόν τζάμπα :) Πληροφοριακά, ακόμη δεν πήρα θήκη, τα γράφω για να με πείσω ότι δεν αξίζει τον κόπο (τα φράγγα).

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν προστατεύει σχεδόν καθόλου, είναι όντως ωραία η θήκη με ασύρματη φορτιση. Είναι όμως πολύ ακριβή αν τελικά δεν την χρησιμοποιήσεις για φόρτιση, αλλά μόνο ως θήκη. Εμένα μου πήγε στα 25 Ευρώ από Birdphone, αλλά μάλλον πήρα την τελευταία, γίατι βλέπω ότι δεν την έχει πια. (πήρα τη λευκή)

 

Αν και βάζω στοίχημα ότι αν πάρεις τη θήκη, πολύ σύντομα θα πάρεις και τη βάση φόρτισης. Θα σε τρώει...

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Ποιον ασύρματο φορτιστή πήρες? Link me αν είναι εύκολο...

Εμένα με τρώει να κάνω τσατσια με ενσωματωμένη ασύρματη φόρτιση... :lol:

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Πήρα αυτόν, είμαι ευχαριστημένος και δουλεύει μιά χαρά.

 

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00FEAGVWM/ref=oh_details_o01_s00_i00?ie=UTF8&psc=1

 

Και ο πωλητής έστειλε γρήγορα, και προσεγμένο προϊόν και συσκευασία.

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα το Voadafone...

Σε ΝοκιαCare.

Είμαι στην επαναφορά των εφαρμογών τώρα, όλα δείχνουν ok.

DataSense έκανε την εμφάνισή του, μαζί και ένα Zinio (τι είναι αυτό ξέρει κανείς;)

Το πρόβλημά μου είναι ότι στο πορτοφόλι δεν υπάρχει πλέον το 20ρικο!

Υπάρχει τρόπος να ξαναμπεί; Κάποιος είχα διαβάσει ότι επικοινώνησε με τη microsoft (?) και του το ξαναέβαλαν.

Καμιά βοήθεια?

 

Διόρθωση:

Online chat μ εναν εκπρόσωπο της microsoft και τα ευρώ μπήκαν στη θέση τους σε 5 λεπτά.

Πειτε μου αν μπορω και εγω και πως να παρω το κουπονι (20,00ε)για αγορες απο το marketplace.

Aγορασα το 925 στις 22/02/14 νομιζω εχει προθεσμια μεχρι 28/2.

Ο Γερμανος λεει οτι δεν γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...