Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 925


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαι μπορείς να το καρφιτσώσεις και στην οθόνη με tile ενώ πριν δεν γινόταν

 

Εχω τα 8 και μια χαρά καρφιτσώνεται! Πατάς το συαθμό που παίζει παρατεταμένα και τον καρφιτσώνεις

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Kαι μπορείς να το καρφιτσώσεις και στην οθόνη με tile ενώ πριν δεν γινόταν

 

Εχω τα 8 και μια χαρά καρφιτσώνεται! Πατάς το συαθμό που παίζει παρατεταμένα και τον καρφιτσώνεις

 

Εγώ δεν λέω όμως για έναν σταθμό αλλά για όλη την εφαρμογή του ραδιοφώνου.

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μπορείς να την καρφιτσώσεις... Πήγαινε από το μενού πάτα επάνω παρατεταμένα και την επιλογή "Καρφίτσωμα στην Έναρξη"
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Τελικα το δικο μου τηλεφωνο, μετα απο καποια κολληματα των τελευταιων ημερων δεν αναβει καν.. προσπαθησα soft reset-hard reset αλλα τιποτα! νεκρο!! αν καποιος το εχει ξανακουσει ας το γραψει...

.. δεν ξερω αν πρεπει να το παω σε nokia care η στο μαγαζι που το αγορασα οπως μου προτεινανε απο το τηλεφωνο..αν το πειραξουνε χανω την εγγυηση?.. και στο nokia care αν το τηλεφωνο δεν γινεται, θα μου δωσουνε καινουργιο? και αν δεν υπαρχει??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Τελικα το δικο μου τηλεφωνο, μετα απο καποια κολληματα των τελευταιων ημερων δεν αναβει καν.. προσπαθησα soft reset-hard reset αλλα τιποτα! νεκρο!! αν καποιος το εχει ξανακουσει ας το γραψει...

.. δεν ξερω αν πρεπει να το παω σε nokia care η στο μαγαζι που το αγορασα οπως μου προτεινανε απο το τηλεφωνο..αν το πειραξουνε χανω την εγγυηση?.. και στο nokia care αν το τηλεφωνο δεν γινεται, θα μου δωσουνε καινουργιο? και αν δεν υπαρχει??

 

Δοκίμασε τα παρακάτω και λογικά θα την επαναφέρεις: :)

 

Τελικά, μετά από ώρες ψαξίματος και δοκιμών, δούλεψε το κινητό! Ούτε το soft reset, ούτε το hard reset είχαν κάποιο αποτέλεσμα. Είναι μια λύση που δεν την έχω δει μέχρι στιγμής στο myphone, ούτε και στο WPC. Η λύση είναι η εξής:

 

1. Σβήνουμε τη συσκευή, αν είναι ανοιχτή.

2. Βεβαιωνόμαστε ότι ο φορτιστής δεν είναι συνδεδεμένος στη συσκευή.

3. Πατάμε το πλήκτρο μείωσης της έντασης και το κρατάμε πατημένο.

4. Με πατημένο το πλήκτρο της μείωσης της έντασης συνδέουμε τη συσκευή στο φορτιστή.

5. Κρατάμε πατημένο το πλήκτρο μείωσης της έντασης, μέχρι να εμφανιστεί ένα μεγάλο θαυμαστικό στην οθόνη.

6. Όταν εμφανιστεί το θαυμαστικό, αφήνουμε το κουμπί μείωσης της έντασης και πατάμε - από μία φορά το κάθε ένα ( όχι παρατεταμένα ) - τα παρακάτ πλήκτρα, με την εξής σειρά:

α. Πλήκτρο αύξησης της έντασης

β. Πλήκτρο μείωσης της έντασης

γ. Πλήκτρο on/off

δ. Πλήκτρο μείωσης της έντασης ( ξανά, δεν είναι λάθος ).

 

Μετά θα εμφανιστεί το logo της Nokia ( 3 φορές πρέπει να εμφανίστηκε στην περίπτωσή μου ) και μετά έκανε κανονικά εκκίνηση με το logo της Nokia, των WP8 και το κινητό εκκίνησε με τη γλώσσα "καταγωγής" της συσκευής, στην περίπτωσή μου με Γαλλικά.

 

Με τη διαδικασία αυτή, διαγράφονται τα πάντα και η συσκευή γίνεται όπως την αγοράσουμε. Ίσως και πιο "καθαρή".

 

Κάποιος moderator να το βάλει στο πρώτο ποστ, για να το βρίσκουν και όσοι ίσως το χρειαστούν στο μέλλον. Επίσης, αν χρειάζεται και το link, πείτε το μου με κάποιο τρόπο, να το προσθέσω. :)

 

Edit: Και μια τεέυταία απορία μου. Θα κάνω format στην sd κάρτα που έχω στη συσκευή μου και θέλω να την αφαιρέσω και να βάλω στη θέση της κάποια άλλη. Θα χρειαστεί κάποιο άλλο reset ή κάτι άλλο; :worry:

Android: Xiaomi PocoPhone F1 (6/128) Xiaomi Redmi Note 8 Pro (6/128) ✔ Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

iOSiPhone X (3/256) ✔ Microsoft LUMIA 950 XL & 950 XL Dual Sim (Black & White) Microsoft BAND

✔ Other: Display Dock HD-500 Continuum/Qi DT-904/Screen Sharing HD-10/Wireless Display Adapter V3

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε τα παρακάτω και λογικά θα την επαναφέρεις: :)

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.. το δοκιμασα αλλα τιποτα.. ξεχασα να πω οτι το τηλεφωνο νεκρωσε αφου εκλεισε απο μπαταρια.. με το που το εβαλα στη μπριζα δεν αρχισε να αναβισβηνει το κεντρικο πληκτρο και δεν ξανααναψε ποτε, ολοκληρο βραδυ το αφησα στη μπριζα..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.. το δοκιμασα αλλα τιποτα.. ξεχασα να πω οτι το τηλεφωνο νεκρωσε αφου εκλεισε απο μπαταρια.. με το που το εβαλα στη μπριζα δεν αρχισε να αναβισβηνει το κεντρικο πληκτρο και δεν ξανααναψε ποτε, ολοκληρο βραδυ το αφησα στη μπριζα..

 

Τσέκαρε εδώ με το ΙΜΕΙ αν έχεις εγγύηση και αν όλα είναι ΟΚ σημαίνει ότι η συσκευή σου είναι δηλωμένη στη Nokia και πας σε οποιοδήποτε Nokia Store θέλεις. :)

Android: Xiaomi PocoPhone F1 (6/128) Xiaomi Redmi Note 8 Pro (6/128) ✔ Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

iOSiPhone X (3/256) ✔ Microsoft LUMIA 950 XL & 950 XL Dual Sim (Black & White) Microsoft BAND

✔ Other: Display Dock HD-500 Continuum/Qi DT-904/Screen Sharing HD-10/Wireless Display Adapter V3

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.. το δοκιμασα αλλα τιποτα.. ξεχασα να πω οτι το τηλεφωνο νεκρωσε αφου εκλεισε απο μπαταρια.. με το που το εβαλα στη μπριζα δεν αρχισε να αναβισβηνει το κεντρικο πληκτρο και δεν ξανααναψε ποτε, ολοκληρο βραδυ το αφησα στη μπριζα..

 

Σίγουρα είσαι στην εγγύηση ακόμα οπότε βουρ για Nokia Care πριν λήξει.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον χαζή σκέψη αλλά...

Είσαι σίγουρος ότι ο φορτιστής σου είναι ok?

δοκίμασες με κάποιον άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου χαζή ! Όλα είναι πιθανά... ;)

 

Να δεις που ο φορτιστής του θα είναι ή το πολύπριζο :D

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Έπεσε το κινητό από τα χέρια μου και έσπασε το τζάμι της οθόνης.Προβολή, αφή και κουπιά λειτουργούν κανονικά.

 

Ξέρετε αν το πάω Care πόσο θα χρεώσει?

Keep calm it just works.
Link to comment
Share on other sites

πως σου επεσε ? γενικα σπαει ευκολα ?

 

 

Γλίστρησε από τα χέρια μου και έπεσε σε μπετόν με την οθόνη.

 

Τώρα αν σπάει εύκολα...τι να σου πω...Τυχερά (η μάλλον άτυχα) είναι αυτά!

Keep calm it just works.
Link to comment
Share on other sites

πως σου επεσε ? γενικα σπαει ευκολα ?

 

Αφού σπάσουμε 5-6 ο καθένας θα έχουμε ένας ασφαλές δείγμα για να σου πούμε :)

 

Το 925 έχει Gorilla glass 2. Η αντοχή του λοιπόν είμαι όπως όλων των κινητών με gorilla glass 2. Αυτά.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα με είχε πέσει απο το ύψος της τσέπης μόλις πήγα να το βγάλω και έπεσε στο δρομο, πάντως δεν έπεσε με την οθόνη κ την γλίτωσα με 3γρατσουνιες στο αλουμίνιο (έχω το λευκό), το "αστειο" ολης της υποθεσης ήταν ότι αυτο συνέβη εξερχόμενος απο κατάστημα Nokia Care όταν έψαχνα να βρω θήκη για το κινητό. (το κατάστημα δεν είχε θήκες για το 925) τυχερά είναι αυτα!:mad:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η οθόνη πάντως gorilla glass κτλ γρατζουνιέτε στο χαλαρό. Όλα καλά αλλα περίμενα τουλάχιστον να είναι πιο ανθεκτικη στην καθημερινή χρήση. Μου γέμισε με μικρές γρατζουνιές ολόκληρη σε ενάμιση μήνα... Σε δυο χρόνια;;; Μόνο στο iPhone που είχα δεν ένιωθε...
HTC 7 Trophy - Nokia Lumia 800 - iPhone 4 - BlackBerry Z10 - Nokia Lumia 925
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η οθόνη πάντως gorilla glass κτλ γρατζουνιέτε στο χαλαρό. Όλα καλά αλλα περίμενα τουλάχιστον να είναι πιο ανθεκτικη στην καθημερινή χρήση. Μου γέμισε με μικρές γρατζουνιές ολόκληρη σε ενάμιση μήνα... Σε δυο χρόνια;;; Μόνο στο iPhone που είχα δεν ένιωθε...

 

φυσικά και δεν είναι τέλειο το gorilla glass και φυσικά μπορεί να γρατζουνηθεί αλλά μήπως δεν είσαι αρκετά προσεκτικός με την συσκευή γιατί αν λες για μικρές γρατζουνιές σε ενάμιση μήνα σε όλη την οθόνη κάτι δεν πάει καλά . Το λέω γιατί εμένα όπως και σε πολλούς άλλους εδώ μέσα έχουν περάσει από τα χέρια μας συσκευές με και χωρίς gorilla glass ή τέτοιου είδους προστασία και δεν είχαμε την παραμικρή γρατζουνιά

Link to comment
Share on other sites

με 4-5 καλές τούμπες καθώς και χρήση απο τη παρέα του γιου μου (5 χρονών) η οθόνη είναι σαν καινούργια.. και το 900 που έχω δώσει στη κόρη και αυτο είναι σουπερ ..

εγω νόμιζα οτι ειναι δυσκολο να πάθει ζημιά η γκοριλα , τοσα βιδεο στο γιουτιουμπε δείχνουν το πόσο ανθεκτική είναι (οκ δεν το έχω δουλέψει σαν σφυρί το 925 μου).

Το επικίνδυνο είναι αμα σκάσει η οθόνη με κλίση πάνω σε γωνίες

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.. το δοκιμασα αλλα τιποτα.. ξεχασα να πω οτι το τηλεφωνο νεκρωσε αφου εκλεισε απο μπαταρια.. με το που το εβαλα στη μπριζα δεν αρχισε να αναβισβηνει το κεντρικο πληκτρο και δεν ξανααναψε ποτε, ολοκληρο βραδυ το αφησα στη μπριζα..

 

Έχεις 8.1?

Αν ναι, έτυχε το ίδιο σε φίλο μου αλλα και κάποιος στο φορουμ με 1020 που αντιμετώπισαν πρόβλημα με την φόρτιση και κατέφυγαν σε Nokia care. Δοκιμασε να "παίξεις" λίγο το καλώδιο μήπως αρχίσει να φορτίζει.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε στην εικόνα πως έγινε η οθόνη..

Nokia care στην περιοχή μου ζητάει 170 €.

 

Προσοχή λοιπόν στο τηλεφωνάκι!Αν είναι να τύχει θα σου τύχει,ποτέ δεν το κακομεταχειρίστηκα η αλήθεια είναι.

Απλά...Έπεσε από το χέρι μου.

Βάλτε και μια καλή μεμβράνη..Εμένα αυτή το έσωσε και έσπασε μόνο το τζαμάκι.Η οθόνη και η αφή λειτουργούν άψογα.

Τωρά θα δω τι θα κάνω.Τα λεφτά που ζητάει η NOKIA είναι πολλά...

Edited by satelsat
Keep calm it just works.
Link to comment
Share on other sites

Με τόσα πας και το ξαναγοράζεις καινούργιο που λέει ο λόγος δηλαδή.

Φυσικά και θα κάνεις αλλιώς τη δουλειά,

ή θα το κάνεις μόνος σου με υλικά πάμφτηνα σε κάνα ebay

ή θα βρεις κάποιον να στο φτιάξει εκτός Nokia care.

 

υγ: αν δεις κιόλας τί τιμές εξευτελιστικές παίζουν για τα digitizers...

το μόνο που θα έχεις μικροπροβλήματα με SW-drivers, αλλά η ζημιά έγινε και λύση άλλη δεν..

Edited by mobiuser

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Με τόσα πας και το ξαναγοράζεις καινούργιο που λέει ο λόγος δηλαδή.

Φυσικά και θα κάνεις αλλιώς τη δουλειά,

ή θα το κάνεις μόνος σου με υλικά πάμφτηνα σε κάνα ebay

ή θα βρεις κάποιον να στο φτιάξει εκτός Nokia care.

 

υγ: αν δεις κιόλας τί τιμές εξευτελιστικές παίζουν για τα digitizers...

το μόνο που θα έχεις μικροπροβλήματα με SW-drivers, αλλά η ζημιά έγινε και λύση άλλη δεν..

 

 

Τι εννοείς μικροπροβλήματα με SW-drivers?

Keep calm it just works.
Link to comment
Share on other sites

Ορισμένοι παθόντες υποστηρίζουν ότι τα νέα digitizers δεν έπαιζαν πάντα καλά, και ειδικότερα μετά από updates του λειτουργικού. Η υπόθεσή τους, ότι μάλλον έφταιγαν λάθος drivers κλπ.

Μεταφέρω απλώς την άποψή τους.

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...