Jump to content

Αντιμετώπιση προβλημάτων με IMEI σε Ι9300/Ι9305 (S3/S3 LTE)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αντιμετωπίζω το γνωστό προβλημα με το δικτυο. Το τηλεφωνο ειναι απο την Τσεχία με το δικο της μαλλον δικτυο και δεν μπορω να το ξεκλειδώσω...το οτι μου βγαζει μήνυμα δικτυο μη εγγεγραμμενο ειναι καθαρά θέμα του IMEI??? βαζοντας*#06# μου βγαζει ΙΜΕΙ που ξεκινα απο 0049......και καταληγει σε 40000/01

Που θα βρω λύση??

Ο imei δεν ξεκινάει απο 3 κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 89
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

κανένα τεχνικό κανεις μπορει να μου δωσει στοιχεία να το στείλω γιατι ειμαι απο Επαρχία Θράκη???? για επαναφορα ΙΜΕΙ εννοώ
Link to comment
Share on other sites

κανένα τεχνικό κανεις μπορει να μου δωσει στοιχεία να το στείλω γιατι ειμαι απο Επαρχία Θράκη???? για επαναφορα ΙΜΕΙ εννοώ

 

κανείς να βοηθήσει"???? Ειμαι σε απογνωση...

Link to comment
Share on other sites

κανείς να βοηθήσει"???? Ειμαι σε απογνωση...

Κάπου είχαν γράψει τα παιδιά για κάποιο κατάστημα στη Θεσσαλονίκη που το επαναφέρει (όχι πάντα όμως), αν το βρω θα στο γράψω. Προς το παρόν πέρασε του μια official rom, είτε την τελευταία είτε την προηγούμενη που φορούσες, πολλές φορές επανέρχεται το imei με αυτό τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχαν γράψει τα παιδιά για κάποιο κατάστημα στη Θεσσαλονίκη που το επαναφέρει (όχι πάντα όμως), αν το βρω θα στο γράψω. Προς το παρόν πέρασε του μια official rom, είτε την τελευταία είτε την προηγούμενη που φορούσες, πολλές φορές επανέρχεται το imei με αυτό τον τρόπο.

 

το παιδευω μια εβδομαδα δεν εχω καταφερει τιποτα...Τα παντα εχω δοκιμασει...με διαφορους τροπους αλλαγες ρομ recovery...διαφορους τρόπους απο youtube τιποτα...μεχρι και root explorer εβαλα για να ψαξω να βρω το αρχείο που γραφει το ΙΜΕΙ να το αλλαξω χειροκινητα αλλα δεν βρήκα τιποτα... Αν μπορεις να μου δωσεις καποιο τηλεφωνο...σε ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

το παιδευω μια εβδομαδα δεν εχω καταφερει τιποτα...Τα παντα εχω δοκιμασει...με διαφορους τροπους αλλαγες ρομ recovery...διαφορους τρόπους απο youtube τιποτα...μεχρι και root explorer εβαλα για να ψαξω να βρω το αρχείο που γραφει το ΙΜΕΙ να το αλλαξω χειροκινητα αλλα δεν βρήκα τιποτα... Αν μπορεις να μου δωσεις καποιο τηλεφωνο...σε ευχαριστώ...

Το κατάστημα αυτό είναι στη Θεσσαλονίκη, οδός Εγνατίας πριν βγούμε στον Βαρδάρη(πλατεία Δημοκρατίας),SIGMAFON.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να επικοινωνήσεις με το χρήστη @stauros2653 ο οποίος είχε επισκεφθεί και ενημέρωσε εδώ για το συγκεκριμένο κατάστημα.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

κανείς να βοηθήσει"???? Ειμαι σε απογνωση...

 

1.ΛΥΣΗ........είναι για mediateκ επεξεργαστες οποτε δεν ξερω εάν κανει για το s3:confused:

http://www.doctorandroid.gr/2014/04/invalid-imei-mediatek.html

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2. ΛΥΣΗ .....Η διαδικασία απαιτεί ένα android κινητό που έχει γίνει γίνει rout , ένα πρόγραμμα Terminal Emulator (υπάρχουν αρκετά στο play store) και δύο γραμμές κώδικα.

 

Τρέχουμε το Terminal Emulator.Πληκτρολογούμε su (από τααρχικά super user).Μας δίνει πρόσβαση και μετά πληκτρολογούμε τον εξής κώδικα.

 

Για ΙΜΕΙ 1 : echo 'AT+EGMR=1,7,"το ΙΜΕΙ που θέλουμε να δώσουμε"' >/dev/pttycmd1

Για ΙΜΕΙ 2 : echo 'AT+EGMR=1,10,"το ΙΜΕΙ που θέλουμε να δώσουμε"' >/dev/pttycmd1

 

ΠΡΟΣΕΧΕ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΥΘΥΝΗ!!!!!:!::blink:

Edited by lazlo
Link to comment
Share on other sites

1.ΛΥΣΗ........είναι για mediateκ επεξεργαστες οποτε δεν ξερω εάν κανει για το s3:confused:

http://www.doctorandroid.gr/2014/04/invalid-imei-mediatek.html

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2. ΛΥΣΗ .....Η διαδικασία απαιτεί ένα android κινητό που έχει γίνει γίνει rout , ένα πρόγραμμα Terminal Emulator (υπάρχουν αρκετά στο play store) και δύο γραμμές κώδικα.

 

Τρέχουμε το Terminal Emulator.Πληκτρολογούμε su (από τααρχικά super user).Μας δίνει πρόσβαση και μετά πληκτρολογούμε τον εξής κώδικα.

 

Για ΙΜΕΙ 1 : echo 'AT+EGMR=1,7,"το ΙΜΕΙ που θέλουμε να δώσουμε"' >/dev/pttycmd1

Για ΙΜΕΙ 2 : echo 'AT+EGMR=1,10,"το ΙΜΕΙ που θέλουμε να δώσουμε"' >/dev/pttycmd1

 

ΠΡΟΣΕΧΕ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΥΘΥΝΗ!!!!!:!::blink:

 

τα εχω δοκιμασει ολα φιλε μου σε ευχαριστώ παντως...και αυτη η λύση απετυχε....επικοινώνησα ήδη με το καταστημα Sigmafon στη Θεσν/ικη Εγνατίας 3 είναι η οδός και το τηλέφωνο του ειναι 2310534774 και μου ειπε οτι ναι το επαναφέρει με εγγύηση μαλιστα οτι δεν θα ξανακλειδώσει στο μελλον με 40 ευρω κόστος....Αυτο νομίζω ειναι η καλύτερη λύση...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
για να μην κουραζεστε οι παραπανω αναφερθεντες κωδικοι κλπ ειναι μονο για μεντιατεκ επεξεργαστες εφαγα μερες με δαυτους.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα , ελπίζω να γράφω στο σωστό thread.

Έχει ο ανηψιος μου ένα s3 όπου στο πληκτρολόγιο έχει σταματήσει η αυτόματη αλλαγή ελληνικών και αγγλικών πηγαίνοντας το δάχτυλο αριστερα/δεξιά πάνω στο space..

Γνωρίζετε πως μπορώ να το φτιάξω? Να σημειώσω ότι έχει πατήσει επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων αλλά δεν διορθώνεται το πρόβλημα. ..

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , ελπίζω να γράφω στο σωστό thread.

Έχει ο ανηψιος μου ένα s3 όπου στο πληκτρολόγιο έχει σταματήσει η αυτόματη αλλαγή ελληνικών και αγγλικών πηγαίνοντας το δάχτυλο αριστερα/δεξιά πάνω στο space..

Γνωρίζετε πως μπορώ να το φτιάξω? Να σημειώσω ότι έχει πατήσει επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων αλλά δεν διορθώνεται το πρόβλημα. ..

Ευχαριστώ!

 

Δεν χρειαζόταν επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά λογικά απλά να προσθέσετε τη δεύτερη γλώσσα της επιλογής σας στις ρυθμίσεις του πληκτρολογίου.

Αν το έχετε κάνει ήδη και αυτό και το πρόβλημα συνεχίζει τότε κοιτάξτε για τυχόν εφαρμογές όπως Greenify στο μενού προσβασιμότητα, αν γενικότερα έχετε ενεργοποιημένες εφαρμογές δοκιμάστε να τις απενεργοποιήσετε στο συγκεκριμένο μενού και δείτε μήπως υπάρξει διαφορά.

Αν και πάλι όχι θα πρότεινα κάποιο άλλο πληκτρολόγιο από το Play Store όπως Swift key, Swype, TouchPal κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζόταν επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά λογικά απλά να προσθέσετε τη δεύτερη γλώσσα της επιλογής σας στις ρυθμίσεις του πληκτρολογίου.

Αν το έχετε κάνει ήδη και αυτό και το πρόβλημα συνεχίζει τότε κοιτάξτε για τυχόν εφαρμογές όπως Greenify στο μενού προσβασιμότητα, αν γενικότερα έχετε ενεργοποιημένες εφαρμογές δοκιμάστε να τις απενεργοποιήσετε στο συγκεκριμένο μενού και δείτε μήπως υπάρξει διαφορά.

Αν και πάλι όχι θα πρότεινα κάποιο άλλο πληκτρολόγιο από το Play Store όπως Swift key, Swype, TouchPal κλπ.

 

Έχει και τα ελληνικά και τα αγγλικά τσεκαρισμένα αλλά πάλι δεν γίνεται τίποτα. Greenify από όσο ξέρω δεν το έχει. .. θα του πω να κατεβάσει κάποιο άλλο πληκτρολόγιο .

Ευχαριστώ. Αν υπάρχει και κάποια άλλη λύση για να διορθωθεί ας μας πει κάποιος. ..

Link to comment
Share on other sites

Βάλε και κάποιο άλλο πληκτρολόγιο όπως σου είτε πριν ο Λάζαρος και δοκίμασε να γράψεις κάτι με αυτό. Στη συνέχεια κάνε αλλαγή με το στοκ., πολλές φορές ξεκολλάει με αυτό τον τρόπο.
Link to comment
Share on other sites

Ok θα του πω να το κάνει και αυτό. Ευχαριστω για τις απαντήσεις!!!

 

 

Edit

Τελικά το έφτιαξε από τις ρυθμίσεις-προσβασιμότητα

..δεν ξέρω τι είχε πατήσει αλλά μου είπε ότι έστρωσε. ..

Ευχαριστώ για την βοήθεια!

Edited by xiou
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια σας και απο εμενα,

 

εχω αλλαξει πλακετα main board (ουσιαστικα καινουργιο κινητο μαζι με την οθονη λιγους μηνες πριν - μονο τα πλασικα ειναι τα εργοστασιακα χαχα) για εναν κυριο εξυπηρετηση, σε ενα κινητο samsung galaxy S3 neo.

η παλια πλακετα εχει χαλασει το Power button και εχει λιγο μαυρο εκει γυρω με χαμενο το button στην πλακετα. ΔΕν ανοιγει ...

οποτε στην νεα πλακετα περασα

firmware GT-I9301I

εκανα root

εχει SuperSu

εχω δοκιμασει οτι υπαρχει στο ιντερνετ και πιστευω το προβληημα ειναι στον επεξεργαστη που εχει η πλακετα ο οποιος ειναι

cpu: armeabi-v7a

 

εχετε καμια λυση???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...