Jump to content

Αντιμετώπιση προβλημάτων με IMEI σε Ι9300/Ι9305 (S3/S3 LTE)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδια ειμαι καινουργιος σε αυτα και εχω ενα θεμα με ενα Samsung Galaxy GT-I9300 που μου εφεραν απο Σουηδια. Ηταν κλειδωμενο στην 3 και εκανα downgrade σε 4.1.1 official ελληνικη αλλα το imei ειναι τωρα 004999010640000/01. Η εκδοση που ειναι περασμενη ειναι η I9300XXDLID δοκιμασα να βαλω την σουηδικη εκδοση της 3 σε 4.1.1 παλι αλλα δεν το δεχεται με το odin. Δοκιμασα και με 3.04 και με 3.09 odin και δεν μπορω να κανω τιποτα απο οσα γραφετε....
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • Απαντήσεις 89
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εγώ παιδιά έκαψα την μητρική (eMMC Chip) από s3 i9300 μου και η νέα που αγόρασα είναι παρθένα!!! χωρίς imei και χωρίς software. το να περάσω κάποιο λογισμικό το έχω κάνει πολλές φορες, το να περάσω όμως το imei μου δεν το ξέρω!! μπορεί κάποιος να με βοηθήσει τι πρέπει να ψάξω και που για να μπορέσω να περάσω το imei μου στην νέα μητρική? αν μου γράφατε κάποιο link θα ήταν το ιδανικό.:D:D:D:D:D Edited by mpitatos
Link to comment
Share on other sites

Εκανα επαναφορα του αρχικου firmware μεσω odin για να γινει unroot, εγινε ολη η διαδικασια κανονικα, με την εκδοση που ειχε αρχικα οταν το αγορασα, σε 4.0.4. , αλλα το imei αλλαξε! Ειχα κρατησει ευτυχως backup, τον φακελο στο pc, ομως πως κανω restore?Πρεπει να το ξανακανω root υποχρεωτικα? Μπορω με cf-autoroot και να κανω παλι unroot ευκολα μεσα απο το SuperSu?

Φοβαμαι οτι αν ξανακανω ροοτ,και μετα ξανακανω ολη την διαδικασια, γινει παλι το ιδιο και βρεθω στο σημειο που ξεκινησα.

Link to comment
Share on other sites

το εχω παθει(χασιμο ιμει) και βλεπω οτι πολυς κοσμος το παθαινει βαζοντας καποια αλλη ρομ.εχει ενα προγραμμα στο playstore για μπακ απ-και ρεστορ ιμει.για τους μελλοντικους παθοντες.δεν ξερω αν δουλευει,αλλα εχει καλη βαθμολογια.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα !! Έχω το Samsung Galaxy S III LTE (I9305) και δυστυχώς μετά απο rooting με -CF-Auto-Root-m3-m3zh-gti9305 - , εγκατάσταση recovery-cwmtouch-6.0.3.6-i9305 με ODIN3 και εγκατάσταση της custom ROM με adb sideload της TGP_I9305_XXUENE4_v18.12.zip "κατάφερα" :lol: να μην αναγνωριζεται από το κινητό η καρτα sim μάλλον λόγω ότι "χάθηκε" το ΙΜΕΙ της συσκευής. Παραθέτω και φωτογραφία όπου το ΙΜΕΙ δείχνει άγνωστο. Εχεις κανεις καμια ιδεα αν μπορεί κάτι να γίνει σε αυτήν την περίπτωση ή να προβώ σε αγορά νέου κινητού. Μαλλον (αν βεβαια ειναι αυτο) πρέπει να τικαρα με το ODIN3 και αλλα πραγματα πέρα από τα 2 επιτρεπτά (Auto Reboot και F.Reset Time )και να δημιουργηθηκε ετσι το πρόβλημα. http://dl.dropboxusercontent.com/u/2173344/1.PNG

Το ΙΜΕΙ που ειχα δεν το γνωριζω, ουτε και υπάρχει πανω στην συσκευη στο πισω μέρος.

Edited by paraforos
Link to comment
Share on other sites

αν εχεις καποιο μπακαπ της ρομ κανε μια επαναφορα του μπακαπ,και ισως επανελθει.δες και αυτο
Edited by stauros2653
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

αν εχεις καποιο μπακαπ της ρομ κανε μια επαναφορα του μπακαπ,και ισως επανελθει.δες και αυτο

 

 

Δυστυχως δεν εχω καποιο μπακαπ πριν το rooting. Με τα βιντεο δεν μπορω να βγαλω ακρη γιατι δεν εισερχεται το κινητο σε service mode με dial pad code (μου βγαζει οτι "Το δικτυο κινητης τηλεφωνιας δεν ειναι διαθεσιμο"). Σ΄ ευχαριστω παντως φιλε μου . Καπου ειδα οτι ενδεχομενως να λυνεται τυο προβλημα με αλλαγη kernel (perseus alpha) αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν πολυκαταλαβα την διαδικασια. Αν μπορουσε καποιος που γνωριζει να εξηγησει θα ημουν υποχρεος

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αν και κατα τυχη επανεφερα το ΙΜΕΙ. Εγκατεστησα σε download mode την επισημη εκδοση της κοσμοτε (I9305XXUEML5_I9305COSEML1_COS.zip) με το ODIN3. Στο τελος της διαδικασιας μου εβγαλε FAIL. Το τηλεφωνο δεν εκανε επανεκινηση. Αλλα παρόλα αυτα φαινεται πως διορθωθηκαν καποια πραγματα τα οποία και αγνοω παντελως!!! Εγκατεστησα ετσι μετα παλι σε download mode με το ODIN3 το CF-Auto-Root-m3-m3zh-gti9305.tar.md5 για να ξανακανω την ολη διαδικασια απο την αρχη αλλα το κινητο μετα απο αυτο επανηλθε και μαλιστα με το ΙΜΕΙ και με δικτυο. Ευτυχως γλυτωσα το σερβις...και φυσικα τερμα οι μ@@##$$ες σε κατι που δεν γνωριζω
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αν και κατα τυχη επανεφερα το ΙΜΕΙ. Εγκατεστησα σε download mode την επισημη εκδοση της κοσμοτε (I9305XXUEML5_I9305COSEML1_COS.zip) με το ODIN3. Στο τελος της διαδικασιας μου εβγαλε FAIL. Το τηλεφωνο δεν εκανε επανεκινηση. Αλλα παρόλα αυτα φαινεται πως διορθωθηκαν καποια πραγματα τα οποία και αγνοω παντελως!!! Εγκατεστησα ετσι μετα παλι σε download mode με το ODIN3 το CF-Auto-Root-m3-m3zh-gti9305.tar.md5 για να ξανακανω την ολη διαδικασια απο την αρχη αλλα το κινητο μετα απο αυτο επανηλθε και μαλιστα με το ΙΜΕΙ και με δικτυο. Ευτυχως γλυτωσα το σερβις...και φυσικα τερμα οι μ@@##$$ες σε κατι που δεν γνωριζω

Πρεπει να παθεις για να μαθεις:p

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γεια σας παιδια...αντιμετωπιζω ενα πολυ σοβαρο προβλημα...αλλαξα την ρομ και εβαλα μια αλλη εκδοση...εκει που πηγαιναν ολα καλα ξαφνικα δεν μου αναγνωριζει την sim..βαζω το pin αλλα δεν εχω σημα...λεει μη εγκυρο ΙΜΕΙ....στις ρυθμισεις παω και βλεπω πως ειναι αγνωστο....στο κουτι μ εχει δυο ΙΜΕΙ αλλα*δεν ξερω πως να το περασω...μπορει καποιος να με βοηθησει..;;;
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια...αντιμετωπιζω ενα πολυ σοβαρο προβλημα...αλλαξα την ρομ και εβαλα μια αλλη εκδοση...εκει που πηγαιναν ολα καλα ξαφνικα δεν μου αναγνωριζει την sim..βαζω το pin αλλα δεν εχω σημα...λεει μη εγκυρο ΙΜΕΙ....στις ρυθμισεις παω και βλεπω πως ειναι αγνωστο....στο κουτι μ εχει δυο ΙΜΕΙ αλλα*δεν ξερω πως να το περασω...μπορει καποιος να με βοηθησει..;;;

εχεις δικαρτο? γιατι λες για δυο imei.αν αυτα που διαβασες εδω μεσα δεν σε βοηθανε,προσπαθησε να βαλεις την ρομ που φορουσες πριν κανεις αλλαγες,ισως επανελθει.αλιως επειδη ειμαι παθων πας σερβις για περαιτερω βοηθεια.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά.

 

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα : Προσπάθησα να εγκαταστήσω την 4.4.4 έκδοση. Δυστυχώς δεν πρόσεξα ότι η CWM έκδοση που κατέβασα δεν είναι αυτή που προτεινόταν (6.0.4 και πάνω αν θυμάμαι καλά) και είναι η 5.5.0.4.

Προφανώς αυτό φταίει και δεν φορτώνονται τα ζιπαρισμένα αρχεία. Αυτό όμως δεν είναι το χειρότερο, το χειρότερο είναι ότι έχω κολλήσει στο CWM και δε μπορώ να βγω με τίποτα.

 

Έχει τύχει σε άλλον αυτό? Να με συγχωρείτε αν ήδη υπάρχει θέμα....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ καλή χρονιά κ από μένα. Θέλω μια βοήθεια από όποιον γνωρίζει.. Το πρωί έκλεισα το κινητό, όπως κάνω αρκετές φορές κ σε λίγα λεπτά που το άνοιξα μου έβγαλε μήνυμα ότι η καρτα sd είναι κατεστραμμένη! Έχω το GT-I9305. Μου ζητάει φορμάτ, αλλά ρωτάω μήπως γνωρίζει κανείς κάποια λύση να μην χάσω τα δεδομένα.. Ευχαριστώ κ συγνώμη, αν έχει αναφερθεί κάτι παρόμοιο.
Link to comment
Share on other sites

βγαλε και ξαναβαλε την καρτα με κλειστο τηλ.ισως κατι δεν διαβασε στην επανεκινηση που εκανες.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το θέμα που έχει παρακάτω με το GT-I9300 αλλά δεν ξέρω πώς να το λύσω οπότε κάνω νέο θέμα.

 

My story :

 

Αγόρασα το κινητό το 2012 από E(asy)B(uy)W(orld). Λογικά ήρθε από Γαλλία, μιας και όταν άνοιξα τον browser με πέταξε σε Samsung France.

Το 2014, το καλοκαίρι, αποφασίζω να βάλω cyanogenmod, το βάζω (δεν έχω κάνει back up efs), δεν μου αρέσει, κατεβάζω Ελληνικό firmware (vodafone νομίζω), το περνάω και όλα κομπλέ. Μια μέρα κάνει update το κινητό κι από τότε εμφανίζετε και το logo της Swisscom στο boot, όπως επίσης και στο shutdown μαζί με έναν ήχο "lalala", πάλι όλα καλά γιατί δεν με ενδιέφερε. Πριν 3 μέρες (πλέον) το κινητό κλείνει ενώ το είχα να φορτίσει, το ανοίγω, δεν μου ζητάει pin όπως συνήθως, ούτε έχω σήμα, έκανα μερικά restart χωρίς να έχω κάποιο αποτέλεσμα, έψαξα μετά στο ίντερνετ και είδα ότι δεν έχω ούτε imei (null/null), κατέβασα το efs professional αλλά δεν μπορούσα να κάνω back up το efs (sh: tar: not found, exitcode : 127, κατέβασα ένα γαλλικό firmware και το πέρασα μπας και το έφτιαχνα (έτσι νόμιζα) αλλά δεν άλλαξε κάτι. Η sim μου δουλεύει κανονικά σε άλλα κινητά, καμία sim δεν δουλεύει στο δικό μου.

Γνώμες; (Πλέον το binary count μου είναι στο 3 :P ) Υπάρχει λύση; Μπορώ να το φτιάξω μόνος μου; Ή να το πάω σε τεχνικό;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το θέμα που έχει παρακάτω με το GT-I9300 αλλά δεν ξέρω πώς να το λύσω οπότε κάνω νέο θέμα.

 

My story :

 

Αγόρασα το κινητό το 2012 από E(asy)B(uy)W(orld). Λογικά ήρθε από Γαλλία, μιας και όταν άνοιξα τον browser με πέταξε σε Samsung France.

Το 2014, το καλοκαίρι, αποφασίζω να βάλω cyanogenmod, το βάζω (δεν έχω κάνει back up efs), δεν μου αρέσει, κατεβάζω Ελληνικό firmware (vodafone νομίζω), το περνάω και όλα κομπλέ. Μια μέρα κάνει update το κινητό κι από τότε εμφανίζετε και το logo της Swisscom στο boot, όπως επίσης και στο shutdown μαζί με έναν ήχο "lalala", πάλι όλα καλά γιατί δεν με ενδιέφερε. Πριν 3 μέρες (πλέον) το κινητό κλείνει ενώ το είχα να φορτίσει, το ανοίγω, δεν μου ζητάει pin όπως συνήθως, ούτε έχω σήμα, έκανα μερικά restart χωρίς να έχω κάποιο αποτέλεσμα, έψαξα μετά στο ίντερνετ και είδα ότι δεν έχω ούτε imei (null/null), κατέβασα το efs professional αλλά δεν μπορούσα να κάνω back up το efs (sh: tar: not found, exitcode : 127, κατέβασα ένα γαλλικό firmware και το πέρασα μπας και το έφτιαχνα (έτσι νόμιζα) αλλά δεν άλλαξε κάτι. Η sim μου δουλεύει κανονικά σε άλλα κινητά, καμία sim δεν δουλεύει στο δικό μου.

Γνώμες; (Πλέον το binary count μου είναι στο 3 :P ) Υπάρχει λύση; Μπορώ να το φτιάξω μόνος μου; Ή να το πάω σε τεχνικό;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Πριν προχωρήσεις σε οποιαδήποτε κίνηση έπρεπε να πάρεις backup το efs της συσκευής. Τώρα απλά αν θες δοκίμασε να περάσεις ξανά κάποια παλαιότερη επίσημη ρομ μέσω Odin ελπίζοντας ότι υπάρχει κάπου μέσα στο σύστημα το αρχείο και πως θα στο επαναφέρει.. ειδάλλως θα πρέπει να πας σε κάποιον τεχνικό μήπως καταφέρει να σου περάσει άλλο imei και να γίνει ξανά λειτουργική η συσκευή σου.

Link to comment
Share on other sites

Πριν προχωρήσεις σε οποιαδήποτε κίνηση έπρεπε να πάρεις backup το efs της συσκευής. Τώρα απλά αν θες δοκίμασε να περάσεις ξανά κάποια παλαιότερη επίσημη ρομ μέσω Odin ελπίζοντας ότι υπάρχει κάπου μέσα στο σύστημα το αρχείο και πως θα στο επαναφέρει.. ειδάλλως θα πρέπει να πας σε κάποιον τεχνικό μήπως καταφέρει να σου περάσει άλλο imei και να γίνει ξανά λειτουργική η συσκευή σου.

 

Να κατεβάσω δηλαδή κάποια 4.1; Θα το δοκιμάσω και μετά σε τεχνικό τότε. Ευχαριστώ για την απάντηση!

Απλά παραξενεύτηκα που έγινε brick μετά από τόσους μήνες κι όχι αμέσως πχ.

Να κατεβάσω ελληνικό version ή γαλλικό (που λογικά) είχε το κινητό από πριν;

 

Ευχαριστώ!

Edited by Anwnimos
Link to comment
Share on other sites

Να κατεβάσω δηλαδή κάποια 4.1; Θα το δοκιμάσω και μετά σε τεχνικό τότε. Ευχαριστώ για την απάντηση!

Απλά παραξενεύτηκα που έγινε brick μετά από τόσους μήνες κι όχι αμέσως πχ.

Να κατεβάσω ελληνικό version ή γαλλικό (που λογικά) είχε το κινητό από πριν;

 

Ευχαριστώ!

 

Χμμ ελπίζω να είναι εντελώς τυχαίο το ότι σου έτυχε τώρα, συνήθως παρατηρείται μετά από φλασάρισμα ρομ. Δεν γνωρίζω ποια έκδοση είναι προτιμότερο να περάσεις γιατί δεν έχω τη συγκεκριμένη συσκευή στη κατοχή μου, αλλά δεν παίζει και τόσο ρόλο το αν είναι ελληνική η ρομ που θα περάσεις ή γαλλική. Αν και πάλι δεν δεις προκοπή δοκίμασε και αλλαγή modem (θα βρεις στο xda λογικά για τη συσκευή σου).

Αν δεις ότι δεν.. το πηγαίνεις σε τεχνικό και ελπίζεις να είναι θέμα software.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ ελπίζω να είναι εντελώς τυχαίο το ότι σου έτυχε τώρα, συνήθως παρατηρείται μετά από φλασάρισμα ρομ. Δεν γνωρίζω ποια έκδοση είναι προτιμότερο να περάσεις γιατί δεν έχω τη συγκεκριμένη συσκευή στη κατοχή μου, αλλά δεν παίζει και τόσο ρόλο το αν είναι ελληνική η ρομ που θα περάσεις ή γαλλική. Αν και πάλι δεν δεις προκοπή δοκίμασε και αλλαγή modem (θα βρεις στο xda λογικά για τη συσκευή σου).

Αν δεις ότι δεν.. το πηγαίνεις σε τεχνικό και ελπίζεις να είναι θέμα software.

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου. Θα δοκιμάσω τώρα την 4.1 και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Update : Μετά το νέο φλασάρισμα, αναγνωρίστηκε η sim, ωστόσο έχω 0049 σαν ΙΜΕΙ. Τώρα τι κάνω; Δοκιμάζω ότι έλεγε στο post σχετικά με NV dialer κλπ;

 

Έκανα τις αλλαγές που χρειάζεται το IMEI στο χαρτί, αλλά δεν μπορώ να το συνδέσω (κινητό) με το NV reader :(

Edited by Anwnimos
Link to comment
Share on other sites

Update : Μετά το νέο φλασάρισμα, αναγνωρίστηκε η sim, ωστόσο έχω 0049 σαν ΙΜΕΙ. Τώρα τι κάνω; Δοκιμάζω ότι έλεγε στο post σχετικά με NV dialer κλπ;

 

Έκανα τις αλλαγές που χρειάζεται το IMEI στο χαρτί, αλλά δεν μπορώ να το συνδέσω (κινητό) με το NV reader :(

 

Δυστυχώς δεν γνωρίζω παραπάνω μιας και δεν έχω τη συγκεκριμένη συσκευή αλλά και δεν μου έχει τύχει ποτέ.

Δεν γνωρίζω κάτι σχετικά με NV Dialer που αναφέρεις αλλά θα σε συμβούλευα να μην πειράξεις εσύ προσωπικά το IMEI σου γιατί αν δεν κάνω λάθος θέλει συγκεκριμένο flashing tool για να το διορθώσεις μετά.

Link to comment
Share on other sites

Γειας και Χρονια Πολλα ειμαι νεοσυλλεκτος και θα ηθελα να δεχτειτε την συγγνωμη μου για οποιοδηποτε λαθος μου. Θα ηθελα τωρα να ρωτησω κατι επειδη εχω και εγω Ι9300 και ειναι ροοταρισμενο μονο χωρις ρομ μου δειχνει διαφορετικο ΙΜΕΙ και επειδη εχω διαβασει ολο το ποστ απο την αρχη για να βρω λυση για την δικη μου περισταση μαλλον δεν βρηκα τωρα λοιπον θα ηθελα να με βοηθησετε να βρω ή να γραψω παλι το ΙΜΕΙ μου ? Και συγγνωμη που θα δεχτειτε αλλο ενα προβλημα για να βοηθησετε να λυσω μιας και περιμενουν κι αλλοι.:worry::worry::worry::worry::worry::worry: Edited by CMPUNK
Link to comment
Share on other sites

Γειας και Χρονια Πολλα ειμαι νεοσυλλεκτος και θα ηθελα να δεχτειτε την συγγνωμη μου για οποιοδηποτε λαθος μου. Θα ηθελα τωρα να ρωτησω κατι επειδη εχω και εγω Ι9300 και ειναι ροοταρισμενο μονο χωρις ρομ μου δειχνει διαφορετικο ΙΜΕΙ και επειδη εχω διαβασει ολο το ποστ απο την αρχη για να βρω λυση για την δικη μου περισταση μαλλον δεν βρηκα τωρα λοιπον θα ηθελα να με βοηθησετε να βρω ή να γραψω παλι το ΙΜΕΙ μου ? Και συγγνωμη που θα δεχτειτε αλλο ενα προβλημα για να βοηθησετε να λυσω μιας και περιμενουν κι αλλοι.:worry::worry::worry::worry::worry::worry:

 

Αν είχες κάνει back up το efs, μπορείς να το κάνεις από εκεί. Επίσης, το IMEI φαίνεται πίσω από την μπαταρία στο κινητό. Τώρα από εκεί και πέρα δεν ξέρω κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν το έχω κάνει για αυτό και σήμερα τα πληρώνω. Ξέρω ότι υπάρχει πίσω από την συσκευή το ΙΜΕΙ αλλά πως το βάζω ή πως θα το γράψω είναι το ερώτημα. Πάντως σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...