Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S4 I9505


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

 

Μερικές ερωτήσεις, γιατί έχω μπερδευτεί με τις εκδόσεις, τα pda, τα csc, κ.τ.λ. :wacko:

 

1) Παίζει κάποιο ρόλο το CSC; Έχει να κάνει με τις ΟΤΑ αναβαθμίσεις; Νόμιζα ότι αφορά μόνο τις ρυθμίσεις APN και MMS το CSC. :blink:

 

2) Επίσης, ποιο είναι το πιο πρόσφατο, Ελληνικό firmware που λειτουργεί με το Kies; Με όσα έχω δοκιμάσει, το κινητό δεν αναγνωρίζεται από το Kies. :O

 

Το csc παίζει ρόλο κυρίως στα update ,δεν γίνεται να εχεις διαφορετικό csc απο αυτο της rom που φοράς και να κάνεις ενημέρωση .

Τα APN /MMS ενεργοποιούνται( σχεδον παντα ) όταν θα βάλεις την sim του δικτύου σου .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω ελληνικό S4 (I9505) με αρχικό csc EUR φυσικά. Κατόπιν έβαλα γερμανικό

official firmware με csc DBT. Τώρα προσπαθώ να βάλω ελληνικό ( EUR) πάλι

firmware μέσω Odin, περνάει κανονικά, αλλά το csc ΔΕΝ αλλάζει σε EUR με

τίποτε! Ούτε με hard reset. Το csc γίνεται οτιδήποτε άλλο (μέχρι ALB έγινε).

Τώρα έχω AUT (ΕΛΒΕΤΊΑ) και μάλιστα πήρα χθες τελευταία αναβάθμιση

I9505XXUENAA μέσω ΟΤΑ (έχει βγει προς το παρόν μόνο για Ελβετία).

(Φυσικά κατόπιν βάζω το firmware της χώρας που αντιστοιχεί στο csc που

μπαίνει μόνο του, για να έχω αναβαθμίσεις μετά). Θέλω να επανέλθω σε

EUR, για να μη χάσω την εγγύηση. Το Knox έχει μείνει 0x0.

Καμιά ιδέα παιδιά ; Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε γράψει αρκετές φορές προσέξτε το csc γιατι αν αλλάξει ο μόνος τρόπος να επανέλθει είναι root και το csc selector απο το play .

Δεν μπορείς να βάλεις αυτο που είχες εκτός και αν κάνεις root ,πάντως αν χρειαστείς service δεν θα σου πουν κάτι για το διαφορετικό csc .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω ουι DBT rom με EUR csc για πσραδειγμα δεν αναγνωριζεται απο το κινητο ως official status και αρα δεν εχεις ενημερωσεις ειτε μεσω kies ειτε OTA. Ισως κανω και λαθος βεβαια

 

Το csc παίζει ρόλο κυρίως στα update ,δεν γίνεται να εχεις διαφορετικό csc απο αυτο της rom που φοράς και να κάνεις ενημέρωση .

Τα APN /MMS ενεργοποιούνται( σχεδον παντα ) όταν θα βάλεις την sim του δικτύου σου .

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.

 

Κάτι τελευταίο. Περνώντας από Οdin την κατάλληλη EUR stock ROM, ερχόμενος από μια NEE, χρειάζεται να αλλάξω κάτι χειροκίνητα; Να περάσω τον CSC Selector που λέει στο πρώτο post, π.χ.;

 

Το έχουμε γράψει αρκετές φορές προσέξτε το csc γιατι αν αλλάξει ο μόνος τρόπος να επανέλθει είναι root και το csc selector απο το play .

Δεν μπορείς να βάλεις αυτο που είχες εκτός και αν κάνεις root ,πάντως αν χρειαστείς service δεν θα σου πουν κάτι για το διαφορετικό csc .

 

Κατάλαβα. :O Ο μόνος τρόπος να αλλάξει το CSC από αυτό που είχε όταν το αγόρασα είναι μέσω του CSC Selector; Ή αλλάζει και περνώντας μια rom με διαφορετικό CSC;

 

Ρωτάω γιατί δεν είχα συγκρατήσει με τι ROM ήρθε το κινητό (είναι ευρωπαϊκής αντιπροσωπείας, και η συσκευασία και τα Manuals είναι στα γαλλικά), και πέρασα καπάκι CM10.2. Μετά πέρασα stock ΝΕΕ, και έχει CSC OXX. Κατεβάζω αυτή τη στιγμή (=το τελευταίο δίωρο με το terafile.co) την πιο πρόσφατη EUR να ελέγξω τι θα γίνει το CSC.

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε γράψει αρκετές φορές προσέξτε το csc γιατι αν αλλάξει ο μόνος τρόπος να επανέλθει είναι root και το csc selector απο το play .

Δεν μπορείς να βάλεις αυτο που είχες εκτός και αν κάνεις root ,πάντως αν χρειαστείς service δεν θα σου πουν κάτι για το διαφορετικό csc .

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Οπότε παραμένω στο AUT , αφού δεν

συζητώ για root .

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε γράψει αρκετές φορές προσέξτε το csc γιατι αν αλλάξει ο μόνος τρόπος να επανέλθει είναι root και το csc selector απο το play .

Δεν μπορείς να βάλεις αυτο που είχες εκτός και αν κάνεις root ,πάντως αν χρειαστείς service δεν θα σου πουν κάτι για το διαφορετικό csc .

 

Αλλάζει και περνωντας την επισημη ρομ με odin, πριν 2 μερες το εκανα, που ηθελα να παω το κινητο μου στο service

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζει και περνωντας την επισημη ρομ με odin, πριν 2 μερες το εκανα, που ηθελα να παω το κινητο μου στο service

 

Ανάλογα τη ρομ που είχες στην αρχή και τη ρομ που έβαλες μετά.

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζει και περνωντας την επισημη ρομ με odin, πριν 2 μερες το εκανα, που ηθελα να παω το κινητο μου στο service

 

Πες μου σε παρακαλώ είχε όταν το αγόρασες csc EUR, το άλλαξες εσύ με odin

σε κάποιο άλλο csc και επανέφερες το EUR πάλι με odin ;

Link to comment
Share on other sites

Πες μου σε παρακαλώ είχε όταν το αγόρασες csc EUR, το άλλαξες εσύ με odin

σε κάποιο άλλο csc και επανέφερες το EUR πάλι με odin ;

 

Ειχε απο την μαμα του coa ,του εβαλα μετα στοκ nee και προχθες ξανα εβαλα coa για νατο παω στο sevice.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τη ρομ που είχες στην αρχή και τη ρομ που έβαλες μετά.

 

Δηλαδή; Από τι εξαρτάται;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή; Από τι εξαρτάται;

 

Παράδειγμα:

Κάθε CSC πακέτο μπορεί να περιλαμβάνει διάφορα csc, με το ένα από αυτά ως default.

Έστω ότι η αρχική σου ρομ έχει ας πούμε 4 csc (π.χ. ABC,DEF,GHI,KLM)και το δικό σου είναι ένα από όλα (ABC), αλλά όχι το default (ας πούμε ότι default είναι το DEF).

Αλλάζοντας με μια άλλη ρομ που δε το περιλαμβάνει (έστω μία ρομ που έχει τα NOP,QRS), θα πάρεις αναγκαστικά το default της καινούριας.Ας πούμε ότι αυτό είναι το NOP.

Επιστρέφοντας πίσω ξανά στην αρχική ρομ, αφoύ αυτή δεν έχει ΝΟP, θα πάρεις το default (DEF), το οποίο είναι διαφορετικό από το αρχικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Κατάλαβα.

 

Έχω το εξής θέμα τώρα.

 

Ξέρουμε ότι το κινητό είχε BTU (United Kingdom) CSC, αλλά δεν ξέρουμε ποια ROM συγκεκριμένα. Σίγουρα μια 4.2 γιατί δεν έχουμε Knox Bootloader.

 

Περάσαμε διάφορες custom ROMs και θέλουμε να επανέλθουμε στην stock. Δοκιμάζω με μια NEE, δοκιμάζω με μια EUR, δοκιμάζω με την BTU, κάνω τα wipe data/factory & cache ΚΑΙ πριν ΚΑΙ μετά το πέρασμα των stock, και παρ' όλ' αυτά δε γουστάρει να ενεργοποιηθεί το Wi-Fi.

 

Τι άλλο μπορεί να επηρεάζει το Wi-Fi; Το τελευταίο που θα επιχειρήσουμε είναι να σπάσουμε το Knox fuse (0x1) και μετά θα περάσουμε ξανα την BTU, μήπως ευθύνεται αυτό.

 

EDIT: Μόλις περάσαμε CM11. Δεν έχει ενεργοποιηθεί ο Knox Bootloader, γιατί στο Download Mode δεν έχει την ένδειξη Knox Warranty Void 0x1. Τι μου διαφεύγει?!

 

EDIT 2: Wi-Fi σε οποιαδήποτε άλλη πέραν των stock ROMs δουλεύει κανονικά. Σε καμία stock ROM δεν λειτουργεί ο διακόπτης του Wi-Fi. What. The. Fcuk.

 

EDIT 3: Περάσαμε BTU ROM, κάναμε Root, CSC Selector, επιλέξαμε BTU, περάσαμε μετά ξανά την ίδια BTU ROM. Το Wi-Fi λειτουργεί κανονικά. -_- Θα τρελαθώ. Πιο εύκολο είναι να περάσεις CM10 παρά την stock. Ήμαρτον Sammy.

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

Αλλάζει και περνωντας την επισημη ρομ με odin, πριν 2 μερες το εκανα, που ηθελα να παω το κινητο μου στο service

 

δεν νομιζω να αλλαζει..μονο με custom rom μου το ειχαν αλλαξει κ δεν μπορουσα να βαλω αυτο που ηθελα μετα..οποιο official filmware κ να εβαζα αυτο δεν αλλαζε..μονο με root κ το csc selector που λεει κ ο μιχαλης το καταφερα..γι αυτο προσεξτε οσοι δεν εισαστε root δυσκολα αλλαζει το csc!!!

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να αλλαζει..μονο με custom rom μου το ειχαν αλλαξει κ δεν μπορουσα να βαλω αυτο που ηθελα μετα..οποιο official filmware κ να εβαζα αυτο δεν αλλαζε..μονο με root κ το csc selector που λεει κ ο μιχαλης το καταφερα..γι αυτο προσεξτε οσοι δεν εισαστε root δυσκολα αλλαζει το csc!!!

 

Και ομως αλλαζει ,οπως σου ειπα πριν 2 μερες το αλλαξα ,

Οπως απο coa που ειχα επισημο, με το που εβαλα nordic rom εγινε nee, γιατι να μην μπορω να επιστρεψω στο παλιο μου csc κανοντας παλι εγκατασταση rom με csc coa.Ολες οι rom απο το sammobile δεν ειναι με multicsc σε αντιθεση με πολλες custom,αλλα αντιθετα εχουν μονο το csc τις χωρας που κατεβαζεις,

Link to comment
Share on other sites

Και ομως αλλαζει ,οπως σου ειπα πριν 2 μερες το αλλαξα ,

Οπως απο coa που ειχα επισημο, με το που εβαλα nordic rom εγινε nee, γιατι να μην μπορω να επιστρεψω στο παλιο μου csc κανοντας παλι εγκατασταση rom με csc coa.Ολες οι rom απο το sammobile δεν ειναι με multicsc σε αντιθεση με πολλες custom,αλλα αντιθετα εχουν μονο το csc τις χωρας που κατεβαζεις,

 

Έχεις branded rom και πιθανότατα δεν έχει άλλα csc, ή τουλάχιστον αυτό είναι το default.

Αυτό σε κάνει τυχερό, αλλά δεν είσαι ο κανόνας.

Link to comment
Share on other sites

Χτες εβαλα και την τελευταια εκδοση της 4.4.2 που ειχα διαβασει οτι ειναι rootaρισμενη!κατεβασα το. SuperUs και μου εβγαλε αυτο το μηνυμα![ATTACH]41426[/ATTACH]
Link to comment
Share on other sites

Χτες εβαλα και την τελευταια εκδοση της 4.4.2 που ειχα διαβασει οτι ειναι rootaρισμενη!κατεβασα το. SuperUs και μου εβγαλε αυτο το μηνυμα![ATTACH]41426[/ATTACH]

 

Μάλλον αυτή που έβαλες δεν ήταν PreRooted ή ο SuperSU δεν υποστηρίζει ακόμα την 4.4.2.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ξερει κανεισ να μου πει αν η εκδοση 4.3 για το s4 ειναι καλη

 

μέχρι στιγμής είναι πολύ καλύτερη από την 4.2.2

SAMSUNG NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει θεματα ωποσ το s3

 

δεν έχω s3 για να σου απαντήσω αλλά από ότι ξέρω στην αρχή είχαν προβλήματα στο s3 μετά διορθώθηκαν.

SAMSUNG NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει θεματα ωποσ το s3

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επειδη ειχα s3 και ειχε πολλα προβληματα τωρα πηρα το s4 και μου εβγαλε να κανω την 4.3 γιαυτο ρωταω

 

----- προσθήκη μηνύματος 33 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επειδη ειχα s3 και ειχε πολλα προβληματα τωρα πηρα το s4 και μου εβγαλε να κανω την 4.3 γιαυτο ρωταω

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...