Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S4 I9505


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημέρα

Είμαι από την περασμένη Παρασκευή κάτοχος ενός S4 και αρχάριος προς το παρόν με το android καθώς είχα iphone τα τελευταία χρόνια.

Για πρώτη φορά έκανα σύνδεση με το laptop χρησιμοποιώντας το Kies με το οποίο συγχρόνισα και τις επαφές μου. Στην επόμενη σύνδεση μου ζήτησε αναβάθμιση λογισμικού σε I95055XXUEMJ7 κάτι που το βλέπω και στο κινητό και στο Kies3. Έχω έκδοση 4.3 (δεν ξέρω αν είχα αυτή πριν την αναβάθμιση). Μετά την αναβάθμιση δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το Kies αλλά μόνο το Kies3. Το πρόβλημά μου είναι ότι με το Kies3 όπως εμφανίζεται η καρτέλα της εφαρμογής στο laptop, στα αριστερά τόσο κάτω από το τηλέφωνο όσο και κάτω από την βιβλιοθήκη εμφανίζονται οι επιλογές μουσική, φωτογραφίες, βίντεο, story album και δεν εμφανίζεται πουθενά η επιλογή επαφές για να μπορέσω να κάνω συγχρονισμό όπως εμφανιζόταν στην προηγούμενη έκδοση του Kies.

Αν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει.

thanks

:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ποιο απ' τα δυο ισχύει τελικά ρε παιδιά??? Άντε μήπως και δούμε άσπρη μέρα! Έχω βαρεθεί στην 4.2.2!

 

Από την στιγμή που είσαι σε 4.2.2 δεν θα σου ανεβάσει τον counter.Από εκεί και πέρα αν κάνεις απλά πραγματάκια με το root δεν θα έχεις πρόβλημα, πχ greenify πάγωμα εφαρμογών με titanium, κα.

Αλλά από την στιγμή που θα πειράξεις framework o counter θα γράψει.Επίσης από την στιγμή που θα περάσεις οποιαδήποτε 4.3 Rom stock ή prerooted μετά, προς το παρόν τουλάχιστον, δεν θα μπορείς να rootαρεις χωρίς να γράψει ο counter. Άρα αμά θες root είναι ευκαιρία τώρα που είσαι σε 4.2.2 να περάσεις την prerooted χωρίς να γράψει ο counter. Όπως σου είπα ισχύει 100% δοκιμασμένα από εμένα. Τέλος χωρίς να πάρω κανένα στον λαιμό μου θα αναφέρω ξανά ότι σε email που είχα εγώ προσωπικά από την Samsung και κάποιοι άλλοι χρήστες είναι ότι ο knox counter δεν ακυρώνει την εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που είσαι σε 4.2.2 δεν θα σου ανεβάσει τον counter.Από εκεί και πέρα αν κάνεις απλά πραγματάκια με το root δεν θα έχεις πρόβλημα, πχ greenify πάγωμα εφαρμογών με titanium, κα.

Αλλά από την στιγμή που θα πειράξεις framework o counter θα γράψει.Επίσης από την στιγμή που θα περάσεις οποιαδήποτε 4.3 Rom stock ή prerooted μετά, προς το παρόν τουλάχιστον, δεν θα μπορείς να rootαρεις χωρίς να γράψει ο counter. Άρα αμά θες root είναι ευκαιρία τώρα που είσαι σε 4.2.2 να περάσεις την prerooted χωρίς να γράψει ο counter. Όπως σου είπα ισχύει 100% δοκιμασμένα από εμένα. Τέλος χωρίς να πάρω κανένα στον λαιμό μου θα αναφέρω ξανά ότι σε email που είχα εγώ προσωπικά από την Samsung και κάποιοι άλλοι χρήστες είναι ότι ο knox counter δεν ακυρώνει την εγγύηση.

 

Όταν λες να πειράξω το framework τι ακριβώς εννοείς? Τι σημαίνει αυτό δηλαδή? Εγώ θέλω να μπορώ να κάνω τα εξής πράγματα με το root:

 

  • Να μπορώ να βάζω εφαρμογές στο system/app ή αντίστοιχα να διαγράφω από εκεί άλλες
  • Να μπορώ να ενεργοποιώ/απενεργοποιώ εφαρμογές από το startup με διάφορες εφαρμογές όπως autostarts/greenify/es startup manager κτλ
  • Να μπορώ να "πειράζω" διάφορες εφαρμογές με Luckypatcher κτλ

 

Αυτά το ενεργοποιούν το KNOX ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

:!:Εδώ συζητάμε για τα επίσημα firmware , για οποιαδήποτε άλλη απορία παρακαλώ πολύ να απευθύνεστε στο αντίστοιχο thread .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες να πειράξω το framework τι ακριβώς εννοείς? Τι σημαίνει αυτό δηλαδή? Εγώ θέλω να μπορώ να κάνω τα εξής πράγματα με το root:

 

  • Να μπορώ να βάζω εφαρμογές στο system/app ή αντίστοιχα να διαγράφω από εκεί άλλες
  • Να μπορώ να ενεργοποιώ/απενεργοποιώ εφαρμογές από το startup με διάφορες εφαρμογές όπως autostarts/greenify/es startup manager κτλ
  • Να μπορώ να "πειράζω" διάφορες εφαρμογές με Luckypatcher κτλ

 

Αυτά το ενεργοποιούν το KNOX ή όχι?

 

Όχι δεν θα έχεις πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

Είμαι από την περασμένη Παρασκευή κάτοχος ενός S4 και αρχάριος προς το παρόν με το android καθώς είχα iphone τα τελευταία χρόνια.

Για πρώτη φορά έκανα σύνδεση με το laptop χρησιμοποιώντας το Kies με το οποίο συγχρόνισα και τις επαφές μου. Στην επόμενη σύνδεση μου ζήτησε αναβάθμιση λογισμικού σε I95055XXUEMJ7 κάτι που το βλέπω και στο κινητό και στο Kies3. Έχω έκδοση 4.3 (δεν ξέρω αν είχα αυτή πριν την αναβάθμιση). Μετά την αναβάθμιση δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το Kies αλλά μόνο το Kies3. Το πρόβλημά μου είναι ότι με το Kies3 όπως εμφανίζεται η καρτέλα της εφαρμογής στο laptop, στα αριστερά τόσο κάτω από το τηλέφωνο όσο και κάτω από την βιβλιοθήκη εμφανίζονται οι επιλογές μουσική, φωτογραφίες, βίντεο, story album και δεν εμφανίζεται πουθενά η επιλογή επαφές για να μπορέσω να κάνω συγχρονισμό όπως εμφανιζόταν στην προηγούμενη έκδοση του Kies.

Αν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει.

thanks

 

Την ιδια απορία εχω κιεγω. Το Kies3 δεν εχει την επιλογή ΕΠΑΦΕΣ οπου μπορουσες να προσθεσεις/αφαιρεσεις στοιχεια και να κανεις συγχρονισμό ή εξαγωγή σε pc. Ξερει κανένας κατι??

Link to comment
Share on other sites

Την ιδια απορία εχω κιεγω. Το Kies3 δεν εχει την επιλογή ΕΠΑΦΕΣ οπου μπορουσες να προσθεσεις/αφαιρεσεις στοιχεια και να κανεις συγχρονισμό ή εξαγωγή σε pc. Ξερει κανένας κατι??

τελικά πήρα πριν λίγο τηλέφωνο στη samsung, μου είπαν ότι είναι γνωστό το πρόβλημα και θα λυθεί σύντομα με update

:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Και μίας που μιλάμε για bugs, να αναφέρω και εγώ 2 τα οποία απαρατήρησα μετά το πέρασμα της 4.3...

 

1. Το timeline της μπαταρίας δεν μηδενίζετε εάν το φορτίσεις και συνεχίζει να μετράει... (συνημένο)

 

****update: πανω απο 90% μηδενιζει ο counter*****

 

2. Ενεργοποιώντας το Driving Mode απο το Notification panel, ενεργοποιεί αυτόματα το GPS...Σε περίπτωση που επιχειρήσεις να κλείσεις το GPS το to driving mode συνεχιζει να είναι ενεργό.

 

Εσείς έχετε παρατηρήσει κάποιο άλλο??

 

Screenshoot here @583 comment: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=363549&page=39

Edited by GioRgio_
http://www.myphone.gr/gallery/showphoto.php/photo/10959/cat/3094
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εδώ και καιρό θέλω να μάθω, ποιες είναι οι διαφορές μεταξύ των εκδόσεων που βγαίνουν για κάθε χώρα? Έχει να κάνει με το σήμα των εταιριών της κάθε χώρας ή κάτι τέτοιο?

Δηλαδή πχ η

PDA: I9505XXUEMJ7

CSC: I9505OXXEMJ8

MODEM: I9505XXUEMJ7

που είναι του Λουξεμβούργου τι διαφορές έχει με την ελληνική

PDA: I9505XXUEMJ7

CSC: I9505OXXEMJ8

MODEM: I9505XXUEMJ7

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο μου τι χωρας ειναι ΤΕΛΙΚΑ και δεν εχω παρει ΟΤΑ η ΚΙΕΣ αναβαθμιση . . ? ?

 

- I9505ΧΧUΒΜΕΑ

IMEI : 35**************

ΣΕΙΡΙΑΚΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ : RF*********

ΕΚΔΟΣΗ KERNEL : 3.4.0-768421

KAI KIES ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ :

PDA: MEA

PHONE : MEA

CSC : MF1 (BTU)

Edited by Tyxerakias
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο μου τι χωρας ειναι ΤΕΛΙΚΑ και δεν εχω παρει ΟΤΑ η ΚΙΕΣ αναβαθμιση . . ? ?

 

- I9505ΧΧUΒΜΕΑ

IMEI : 35********

ΣΕΙΡΙΑΚΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ : RF********

ΕΚΔΟΣΗ KERNEL : 3.4.0-768421

KAI KIES ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ :

PDA: MEA

PHONE : MEA

CSC : MF1 (BTU)

 

 

H συσκευή σου είναι Γερμανική, δεν ξέρω γιατί έχει Αγγλική ρομ μάλλον κάποιος πειραματιστήκε πριν από σένα. Ακολούθησε τον οδηγό στην πρώτη σελίδα και βάλε την MJ5 (DBT) που είναι η τελευταία επίσημη ρομ για το τηλέφωνό σου, αν θέλεις. Όπως είναι τώρα, δεν πρόκειται να πάρεις ποτέ αναβάθμιση.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

H συσκευή σου είναι Γερμανική, δεν ξέρω γιατί έχει Αγγλική ρομ μάλλον κάποιος πειραματιστήκε πριν από σένα. Ακολούθησε τον οδηγό στην πρώτη σελίδα και βάλε την MJ5 (DBT) που είναι η τελευταία επίσημη ρομ για το τηλέφωνό σου, αν θέλεις. Όπως είναι τώρα, δεν πρόκειται να πάρεις ποτέ αναβάθμιση.

 

κανονικα την btu δν πρεπει να βαλει???το τηλ..για αγγλια προοριζοταν...κ καποιος του εβαλε την γερμανικη!το δικο μου εγραφε mat σε παρενθεση που ειναι morocco...αλλα του ειχα περασει την ksa saudi aravia..γιατι νομιζα οτι ηταν αραβικο..το κουτακι του τα γραφει στα αραβικα .εχω το ι9500.οποια κ να του εβαζα το mat δν αλλαζε...ερωτηση......το csc αλλαζει οταν του περασεις custom rom???γιατι προσπαθω να βρω αν ειναι η δικη του....

 

οριστε κ το imei:3*********** serial number:RF****** αν μπορει καποιος να μου πει για ποια χωρα προοριζοταν!!!!

Edited by m7ixalis
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

:!: Τα στοιχειά της συσκευής μας δεν τα γράφουμε δημόσια ,τροποποιήθηκαν ώστε να μην φαίνονται .

 

Ακολούθησε αυτα τα βήματα ή πάρε την τηλέφωνο στην samsung για να σου πουν χώρα προέλευσης .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

:!: Τα στοιχειά της συσκευής μας δεν τα γράφουμε δημόσια ,τροποποιήθηκαν ώστε να μην φαίνονται .

 

Ακολούθησε αυτα τα βήματα ή πάρε την τηλέφωνο στην samsung για να σου πουν χώρα προέλευσης .

 

μιχαλη η samsung μονο ευρωπαικης προευλευσης μπορει μου ειπαν.κ απο το FAQ δν μου το βγαζει..

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, η Voda έχει δώσει 4.3? :confused:

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, η Voda έχει δώσει 4.3? :confused:

 

- Greece (Vodafone) - VGR 01 Nov 05:40:11 Available

- Greece EUR 08 Nov 06:34:57 Available

- Greece (Cosmote) - COS Pending Pending

 

http://www.sammobile.com/2013/10/17/samsung-galaxy-s4-lte-gt-i9505-receives-official-android-4-3-update/

 

:happy:

Hell Ain't A Bad Place To Be...:devil:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, η Voda έχει δώσει 4.3? :confused:

 

Ναι. Vodafone και Eu εχει βγει

 

Όλα στο πρώτο μήνυμα του θέματος όπως πάντα... :rolleyes:

 

κανονικα την btu δν πρεπει να βαλει???το τηλ..για αγγλια προοριζοταν...κ καποιος του εβαλε την γερμανικη!το δικο μου εγραφε mat σε παρενθεση που ειναι morocco...αλλα του ειχα περασει την ksa saudi aravia..γιατι νομιζα οτι ηταν αραβικο..το κουτακι του τα γραφει στα αραβικα .εχω το ι9500.οποια κ να του εβαζα το mat δν αλλαζε...ερωτηση......το csc αλλαζει οταν του περασεις custom rom???γιατι προσπαθω να βρω αν ειναι η δικη του....

 

οριστε κ το imei:3*********** serial number:RF****** αν μπορει καποιος να μου πει για ποια χωρα προοριζοταν!!!!

 

Όχι, πρέπει να βάλει αυτή που είπα, από το link που έδωσα... Το τηλέφωνο προοριζόταν για Γερμανία.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

για να αλλαξω το csc θελει root απο οτι βλεπω...χωρις root γινεται με καποιο αλλο applications????:(
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την καινουργια 4.3 εκδοση.μπορω να κανω root χωρις να χασω την εγγηση η οχι?το counter μπορω να τον μηδενισω γιατι αλλιως γνωριζω πως αν κανεις root χανεις την εγγυηση...
Apple Iphone 8 Plus Red Edition
Link to comment
Share on other sites

για να αλλαξω το csc θελει root απο οτι βλεπω...χωρις root γινεται με καποιο αλλο applications????:(

 

Χωρίς root δεν γίνεται ,δοκιμάζεις με μερικά factory reset μπας και αλλάξει .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα πριν καμιά εβδομάδα και εγώ τη 4.3 χωρίς να πώ ότι είδα και καμιά διαφορά από την 4.2.2.

Μπαταρία είναι πάνω κάτω το ίδιο.

Αυτό που μου έχει σπάσει όμως τα νεύρα είναι 2 πράγματα:

1) Ενώ έχω το Bluetooth hands-free συνδεδεμένο, κάποιες φορές και ενώ συνεχίζει να είναι συνδεδεμένο δεν ακούω τον συνομιλητή και πρέπει να βάλω το κινητό στο αυτί για να μιλήσω.... Πριν δε μου είχε κάνει ούτε μια φορά...

Τι να φταίει? :(

2) Λίγο να μειωθεί το σήμα wi-fi με πετάει συνεχώς έξω με τη δικαιολογία " το δίκτυο απενεργοποιήθηκε λόγο αργής σύνδεσης"

Τι κουφό είναι αυτό πάλι?????

 

Είμαι τελείως official.

Edited by aris1976
Link to comment
Share on other sites

εχω περασει την 4,3 αλλα θελω να επιστρεψω στην 4,2,2 λογω του οτι καποιες εφαρμογες που χρειαζομαι δεν τρεχουν στην 4,3 πως μπορω να το κανω δοκιμασα με odin και 4,2,2 αλλα δεν γινεται εχει κανεις καποια λυση
Link to comment
Share on other sites

εχω περασει την 4,3 αλλα θελω να επιστρεψω στην 4,2,2 λογω του οτι καποιες εφαρμογες που χρειαζομαι δεν τρεχουν στην 4,3 πως μπορω να το κανω δοκιμασα με odin και 4,2,2 αλλα δεν γινεται εχει κανεις καποια λυση

 

Δεν μπορείς πλέον ,μόνο με root και κάποια custom rom αν δεν σε ενδιαφερει το ότι θα(αν δεν έχει ) γράψει το knox .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω τέτοιο πρόβλημα άλλα γίνεται η 4.3 root ;

 

και αν απευθυνθώ στη samsung δεν είναι υποχρεωμένη να βρει κάποια λύση στο θέμα γιατί άπλα δεν μπορούσα να ξέρω ότι κάποιες εφαρμογές δεν θα έτρεχαν σε 4.3

 

πάντως σε ευχαριστώ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...