Jump to content

UMI X2 (X2 Turbo)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ικανοποιητική αυτονομία.Tέτοια αυτονομία έχω στο w7s με 5.7" oθόνη 720p και 2300mah.Και απλά ξεχνάμε ότι έχει λιγότερο απο 2500mah μπαταρία και fhd οθόνη.Με την 2000mah μπαταρία που έχουν αρκετά από τα νέα fhd θα ειναι σίγουρα πιο κάτω.Να συμπληρώσω επίσης στις εντυπώσεις που γράφω 2 ποστ πιο πάνω για τη συσκευή ότι και το ηχείο της δεν μου φάνηκε ιδιαίτερα δυνατό.

Παιδιά, υπάρχει περίπτωση το gps να δουλεψει καλύτερα, αν περάσουμε το gps.conf από παλαιότερη συσκευή android (μια που ξέρουμε ότι κλειδώνει άμεσα) κ να πάρει από εκεί ό,τι δεδομένα χρειάζεται; Αν ισχύει αυτό, θα μπορούσε να γίνει κάτι αντίστοιχο κ με το wifi ή όχι; Πάντα, βέβαια, αν μιλάμε για θέμα software

faster gps βάλε Eλλάδα στο a-gps server.Εμένα μου έδωσε την εντύπωση ότι δεν έχει δυνατή κεραία gps και αυτό δεν λύνεται με sw τρόπο.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 476
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ικανοποιητική αυτονομία.Tέτοια αυτονομία έχω στο w7s με 5.7" oθόνη 720p και 2300mah.Και απλά ξεχνάμε ότι έχει λιγότερο απο 2500mah μπαταρία και fhd οθόνη.Με την 2000mah μπαταρία που έχουν αρκετά από τα νέα fhd θα ειναι σίγουρα πιο κάτω.Να συμπληρώσω επίσης στις εντυπώσεις που γράφω 2 ποστ πιο πάνω για τη συσκευή ότι και το ηχείο της δεν μου φάνηκε ιδιαίτερα δυνατό.

 

faster gps βάλε Eλλάδα στο a-gps server.Εμένα μου έδωσε την εντύπωση ότι δεν έχει δυνατή κεραία gps και αυτό δεν λύνεται με sw τρόπο.

 

Οχι μονο δεν ειναι δυνατο, αλλα και καθολου ποιοτικο χρηστο. Επισης το led ειδοποιησης ειναι αθλια τοποθετημενο. Φαινεται ελαχιστα μπροστα αλλα πολυ δυνατα πισω απο το.... ακουστικο! Ποιοτητα κλησεων ομως πολυ καλη. Εβαλα και πιο προσφατη ρομ, δεν ειδα συγκλονιστικη διαφορα...

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτο που υποσχέθηκα.

 

Αν κάποιος δεν είναι εξοικειωμένος με το άνοιγμα συσκευών,

 

να μην επιχειρήσει γιατί είναι πολύ εύκολο να προκληθεί ανεπανόρθωτη ζημιά.

 

Η κεραία του wifi είναι 100% πάνω απ την κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

το τερπνόν μετά του ωφελίμου... :)

 

Σίγουρα η συσκευή έχει θεματακια.

 

Θεωρώ όμως ότι είναι αφελές να προσδοκούμε επιδόσεις παρόμοιες με αυτές που έχουν συσκευές που κοστίζουν Χ3 καθώς και άδικο να τη συγκρίνουμε άμεσα με αυτές.

 

Ακόμα μου φαίνεται απίστευτο το τι προσφέρει σε σχέση με το κόστος απόκτησης (260€)

 

Και ναι, η συσκευή αυτή ΔΕΝ απευθύνεται σε όσους δεν έχουν την ετοιμότητα και τη διάθεση, ανά πάσα στιγμή να την κατσαβιδιάσουν...

 

Υ. Γ. Αν έχετε χρόνο, ανεβάστε screenshot από το antutu, αναφέροντας και πια ρομ έχετε.

Link to comment
Share on other sites

Για τα χρηματα που κοστιζει το κινητο αυτο συγκρινομενα με αλλα κινεζικα ιδιου πανω-κατω ευρους τιμης θα μπορουσε να εχει καλυτερο ηχειο,wifi,gps
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα.

 

Έχω υποσχεθεί φωτό το ξέρω, αλλά πραγματικά δεν προλαβαίνω.

 

1. Κατέληξα σε αυτή τη ROM : http://www.needrom.com/mobile/umi-x2-s4ui/

 

Είναι ο,τι καλύτερο έχω δοκιμάσει, πάει κομμάτια, έχουμε απίστευτη συσκευή :) .

Γυρίσαμε από διακοπές και είναι καιρός να μπω για τα καλά στον κόσμο του androidσκαλισμα αλλά θα χρειαστώ την βοήθεια σας παιδιά

 

Viper και όποιος άλλος μπορεί να βοηθήσει. Είναι πολύ δύσκολο να περάσουμε καινούργια ρομ;

Υπάρχει κάπου κάποιος οδηγός αναλυτικός για το πως μπορώ να αλλάξω βήμα βήμα;

Η αν κάποιος έχει χρόνο να γράψει τα βήματα. Από το backup μέχρι το τελευταίο στάδιο

Αυτή που έβαλες είναι του sg4; είσαι ικανοποιημενος και ποιες διάφορες διακρίνεις;

Ευχαριστώ παιδιά και αν υπάρχει χρόνος από κάποιον θα βοηθούσε πολλούς πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι -ες μόλις παρέλαβα UMI X2 Turbo 2/32GB λευκό... με SG post no charge και no prob! πάει κομμάτια το κινεζάκι!!

το πρώτο τέστ που έκανα ήταν το wifi γιατί κάποιοι φίλοι με είχαν αγχώσει... αποτέλεσμα σε σημείο που το iphone4 που έχω -εντός σπιτιού- δεν έχει σήμα το UMI έχει 3 γραμμές... ;D

λοιπές λεπτομέρειες (antutu - gps - 3G) τις επόμενες ώρες... μέρες!!

ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΡΩΤΟΣ...

ΤΡΕΧΑ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ...:lol:

Xiaomi Redmi Note 3 PRO (και γουστάρωωωωω!!)

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι -ες μόλις παρέλαβα UMI X2 Turbo 2/32GB λευκό... με SG post no charge και no prob! πάει κομμάτια το κινεζάκι!!

το πρώτο τέστ που έκανα ήταν το wifi γιατί κάποιοι φίλοι με είχαν αγχώσει... αποτέλεσμα σε σημείο που το iphone4 που έχω -εντός σπιτιού- δεν έχει σήμα το UMI έχει 3 γραμμές... ;D

λοιπές λεπτομέρειες (antutu - gps - 3G) τις επόμενες ώρες... μέρες!!

 

Καλορίζικος αγόρι μου και καλωσόρισες στην όμορφη παρέα μας. Το κινητακι μας είναι τρομερό σε δυνατότητες και design. Απλός μια ορισμένη παρτίδα είχε πρόβλημα με την κεραια του wifi που ευτυχώς διορθώθηκε με την βοήθεια του φίλου μας vvvippperrr. Εγω του φοράω την τελευταία official http://www.needrom.com/mobile/umi-x2-9/ και χτυπάει 14786 στο antutu.

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

Καλώς το δεχτηκες. Είναι πολύ ωραίο το κινητό και θα το χαρείς φίλε μου

Bull πείραξες και εσύ το wifi όπως έκανε ο Viper;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ παιδιά... θα το βασανίσω λίγο ώς έχει καιμετά βούρ για "πειραγματάκια"

:happy:

ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΡΩΤΟΣ...

ΤΡΕΧΑ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ...:lol:

Xiaomi Redmi Note 3 PRO (και γουστάρωωωωω!!)

Link to comment
Share on other sites

Bull πείραξες και εσύ το wifi όπως έκανε ο Viper;

 

εγώ απλός κόλλησα 1 κομμάτι αλουμινόχαρτο επάνω στην κεραία και έφτιαξε :p τριπλασίασε την απόσταση που πιάνει το wifi

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

με το wifi δεν αντιμετωπιζω καποιο προβλημα σε αντιθεση με το Gps δεν μου κλειδωνει τοσο γρηγορα(κλειδωνει σε 2-3 λεπτα)παρολο που εχω κατεβασει το FasterGPS.....αν καποιος φιλος γνωριζει στο τι ρυθμισεις πρεπει να κανω στο FasterGPS ας μου το πει:)

αυτες που εχω βαλει εγω ειναι 1)στο Continent:Europe και στο region:Greece

Edited by ikonst70
Link to comment
Share on other sites

navigon c***d δεν δουλεύει... λέει "παρουσιαστηκε σφάλμα. ελέγξτετη σύνδεση στο διαδίκτυο" έχει κανείς κάτι να μου προτείνει? (σε pm καλύτερα...)

ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΡΩΤΟΣ...

ΤΡΕΧΑ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ...:lol:

Xiaomi Redmi Note 3 PRO (και γουστάρωωωωω!!)

Link to comment
Share on other sites

navigon c***d δεν δουλεύει... λέει "παρουσιαστηκε σφάλμα. ελέγξτετη σύνδεση στο διαδίκτυο" έχει κανείς κάτι να μου προτείνει? (σε pm καλύτερα...)

τα ιδια ακριβως μου λεει και εμενα σε zopo zp980 2/32 :(

Link to comment
Share on other sites

το navigon αν θυμάμαι σωστά δε δουλεύει γενικά σε chipset mediatek...

To Navigon γενικά δεν δουλεύει σε δίκαρτα κινητά!

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα αλλά δεν βρήκα λύση έναν οδηγό για αρχάριους το πως μπορώ να περάσω μια νέα ρομ. Αναλυτικά βήματα για να αποφύγουμε κανένα μπλοκάρισμα, αν μπορούσα κάποιος ας βοηθήσει
Link to comment
Share on other sites

Χμ... Οποτε navigon γιοκ... Το αλλο θεμα που εχω με το οτι δεν λαμβανω sms (αλλάζω setings μεσω του #*#4636*#*# αλλα δεν τα κραταει...) το εχει αντιμετωπισει κανεις;

ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΡΩΤΟΣ...

ΤΡΕΧΑ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ...:lol:

Xiaomi Redmi Note 3 PRO (και γουστάρωωωωω!!)

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει κανεις με ποιον τροπο μπορω να μεταφερω τα αρχεια μου(φωτο,βιντεο)απο το κινητο σε Mac?
Link to comment
Share on other sites

γνωριζει κανεις με ποιον τροπο μπορω να μεταφερω τα αρχεια μου(φωτο,βιντεο)απο το κινητο σε Mac?

Γιατί δεν χρησιμοποιείς το Dropbox η το airdroid είναι εφαρμογές που μπορείς να μεταφέρεις εύκολα διάφορα αρχεία από και προς. Όπως επίσης για φώτο χρησιμοποιουσα και τα email.

 

Λοιπόν παιδιά θέλω να βάλω αυτήν την ρομ : http://www.needrom.com/mobile/umi-x2-s4ui/

βοηθήστε να πάρουμε ένα μπούσουλα. Από ότι κατάλαβα όλα γίνονται στο κινητό χωρίς χρήση pc

Σε ότι γράψετε τίποτα δε εννοείτε γιατί είμαι άσχετος :)

Γράφει :

Install ROM:

 

1) Download the custom ROM copied to an external SD card root directory ( δηλαδή την βάζω απλά σε ένα φάκελο πχ downloads ώστε να το πάρω μετά από εκεί για αναβάθμιση; )

2) Download the recovery.img ( put in your SD card ) ( αυτό από που το κατεβάζω; και το βάζω πχ και αυτό σε έναν φάκελο; )

3) Start MobileUncle Tools ( Download on Goolge play ) ( αυτό το έχω γιατί το χρησιμοποιησα για το gps)

4) Select Update Recovery ( choose recovery.img ) ( μέσω του παραπάνω προγράμματος βρίσκω το recovery. img από τον φάκελο που τον είχα βάλει; )

5) Mobile reboot in CWM and and follow the instructions( if recovery is in chinese look tutorial "CWM for MTK Platform" )

( μετά τα παραπάνω θα γίνει επανεκκίνηση σε Cwm ( αυτό τι είναι; ) και ακολουθώ τις οδηγίες, υπάρχει κάτι εδώ που πρέπει να προσέξω;

 

************** In the recovery mode.

*********** – Wipe Data / Factory Reset -> delete all user data

*********** – Wipe Cache Partition -> Wipe cache

*********** – Advanced -> Wipe Dalvik Cache

(μάλλον θα μπω σε recovery οπότε θα κάνω τα 3 παραπάνω πράγματα)

 

6) Return to recovery main interface Install zip from sdcard -> choose zip from sdcard -> Select your ROM

(Αυτό το κατάλαβα θα βρω την ρομ που κατέβασα και θα την επιλέξω)

 

7) Brush complete, restart the phone Patience required – first boot takes a while

(Και μετά θα κάνει επανεκκίνηση και όλα τελείωσαν; )

 

Αν το κάνω αυτό το κινητό θα σβήσει τα πάντα από εφαρμογές δεδομένα κτλ έτσι δεν είναι; χρειάζεται να πάρω backup σε τίποτα λειτουργικά η οτιδήποτε άλλο;

Εφαρμογές φώτο κτλ δεν με χαλάει θα τα ξαναπεράσω

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνετε συνεχόμενα posts. Χρησιμοποιήστε την τροποποίηση αν θέλετε να διορθώσετε κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλετε να απαντήσετε σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...