Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9505)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μηπως το πηρες μεταχειρισμενο? αν οχι, ε τι να κανεις....παιδια ειναι :rolleyes: :whistle: το info παντως δειχνει ξακαθαρα οτι εχει γινει αποπειρα δολοφονιας της εγγυησης.

 

Ναι μεταχειρισμενο το ειχα παρει λιγων μηνων.Αγορασμενο 4/2014 .Μαλλον ο μαγκας την εκανε αν και παντα ρωταω για root

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι μεταχειρισμενο το ειχα παρει λιγων μηνων.Αγορασμενο 4/2014 .Μαλλον ο μαγκας την εκανε αν και παντα ρωταω για root

οποτε βρηκαμε τον ενοχο, και πλεον ξερεις και να το τσεκαρεις στα sammy, παντως αν καποτε θελησεις να "παιξεις" με rom εδω ειμαστε, προσωπικα cyanogenmod 12.1 και ειμαι καλα, να τονισω οτι η μαμα καμερα δεν παιζεται!!

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

οποτε βρηκαμε τον ενοχο, και πλεον ξερεις και να το τσεκαρεις στα sammy, παντως αν καποτε θελησεις να "παιξεις" με rom εδω ειμαστε, προσωπικα cyanogenmod 12.1 και ειμαι καλα, να τονισω οτι η μαμα καμερα δεν παιζεται!!

 

Εχει και ονομαστικη αποδειξη απο Kaizershop με τηλεφωνο αγοραστη αλλα αντε μετα ενα χρονο να βγαλω ακρη . Δεν θυμαμαι αν το ειχα πρει απο εδω (το πιο πιθανο ) ή απο insomnia.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι εχω διαβασει δεν φευγει με τιποτα το "γραψιμο" σε knox .Σωστα ?Εχει εγγυηση αν χρειαστει μεχρι τον Μαρτιο/2016 το κινητο που χανεται .

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι εχω διαβασει δεν φευγει με τιποτα το "γραψιμο" σε knox .Σωστα ?Εχει εγγυηση αν χρειαστει μεχρι τον Μαρτιο/2016 το κινητο που χανεται .

 

η αληθεια ειναι οτι το flag του knox, δεν......φευγει.....στο xda δινουν κατι χιλιαδες ευρω αν καποιος το ξανακανει 0x0......κ εγω στην αρχη δεν το ηξερα αλλα ειναι και κατι που δεν με ενδιαφερει, η εγγυηση εννοω, εχει παρελθει.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

παιδες σος,το τηλεφωνο μου τελειωσε απο μπαταρια,το βαζω στην φορτιση και δεν κανει καμια απολυτος λειτουργια,δεν δειχνει καν οτι φορτιζει,δεν αναβει κανενα λαμπακι,γενικα ειναι ενα νεκρο τηλεφωνο με ολη την σημασια,καμια ιδεα???
Link to comment
Share on other sites

παιδες σος,το τηλεφωνο μου τελειωσε απο μπαταρια,το βαζω στην φορτιση και δεν κανει καμια απολυτος λειτουργια,δεν δειχνει καν οτι φορτιζει,δεν αναβει κανενα λαμπακι,γενικα ειναι ενα νεκρο τηλεφωνο με ολη την σημασια,καμια ιδεα???

Βγάλε για λίγη ώρα τη μπαταρία και στη συνέχεια άφησε το στο φορτιστή. Συνήθως μέχρι να πιάσει κάποιο ποσοστό η μπαταρία δείχνει να είναι νεκρό (δεν είναι όμως).

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα αλλά τίποτα φιλε

Δοκίμασε με άλλη μπαταρία, άλλο καλώδιο, άλλο φορτιστή, ακόμα και σε υπολογιστή. Εάν είσαι τυχερός και είναι κάτι από όσα προείπα καλώς, εάν όχι και είσαι εντός εγγύησης το πηγαίνεις για αλλαγή πλακέτας, εάν όχι.. το κρατάς για αναμνηστικό ή το δίνεις για ανταλλακτικά..

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

του εβαλα αλλη μπαταρια απο ιδιο γκαλαξυ φιλου και δεν αναβει,και η ******* ειναι οτι 1.5 χρονο δεν ειχε γινει ροοτ.με το που το εκανα μετα απο 20 μερες το επαθε αυτο,τετια γκαντεμια
Link to comment
Share on other sites

παιδες σος,το τηλεφωνο μου τελειωσε απο μπαταρια,το βαζω στην φορτιση και δεν κανει καμια απολυτος λειτουργια,δεν δειχνει καν οτι φορτιζει,δεν αναβει κανενα λαμπακι,γενικα ειναι ενα νεκρο τηλεφωνο με ολη την σημασια,καμια ιδεα???

 

συνεννοημένα ήταν τα κινητά μας; κι εγώ πήγα σήμερα να το βάλω να φορτίσει και τίποτα.. καμία απόκριση.. ευτυχώς έφτιαξε εμένα με μία επανεκκίνηση... έχω καιρό να ασχοληθώ με root και τα λοιπά.. σε recovery μπορείς να μπεις;; αν ναι δοκίμασε να κάνεις wipe dalvik cache.. σε άλλο τηλέφωνο (htc φίλης) έτσι έσωσα τη μπαταρία!

Cats are like Music:

It's foolish to try to explain their worth

to those who don't appreciate them :kitty:

Link to comment
Share on other sites

ειναι νεκρο δεν γινετε να κανω wipe dalvik cache παταω και τιποτα,εβαλα και μπαταρια φιλου και τιποτα,το πολυ 10 μερες τελικα να το ειχα ροοτ,
Link to comment
Share on other sites

ειναι νεκρο δεν γινετε να κανω wipe dalvik cache παταω και τιποτα,εβαλα και μπαταρια φιλου και τιποτα,το πολυ 10 μερες τελικα να το ειχα ροοτ,

Είναι εντελώς τυχαίο το γεγονός πως rootαρες πρόσφατα. Έχει κλείσει 2 χρόνια η συσκευή;

Εάν όχι πήγαινε το σε ένα αναγνωρισμένο service όπου και θα σου γίνει η αλλαγή χωρίς κάποιο πρόβλημα (μην αναφέρεις κάτι για root φυσικά).

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν εχει κλεισει δυο χρονια,το αγορασα απο ενα φιλο μου πρην κανα 2 μηνο.πως μπορω να δω αν εχει κλεισει 2 χρονια,εχω μονο το κουτι του,δεν ξερω εαν εχει αποδειξη αλλα μπορω να μαθω και το καταστημα π το πηρε,απο καποιον αριθμο στο κουτι η πισω στην μπαταρια για να δω αν εχει εγγυηση??
Link to comment
Share on other sites

πηρα τηλ την σαμσ μου ειπε να το στειλω στην Φειδιππίδου 7, Χαϊδάρι, Αθήνα, Ελλάδα Τ.Κ: 12461.

η εγγυηση λιγει στις 28.12.2015,

το θεμα ειναι επειδη ειναι ροοτ,χανω την εγγυηση?και αν ναι,πως μπορουνε να μου το αποδειξουν οτι ειναι ροοτ απο την στιγμη που δεν αναβει καθολου,αν ειναι καμενη η μιτρικη δεν μπορουν να αποδειξουν κατι...φυσικα δεν τους εχω αναφαιρει κατι.ολες η πληροφοριες εκπρσοδεκτες.

Link to comment
Share on other sites

πηρα τηλ την σαμσ μου ειπε να το στειλω στην Φειδιππίδου 7, Χαϊδάρι, Αθήνα, Ελλάδα Τ.Κ: 12461.

η εγγυηση λιγει στις 28.12.2015,

το θεμα ειναι επειδη ειναι ροοτ,χανω την εγγυηση?και αν ναι,πως μπορουνε να μου το αποδειξουν οτι ειναι ροοτ απο την στιγμη που δεν αναβει καθολου,αν ειναι καμενη η μιτρικη δεν μπορουν να αποδειξουν κατι...φυσικα δεν τους εχω αναφαιρει κατι.ολες η πληροφοριες εκπρσοδεκτες.

Αν δεν μπορέσουν να το ανοίξουν, είσαι τυχερός. Δεν θα μπορούν να δουν τίποτα και ως εκ τούτου θα στο φτιάξουν στα πλαίσια της εγγύησης. Μου είχε τύχει ακριβώς το ίδιο παλαιότερα με ένα s2 και μου άλλαξαν πλακέτα μέσα στην εγγύηση ;) Εσύ φυσικά δεν λες για ρουτ και τέτοια (έτσι κι αλλιώς δε φταίει αυτό)...στο έκανε στο ξαφνικό ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορέσουν να το ανοίξουν, είσαι τυχερός. Δεν θα μπορούν να δουν τίποτα και ως εκ τούτου θα στο φτιάξουν στα πλαίσια της εγγύησης. Μου είχε τύχει ακριβώς το ίδιο παλαιότερα με ένα s2 και μου άλλαξαν πλακέτα μέσα στην εγγύηση ;) Εσύ φυσικά δεν λες για ρουτ και τέτοια (έτσι κι αλλιώς δε φταίει αυτό)...στο έκανε στο ξαφνικό ;)

 

αν τελικα καταφερουν και το ανηξουν και δουνε οτι ηταν ροοτ? απο εκει και περα,τι γινετε εχεις ιδεα?

πληρωνω κατι εγω?γιατι το τηλ δεν εχω σκοπο να το κρατησω για πωληση το ειχα,

(και παλι καλα π μ ετυχε εμενα και οχι στον αγοραστη,

θα ειχα γρινια και με το δικιο αυτου π θα το αγοραζε)ξερω οτι το ροοτ δεν φταιει σε κατι,απλα ετυχε,

Link to comment
Share on other sites

Αν δουν οτι είναι πειραγμένο δεν θα στο καλύψει η εγγύηση καις ας μην φταίει το root για την ζημιά ,έτσι είναι η πολιτική της εταιρίας .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε ολους

εχω το galaxy s4 i9505 εδώ και 2 μέρες δεν ανοίγει εννοω ότι εμφανίζει μόνο το σήμα του λογότυπου στην άρχη και μετά δεν κάνει κάτι άλλο

έβγαλα την μπαταρία την ξαναέβαλα κανει vibration εμφανίζει το λογότυπο και μετα τίποτα μαυρη οθονη δεν προχωράει παρακάτω!

δεν ξερω αν εγινε brick όπως διάβασα στο google.....δεν μπορω να μπω ούτε σε download mode ώστε εστω να το κανω επαναφορά!

διάβασα επισης ότι μπορεί να λυθει το θεμα με ένα USB jig ...δεν ξερω αν πραγματικά δουλέυει και ουτε από που μπορω να το προμηθευτω εδώ στην Ελλαδα.

πηρα τηλεφωνο και σε ένα service της SAMSUNG μου ειπαν απλα ότι θελει αλλαγή η μητρική 200 ευρω!!

μα τους λεω το κινητο αναβει αλλα δεν μπουταρει γιατι να αλαξω μητρικη?

ετσι γινεται ηταν η απαντηση!

Μήπωα ξέρει κανένας καμια λύση..η εχει αντιμετωπισει το ιδιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε ολους

εχω το galaxy s4 i9505 εδώ και 2 μέρες δεν ανοίγει εννοω ότι εμφανίζει μόνο το σήμα του λογότυπου στην άρχη και μετά δεν κάνει κάτι άλλο

έβγαλα την μπαταρία την ξαναέβαλα κανει vibration εμφανίζει το λογότυπο και μετα τίποτα μαυρη οθονη δεν προχωράει παρακάτω!

δεν ξερω αν εγινε brick όπως διάβασα στο google.....δεν μπορω να μπω ούτε σε download mode ώστε εστω να το κανω επαναφορά!

διάβασα επισης ότι μπορεί να λυθει το θεμα με ένα USB jig ...δεν ξερω αν πραγματικά δουλέυει και ουτε από που μπορω να το προμηθευτω εδώ στην Ελλαδα.

πηρα τηλεφωνο και σε ένα service της SAMSUNG μου ειπαν απλα ότι θελει αλλαγή η μητρική 200 ευρω!!

μα τους λεω το κινητο αναβει αλλα δεν μπουταρει γιατι να αλαξω μητρικη?

ετσι γινεται ηταν η απαντηση!

Μήπωα ξέρει κανένας καμια λύση..η εχει αντιμετωπισει το ιδιο πρόβλημα?

Για να κάνεις επαναφορά της συσκευής θα πρέπει να μπείς στο recovery (και όχι σε download) με τον εξής τρόπο: πατάς και κρατάς πατημένα με την ακόλουθη σειρά τα πλήκτα volume up + home button + power μέχρι να δεις το λογότυπο στην οθόνη και να καταλάβεις δόνηση. Τότε θα αφήσεις το power και συνεχίζοντας να κρατάς πατημένα τα άλλα δύο πλήκτρα θα σε βάλει στο recovery. Εκεί θα δείς την επιλογή για wipe data/factory reset την οποία και θα πρέπει να επιλέξεις.
Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις επαναφορά της συσκευής θα πρέπει να μπείς στο recovery (και όχι σε download) με τον εξής τρόπο: πατάς και κρατάς πατημένα με την ακόλουθη σειρά τα πλήκτα volume up + home button + power μέχρι να δεις το λογότυπο στην οθόνη και να καταλάβεις δόνηση. Τότε θα αφήσεις το power και συνεχίζοντας να κρατάς πατημένα τα άλλα δύο πλήκτρα θα σε βάλει στο recovery. Εκεί θα δείς την επιλογή για wipe data/factory reset την οποία και θα πρέπει να επιλέξεις.

 

truckman...εχεις δίκιο recovery ηθελα να πω αλλα και παλι δε με αφηνει κρατάω τα πληκτρα πατημενα και ισα που μου βγάζει μια σειρα μπλε γραμματα πανω αριστερα που δεν προλαβαίνω ουτε να δω τι είναι...μαζι με το πράσσινο ανθρωπάκι του Android και μετα σβηνει μαυρη οθονη.

όταν δε βαλω το καλωδιο του USB για να δω αν φορτιζει μου βγαζει το σημα της μπαταριας με ένα κεραυνο μεσα...τιποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

truckman...εχεις δίκιο recovery ηθελα να πω αλλα και παλι δε με αφηνει κρατάω τα πληκτρα πατημενα και ισα που μου βγάζει μια σειρα μπλε γραμματα πανω αριστερα που δεν προλαβαίνω ουτε να δω τι είναι...μαζι με το πράσσινο ανθρωπάκι του Android και μετα σβηνει μαυρη οθονη.

όταν δε βαλω το καλωδιο του USB για να δω αν φορτιζει μου βγαζει το σημα της μπαταριας με ένα κεραυνο μεσα...τιποτα άλλο.

Το ότι σου δείχνει το σήμα της μπαταρίας όταν συνδέεις το usb, σημαίνει ότι η συσκευή είναι εντελώς σβηστή και εκείνη τη στιγμή βλέπει φόρτιση (φυσιολογικό αυτό). Σε αυτό το εικονίδιο της μπαταρίας βλέπεις να υπάρχει κάποιο ποσοστό που ανεβοκατεβαίνει; Αν όχι, τότε πολύ πιθανό να σου "άφησε χρόνους" η μπαταρία και το κινητό αδυνατεί να μπουτάρει. Αν όμως βλέπεις να υπάρχει ποσοστό στο εικονίδιο της μπαταρίας, σημαίνει ότι υπάρχει ρεύμα οπότε πάμε στη λύση του download mode. Aν σου ανοίξει εκεί θα προσπαθήσεις να περάσεις μιά νέα ρομ. Για να μπείς σε download mode πατάς ταυτόχρονα volume down + home + power. Όσο για το usb jig που ρωτούσες πριν, το χρησιμοποιούμε για να μας βάλει σε αυτή τη κατάσταση, του download mode δηλαδή, χωρίς να είναι σίγουρο ότι θα δουλέψει και με την προϋπόθεση να μην έχει κάψει πλακέτα η συσκευή.
Link to comment
Share on other sites

οχι η μπαταρια δειχνει για πολυ λιγο το σημα του κεραυνου που σου λεω και σβηνει δεν δειχνει ποσοστο φορτισης καθολου.. μπορει να τα χει παιξει η μπαταρια μακαρι θα κοιταξω μηπως βρω κανα συναδελφο απο την δουλεια που εχει το ιδιο κινητο να βαλω την δικη του να δω τι θα κανει.....

.εχω και το note 3 σαν πρωτη μου συσκευη αλλα δυστηχως δεν ταιριαζουν οι μπαταριες να το δοκιμαζα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, παιδιά.

Συγγνώμη για την ενόχληση αλλά μετά την τελευταία αναβάθμιση των 350ΜΒ

αντιμετωπίζω πρόβλημα με το Wi-Fi της συσκευής.

Συνδέεται αλλά είτε σέρνεται είτε κολλάει και με αποσυνδέει/γυρνάει σε 3G/4G και πετάει..

Κάνω υπομονή αλλά υπάρχει σοβαρή περίπτωση να το σπάσω αν συνεχίσει έτσι... στα 5μ

από το ρούτερ και να μου κάνει καμώματα.. Συμβαίνει και σε κάποιον άλλο η κάτι έχει πάει στραβά με το δικό μου;

Racing because all other sports require one ball only!
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε μια επανεκκίνηση κινητό και ρούτερ και δες πως θα πάει. Αν στο συνεχίζει κάνε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων (πάρε backup τα αρχεία σου πριν γιατί θα διαγραφούν τα πάντα).
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9505)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...