Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9505)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια..,εχω ενα θεματακι με το πληκρολογιο..δεν μπορω να αλλαξω την γλωσσα με την κυλιση της μπαρας (space).δοκιμασα και επαναφορα ρυθμισεων πληκρολογιου και τπτ..εχεις κανεις καμια ιδεα??
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλε nivlem, μάλλον μιλάς για διαφορετικό πράγμα... Εσύ μιλάς για τον Βοηθό Περπατήματος (Walking Mate). Αυτός μετράει βήματα και δουλεύει τέλεια και σ' εμένα. Εγώ μιλάω για τον Σύντροφο Άσκησης (Exercise Mate), στην επιλογή Περπάτημα (Walking). Αυτή η μέθοδος χρησιμοποιεί το GPS για να υπολογίσει την ταχύτητά σου, το υψόμετρο και σου δείχνει και τη διαδρομή σου σε χάρτη. Αυτή η μέθοδος είναι που δεν μου δουλεύει σωστά. Πριν λίγο γύρισα από τον σημερινό μου περίπατο (10,17 χλμ. σε 105 λεπτά) και μου έβγαλε (άκουσον άκουσον) μέση ταχύτητα 1,2 χλμ./ώρα και ότι έκαψα μόλις 59 θερμίδες!!! :w00t:

 

Το παράξενο είναι ότι στον χάρτη δείχνει κανονικά τη διαδρομή και τα χιλιόμετρα είναι σωστά. Ο "προγραμματιστής" της εφαρμογής θα μπορούσε απλά να κάνει την πράξη 10,17 * 60 / 105 για να υπολογίσει τη μέση ταχύτητα, που είναι 5,81 χλμ./ώρα και όχι 1,2 χλμ./ώρα που βγάζει. Αλλά μάλλον αυτά είναι πολύ προχωρημένα για τους Κορεάτες. Απορώ με τον εαυτό μου που κάθομαι και ασχολούμαι με τα χάλια τους...

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Ωπ Σόρρυ. Νόμιζα ότι μιλούσες για τον βοηθό περπατήματος. Όσο για τους Κορεάτες αποτελεί και για μένα μυστήριο το πως σκέφτονται.. ☺☺

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι μετά από 2 μήνες χρήσης με μια καλύτερη εικόνα.

Βλέπω παντού lag. Ενοχλητικό lag. Για 4πύρηνο τηλέφωνο με 2 γίγα ram ναι δυστυχώς λαγκάρει αρκετά και δε πρέπει. Στην αρχή νόμισα ότι είναι το TouchWiz, έβαλα την GPE ROM, εγκατέστησα μόνο τις εφαρμογές που θέλω οι οποίες ζήτημα να πιάνουν 1 γίγα και πάλι λαγκάρει! Φαίνεται πολύ στις εφαρμογές του facebook και σε όποιο πληκτρολόγιο και να βάλω. Δηλαδή ρε παιδιά τι πράγματα είναι αυτά; Τι πρέπει να περάσω για να μην έχει lag? Με ενοχλεί πολύ κυρίως γιατί υποτίθεται ότι το τηλέφωνο είναι τέρας! Δε θέλω να το κάνω OC γιατί είναι που είναι η μπαταρία, αν το ανεβάσω κιόλας... Άσε που φοβάμαι και στο συγκεκριμένο επειδή είναι η βασική συσκευή μου και σε αυτές το OC το αποφεύγω.

Link to comment
Share on other sites

Εχει ανακοινωσει τιποτα η samsung οσο αφορα τις θηκες και γενικοτερα εξαρτηματα απο 3 κατασκευαστες και για το αν θα τα υποστηριζει γιατι οπως μετα λυπης μου ειδα στην 4.4.2 δεν υποστηριζει πλεον θηκες sview που εχουν δυνατοτητα να πατας το home button.

 

Δηλαδη πλεον οποιος εχει το samsung s4 κινητο θα πρεπει υποχρεωτικα να αγοραζει και τα αυθεντικα εξαρτηματα/περιφερειακα της samsung για να δουλευουν σωστα αλλιως απλα δεν θα δουλευουν?

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι μετά από 2 μήνες χρήσης με μια καλύτερη εικόνα.

Βλέπω παντού lag. Ενοχλητικό lag. Για 4πύρηνο τηλέφωνο με 2 γίγα ram ναι δυστυχώς λαγκάρει αρκετά και δε πρέπει. Στην αρχή νόμισα ότι είναι το TouchWiz, έβαλα την GPE ROM, εγκατέστησα μόνο τις εφαρμογές που θέλω οι οποίες ζήτημα να πιάνουν 1 γίγα και πάλι λαγκάρει! Φαίνεται πολύ στις εφαρμογές του facebook και σε όποιο πληκτρολόγιο και να βάλω. Δηλαδή ρε παιδιά τι πράγματα είναι αυτά; Τι πρέπει να περάσω για να μην έχει lag? Με ενοχλεί πολύ κυρίως γιατί υποτίθεται ότι το τηλέφωνο είναι τέρας! Δε θέλω να το κάνω OC γιατί είναι που είναι η μπαταρία, αν το ανεβάσω κιόλας... Άσε που φοβάμαι και στο συγκεκριμένο επειδή είναι η βασική συσκευή μου και σε αυτές το OC το αποφεύγω.

 

Φίλε μήπως έχεις κάποιο πρόβλημα με το κινητό σου; το lag έχει σχεδόν εξαλειφθεί πόσο μάλλον το να ζεσταίνετε η μπαταρία. Και για το lag μέχρι ένα σημείο θα το καταλάβαινα αλλά εσύ λες ότι το βλέπεις ακόμα και στο πληκτρολόγιο. Για αυτό λέω μήπως αντιμετωπίζεις κάποια άλλο πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μήπως έχεις κάποιο πρόβλημα με το κινητό σου; το lag έχει σχεδόν εξαλειφθεί πόσο μάλλον το να ζεσταίνετε η μπαταρία. Και για το lag μέχρι ένα σημείο θα το καταλάβαινα αλλά εσύ λες ότι το βλέπεις ακόμα και στο πληκτρολόγιο. Για αυτό λέω μήπως αντιμετωπίζεις κάποια άλλο πρόβλημα

 

Το αυτό. Η εφαρμογή του fb ανέκαθεν είχε θέμα και αυτό οφείλεται πιο πολύ στο ότι πρέπει να συνδεθεί για να σου προβάλει δεδομένα. Δεν είναι κριτήριο το fb. Ούτε γενικά καμία non-built-in εφαρμογή. Αν λαγκάρει ένα τηλέφωνο το βλέπεις στον launcher, dialer, sms, email, browser και όχι στα fb, twitter, istagram που το πιθανότερο είναι να έχουν λαγκ λόγω εφαρμογής.

Το S4 για τα χαρακτηριστικά του λαγκάρει σε όλα αυτά ειδικά αν μιλάμε για TW. Με την 4.4.2 έχει μειωθεί αλλά δεν έχει φύγει! Με GPE η κατάσταση γίνεται καλύτερη ενώ με AOSP ακόμα καλύτερη! Το λαγκ δεν φεύγει ποτέ αλλά δυστυχώς το TW είναι βαρύ και έχει αρκετό λαγκ και κάνει το κινητό να δείχνει ότι δεν έχει τα χαρακτηριστικά που λένε. Ως εκεί όμως.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι μετά από 2 μήνες χρήσης με μια καλύτερη εικόνα.

 

Βλέπω παντού lag. Ενοχλητικό lag. Για 4πύρηνο τηλέφωνο με 2 γίγα ram ναι δυστυχώς λαγκάρει αρκετά και δε πρέπει. Στην αρχή νόμισα ότι είναι το TouchWiz, έβαλα την GPE ROM, εγκατέστησα μόνο τις εφαρμογές που θέλω οι οποίες ζήτημα να πιάνουν 1 γίγα και πάλι λαγκάρει! Φαίνεται πολύ στις εφαρμογές του facebook και σε όποιο πληκτρολόγιο και να βάλω. Δηλαδή ρε παιδιά τι πράγματα είναι αυτά; Τι πρέπει να περάσω για να μην έχει lag? Με ενοχλεί πολύ κυρίως γιατί υποτίθεται ότι το τηλέφωνο είναι τέρας! Δε θέλω να το κάνω OC γιατί είναι που είναι η μπαταρία, αν το ανεβάσω κιόλας... Άσε που φοβάμαι και στο συγκεκριμένο επειδή είναι η βασική συσκευή μου και σε αυτές το OC το αποφεύγω.

 

 

Τα ιδια ελεγε και ενα συγγενικο μου προσωπο αλλα οχι σε τετοιο βαθμο βεβαια. Λαγκαρισματα γενικα και κρασαρισματα στο fb. Στη τελικη του απεργοποιησα το voice, τα εφε κλειδωματος και τα γραφικα μεσα απο τους προγραμματιστες τα μειωσα απο 1,0 σε 0,5.

Ολα μια χαρα τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια.να ρωτησω ειναι καλο να βαλουμε καπιοα εφαρμογη για

Μεγαλυτερη αναμονη στην μπαταρια ι οχι?

Εχετε καπιοα να πρωτεινετε ι δεν θα υπαρχει διαφορα..

Φοραω την 4.4.2 και το τηλ ειναι μαμα..

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια ελεγε και ενα συγγενικο μου προσωπο αλλα οχι σε τετοιο βαθμο βεβαια. Λαγκαρισματα γενικα και κρασαρισματα στο fb. Στη τελικη του απεργοποιησα το voice, τα εφε κλειδωματος και τα γραφικα μεσα απο τους προγραμματιστες τα μειωσα απο 1,0 σε 0,5.

Ολα μια χαρα τωρα.

 

Δεν έχω τίποτα από αυτά επειδή φοράει την Google Play ROM. Τώρα το να βάλω τα εφέ σε 0.5 και διαφορά δε θα κάνει και θα φαίνεται και πιο choppy.

Ειδικά αυτό το messenger είναι τόσο βαρύ

Link to comment
Share on other sites

Σε εσας οποιοδηποτε και ringtone να εχετε βαλει με το που χτυπαει το κινητο για 1-2 δευτερολεπτο παιζει σιγα το κομματι και μετα δυναμώνει αποτομα στην ενταση που το εχετε?

 

Υπαρχει τροπος να το κανουμε να χτυπαει αμεσως δυνατα και οχι με τον παραπανω τροπο?

Edited by mobileakias
Link to comment
Share on other sites

Σε εσας οποιοδηποτε και ringtone να εχετε βαλει με το που χτυπαει το κινητο για 1-2 δευτερολεπτο παιζει σιγα το κομματι και μετα δυναμώνει αποτομα στην ενταση που το εχετε?

 

Υπαρχει τροπος να το κανουμε να χτυπαει αμεσως δυνατα και οχι με τον παραπανω τροπο?

Βάλε το Disable Increasing Ring απο το play ( δεν θέλει root).

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα εκανε δουλεια αλλα δεν υπαρχει αλλος τροπος χωρις να κατεβασεις καποιο app?

 

Θέλει ρύθμιση σε αρχείο συστήματος άρα root.

Ρύθμιση άλλη δεν υπάρχει, μόνο με εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Ποια ρύθμιση ειναι αυτη που οταν εχω αναπαντητη ή μυνημα και εχω το κινητο σε τραπεζι οταν το σηκωσω δονείτε? Edited by mobileakias
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τίποτα από αυτά επειδή φοράει την Google Play ROM. Τώρα το να βάλω τα εφέ σε 0.5 και διαφορά δε θα κάνει και θα φαίνεται και πιο choppy.

Ειδικά αυτό το messenger είναι τόσο βαρύ

 

λετε οτι το fb κολλαει το κινητο..δεν το εχω δοκιμασει σε αυτο αλλα στο παλιο κινητο ειχε θεματα..εμενα με το chrome δεν παρουσιαζει κανενα προβλημα και ειναι πολυ γρηγορο..ουτε εφαρμογες ουτε τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Ποια ρύθμιση ειναι αυτη που οταν εχω αναπαντητη ή μυνημα και εχω το κινητο σε τραπεζι οταν το σηκωσω δονείτε?

 

Settings->Motions->Smart Alert :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδες βοηθεια..Αποψε ενω ειχα το κινητο σε πληρη αδρανεια το βγαζω να παρω τηλεφωνο κ τσουρουφλιστηκε το αυτι μου.Υπαρχει εξηγηση?εβγαλα την μπαταρια την ξαναεβαλα και παρατηρω πεφτει γρηγορα η μπαταρια..Επισης εδω και 2 ωρες με το παραμικρο ανεβαζει θερμοκρασια.
Not everyone understands house music..it's a spiritual thing..a body thing..a soul thing..
Link to comment
Share on other sites

Παιδες βοηθεια..Αποψε ενω ειχα το κινητο σε πληρη αδρανεια το βγαζω να παρω τηλεφωνο κ τσουρουφλιστηκε το αυτι μου.Υπαρχει εξηγηση?εβγαλα την μπαταρια την ξαναεβαλα και παρατηρω πεφτει γρηγορα η μπαταρια..Επισης εδω και 2 ωρες με το παραμικρο ανεβαζει θερμοκρασια.

 

Ρε συ για δες αν έχει φουσκώσει η μπαταρία κ θέλει αντί κατάσταση. ..αλλιώς μια βαριά εφαρμογή δουλεύει στο full συνέχεια. ..

Κ πες μας να ξερουμε...

Link to comment
Share on other sites

λετε οτι το fb κολλαει το κινητο..δεν το εχω δοκιμασει σε αυτο αλλα στο παλιο κινητο ειχε θεματα..εμενα με το chrome δεν παρουσιαζει κανενα προβλημα και ειναι πολυ γρηγορο..ουτε εφαρμογες ουτε τιποτα

 

Ε σόρρυ αλλά αν είναι με τέτοιο τηλ να χρησιμοποιώ webapps ας το πουλήσω κι ας κρατήσω το tipo που έχω.

Τα λαγκς είναι απαράδεκτα. Στα πληκτρολόγια είμαι σίγουρος ότι είναι επειδή δεν είναι optimised για KK αυτά που χρησιμοποιώ γιατί το Google Keyboard πάει σφαίρα. Τι να πω.

Edited by one_tree_hill
Link to comment
Share on other sites

Ε σόρρυ αλλά αν είναι με τέτοιο τηλ να χρησιμοποιώ webapps ας το πουλήσω κι ας κρατήσω το tipo που έχω.

Τα λαγκς είναι απαράδεκτα. Στα πληκτρολόγια είμαι σίγουρος ότι είναι επειδή δεν είναι optimised για KK αυτά που χρησιμοποιώ γιατί το Google Keyboard πάει σφαίρα. Τι να πω.

 

Δεν μπορείς να κατηγορείς όμως το κινητό για το FB. Μπορείς να το κατηγορείς για το lag στον dialer για παράδειγμα. Για το FB τα παράπονα σου στον dev της εφαρμογής. Δεν αμύνομαι του S4 διότι είμαι από αυτούς που λέω ότι λαγκάρει υπερβολικά αναλογικά με τις προδιαγραφές του. Αλλά δεν το κρίνω αυτό από fb,twitter,viber κλπ.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ε σόρρυ αλλά αν είναι με τέτοιο τηλ να χρησιμοποιώ webapps ας το πουλήσω κι ας κρατήσω το tipo που έχω.

Τα λαγκς είναι απαράδεκτα. Στα πληκτρολόγια είμαι σίγουρος ότι είναι επειδή δεν είναι optimised για KK αυτά που χρησιμοποιώ γιατί το Google Keyboard πάει σφαίρα. Τι να πω.

 

αν η εφαρμογη ειναι απο την αρχη προβληματικη ακομα και κινητο με i5 επεξεργαστη να εχεις με οση ραμ θες παλι θα κολλαει..εγω με to chrome ειμαι απολυτα ικανοποιημενος

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να εχουμε hdr στο s4 ή αυτο ειναι μονο για το s5?

 

Το εννοείς? Έχουμε hdr

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9505)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...