Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9505)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά δεν ισχύει αυτό που λέτε.Με Cosmote και εγώ και η γυναίκα μου στέλνουμε κανονικά ό ένας στον άλλον mms χωρίς δεδομένα ανοιχτά. (εγώ με το S4 και η γυναίκα μου με το Zopo ZP980+ που είχα πρίν)
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια μια βοηθεια ειμαι αναμεσα σε s4 και lg g pro τωρα που επεσαν οι τιμες.τι προτεινετε?ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται (και μάλλον είστε πολλοί...) η καινούρια έκδοση του Phone info πληροφορεί πλέον ΚΑΙ για το original CSC του τηλεφώνου όπως αυτό δηλαδή κατασκευάστηκε. ☺
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Σκέφτομαι έντονα να κάνω τη μετάβαση απο το iPhone 4S σε Galaxy S4.

 

Το χω δουλέψει το S4 για λίγες ώρες και μου άρεσε. Ανησυχώ βέβαια λίγο απο κάτι αναφορές για lag, υπερθέρμανση, κλπ.

Ο βασικός μου ο προβληματισμός όμως ειναι η "διάρκεια ζωής" του, με την έννοια του για πόσο καιρό ακόμα θα εχει updates, θα υποστηρίζεται και θα ειναι "επίκαιρο" και ...γρήγορο για να σηκώνει τα μελοντικά OS updates, με δεδομένο ότι κυκλοφόρησε το S5.

 

Τέλος, προβληματίζομαι και για την ποιότητα κατασκευής, συνηθισμένος χρόνια τώρα με iPhone.

 

Να σημειώσω ότι συνηθίζω να κρατάω τις συσκευές μου για 2+ χρόνια.

 

Θα χαιρόμουν να διαβάσω γνώμες :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια βοηθεια ειμαι αναμεσα σε s4 και lg g pro τωρα που επεσαν οι τιμες.τι προτεινετε?ευχαριστω

 

Πρώτον λογικό είναι άμα ρωτάς στο θέμα το S4 να πάρεις μία απάντηση. Δηλαδή άμα πας στην Mercedes και πεις πιο είναι καλύτερο το SLK ή το Z4, τι απάντηση θα πάρεις?

 

http://www.gsmarena.com/

 

μπαίνεις, συγκρίνεις και επιλέγεις! Να ξέρεις μόνο ότι με το S4 δεν ρουτάρεις, περνάς άλλες ρομ και τετόια καθώς εγγύηση γιοκ.

 

 

Καλημέρα παιδιά.

Σκέφτομαι έντονα να κάνω τη μετάβαση απο το iPhone 4S σε Galaxy S4.

 

Το χω δουλέψει το S4 για λίγες ώρες και μου άρεσε. Ανησυχώ βέβαια λίγο απο κάτι αναφορές για lag, υπερθέρμανση, κλπ.

Ο βασικός μου ο προβληματισμός όμως ειναι η "διάρκεια ζωής" του, με την έννοια του για πόσο καιρό ακόμα θα εχει updates, θα υποστηρίζεται και θα ειναι "επίκαιρο" και ...γρήγορο για να σηκώνει τα μελοντικά OS updates, με δεδομένο ότι κυκλοφόρησε το S5.

 

Τέλος, προβληματίζομαι και για την ποιότητα κατασκευής, συνηθισμένος χρόνια τώρα με iPhone.

 

Να σημειώσω ότι συνηθίζω να κρατάω τις συσκευές μου για 2+ χρόνια.

 

Θα χαιρόμουν να διαβάσω γνώμες :)

 

Ακόμα υποστηρίζεται το S3 αν αυτό μπορεί να μας πεί κάτι. Υπερθέρμανση δεν υπάρχει στις νεότερες εκδόσεις. Για το lag? Αυτό είναι μια ιστορία καθαρά υποκειμενική. Αναλόγως τι θεωρεί lag ο καθένας μας. Αφού το είχες για λίγες ώρες μπόρεσες να δεις αν για σένα έχει lag.

Έχει βελτιωθεί πολύ με την 4.4.2 αλλά προσωπικά για μένα όχι απλώς παραμένει αλλά είναι και αρκετό. Αυτό όπως θα ξαναπώ είναι στον καθένα. Άλλα παιδιά εδώ μέσα λένε ότι δεν έχει. Οπότε όπως καταλαβαίνεις δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση.

 

Ποιότητα κατασκευής! Μμμμμμ κορυφαία δεν είναι... Σίγουρα πολύ καλύτερη από τα προηγούμε της σειράς. Δεν έχει το μέταλλο του One, το unibody του Nexus, το μεταλλικό του iphone αλλά δεν είναι κακή αλλά παραμένει να είναι από πλαστικό που έχει και αίσθηση πλαστικού αλλά κατά πολύ καλύτερη από το S3.

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!! Βασικά δεν ξέρω αν έπρεπε να απαντήσω/παραθέσω εδώ την άποψη μου και εμπειρία μου απλά είπα να το αναφέρω..

Λοιπόν εχτές πήρα στα χέρια μου το S4 BE από το kaizershop.gr και είμαι πολύ ευχαριστημένος και με την εξυπηρέτηση τους και με την ταχύτητα που το έστειλαν.. Το πήρα στα 324.80 και με ασφάλεια, κούριερ και αντικαταβολή πήγε στα 335.80. Είναι κουκλί, πολύ όμορφο γενικά, το καπάκι της μπαταρίας είναι τύπου δέρματος αλλά είναι πολυ ωραίο και με τα wallpapers και τα extra ringtones που έχει είναι πολύ καλό. Δεν μπορώ να πώ για χρήση ακόμα μιας και δεν το δούλεψα "σκληρά" αλλά μετά την πρώτη φόρτιση άντεξε 11 ώρες με πολύ σκάλισμα, wifi, εγκαταστάσεις apps κτλπ. Απλά ήθελα να πώ ότι μέχρι τώρα δεν μετανιώνω, αλλά είναι ακόμα νωρίς θα μου πείτε, το ξέρω.

Το μόνο που έχω συναντήσει μέχρι τώρα λοιπόν είναι το άτιμο το mail της οτενετ που δεν μπορώ να φτιάξω για κάποιο άγνωστο λόγο(δεν μπορεί να επικοινωνήσει με τον διακομιστή εισερχομένων).

Κάτι άλλο με το που το άνοιξα έκανε μια αναβάθμιση σε 4.3, ενώ όμως και πριν την κάνει που το κοίταξα έλεγε πάλι 4.3..

Από ότι έχω καταλάβει είναι από ρουμανία και όσο για το πότε θα αναβαθμιστώ σε κιτ κατ άγνωστο, αλλά δεν με πειράζει μιας και δεν έχω ακούσει τίποτα ιδιαίτερο σε διαφορές. (από την άλλη πάλι δεν ξέρω, δεν είμαι γνώστης). Κάτι που ξέρω είναι ότι δεν θα πειραματιστώ με ρούτ όπως σε προηγούμενες συσκευές μου, αν και ακόμα δεν έχω εγκαταστήσει ή ενεργοποιήσει το knox*.

 

*Το έχω δεί σαν εγαρμογή στο μενού εφαρμογών για αυτό λέω δεν έχω ενεργοποιήσει, μην ξεχνάτε ότι από Samsung είμαι πρωτάρης και γενικότερα δεν είμαι power user..

Ευχαριστώ και καλά να είστε όλοι!! :)

 

 

κ το δικο μου ηταν απο Καιζερ απο ρουμανια

εκανα αναβαθμιση σε 4.4 απο 4.3 κ λυπαμαι πολυ

η 4.3 ηταν μια χαρα με καλυτερη διαρκεια μπαταριας κ πιο γρηγορη

Η ζωη ειναι ωραια
Link to comment
Share on other sites

κ το δικο μου ηταν απο Καιζερ απο ρουμανια

εκανα αναβαθμιση σε 4.4 απο 4.3 κ λυπαμαι πολυ

η 4.3 ηταν μια χαρα με καλυτερη διαρκεια μπαταριας κ πιο γρηγορη

 

Μετά από μία εβδομάδα με τουλάχιστον 3-4 κύκλων φόρτισης πρέπει να μιλήσεις για μπαταρία! Πάντα όταν περνάς καινούρια έκδοση πρέπει να περιμένεις να στρώσει λίγο. Επίσης κατά πολλούς στο xda πάντα καθαρή εγκατάσταση με το οποίο συμφωνώ αν διαβασεις την υπογραφή μου. Τώρα για ταχύτητα όλοι λένε ότι με 4.4.2 είναι καλύτερα τα πράγματα.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Σκέφτομαι έντονα να κάνω τη μετάβαση απο το iPhone 4S σε Galaxy S4.

 

Το χω δουλέψει το S4 για λίγες ώρες και μου άρεσε. Ανησυχώ βέβαια λίγο απο κάτι αναφορές για lag, υπερθέρμανση, κλπ.

Ο βασικός μου ο προβληματισμός όμως ειναι η "διάρκεια ζωής" του, με την έννοια του για πόσο καιρό ακόμα θα εχει updates, θα υποστηρίζεται και θα ειναι "επίκαιρο" και ...γρήγορο για να σηκώνει τα μελοντικά OS updates, με δεδομένο ότι κυκλοφόρησε το S5.

 

Τέλος, προβληματίζομαι και για την ποιότητα κατασκευής, συνηθισμένος χρόνια τώρα με iPhone.

 

Να σημειώσω ότι συνηθίζω να κρατάω τις συσκευές μου για 2+ χρόνια.

 

Θα χαιρόμουν να διαβάσω γνώμες :)

 

Και γώ φίλε από iPhone έρχομαι και πίστεψε με δεν θα ξαναγυρνούσα πίσω με όλα τα κολλήματα και τους περιορισμούς της Apple. Για lag και υπερθέρμανση απλά δεν υπάρχει ούτε στο ελάχιστο ειδικά πλέον στην 4.4.2

Η διάρκεια ζωής του ναι δεν είναι όπως των iPhone ειδικά σε μεταπωλητική αξία αν και πλέον και των iphone δεν είναι όπως παλιότερα. Για τα updates πιστεύω θα πάρει αρκετά ακόμα και λόγω ότι μαζί με το note είναι η ναυαρχίδα της Sammy και θα το κάνει και διαφήμιση αλλά και λόγω δυνατού hardware που τόσο καιρό μετά δεν έχουμε δει ακόμα και κάτι διαφορετικό - δυνατότερο. Στην ποιότητα κατασκευής ναι η apple υπερέχει καλώς ή κακώς. Παρόλο που πλέον και εκείνη έκανε κωλοτούμπα με το 5c. Πάντως το πλαστικό είναι αρκετά ποιοτικό και δεν προβλημάτιζει. Δεν θα δεις τριξίματα ή κάτι άλλο αρνητικό απλά σίγουρα δεν είναι το iPhone. Έχοντας όμως για θετικό την Micro SD και την αποσπώμενη μπαταρία που για εμένα είναι μεγάλο ατού (έχω 3 μπαταρίες)

Edited by salmp7
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη και τα δυο ειναι τουμπανο.απο καμερα το s4 ειναι καλυτερο?

 

Αφού σου έδωσα λινκ... Μπες και δες και κάνε τις συγκρίσεις! Και αποφασίζεις πιο θες! Το S4 έχει πολύ καλή κάμερα. Δεν μπορώ να σου πώ εγώ τι κινητό θα πάρεις... Αυτό που είναι καλύτερο σε χαρακτηριστικά και το βγάζει και το gsmarena στις συγκρίσεις ίσο με το το S4 και σε μερικά σημεία καλύτερο είναι το LG G2 αλλά δεν έχει SD που για κάποιους είναι αρνητικό. Για μένα είναι το knox στο S4.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Να θυμίσω ότι εδώ συζητάμε για τη συσκευή του θέματος και μόνο. Υπάρχουν άλλα θέματα για σύγκριση συσκευών... http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=145

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Να θυμίσω ότι εδώ συζητάμε για τη συσκευή του θέματος και μόνο. Υπάρχουν άλλα θέματα για σύγκριση συσκευών... http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=145

 

Για αυτό και έδωσα το λινκ στην πρώτη απάντηση έτσι ώστε να μπει και να κάνει VS μόνος του και μην ξαναπιάσουμε την ίδια συζήτηση όπως πριν 2 σελίδες.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αφού σου έδωσα λινκ... Μπες και δες και κάνε τις συγκρίσεις! Και αποφασίζεις πιο θες! Το S4 έχει πολύ καλή κάμερα. Δεν μπορώ να σου πώ εγώ τι κινητό θα πάρεις... Αυτό που είναι καλύτερο σε χαρακτηριστικά και το βγάζει και το gsmarena στις συγκρίσεις ίσο με το το S4 και σε μερικά σημεία καλύτερο είναι το LG G2 αλλά δεν έχει SD που για κάποιους είναι αρνητικό. Για μένα είναι το knox στο S4.

Το knox με σωσε φιλε (παντρεμενος)

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς σε σώσε? ..

 

Δεν κατάλαβες;; Το knox είναι στην ουσία μια δεύτερη κρυφή συσκευή, μη προσβάσιμη απ τον οποιονδήποτε, μέσα στην ίδια σου την συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες;; Το knox είναι στην ουσία μια δεύτερη κρυφή συσκευή, μη προσβάσιμη απ τον οποιονδήποτε, μέσα στην ίδια σου την συσκευή.

 

Έχω μπερδευτεί. .άλλοι λένε μακρυά από κνοξ. ..Εσύ σώθηκες. ..

Εγώ τοχω στο app drawer αλλά δεν τοχω κατεβαδει/εγκαταστήσει επειδή διάβασα αρνητικά σχόλια. .

Τελικά τι λεει το κοινό?

Link to comment
Share on other sites

Έχω μπερδευτεί. .άλλοι λένε μακρυά από κνοξ. ..Εσύ σώθηκες. ..

Εγώ τοχω στο app drawer αλλά δεν τοχω κατεβαδει/εγκαταστήσει επειδή διάβασα αρνητικά σχόλια. .

Τελικά τι λεει το κοινό?

 

Αλλο ο knox που γράφει αν ρουτάρεις κι άλλο η εφαρμογή του Knox η οποία είναι πολύ χρήσιμη για όποιον θέλει ενα ιδιωτικό προστατευμένο χώρο στην συσκευή του για προσωπικά πράγματα και ευαίσθητα έγγραφα.

 

Κανείς δεν έγραψε αρνητικά για την χρησιμότητα της εφαρμογής. Τα αρνητικά σχόλια πάνε στον Knox counter που ακυρώνει την εγγύηση εαν ''πειράξεις'' την συσκευή με root.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων γιατί δεν έχω κάνει από τότε που το πήρα και νομίζω χρειάζεται γιατί τελευταία κάτι καταναλώνει μπαταρία και δεν μπορώ να το βρω. Έχω μεγάλη κατανάλωση σε κατάσταση αδράνειας με αποτέλεσμα σε λίγες ώρες να ξέμενω από μπαταρία. Έχω ξεχάσει τις καλές εποχές που έχανα 1% την ώρα ίσως και λιγότερο σε αδράνεια.

 

Το θέμα είναι μετά πως θα ξαναστήσω το τηλέφωνο. Για τις περισσότερες εφαρμογές δεν έγινε τίποτα θα τις ξαναπεράσω. Αλλά από κάποιες πως θα κρατήσω την πρόοδο τους. π.χ σε ένα παιχνίδι, ή στο πληκτρολόγιο που τόσο καιρό με διαβάζει και πλέον προβλέπει τι θα γράψω πριν καν το σκεφτώ(SwiftKey). Για μηνύματα - κλήσεις κτλ πιστεύω θα είναι πιο εύκολο.

 

Τεσπα πως θα το κάνω σε συσκευή χωρίς root?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πόσα ετη εγγύηση έχει η συσκευή μας απο τη Samsung;

 

Δύο όπως και κάθε ηλεκτρονική συσκευή που πωλείται στην ευρωπαϊκή ένωση

Link to comment
Share on other sites

πως θα το κάνω σε συσκευή χωρίς root?

Helium - App Sync and Backup

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Αλλο ο knox που γράφει αν ρουτάρεις κι άλλο η εφαρμογή του Knox η οποία είναι πολύ χρήσιμη για όποιον θέλει ενα ιδιωτικό προστατευμένο χώρο στην συσκευή του για προσωπικά πράγματα και ευαίσθητα έγγραφα.

 

Κανείς δεν έγραψε αρνητικά για την χρησιμότητα της εφαρμογής. Τα αρνητικά σχόλια πάνε στον Knox counter που ακυρώνει την εγγύηση εαν ''πειράξεις'' την συσκευή με root.

 

Μα και εγώ προφανώς και αναφέρομαι στο knox counter και όχι στη εφαρμογή αλλά προφανώς ο φίλος δεν κατάλαβε για τι πράγμα μιλούσα γιατί μάλλον δεν γνωρίζει και πολλά για το knox. Η εφαρμογή είναι άλλο πράγμα τελείως και καλοδεχουμενη

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πως κανω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ; Θελω να γίνει όπως το άνοιξα απο το κουτί

 

Ρυθμίσεις - λογαριασμοί - δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας - επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9505)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...