Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9505)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σε καταλαβαίνω απόλυτα....ίδωμεν.....και ελπίζω να ήταν μόνο ένα κόλλημα!φαντάζομαι έχεις 4.3?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πώς μπορώ να χρησιμοποισω το κινητό μου αν δεν βάλω κωδικό pin της sim κάρτας που έχω στο κινητό μου γιατί τώρα αν δεν βάλω pin δεν με αφήνει να το χρησιμοποιησω.

 

Δεν θέλω να απενεργοποιησω να ζητάει pin κάθε φορά που ανοίγω το κινητό.

Edited by tokinito
Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ να χρησιμοποισω το κινητό μου αν δεν βάλω κωδικό pin της sim κάρτας που έχω στο κινητό μου γιατί τώρα αν δεν βάλω pin δεν με αφήνει να το χρησιμοποιησω.

 

Δεν θέλω να απενεργοποιησω να ζητάει pin κάθε φορά που ανοίγω το κινητό.

 

μήπως να το δουλεύεις σε flight mode???αν κατάλαβα καλά θέλεις να λειτουργεί η συσκευή αλλά να μην έχεις σημα???

Link to comment
Share on other sites

Οχι ακριβως.

 

Θελω να μην χρειαζεται να βαλω το pin της sim καρτας μου για να δουλεψει το κινητο.

 

Πας ρυθμίσεις/περισσότερα/ασφάλεια/ρύθμιση κλειδώματος κάρτας SIM και ξετικάρεις το κλείδωμα κάρτας SIM.

Link to comment
Share on other sites

καλώς σας βρήκα στην παρέα του s4.. :)

 

δυστυχώς θα ξεκινήσω τα μηνύματά μου εδώ με προβλήματα που προέκυψαν και τα δύο σήμερα και δεν ξέρω τι να κάνω..

1) έβαλα από χθες το ξυπνητήρι για σήμερα στις 9,30 όμως δεν χτύπησε. ξύπνησα 10 λεπτά αργότερα, το έβαλα για τις 10 και το αποτέλεσμα ήταν να ξυπνήσω 10,30 και να αργήσω σε σημαντικό ραντεβού. το θέμα όμως είναι ότι το ξυπνητήρι, αντί για 10, έδειχνε πάλι 9,30 και ήταν απενεργοποιημένο. επίσης, πριν από λίγο, έβαλα αντίστροφη μέτρηση για κάτι και το κινητό δεν έκανε απολύτως τίποτα! το κοίταξα μετά από ώρα και είδα ότι έδειχνε τον χρόνο που είχα πληκτρολογήσει στην αρχή.

 

2) έτυχε απόψε να μπω στο μετρό και μεταξύ Πανεπιστημίου και Συντάγματος χάθηκε το σήμα που όμως δεν επανήλθε ακόμα κι όταν βγήκα έξω από το σταθμό του μετρό. το άφησα για κάνα 3λεπτο και δεν έβρισκε με τίποτα. για να αποφύγω την επανεκκίνηση, το έβαλα σε gsm, βρήκε σήμα και μετά το ξαναγύρισα σε gsm/3g.

 

τι στο καλό??

 

όχι, φίλε μου, όλα ήταν εντάξει εδώ και μια βδομάδα που το'χω και χθες θυμάμαι όταν το ενεργοποίησα που μου εμφάνιζε το μήνυμα ότι θα χτυπήσει σε 4 ώρες και το πρωί ότι θα χτυπήσει σε 20 λεπτά, όμως δε χτύπησε.

 

ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

ναι, του έβγαλα τη μπαταρία και νόμιζα πως θα ναι εντάξει, αλλά μου έκανε και πάλι αυτό με την αντίστροφη μέτρηση .. θα το κοιτάξω κι αύριο να δω τι θα γίνει αν και για καλό και για κακό θα βάλω ξυπνητήρι και στο g. δεν την ξαναπατάω. :)

 

Είσαι root? Αν ναι έχεις πειράξει τίποτα στα startup apps? Ή έχεις καμιά εφαρμογή που αδειάζει τη RAM (τύπου ES Task Manager)? Αν ναι τσέκαρέ το. Μου συνέβαινε και μένα παλιά γιατί είχα απενεργοποιήσει την εφαρμογή "Ρολόι" από τα startup apps και δεν το είχα βάλει ως εξαίρεση στον task killer με αποτέλεσμα να μη χτυπάει.

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ να χρησιμοποισω το κινητό μου αν δεν βάλω κωδικό pin της sim κάρτας που έχω στο κινητό μου γιατί τώρα αν δεν βάλω pin δεν με αφήνει να το χρησιμοποιησω.

 

Δεν θέλω να απενεργοποιησω να ζητάει pin κάθε φορά που ανοίγω το κινητό.

 

To pin είναι της κάρτας sim.

Ή το απενεργοποιείς, ή δε βάζεις μέσα την sim.

Link to comment
Share on other sites

Πας ρυθμίσεις/περισσότερα/ασφάλεια/ρύθμιση κλειδώματος κάρτας SIM και ξετικάρεις το κλείδωμα κάρτας SIM.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αλλά ανάφερα στο πρώτο μου ποστ ότι θέλω να με ρωτάει αλλά να μπορώ να χειριστώ το κινητό ακόμα και αν δεν βάλω πιν.

 

Καλά μην σας ζαλίζω άλλο αφού δεν γίνεται δεν πειράζει θα πατάω τον κωδικό πιν.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αλλά ανάφερα στο πρώτο μου ποστ ότι θέλω να με ρωτάει αλλά να μπορώ να χειριστώ το κινητό ακόμα και αν δεν βάλω πιν.

 

Καλά μην σας ζαλίζω άλλο αφού δεν γίνεται δεν πειράζει θα πατάω τον κωδικό πιν.

 

Ή θα ζηταει pin ή δεν θα ζηταει

Δεν υπαρχει επιλεκτικη λυση για κάθε φορα.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αλλά ανάφερα στο πρώτο μου ποστ ότι θέλω να με ρωτάει αλλά να μπορώ να χειριστώ το κινητό ακόμα και αν δεν βάλω πιν.

 

Καλά μην σας ζαλίζω άλλο αφού δεν γίνεται δεν πειράζει θα πατάω τον κωδικό πιν.

 

Να σε ρωτήσω κάτι εντελώς φιλικά; ποιό το νόημα να θέλεις να σου ζητάει κωδικό της sim αλλά να μπορείς να το παρακάμψεις και να χειρίζεσαι το τηλέφωνο χωρίς κωδικό;αν δεν θέλεις να πατάς τον κωδικό κάθε φορά που το ανοίγεις, απλά το απενεργοποιείς απο τα settings.Ούτως ή άλλως τον κωδικό τον βάζεις ακριβώς για αυτό τον λόγο, ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙ κάποιος που θα ανοίξει το τηλέφωνο σου να το χρησιμοποιήσει χωρίς να βάλει PIN.

Link to comment
Share on other sites

Ολοι θελαμε να του κανουμε αυτη την ερωτηση.....μη κοιτας που δεν το καναμε....:P

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το pin το έχω βγάλει πάρα πολύ καιρό! Δεν βρίσκω καν τον λόγο να το έχω... Αν μου κλέψει κάποιος το κινητό, αυτό είναι ανοιχτό άρα δεν με προστατεύει το pin!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ότι pin και να βάλεις δεν σώζεσαι αν σε κλέψουν. Ακόμα και κωδικό στη συσκευή να βάλεις, και pin στη SIM να έχεις και Pin στο ξεκλείδωμα της οθόνης, με ένα απλό hard reset από το recovery τελείωσες. Αλλά μην τα μελετάμε τώρα αυτά (φτύστε όλοι το κόρφο σας! :lol:).

 

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί θέλεις να παρακάμψεις τον κωδικό της SIM. Αν υποθέσουμε ότι απλώς δεν θες να ενεργοποιείται το σήμα κτλ, αυτό λύνεται πολύ απλά με flight mode. Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο λόγο γι αυτό που θες να κάνεις. Παλιά θυμάμαι υπήρχε στα συμβατικά (τύπου Sony Ericsson W***) όπου στο boot σε ρωτούσε αν θες να ξεκινήσεις σε flight mode ή κανονικά αλλά και στις δύο περιπτώσεις σου ζητούσε κωδικό για τη SIM νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι εντελώς φιλικά; ποιό το νόημα να θέλεις να σου ζητάει κωδικό της sim αλλά να μπορείς να το παρακάμψεις και να χειρίζεσαι το τηλέφωνο χωρίς κωδικό;αν δεν θέλεις να πατάς τον κωδικό κάθε φορά που το ανοίγεις, απλά το απενεργοποιείς απο τα settings.Ούτως ή άλλως τον κωδικό τον βάζεις ακριβώς για αυτό τον λόγο, ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙ κάποιος που θα ανοίξει το τηλέφωνο σου να το χρησιμοποιήσει χωρίς να βάλει PIN.

Το θεμα δεν ειναι να μην μου ζηταει καθε φορα το pin αλλα μερικες φορες που θελω να ανοιξω το κινητο για πολυ λιγο να κανω κατι και να το κλεισω μετα για αυτες τις περιπτωσεις ηθελα να μαθω αν μπορουσα να μην εισαγω το pin.

 

Εγώ το pin το έχω βγάλει πάρα πολύ καιρό! Δεν βρίσκω καν τον λόγο να το έχω... Αν μου κλέψει κάποιος το κινητό, αυτό είναι ανοιχτό άρα δεν με προστατεύει το pin!

Μιας και το αναφερες υπαρχει η δυνατοτητα αν αλλαξεις την sim να σου ζηταει αλλο κωδικο για να δουλεψει το κινητο?

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα δεν ειναι να μην μου ζηταει καθε φορα το pin αλλα μερικες φορες που θελω να ανοιξω το κινητο για πολυ λιγο να κανω κατι και να το κλεισω μετα για αυτες τις περιπτωσεις ηθελα να μαθω αν μπορουσα να μην εισαγω το pin.

 

 

Μιας και το αναφερες υπαρχει η δυνατοτητα αν αλλαξεις την sim να σου ζηταει αλλο κωδικο για να δουλεψει το κινητο?

 

 

Βάλε το pin και μετά airplane mode και έτσι δεν εισαι σε δίκτυο. Είναι σαν να είναι κλειστό! Αλλά δεν έχεις ούτε wifi νομίζω!

 

Όσο για το δεύτερο! Να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα! Ο κωδικός PIN της SIM είναι και προγραμματίζεται στην SIM και όχι στο τηλέφωνο. Δηλαδή να πας και βγάλεις την ζήτηση κωδικού SIM τότε αυτή την SIM και σε άλλο τηλέφωνο να την βάλεις πάλι δεν θα ζητηθεί SIM PIN. Όπως και αν αλλάξεις κωδικό, αυτό ισχύει για οπουδήποτε βάλεις την κάρτα.

Τώρα εσύ τι ζητάς? Να ζητάει PIN για την νέα κάρτα ή γενικά για να ανοίξει το κινητό? Το δεύτερο γίνεται βάζοντας pin ή password για να ξεκλειδώσει.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αυτο πραγματικα δεν το ηξερα οτι το να ζηταει ή οχι pin αποθηκευεται στη sim.

 

Εγω αυτο που ρωταω αν φυσικα γινεται ειναι αν για οποιοδηποτε λογο αλλαχτει η sim καρτα που εχω τωρα στο κινητο για να την δεχτει το κινητο να ζηταει ενα κωδικο κλειδωματος οπως το ελεγαν τα παλια κινητα και αφου τον εισαγεις σωστα τοτε να σου δεχετε την νεα sim καρτα.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ξαναγραψει και εγω και άλλοι χρηστες s4 για το πρoβλημα oτι πολες φορες καλουμε καποιον και ενω απαντησε στην κλιση και ξεκιναει το χρονομετρο να γραφει δεν μας ακουει ουτε τον ακουμε και το κινητο θελη επανεκκινηση για να στρωσει !

Αυτό που παρατηρησα σε μενα είναι ότι το κανει μονο όταν είναι συνδεδεμενο με το bluetooth της samsung εχω δοκιμασει και αλλα η με το bluetooth του αυτοκινητου όχι παντα.

Το s4 είναι 4.3 και είναι επισημη εκδοση.

Τι γινεται τωρα με αυτό το πλοβλημα ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μου το εκανε κι εμένα για πρωτη φορά πριν μια εβδομάδα κι ενω το κινητο το εχω 6 μηνες και δεν ειχε παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα. Ειναι στην 4.3. Το επανεκκίνησα και ολα καλα. Έκτοτε ολα οκ παλι.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Αυτο πραγματικα δεν το ηξερα οτι το να ζηταει ή οχι pin αποθηκευεται στη sim.

 

Εγω αυτο που ρωταω αν φυσικα γινεται ειναι αν για οποιοδηποτε λογο αλλαχτει η sim καρτα που εχω τωρα στο κινητο για να την δεχτει το κινητο να ζηταει ενα κωδικο κλειδωματος οπως το ελεγαν τα παλια κινητα και αφου τον εισαγεις σωστα τοτε να σου δεχετε την νεα sim καρτα.

 

Δεν γνωρίζω αλλα xda, play store ειδες τίποτα? Οπως επισης και αν εχει επιλογή να ζηταει κωδικό γενικά καθε μπουταρισμα αλλά οχι καθε φορα που θες να ξεκλειδωσεις απλα την οθονη.

Οσο για τη sim πολλοι δεν το ξερουν και για αυτο το ανεφερα!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Είσαι root? Αν ναι έχεις πειράξει τίποτα στα startup apps? Ή έχεις καμιά εφαρμογή που αδειάζει τη RAM (τύπου ES Task Manager)? Αν ναι τσέκαρέ το. Μου συνέβαινε και μένα παλιά γιατί είχα απενεργοποιήσει την εφαρμογή "Ρολόι" από τα startup apps και δεν το είχα βάλει ως εξαίρεση στον task killer με αποτέλεσμα να μη χτυπάει.

 

root δε το χω κάνει, αλλά task killer έχω από την πρώτη μέρα και δεν μου είχε δημιουργησει κανένα πρόβλημα. σήμερα ευτυχώς χτύπησε και τις τρεις φορές που το ενεργοποίησα (μία κανονικά το πρωί και άλλες δύο διαφορετικές ώρες για δοκιμή). :)

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση :

 

τα air gesture καταναλωνουν μπαταρια??? δεν τα εχω ενεργοποιημενα (και μου αρεσουν πολυ) γιατι φοβαμε μηπως καταναλωνουν μπαταρια .

 

εσεις?

 

Από τη στιγμή που ενεργοποιούν τους διάφορους αισθητήρες του τηλεφώνου, λογικό είναι να καταναλώνουν και κάποιο άλφα ποσοστό μπαταρίας.

Γιατί δεν δοκιμάζεις από μόνος σου ένα κύκλο φόρτισης έχοντας τα ανοιχτά?

Link to comment
Share on other sites

Εντοπίσα ένα πρόβλημα - λάθος στην εξαγωγή επαφών που κάνει οποιοδήποτε κινητό Android και φυσικά και το s4 και αυτό είναι ότι δεν αποθήκευει τον προεπιλεγμενο νούμερο σε κάθε επαφή.

 

Υπαρχει τρόπος να κρατάει ακόμα και αυτή την πληροφορία στο αρχείο vcf που έχεις αποθήκευση τις επαφές σου.

Link to comment
Share on other sites

καταφερε κανεις να δουλεψει το watch on με το nova? Επισης ισχυει με τα ευρωπαικα κινητα να μην μπορουνε να δουλεψουνε αμερικη λογω region locked? επειδη τυχαινει να πηγαινω συχνα θελω να βαζω αμερικανικο σιμ οταν ειμαι εκει.
Link to comment
Share on other sites

καταφερε κανεις να δουλεψει το watch on με το nova? Επισης ισχυει με τα ευρωπαικα κινητα να μην μπορουνε να δουλεψουνε αμερικη λογω region locked? επειδη τυχαινει να πηγαινω συχνα θελω να βαζω αμερικανικο σιμ οταν ειμαι εκει.

 

WatchON δεν εχει από οσο ξερω ουτε του Νοβα, ουτε του ΟΤΕ. Εδω μου εκανε εντυπωση οτι δεν εχει στα κλιματιστικα τα toyotomi. Εγω χρησιμοποιω ZappIR, ειχα δωσει 5 ευρω και αν και δεν ειχε του ΟΤΕ τους ζητησα refund και μου προτειναν αντ'αυτου να του δωσω το μοντελο και σε 5 ωρες ειχα λαβει email οτι υπαρχει κανονικα η συσκευη μου και οντως ετσι ηταν. Αρα και να μην εχει της νοβα στο βαζουν αμεσα. Ενω στο watchon που εχω στειλει,ουδεμια απαντηση.

Για το reguon lock ειχανε πει οτι ισχυει μονο για την πρωτη ενεργοποιηση και μετά βαζεις απο οποια χωρα θες

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

αμα δεις κατω απο το κουτι της Nova λεει εταιρια κατασκευης PACE αλλα βαζοντας το Pace Παλι τιποτα.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9505)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...