Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9505)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Εκεί λες έχεις την MEA... για MGA ρωτάω.. επίσης, έκανες factory reset?

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εκεί λες έχεις την MEA... για MGA ρωτάω.. επίσης, έκανες factory reset?

 

Εκει ειχα την ΜΕΑ γιατι δεν ειχε δοθει το update. Ηλπιζα οτι θα το εφτιαχναν με τη MGA. Τωρα εχω MGA και ειναι ακριβως οπως το βλεπεις ακομα.

 

Εdit. Και ναι εννοειται οτι εκανα και factory reset.

Edited by Leon_G
Link to comment
Share on other sites

Εκεί που ήμουν έτοιμος για το S4 να το 9506, εδώ θα μιλάμε και για το συγκεκριμένο η θα γίνει άλλο θέμα;

 

Οπως φαινεται η samsung φετος αποφασισε να βγαλει 300 παραλλαγες στο s4 και απο οτι φαινεται και στο note 3.

 

Οποτε για να αξιζει η αγορα ενος κινητου απο την samsung κατα την γνωμη μου θα πρεπει να σου αρεσει οντως αυτο που θα αγορασεις και να σε καλυπτει απολυτα γιατι αν κατι δεν σου αρεσει τοτε ειναι σιγουρο οτι θα βγαλει κατι σε λιγο καιρο που θα καλυπτει την αδυναμια που εβλεπες και θα τρωγεσαι με τα ρουχα σου μετα!

 

Snapdragon 600 -> 800

16gb Εσωτερικη -> 32gb

Καλυτερη καμερα, καλυτερη κατασκευη, διαφορετικη οθονη κλπ. Ολα τα δοκιμασε φετος!

 

Εγω αποφασισα και ακομα θεωρω οτι το καλυτερο μοντελο ειναι το i9505 ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ επειδη εχει το ιδιο hardware με το google edition και μετα τον χρονο θα μπορω να δοκιμαζω τα software updates που θα βγαζει η google αμεσα και χωρις να περιμενω την samsung ματαια (βλεπε note2/s3).

 

Η αγορα εγινε βεβαια με την προοπτικη οτι θα το κρατησω το κινητο τουλαχιστον 2 χρονια γιατι αλλιως τα software updates δεν παιζουν κανενα ρολο και πας απλα για το καλυτερο s4 που θα βγαλει δηλαδη το i9506.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας εχει αναβαθμιστει το market στην εκδοση 4.1.10 ? Στο One μου εχει γινει εδω και αρκετο καιρο ενω στο s4 ειναι στην 4.1.6 ακομα.. δεν το εχω πειραξει καθολου το κινητο ειμαι φουλ στοκ. Ελληνικο software.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας εχει αναβαθμιστει το market στην εκδοση 4.1.10 ? Στο One μου εχει γινει εδω και αρκετο καιρο ενω στο s4 ειναι στην 4.1.6 ακομα.. δεν το εχω πειραξει καθολου το κινητο ειμαι φουλ στοκ. Ελληνικο software.

 

Ούτε σε μένα έχει αναβαθμιστεί. 4.1.6 έχει..

:D
Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρώ κακό το ότι έβγαλε τόσα μοντέλα...κακό θεωρώ ότι δεν τα είπε από την αρχή ώστε ο καθένας να διαλέξει και να περιμένει να πάρει αυτό που πραγματικά του αρέσει.

Στο Note 3 έχει πεί ότι θα βγούν 4 εκδόσεις οπότε διαλέγεις και παίρνεις και αυτό είναι το σωστό.

Οι εκδόσεις δεν με χαλάνε γιατί σου δίνουν το δικαίωμα της επιλογής...αλλά να πει ότι κυκλοφορεί ένα μοντέλο να πανε όλοι να το αγοράσουν και μετά να κυκλοφορήσει καλύτερες εκδόσεις είναι μεγάλη πατάτα...:mad:

Xiaomi Mi5 White 32GB
Link to comment
Share on other sites

Εκει ειχα την ΜΕΑ γιατι δεν ειχε δοθει το update. Ηλπιζα οτι θα το εφτιαχναν με τη MGA. Τωρα εχω MGA και ειναι ακριβως οπως το βλεπεις ακομα.

 

Εdit. Και ναι εννοειται οτι εκανα και factory reset.

 

Και σε μενα μια απο τα ιδια για να δουμε τι θα γινει παντως τα hard reset δεν εκαναν κατι τσαμπα το στησιμο...!!! ;);)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας εχει αναβαθμιστει το market στην εκδοση 4.1.10 ? Στο One μου εχει γινει εδω και αρκετο καιρο ενω στο s4 ειναι στην 4.1.6 ακομα.. δεν το εχω πειραξει καθολου το κινητο ειμαι φουλ στοκ. Ελληνικο software.

Download: Latest Google Play Store 4.2.3

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.εχω τον γαλαξια εδω κσι μερικες ημερες και μου εμφσνιζει το εξης προβλημα:κατα την διαρκεια καποιας κλησης,μαυριζει η οθονη και δεν μπορω να δω τιποτα...σταματω την συνομιλια και δεν εχω καμια προσβαση στο κινητο..μετα απο κανα διλεπτο επανερχεται μονο του....καμια ιδεα...?
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... έκανα φύλλο και φτερό τις 2 roms, την MGA ΟΧΧ (γενικότερη ευρωπαϊκή, κυρίως αγγλική), και την MGA OXA (κυρίως γερμανική).

Όπως περίμενα, είναι πανομοιότυπες εκτός από το csc. Tα settings δηλαδή, όλα, είναι ΙΔΙΑ.

Όλες οι διαφορές τους είναι στο csc. Και τίποτα απ'αυτα δεν έχει να κάνει με τις συντομεύσεις, απ'όσο μπορώ να δω.

Γενικότερα, το ΟΧΧ csc (που περιέχει και την Ελλάδα/Κύπρο) είναι πιο καινούριο, εκδοση 13 αντί για έκδοση 05/06 που είναι το άλλο, περιέχει διορθώσεις για κάποιους παρόχους, έξτρα settings για LTE, κτλ. Αν δηλαδή κάποιος με γερμανική MGA έχει προβλήματα με το LTE, ενδέχεται να μην υπάρχουν στην ευρωπαϊκή MGA.

 

Oι διαφορές του πιο καινούριου OXX csc από το παλιότερο ΟΧΑ, πληροφοριακά:

1. Όπως είπα παραπάνω, έξτρα ανανεωμένα settings για παρόχους, π.χ. τηλέφωνα voicemail, διόρθωση κάποιων homepages, default τιμές, κτλ. Τίποτα το φοβερό.

2. Πρόσθεση των

<CscFeature_Launcher_EnableViewByAlphabetAsDefault>TRUE</CscFeature_Launcher_EnableViewByAlphabetAsDefault>
<CscFeature_Setting_EnableAutoSimApkInstaller>TRUE</CscFeature_Setting_EnableAutoSimApkInstaller>
<CscFeature_VoiceCall_EnableVmsNumberAsDefaultInCallForwarding>TRUE</CscFeature_VoiceCall_EnableVmsNumberAsDefaultInCallForwarding>

και αφαίρεση των

<CscFeature_Web_bool_EnablePriorityUserBookmark>false</CscFeature_Web_bool_EnablePriorityUserBookmark>
<CscFeature_Sip_DisableAutoCorrection>TRUE</CscFeature_Sip_DisableAutoCorrection>

στο /system/csc/others.xml

3. Πρόσθεση υποστήριξης για τα Γαλλικά Βελγίου

4. Πρόσθεση του αρχείου plmn_delta.bin στο /system/etc/ , που έχει να κάνει με διεθνή /μη ευρωπαϊκά δίκτυα.

5. Στο γερμανικό csc υπάρχουν οι εξής έξτρα (άχρηστες) γερμανικές εφαρμογές συστήματος από τη Samsung:

hrs_and_samDePhone12_keysource.apk
android-bild-newsapp-2.2.1-final.apk
CEWE_apk_2013-03-04_18-10.apk
hrs_and_b2b_preinstall_3.3.1_final.apk
kaufDA-samsung_5_1.1.apk
myTaxi_samsung_NL_de_s4.apk
ntv_widget_2.3.4.apk 

6. Υποστήριξη στην ΟΧΧ για λεξικά και πληκτρολόγια για πολύ περισσότερες γλώσσες από την OXA, τα ελληνικά μεταξύ τους, για διάφορες εφαρμογές, νομίζω μεταξύ τους και το SNote (handwriting).

7. Βιβλιοθήκες για την εφαρμογή de.worldiety.photiety.cewe.smartphoto.de στη Γερμανική rom.

 

Αυτές είναι οι διαφορές που βρήκα.

Τα αρχεία συστήματος, μαζί και η εφαρμογή των ρυθμίσεων, είναι ΙΔΙΑ.

 

Άρα, το μόνο λογικό συμπέρασμα, είναι ότι η έλλειψη των συντομεύσεων έχει μεταφερθεί στις MGA roms από OTA αναβαθμίσεις, που δεν πείραξαν τα αρχεία που προυπήρχαν (κλασική OTA γκάφα της Samsung... Το έχω ξαναπεί, μην εμπιστεύεστε ΟΤΑ). Αν θέλετε λοιπόν τις συντομεύσεις, φλασάρετε κανονικά με Odin την τελευταία MGA (όπως ο Stinger, συνιστώ την prerooted εδώ), κάντε μετά factory reset, και αν δεν πιάσει ούτε αυτό, καλέστε τους Ghostbusters γιατί δεν υπάρχει λογική εξήγηση. Στοιχειωμένο θα είναι. :ninja:

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.εχω τον γαλαξια εδω κσι μερικες ημερες και μου εμφσνιζει το εξης προβλημα:κατα την διαρκεια καποιας κλησης,μαυριζει η οθονη και δεν μπορω να δω τιποτα...σταματω την συνομιλια και δεν εχω καμια προσβαση στο κινητο..μετα απο κανα διλεπτο επανερχεται μονο του....καμια ιδεα...?

 

Δεν ακούγεται και πολύ καλό αυτό. Backup - reset και αν δεν δεις βελτίωση , service.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μια ερώτηση.. Εδώ και μερικές μέρες που αναβάθμισα σε MGA, έχω ένα θεματακι με την κάμερα. Ενώ η ρυθμίσεις είναι στο αυτόματο, κάποιες φορές σε φωτογραφίες μέσα στο σπίτι που το δοκιμάζω, το φλας εντάξει δεν ανάβει γιατί δεν πρέπει να ανάψει, βγάζει φωτογραφία και κάνει 2 δευτερόλεπτα επεξεργασία, φορτώνει μια μπάρα από κάτω δηλαδή, γράφει επεξεργασία και μετά μου δείχνει την φωτογραφία. Όχι πάντα αλλά το κάνει. Πριν δεν είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Τι λετε να συμβαίνει?
kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Εγω απο ΜΕΑ πηγα μεσω Odin σε ΜF8 με full wipe και δεν ειχα παλι shortcuts τωρα μολις περασα την MGA απο ΚΙΕS και παλι τιποτα! Αυτα με τα pre-rooted δεν τα ξερω αμα τα κανει καποιος και δουλεψει ευχαριστως να ασχοληθω μετα! Αλλα θα εχω ερωτησεις :p:lol:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μια ερώτηση.. Εδώ και μερικές μέρες που αναβάθμισα σε MGA, έχω ένα θεματακι με την κάμερα. Ενώ η ρυθμίσεις είναι στο αυτόματο, κάποιες φορές σε φωτογραφίες μέσα στο σπίτι που το δοκιμάζω, το φλας εντάξει δεν ανάβει γιατί δεν πρέπει να ανάψει, βγάζει φωτογραφία και κάνει 2 δευτερόλεπτα επεξεργασία, φορτώνει μια μπάρα από κάτω δηλαδή, γράφει επεξεργασία και μετά μου δείχνει την φωτογραφία. Όχι πάντα αλλά το κάνει. Πριν δεν είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Τι λετε να συμβαίνει?

 

Είναι ενεργοποιημενος ο αυτόματος εντοπισμός νύχτας.

Αν πατήσεις το εικονίδιο των ρυθμίσεων πάνω πάνω αριστερά θα το δεις.

Την μέρα φυσικά δεν καθυστερεί οπότε ας το αφήσεις ενεργοποιημένο για να έχεις καλύτερες φωτο την νύχτα σε χώρους με κακό φωτισμό.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Είναι ενεργοποιημενος ο αυτόματος εντοπισμός νύχτας.

Αν πατήσεις το εικονίδιο των ρυθμίσεων πάνω πάνω αριστερά θα το δεις.

Την μέρα φυσικά δεν καθυστερεί οπότε ας το αφήσεις ενεργοποιημένο για να έχεις καλύτερες φωτο την νύχτα σε χώρους με κακό φωτισμό.

 

Ναι αυτό ήταν τελικά. Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου! Προς στιγμήν νόμιζα ότι κάτι δεν πήγε καλά με την αναβάθμιση.. :)

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Eιμαι με xxubmea 4.2.2 μαλλον γαλλικο ειναι το τηλ,αλλα μου κανει ενα κουφο,οτι sms λαμβανω το ιδιο λαμβανω και στο mail που εχω βαλει στο microsoft exchange activesync, ειναι bag της rom ?Eιμαι με touchwiz

 

Παράθεση από bettytsa >

 

Θα πας στα settings και μετα more settings του exchange και θα ξετικαρεις τον συγχρονισμο sms.

 

Δεν εχει τετοια επιλογη μονο tasks ,mail ,contacts,calendar τι κανουμε? Κανεις?

Ξερει κανεις τι γινεται εδω, τα φωτα σας

I'm not driving fast...just flying slow
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες απο σημερα ειμαι περηφανος ιδιοκτητης του γαλαξια σ4...σας παρακολουθω καιρο και μπορω να πω οτι εχω μαθει πολλα απο εσας εδω μεσα στο τοπικ και γενικοτερα την σελιδα...μεχρι στιγμης εχω πολυ θετικη εικονα αλλα νταξει ειναι λιγο νωρις...:p

 

ελπιζω να μην τα βρω σκουρα με την συσκευη επειδη εχω πολλα χρονια να χρησιμοποιησω android...

αλλα και παλι νομιζω οτι τα εχετε καλυψει σχεδον ολα εδω μεσα.. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ακούγεται και πολύ καλό αυτό. Backup - reset και αν δεν δεις βελτίωση , service.

Φιλικά το λέω, αν δεν ξέρουμε ΜΗΝ πεταγόμαστε.

Για μια απλή ρύθμιση, θα σβηνε το κινητό του ο άνθρωπος.

Είναι ενεργοποιημενος ο αυτόματος εντοπισμός νύχτας.
Link to comment
Share on other sites

Φιλικά το λέω, αν δεν ξέρουμε ΜΗΝ πεταγόμαστε.

Για μια απλή ρύθμιση, θα σβηνε το κινητό του ο άνθρωπος.

 

Έμπλεξες τα ποστ ξαναδιάβασε και δες που έκανες παράθεση :lol:

Link to comment
Share on other sites

Άρα, το μόνο λογικό συμπέρασμα, είναι ότι η έλλειψη των συντομεύσεων έχει μεταφερθεί στις MGA roms από OTA αναβαθμίσεις, που δεν πείραξαν τα αρχεία που προυπήρχαν (κλασική OTA γκάφα της Samsung... Το έχω ξαναπεί, μην εμπιστεύεστε ΟΤΑ). Αν θέλετε λοιπόν τις συντομεύσεις, φλασάρετε κανονικά με Odin την τελευταία MGA (όπως ο Stinger, συνιστώ την prerooted εδώ), κάντε μετά factory reset, και αν δεν πιάσει ούτε αυτό, καλέστε τους Ghostbusters γιατί δεν υπάρχει λογική εξήγηση. Στοιχειωμένο θα είναι. :ninja:

 

 

Απ οτι καταλαβα δηλαδη δεν φταιει το csc. Αν φλασαρουμε MGA αγγλικη θα γινει δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι καταλαβα δηλαδη δεν φταιει το csc. Αν φλασαρουμε MGA αγγλικη θα γινει δουλεια?

 

Εγω δεν εχω κανει ποτε ΟΤΑ ουτε ΚΙΕS...παντα φλασαρω με Odin.

Oti Rom κι αν περασα...custom, official....παντοτε ειχα shortcuts

Link to comment
Share on other sites

Φιλικά το λέω, αν δεν ξέρουμε ΜΗΝ πεταγόμαστε.

Για μια απλή ρύθμιση, θα σβηνε το κινητό του ο άνθρωπος.

 

Από όταν βγήκε το φιλικά στα forum ο καθένας πετάει την κοτσανα του και τη προσβολή του χωρις πολυ σκεψη και μετά νομίζει οτι έχει κάνει και την παρεμβαση του αιωνα.

Ελεος λιγη προσοχή και σοβαρότητα δεν βλάπτει. Φιλικά πάντα :)

Edited by lympero
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κάποιος τρόπος να ανοίγουμε τη κάμερα από την οθόνη κλειδώματος χωρίς να χρειάζεται να ξεκλειδώσει η συσκευή; (βλέπε iPhone)
Link to comment
Share on other sites

μπορείς να βάλεις το widget locker που κάνει αυτό που θες και πολλά παραπάνω ...;-)
Οι αρνητικοί άνθρωποι μπορούν να σου ρουφήξουν πάρα πολύ γρήγορα την ενέργεια, όπως μπορούν να σου πάρουν και τα όνειρα!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9505)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...