Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9505)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια το κινητο ειναι μια χαρα...εμεις διαολιζομαστε και το "χαλαμε"..:D:D.Λογω δουλειας εχω παντα 2 Galaxy (S-S2-S3-S4) To ενα μενει παντα "απειραχτο"(stock- no root)για την δουλεια, το αλλο το κανω πλαστελινη:lol::lol:Παντα μα ΠΑΝΤΑ ομως το πειραγμενο μου βγαζει προβληματακια...ακομη και σε stock roms.Ποτε restart, ποτε κολλαει το wi-fi(προσφατα με την MF8 German) ποτε το BT..καθε φορα κατι θα βγει στη φορα.Το αλλο ,που ειναι και φορτωμενο full, λογω δουλειας(Photo video και πολυ βαρια app)δουλευει κανονικοτατα χωρις κανενα κολλημα.Προχθες εβαλα και στα δυο κινητα 4G card cosmote.To stock αψογο... χωρις να πειραξω καμια λειτουργια παει σφαιρα,το αλλο(MF8) οτι να ναι !!!κολλαει δεν αναγνωριζει δυκτιο κτλ κτλ ;)Αποψη μου ειναι να δουλευουμε το κινητο οσο πιο "καθαρο" γινεται...οταν αρχιζουνε οι αλχημειες αρχιζουνε και τα προβληματακια...δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χοντροκομμενο συμπερασμα φιλε.

Ή καθε εταιρια εχει καποιες περιοχες που πιανει καλα και καποιες αλλες που το σημα ειναι χαμηλο.

Το οτι δεν επιανε στην περιοχη σου η Vodafone, δε σημαινει οτι δεν ειναι καλη.

Γιατι εγω εχω το ακριβως αντιθετο παραδειγμα με σενα. Εδω που μενω, ΜΟΝΟ η Vodafone εχει σημα !

 

Καθολου χοντροκομενο. Δεν φταιω εγω αν δεν μπορουν να αναβαθμισουν τις ρυθμισεις του δικτυου τους για τα καινουργια κινητα ενω εχουν κυκλοφορησει 3-4 μηνες.

 

Δεν ειπα οτι δεν εχει σημα η vodafone εδω που μενω. Εχει σημα. Αλλα δεν εχουν αναβαθμισει τις ρυθμισεις δικτυου (δεν βγαζει πχ LTE/WCDMA/GSM) και δεν πιανει το κινητο κατι παραπανω απο edge ενω υπαρχει σημα (στο s3 που ειχα με vodafone επιανε κανονικοτατα).

 

Μακρια λοιπον

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με καινούρια sim ήμουν και δεν μου εβγαζε καν επιλογή για το 4g. Με το που έβαλα την MF8 όλα δουλέυουν όπως πρέπει.

Απλά να ξέρεις οτι αν πας να κάνεις την αναβάθμιση απο το KIES ( απο την αναβάθμιση υλικολογισμικου) θα διαγραφούν τα πάντα απο το κινητό σου, οπότε πάρε και ένα backup αν του έχεις περάσει ήδη πράγματα.

 

Θα το δοκιμάσω και βλέπουμε....Ευχαριστώ για τη βοήθεια:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά την MF8 που κατεβάσατε τι Χώρα προελαύσεις έχει.

 

Εγώ την γερμανική κατέβασα. Νομίζω οτι έχει βγει και για άλλες χώρες.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2252855

Samsung Galaxy S2

Rom: Omega v23

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φόρουμ,

 

παρατηρώ, ότι η εφαρμογή Μουσική Google Play τρέχει μονίμως στο backround. Δεν έχει σημασία που τη σκοτώνω, σε ενδεχόμενη επανεκκίνηση του κινητού είναι και πάλι εκεί. Είναι λογικό; Μπορεί με κάποιον λογικό τρόπο να σταματήσει να εργοποιείται από μόνη της;

Το κινητό δεν είναι rooted (ούτε θέλω να γίνει).

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω και βλέπουμε....Ευχαριστώ για τη βοήθεια:)

 

Τελευταία ενημέρωση : κατέβασα την MF8,και πριν την περάσω είπα να δοκιμάσω να βάλω μια κάρτα cosmote....Μετά απο δίλεπτο προσεκτικό κόψιμο της νέας κάρτας sim και αφού ενεργοποίησα το 4g μέσω τηλεφώνου με cosmote,κουμπώνω τη μοντιφαρισμένη cosmo-sim και ως δια μαγείας.....εγένετω 4g!!!!!!!!!!!!Θρίαμβος:D Η επιλογή lte/wcdma/gsm εμφανίστηκε στα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας, και για να μη μακρυγορώ, το 4g στη γειτονιά μου (Νέα Ιωνία) απλά πετάει!!!Αυρίο πρωί πάω Mall να δω τι θα μου πουν τα παιδιά της Vodafone....Θα πέσει γέλιο:lol:

Link to comment
Share on other sites

Στην οθόνη κλαδώματος έχει συντόμευση εφαρμογών γιατί την είχα βάλει όταν πρωτοβγήκε και δεν με είχε ούτε και στης επιλογές κλειδώματος οθόνης, κατεβάζω από Φιλιππίνες MF8 δεν θα έχω κανένα πρόβλημα με το δίκτυο της Vodafone και η συσκευή είναι Ρουμανία.
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία ενημέρωση : κατέβασα την MF8,και πριν την περάσω είπα να δοκιμάσω να βάλω μια κάρτα cosmote....Μετά απο δίλεπτο προσεκτικό κόψιμο της νέας κάρτας sim και αφού ενεργοποίησα το 4g μέσω τηλεφώνου με cosmote,κουμπώνω τη μοντιφαρισμένη cosmo-sim και ως δια μαγείας.....εγένετω 4g!!!!!!!!!!!!Θρίαμβος:D Η επιλογή lte/wcdma/gsm εμφανίστηκε στα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας, και για να μη μακρυγορώ, το 4g στη γειτονιά μου (Νέα Ιωνία) απλά πετάει!!!Αυρίο πρωί πάω Mall να δω τι θα μου πουν τα παιδιά της Vodafone....Θα πέσει γέλιο:lol:

 

Mε vodafone δεν σου δουλεύει το 4g??

Samsung Galaxy S2

Rom: Omega v23

Link to comment
Share on other sites

Mε vodafone δεν σου δουλεύει το 4g??

 

Όχι, ούτε καν μου εμφανίζει στα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας στην επιλογή "λειτουργία δικτύου" το lte/wcdma/gsm......

Link to comment
Share on other sites

Που λέει ποιο firmware έχω;

Υπάρχει "Αριθμός κατασκευής" που λέει MF4 και "έκδοση βασικού φάσματος" που λέει MF8.

τη wanamlite έχω.

 

 

Μάλλον την mf4 έχω. Γιατί το γράφει και στην περιγραφή της ρομ

Link to comment
Share on other sites

Όχι, ούτε καν μου εμφανίζει στα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας στην επιλογή "λειτουργία δικτύου" το lte/wcdma/gsm......

 

Eπειδη και γω περιμενω το 4G από όσο γνωρίζω εντος Ιουλίου θα δώσει η Samsung το update.

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη και γω περιμενω το 4G από όσο γνωρίζω εντος Ιουλίου θα δώσει η Samsung το update.

 

Είναι θέμα samsung απ όσο γνωρίζεις ή πρόβλημα vodafone;

Link to comment
Share on other sites

παιδια ολα ωραια και ολα καλα μεχρι στιγμης.... απορια!!! κατεβασα το "μπενχμαρκ τεστ τατου" και ετρεξα μια τελειος μαμα το κινητο χωρις να εχω βαλει κατι εξτρα εγω και δεν επιασε σε καμια περιπτωση τις τιμες που το δινουν ηταν πιο κατω απο το htc one 23030 γιατι τοσο "χαλια" ?
Link to comment
Share on other sites

Ξεκολλάτε με τα benchmarks. Δεν σημαίνουν τίποτα απολύτως! Έχω δει κινητό με υψηλότερο σκορ σε daily use να είναι κατά πολύ χειρότερο από άλλο χειρότερο σύμφωνα με benchs

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα samsung απ όσο γνωρίζεις ή πρόβλημα vodafone;

 

Θεωριτικά δεν είναι πρόβλημα κανενός απο τους 2. Εγώ με vodafone είμαι και έχω κανονικά 4g.

 

Θα πρέπει

 

α) Να έχεις καινούρια, ή σχετικά πρόσφατη sim (εννοώντας οτι αν έχεις καμμιά sim 10ετίας παίζει και να μην δουλέψει το 4g εξαιτίας αυτού του γεγονότος).

β) Να πάρεις τηλέφωνο την voda να σου ενεργοποιήσει το 4g.

γ) Μετά απο κανα μισάωρο θα σου έρθει σμσ επιβεβαίωσης. Κάνεις ένα restart το κινητό και θεωριτικά σου εμφανίζει την επιλογή για 4g στο κινητό

δ) Αφού τα είχα κάνει όλα αυτά, εμένα πάλι δεν μου έβγαλε την επιλογή στις ρυθμίσης. Το τηλ μου είναι απο γερμανία και είχε την έκδοση ΜΕΑ. Έκανα αναβάθμιση μέσω ΚΙΕΣ σε MF8 και το 4g δουλεύει κανονικά. Για τα κινητά που είναι απο ελλάδα ίσως πρέπει να περιμένετε αναβάθμιση απο Samsung.

Samsung Galaxy S2

Rom: Omega v23

Link to comment
Share on other sites

Η sim δεν έχει καμία σχέση με την ενεργοποίηση του δικτύου 4G.

Εγώ Cosmote την sim την έχω 9 χρόνια.

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. Μια ερώτηση, έχω το κινητό εδ ώκαι αρκετό καιρό και σήμερα πρώτη φορά χρειάστηκα τα ακουστικά. Πως ακριβώς δουλεύουν? Ενώ εγώ άκουγα καμπάνα τον συνομηλιτη αυτός δεν με άκουγε καθόλου. Πάτησα και όλα τα κουμπάκια που έχουν τα ακουστικά αλλά τίποτα. Προβληματικά ακουστικά, προβληματικό τηλέφωνο, η προβληματηκος χρήστης που δε ξέρει ούτε τα ακουστικά πως λειτουργούν? :wacko:
kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Θεωριτικά δεν είναι πρόβλημα κανενός απο τους 2. Εγώ με vodafone είμαι και έχω κανονικά 4g.

 

Θα πρέπει

 

α) Να έχεις καινούρια, ή σχετικά πρόσφατη sim (εννοώντας οτι αν έχεις καμμιά sim 10ετίας παίζει και να μην δουλέψει το 4g εξαιτίας αυτού του γεγονότος).

β) Να πάρεις τηλέφωνο την voda να σου ενεργοποιήσει το 4g.

γ) Μετά απο κανα μισάωρο θα σου έρθει σμσ επιβεβαίωσης. Κάνεις ένα restart το κινητό και θεωριτικά σου εμφανίζει την επιλογή για 4g στο κινητό

δ) Αφού τα είχα κάνει όλα αυτά, εμένα πάλι δεν μου έβγαλε την επιλογή στις ρυθμίσης. Το τηλ μου είναι απο γερμανία και είχε την έκδοση ΜΕΑ. Έκανα αναβάθμιση μέσω ΚΙΕΣ σε MF8 και το 4g δουλεύει κανονικά. Για τα κινητά που είναι απο ελλάδα ίσως πρέπει να περιμένετε αναβάθμιση απο Samsung.

Έχω κάνει όλα όσα προανέφερες πλήν του να περάσω την MF8, την οποία το kies δεν μου την εμφανίζει ως επιλογή αναβάθμισης..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ..εχω καποιο προβλημα ...εχω το navigon και το dontpanic ..Ενω δουλευανε κανονικα ...απ τη μερα που κανα το update σε 4.2.2 ...μολις ανοιξει για λιγα δευτερολεπτα ..μετα γραφει ......διακοπηκε ...τι μπορει να φταιει ;
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει όλα όσα προανέφερες πλήν του να περάσω την MF8, την οποία το kies δεν μου την εμφανίζει ως επιλογή αναβάθμισης..

 

Για αρχή να διευκρινήσω οτι το τηλέφωνό μου είναι γερμανικό (DBT)

 

Και όντως ούτε εμένα μου είχε βγάλει την MF8 σαν τελευταία.

Για να στην βγάλει θα πρέπει να πας, μέσω του ΚΙΕΣ, στην επιλογή Tools-> Firmware Upgrade and Initialization

(στα ελληνικά το αντίστοιχο είναι Εργαλεία-> Αναβάθμιση υλικολογισμικού και προετοιμασία, ή κάπως έτσι.

Εϊναι η δεύτερη επιλογή στο μενού Εργαλέια)

 

Απο εκεί, λογικά θα σου εμφανίσει την MF8. Ακολουθείς τις οδηγίες και αναβαθμίζεις.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!! : Αν τελικά αναβαθμίσεις απο εκεί, η συσκευή θα γίνει fullwipe οπότε πάρε ένα backup πρώτα.

Samsung Galaxy S2

Rom: Omega v23

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή να διευκρινήσω οτι το τηλέφωνό μου είναι γερμανικό (DBT)

 

Και όντως ούτε εμένα μου είχε βγάλει την MF8 σαν τελευταία.

Για να στην βγάλει θα πρέπει να πας, μέσω του ΚΙΕΣ, στην επιλογή Tools-> Firmware Upgrade and Initialization

(στα ελληνικά το αντίστοιχο είναι Εργαλεία-> Αναβάθμιση υλικολογισμικού και προετοιμασία, ή κάπως έτσι.

Εϊναι η δεύτερη επιλογή στο μενού Εργαλέια)

 

Απο εκεί, λογικά θα σου εμφανίσει την MF8. Ακολουθείς τις οδηγίες και αναβαθμίζεις.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!! : Αν τελικά αναβαθμίσεις απο εκεί, η συσκευή θα γίνει fullwipe οπότε πάρε ένα backup πρώτα.

 

Υπάρχει τρόπος για full backup εύκολα?

Link to comment
Share on other sites

Αν είασι root ξέρω οτι υπάρχει το titanium backup. 2 χρόνια με rootαριμσένο S2 αυτό χρησιμοποιούσα. Για μη rooted συσκευές δεν ξέρω κάποια εφαρμογή. Αν κάποιος συμφορουμίτης γνωρίζει ας μας πει.

Πάντως της εφαρμογές μου τις κάνω backup μεσω google, και τα sms με την εφαρμογή SMS Backup & Restore. Φωτος, μουσικές και γενικά αρχεία που είναι αποθηκευμένα στην εσωτερική sdcard (τα 9Gb που έχουμε ως αποθηκευτικό χώρο) νοιμιζω επαναλαμβάνω ΝΟΜΙΖΩ, οτι δεν επηρεάζονται όταν κάνεις update. Ή τουλάχιστον δεν επηρεαζόντουσαν στο S2. Για το s4 δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο, οπότε καλού κακού κάνε μια αντιγραφή στο pc για να είσαι σίγουρος.

Samsung Galaxy S2

Rom: Omega v23

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9505)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...