Jump to content

[S4] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ πραγματικά έχω μείνει με την μπαταρία. Το χρησιμοποιώ αρκετά και το φορτίζω κάθε 2 ημέρες. Ντάξει εννοείται το έχω στήσει με κάθε ρύθμιση όπως τη θέλω αλλά είμαι εντυπωσιασμένος. Μακάρι να συνεχίσει έτσι

 

Εγώ που έχω δει και 5 μέρες παρα κάτι ώρες να σαλτάρω από το μπαλκόνι; :lol::p

 

Ισχύει ότι είπε ο Κώστας από πάνω και πάντως μια χαρά είσαι :)

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 993
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτό δεν λέει κάτι! Έχω δεί και 3 ημέρες παρά 4 ώρες. Οι ώρες οθόνης έχουν σημασία και φυσικά το δίκτυο, wifi, sync, data που τραβάνε πολύ.

 

Εγώ που έχω δει και 5 μέρες παρα κάτι ώρες να σαλτάρω από το μπαλκόνι; :lol::p

 

Ισχύει ότι είπε ο Κώστας από πάνω και πάντως μια χαρά είσαι :)

 

Πιστέψτε με, 2 μέρες μου είναι αρκετές! Ερχομαι από iOS

Link to comment
Share on other sites

Πιστέψτε με, 2 μέρες μου είναι αρκετές! Ερχομαι από iOS

 

Από περιέργεια, πόσο κράτάει το ios;

 

το ζητούμενο, γενικά με τις μπαταρίες τέτοιων κινητών είναι να βγάζεις άνετα την ημέρα με σκληρή χρήση.

κανείς δεν μένει όρθιος 24 ώρες....άρα όσο κοιμόμαστε μπορούμε και να το έχουμε στην πρίζα. :)

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Με νορμαλ ζορι την βγαζει την μερα οριακα

 

Έλα προετοιμασμένος για όλα.. εμένα πχ μέχρι το απόγευμα της πρώτης κιόλας μέρας χρειάζεται φόρτιση, φίλος μου από την άλλη το βάζει στο 20% κάθε 2ο βράδυ. :p

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα θα μπορουσε καποιος φιλος να με βοηθησει σε κατι.Στην καταναλωση μπαταριας η οθονη μου εμφανιζει ότι είναι στο 64%.Ειναι φυσιολογικο αυτό;Αν όχι τι μπορω να κανω για να το ριξω;Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα θα μπορουσε καποιος φιλος να με βοηθησει σε κατι.Στην καταναλωση μπαταριας η οθονη μου εμφανιζει ότι είναι στο 64%.Ειναι φυσιολογικο αυτό;Αν όχι τι μπορω να κανω για να το ριξω;Ευχαριστω

 

Φυσιολογικό είναι. Το πιο ενεργοβόρο μέρος του κινητού είναι η οθόνη.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. . Φορτισα το κινητο ολο το βραδυ 100% το εβγαλα στις 7 το πρωι απο την φορτιση και ηταν 66% ενω τα εχω ολα κλειστα και το wifi και ολα. . Εντομεταξυ εχω και φωτεινοτητα στην μεση. . Δν ξερω τι παιζει εχω απογοητευτει παρα πολυ ! :-/
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. . Φορτισα το κινητο ολο το βραδυ 100% το εβγαλα στις 7 το πρωι απο την φορτιση και ηταν 66% ενω τα εχω ολα κλειστα και το wifi και ολα. . Εντομεταξυ εχω και φωτεινοτητα στην μεση. . Δν ξερω τι παιζει εχω απογοητευτει παρα πολυ ! :-/

 

μαλλον επεσες σε προβληματικη μπαταρια.γνωστο προβλημα στις πρωτες παρτιδες S4.

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 7 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω μια χαρα ηταν τωρα αρχισε :-/

 

Αν έχεις ελαττωματική μπαταρία ξεκινά απότομα να στο δείχνει. Αρχικά ίσως κάποια RRs και με μεγάλες διαφορές στον μπουτάρισμα από το κλείσιμο. π.χ reboot με 80% και ξαφνικά να δείχνει 60% και μετά βλέπεις τρελό drain. Τύπου σε 2-3 ώρες έχει τελειώσει όλη.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα θα μπορουσε καποιος φιλος να με βοηθησει σε κατι.Στην καταναλωση μπαταριας η οθονη μου εμφανιζει ότι είναι στο 64%.Ειναι φυσιολογικο αυτό;Αν όχι τι μπορω να κανω για να το ριξω;Ευχαριστω

 

Να μην το σκαλίζεις συνεχεια! ;)

 

 

Τι να πω μια χαρα ηταν τωρα αρχισε :-/

 

Ολα ξαφνικα αρχιζουν. Βγαλε την και δες αν εχει αρχίσει να φουσκώνει.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ολα ξαφνικα αρχιζουν. Βγαλε την και δες αν εχει αρχίσει να φουσκώνει.

 

Και να μην έχει φουσκώσει πάντως χαλασμένη μπορεί να είναι! Εμένα μου έχουν χαλάσει 2 φορές. Η μία φούσκωσε, η άλλη όχι!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Και να μην έχει φουσκώσει πάντως χαλασμένη μπορεί να είναι! Εμένα μου έχουν χαλάσει 2 φορές. Η μία φούσκωσε, η άλλη όχι!

φιλε μου ξερεις αν μπορω στην πατρα να βρω κορεατικη μπαταρια?η μονο μεσω ebay?

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 7 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Για τους δύσπιστους. Ποσταρω και screenshot από το Σάββατο-Κυριακή.

2 προφίλ τρέχανε. WiFi on-2G και WiFi off-3G. Data, sync παντα ανοιχτά. Φωτεινότητα στο αυτόματο. Και gps κανα 4ωρο ανοιχτό για χρήση με my tracks.

2,5 ώρες οθόνης σε 2 ημέρες αφόρτιστο!Μέσα σε αυτά βάλτε και ένα μισάωρο κλήσεις. Και με 18% ακόμα είτε είχα άλλα περίπου 20 λεπτά οθόνης φτάνοντας έτσι τις 3 ώρες σε 2 ημέρες+ είτε μπορούσα να το κρατίσω άλλες 8-12 ώρες αφόρτιστο με μόνο τα απαραίτητα(καμια μικρή κλήση,κανένα email και πάντα ανοιχτά τα sync.)

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Για τους δύσπιστους. Ποσταρω και screenshot από το Σάββατο-Κυριακή.

2 προφίλ τρέχανε. WiFi on-2G και WiFi off-3G. Data, sync παντα ανοιχτά. Φωτεινότητα στο αυτόματο. Και gps κανα 4ωρο ανοιχτό για χρήση με my tracks.

2,5 ώρες οθόνης σε 2 ημέρες αφόρτιστο!Μέσα σε αυτά βάλτε και ένα μισάωρο κλήσεις. Και με 18% ακόμα είτε είχα άλλα περίπου 20 λεπτά οθόνης φτάνοντας έτσι τις 3 ώρες σε 2 ημέρες+ είτε μπορούσα να το κρατίσω άλλες 8-12 ώρες αφόρτιστο με μόνο τα απαραίτητα(καμια μικρή κλήση,κανένα email και πάντα ανοιχτά τα sync.)

 

καλο κωστα αλα αυτη η τρελη πτωση της μπαταριας αμεσως μετα το τελος της φορτισης και χωρις να κανεις κατι ενοχλει πολυ.

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μέσα σε 8 ώρες αναμονή,χωρις κλήσεις απο χθες το βράδυ μέχρι σήμερα το πρωί απο100% πήγε στο 93%. Δεν έτρεχε καμμιά εφαρμογή γιατί δεν εχω εγκατεστημένη καμμιά εφαρμογή. Ήχος στο αθορυβο και μέσα σε αυτό το 8ωρο δεν άνοιξα καθόλου το τηλ. Δεν μπορώ να το καταλάβω........

 

Ισως εχω αδικο αλλα νομιζω είναι φυσιολογικο

 

Εγω με όλα ανοιχτα ( gps, wifi , δεδομενα , φωτεινοτητα στο μεγιστο και καπου 20-30 λεπτα ομιλις σε 9 ωρες εχειπαει στο 60% περιπου

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

καλο κωστα αλα αυτη η τρελη πτωση της μπαταριας αμεσως μετα το τελος της φορτισης και χωρις να κανεις κατι ενοχλει πολυ.

 

Ποια πτώση? Δεν είχα καμιά πτώση!!! Και δεν έχω καμία πτώση. Δε 1 ημέρα πιάνω διπλάσιο χρόνο οθόνης. Αλλά με λογική χρήση 2,5-3 ώρες οθόνης με βγάζει 2 μέρες. Αυτά πάντα με Liquidsmooth + KT kernel + misanthrope/hydra profile/script.

 

Ισως εχω αδικο αλλα νομιζω είναι φυσιολογικο

 

Εγω με όλα ανοιχτα ( gps, wifi , δεδομενα , φωτεινοτητα στο μεγιστο και καπου 20-30 λεπτα ομιλις σε 9 ωρες εχειπαει στο 60% περιπου

 

Φυσιολογικό??? Ε όχι ρε Γιάννη. Εγώ με 78 εφαρμογές πάνω αλλά greenify φυσικά σε όσες δεν έχουν notification(gmail,fb,viber κλπ δεν τα έχω πρασινίσει) σε 8-10 ώρες έχω πτώση max 4-5%. Πάντα με wifi on, data on, sync on!

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ποια πτώση? Δεν είχα καμιά πτώση!!! Και δεν έχω καμία πτώση. Δε 1 ημέρα πιάνω διπλάσιο χρόνο οθόνης. Αλλά με λογική χρήση 2,5-3 ώρες οθόνης με βγάζει 2 μέρες. Αυτά πάντα με Liquidsmooth + KT kernel + misanthrope/hydra profile/script.

 

 

 

Φυσιολογικό??? Ε όχι ρε Γιάννη. Εγώ με 78 εφαρμογές πάνω αλλά greenify φυσικά σε όσες δεν έχουν notification(gmail,fb,viber κλπ δεν τα έχω πρασινίσει) σε 8-10 ώρες έχω πτώση max 4-5%. Πάντα με wifi on, data on, sync on!

 

να αλλα θελουμε αυτες τις αποδοσεις out of the box και οχι να ψαχτουμε τοσο πολυ να εχουμε αυτην την μπαταρια!!!!!

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

να αλλα θελουμε αυτες τις αποδοσεις out of the box και οχι να ψαχτουμε τοσο πολυ να εχουμε αυτην την μπαταρια!!!!!

 

Αν θεωρείς ψάξιμο να βάλεις έναν άλλο κερνελ τότε ΟΚ.

Θα συμφωνήσω βέβαια, αλλά όταν εγώ κατηγορουσα το S4 versus το G2 όλοι βάλθηκαν εναντίον μου. Που το G2 είναι καλύτερο σε όλα. Και ειδικά στο τομέα αυτονομίας έχει 50% καλύτερη του S4

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί ίσως δεν γνωρίζουν οτι ακόμα και χωρίς εγκατεστημένες εφαρμογές, τρέχει το Knox από πίσω στο background που από μόνο του καταναλώνει αρκετή μπαταρία.

Δείτε και ένα σχετικό post από xda...

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος περίπου 2 εβδομάδες με το S4. Έμεινα περίπου 4 μέρες με στοκ ρομ, άλλες 2-3 μέρες με Chaos και Echoe και τώρα 3 μέρες με Liquidsmooth που είναι AOSP based. Η διαφορά στην αυτονομία μεταξύ AOSP και Samsung Roms είναι τεράστια. Μιλάμε για περίπου 1,5 ώρα screen time επιπλέον. Το μόνο που μου λείπει από τις Samsung Roms είναι η συμβατότητα με S-View cases καθώς έχω τσιμπήσει ήδη μια της ITSkins. Αν και είδα ότι ίσως υπάρχουν εφαρμογές στο playstore που μπορούν να προσωμοιώσουν αυτού του είδους τη λειτουργία. (Automaton).

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις 2 στοιχεία που είναι φυσιολογικά μεν αλλά επειδή δεν τα έχεις ρυθμίσει σωστά δε. Τόσο το Andoid system όσο και το Google framework services τρώνε πολύ μπαταρία.

Φαντάζομαι έχεις ανοιχτό το location reporting καθώς και το android device manager στις ρυθμίσεις google. Αντ α απενργοποιήσεις δεν θα έχεις drain από τα services. Επίσης αν βάλεις BBS να δούμε τα kernel wakelocks καθώς και τα partial wakelocks που χρησιμοποιέι το Android system και φτάνει στο 18% που ουσιαστικά δεν αφήνει το κινητό σου να μπει σε deep sleep.

Συνέχισε το ποστάρισμα σου στο θέμα περί μπαταρίας για να μην βγαίνουμε off topic. Εγώ έχω σταθερά 4,5-5,5 ώρες οθόνης με AOSP αλλά μην ελπίζεις παραπάνω. Αν πήρες το S4 για την μπαταρία του τότε έπαιξες και έχασες. 6-7 ώρες μόνο στο G2 θα έβλεπες!

 

Δεν το ήξερα ότι έχει special thread για τη μπαταρία, σε ευχαριστώ πολύ.

Πάντως διαβάζοντας το είδα ότι 3 ~ 3,5 ώρες για ανοιχτή οθόνη είναι λογικές...

Έκλεισα το location reporting και το android device manager όπως σωστά έγραψες.

Συνημμένα screenshots από bbs, όπως είπες, μπας και φαίνεται κάτι.

Είναι από σήμερα, για κάποιο λόγο που δε μπορώ να καταλάβω, ενώ άλλες μέρες η μπαταρία εκφορίζονταν 30% για κάθε ώρα οθόνης on, σήμερα η μπαταρία βρίσκεται στο 27% με 1,5 ώρα οθόνη αναμμένη.

Thanks!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ήξερα ότι έχει special thread για τη μπαταρία, σε ευχαριστώ πολύ.

Πάντως διαβάζοντας το είδα ότι 3 ~ 3,5 ώρες για ανοιχτή οθόνη είναι λογικές...

Έκλεισα το location reporting και το android device manager όπως σωστά έγραψες.

Συνημμένα screenshots από bbs, όπως είπες, μπας και φαίνεται κάτι.

Είναι από σήμερα, για κάποιο λόγο που δε μπορώ να καταλάβω, ενώ άλλες μέρες η μπαταρία εκφορίζονταν 30% για κάθε ώρα οθόνης on, σήμερα η μπαταρία βρίσκεται στο 27% με 1,5 ώρα οθόνη αναμμένη.

Thanks!!

 

Καλησπερα.

 

Πειραγμενο, ε? ril-fd problem. (fast dormancy).Δες εδω, στο μυνημα #1947.

 

http://mybroadband.co.za/vb/showthread.php/498400-Samsung-Galaxy-S4/page130

 

Κατι αμεσο που μπορεις να κάνεις ειναι να το γυρίσεις σε 2g το τηλεφωνο και μετα να δεις πως μπορεις να κανεις off το fast dormancy ή θα πρεπει ν' αλλαξεις μοντεμ (ril).

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

 

Πειραγμενο, ε? ril-fd problem. (fast dormancy).Δες εδω, στο μυνημα #1947.

 

http://mybroadband.co.za/vb/showthread.php/498400-Samsung-Galaxy-S4/page130

 

Κατι αμεσο που μπορεις να κάνεις ειναι να το γυρίσεις σε 2g το τηλεφωνο και μετα να δεις πως μπορεις να κανεις off το fast dormancy ή θα πρεπει ν' αλλαξεις μοντεμ (ril).

 

Σε ευχαριστώ πολύ, τον βρηκαμε τον ένοχο!

Τσακωσες και εμένα, το ρουταρα για να αφαιρέσω bloatware, τον ήχο του "κλειστρου" της κάμερας, και να βάλω το sd fix. Από αφαιρέση bloatware έγινε η δουλειά αραγε?

Όπως και να έχει θα μελετήσω σήμερα να βρω τη λύση για το modem.

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ, τον βρηκαμε τον ένοχο!

Τσακωσες και εμένα, το ρουταρα για να αφαιρέσω bloatware, τον ήχο του "κλειστρου" της κάμερας, και να βάλω το sd fix. Από αφαιρέση bloatware έγινε η δουλειά αραγε?

Όπως και να έχει θα μελετήσω σήμερα να βρω τη λύση για το modem.

Thanks

 

Όχι δεν είναι από την αφαίρεση του Bloatware. Είναι γνωστό το θέμα με το fast dormancy και γενικώς να μην σου κάτσει καλά το modem

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...