Jump to content

[S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?  

2 members have voted

  1. 1. Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?

    • LineageOS 14.1
      2
    • Resurrection Remix 5.8.4
      0


Recommended Posts

Έχω παρατηρήσει ότι με ρεσετ από ρυθμίσεις δεν σβήνονται φάκελοι με προγράμματα ούτε φώτο από την εσωτερική μνήμη. Το navigon πχ μου έσβησε μόνο το apk αλλά το folder που είδε μέσα χάρτες pois κλπ δεν το έσβησε. Ο μονος τροπος να καθαρίσεις τελείως την εσωτερική μνήμη είναι με cwm format internal SD card.

 

Η με wipe data από μανησιο recovery :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κατά καιρούς ούτε αυτό μου έχει δουλέψει.

 

Υπάρχουν κάποια scripts τα οποία κυκλοφορούν στο XDA και σου κάνουν ένα καθάρισμα μούρλια...απλά αν τυχόν θες να κρατήσεις κάτι,πχ κάποια wallpapers ή οτιδήποτε κάνε ένα backup πρώτα στον υπολογιστή...

δες εδω

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2405363

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάποια scripts τα οποία κυκλοφορούν στο XDA και σου κάνουν ένα καθάρισμα μούρλια...απλά αν τυχόν θες να κρατήσεις κάτι,πχ κάποια wallpapers ή οτιδήποτε κάνε ένα backup πρώτα στον υπολογιστή...

δες εδω

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2405363

 

Ναι. Τα έχω υπόψιν. Επειδή έχω πάντα custom recovery στο κινητό βολεύομαι με το format internal SD card. Δεν με έχει προδώσει πότε. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά έγινα από προχθές κάτοχος της συσκευής και λόγω αυξημένου φόρτου εργασίας δεν έχω προλάβει ακόμη να το επεξεργαστώ όσο θα ήθελα και όσο πρέπει. Το μόνο που έκανα ήταν να το ρουτάρω και τώρα έχω ξεκινήσει να διαβάζω τα posts προς τα πίσω για να δω που βρισκόμαστε...

Στον αριθμό κατασκευής βλέπωJDQ39. I9505XXUBMGA. Από ότι κατάλαβα είμαι Γερμανός σωστά;;;

Θέλω τώρα απλά να σβήσω μικορβλακιούλες που δε θα χρησιμοποιήσω ποτέ αλλά το excellaki της πρώτης σελίδας με μπερδεύει λίγο ως προς τι μπορώ να πετάξω ελεύθερα και τι όχι. Έχει κανένας κάποια μικρολίστα να μου δείξει με εφαρμογές που έσβησε; Κάποιο παλικάρι σε αρκετά προηγούμενο post το οποίο ακόμα δεν έχω βρει είχε γράψει ότι έσβησε καμιά δεκαριά εφαρμογές και είδε και τη Ram τη διαθέσιμη να αυξάνεται από 700mb σε λίγο πάνω από ένα. Αν δει το post μου και θέλει ας με βοηθήσει γιατί έχω τόσα να διαβάσω εδώ που ψιλοέχασα λίγο τη μπάλα....

Ευχαριστώ.

Δημήτρης

...THE BRINGER OF RAIN...

Link to comment
Share on other sites

To MGA δεν δηλωνει χωρα...

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Aν σου πω για το δευτερο θα πεσουν να με φανε...οποτε εσυ κρινε :)

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

To MGA δεν δηλωνει χωρα...

 

Το γνωρίζω φίλε μου. Βρήκα και το csc, είναι DBT. Οπότε είμαι από Γερμανία...

Δημήτρης

...THE BRINGER OF RAIN...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ρε παιδια αξιζει καμια ρομ; η απλα ολο το πανηγύρι γινεται για το φλασαρισμα;

Έχω την wannam από προχθές και νομίζω ότι είναι όλα γρήγορη και έως τώρα σταθερή, με πολύ καλή μπαταρία επίσης.. Το πανηγύρι πανηγύρι όμως :p

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο γίνονται φίλε μου με xposed.

 

Σε στοκ και echoe πάντως εμένα δεν τραβάει το xposed. Τρομερό lag και στα δύο με gravitybox, ακόμα και χωρίς mod πάνω.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Σε στοκ και echoe πάντως εμένα δεν τραβάει το xposed. Τρομερό lag και στα δύο με gravitybox, ακόμα και χωρίς mod πάνω.

 

Το gravitybox είναι για 4.3. Εγώ πάντως και με στοκ MGA και τώρα με Google edition 4.3 δεν έχω κανένα κόλλημα. Παει σφαίρα. Και έχω και 3 mods επάνω. Στη στοκ είχα 5. Δοκίμασε την Google edition του coolboy. Θα πάθεις πλάκα. Μιλάμε πετάει. Και καλη μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Το gravitybox είναι για 4.3. Εγώ πάντως και με στοκ MGA και τώρα με Google edition 4.3 δεν έχω κανένα κόλλημα. Παει σφαίρα. Και έχω και 3 mods επάνω. Στη στοκ είχα 5. Δοκίμασε την Google edition του coolboy. Θα πάθεις πλάκα. Μιλάμε πετάει. Και καλη μπαταρία.

 

Σε αυτή την κατεύθυνση τείνω... Μπαταρία είναι σε καλύτερα επίπεδα από MGA και echoe? Πάντα μιλάω για στοκ ρυθμίσεις. Προτείνεις κάποιο setup? Τι χρόνους πιάνεις?

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την κατεύθυνση τείνω... Μπαταρία είναι σε καλύτερα επίπεδα από MGA και echoe? Πάντα μιλάω για στοκ ρυθμίσεις. Προτείνεις κάποιο setup? Τι χρόνους πιάνεις?

 

Echoe δεν εχω δοκιμασει οποτε δεν εχω αποψη. Απο MGA στοκ θα ελεγα λιγο καλυτερα σε θεμα μπαταριας. Παντως δεν με πολυενδιαφερει το θεμα. Εμενα με νοιαζει να βγαζω μια φουλ ημερα με αρκετη χρηση και αυτο το ειχα και με στοκ. Δες την μπαταρια μου σε μια τυπικη ημερα. GPS και WiFI ανοικτα μονο οταν τα χρειαζομαι. Data/Synch παντα ανοικτα. Brightness auto.

Link to comment
Share on other sites

Echoe δεν εχω δοκιμασει οποτε δεν εχω αποψη. Απο MGA στοκ θα ελεγα λιγο καλυτερα σε θεμα μπαταριας. Παντως δεν με πολυενδιαφερει το θεμα. Εμενα με νοιαζει να βγαζω μια φουλ ημερα με αρκετη χρηση και αυτο το ειχα και με στοκ. Δες την μπαταρια μου σε μια τυπικη ημερα. GPS και WiFI ανοικτα μονο οταν τα χρειαζομαι. Data/Synch παντα ανοικτα. Brightness auto.

 

ιχνος lag?

γιατι με mga εγω τουλαχιστον εχω καποια.

εδω εισαι με 4.3?

dsg ftw! :cool:

 

@Jordan@

Link to comment
Share on other sites

Echoe δεν εχω δοκιμασει οποτε δεν εχω αποψη. Απο MGA στοκ θα ελεγα λιγο καλυτερα σε θεμα μπαταριας. Παντως δεν με πολυενδιαφερει το θεμα. Εμενα με νοιαζει να βγαζω μια φουλ ημερα με αρκετη χρηση και αυτο το ειχα και με στοκ. Δες την μπαταρια μου σε μια τυπικη ημερα. GPS και WiFI ανοικτα μονο οταν τα χρειαζομαι. Data/Synch παντα ανοικτα. Brightness auto.

 

Μόλις τελειώνω το σετάρισμα και αποφάσισα να το κάνω και εντελώς καθαρό ( εννοώ εγκατάσταση εφαρμογών από play και όχι από Titanium). Θα δοκιμάσω και xposed και είδωμεν. Τους χρόνους αυτούς τους πιάνεις με στοκ ρυθμίσεις κερνελ, τον στοκ κερνελ κάποιο άλλο mod? Γενικά η ρομ είναι όπως την δίνει ο develpoper ή έχεις αλλάξει κάτι? Εγώ με GPS κλειστό πάντως και Wifi ανοιχτό τις 3h πιάνω με 15% και όχι 40% στις ίδιες ώρες μπαταρίας. Όσο εγκαθιστώ εφαρμογές πάντως το κινητό και το ψάχνω δείχνει smooth και χωρίς κανένα lag. Μόνο που λείπει είναι t9 dialer(δεν θέλω third party πρόγραμμα αν αυτό μου πεις)

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

ιχνος lag?

γιατι με mga εγω τουλαχιστον εχω καποια.

εδω εισαι με 4.3?

 

αμα εσυ καταφερεις και το λαγκαρεις..τι να σου πω. εγω δεν τα εχω καταφερει ακομα. Ναι ειναι GE 4.3 και ειναι αυτη εδω :

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2352258

 

Μόλις τελειώνω το σετάρισμα και αποφάσισα να το κάνω και εντελώς καθαρό ( εννοώ εγκατάσταση εφαρμογών από play και όχι από Titanium). Θα δοκιμάσω και xposed και είδωμεν. Τους χρόνους αυτούς τους πιάνεις με στοκ ρυθμίσεις κερνελ, τον στοκ κερνελ κάποιο άλλο mod? Γενικά η ρομ είναι όπως την δίνει ο develpoper ή έχεις αλλάξει κάτι? Εγώ με GPS κλειστό πάντως και Wifi ανοιχτό τις 3h πιάνω με 15% και όχι 40% στις ίδιες ώρες μπαταρίας. Όσο εγκαθιστώ εφαρμογές πάντως το κινητό και το ψάχνω δείχνει smooth και χωρίς κανένα lag. Μόνο που λείπει είναι t9 dialer(δεν θέλω third party πρόγραμμα αν αυτό μου πεις)

 

Ναι. Ολά στοκ. Τίποτα δεν έχω πειράξει. Το xposed το προτείνω. Και απο mods εχω το apo settings και το gravitybox.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Ολά στοκ. Τίποτα δεν έχω πειράξει. Το xposed το προτείνω. Και απο mods εχω το apo settings και το gravitybox.

 

Ευχαριστώ. Όλα στήθηκαν και περιμένω να δω εντυπώσεις πλέον. Προς το παρόν από τόση ώρα στήσιμο το κινητό ζεματάει! Έβαλα και το xposed με Pictures2SD, Gravitybox,App Settings και ελπίζω να μην δω lag. Για την ώρα όλα πάνε τέλεια! Nexus feeling once again... :D:D

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Να πω οτι περιμενα παραπανω απο την 4.3?

Καποιος εδω ειχε γραψει 5 ωρες οθονη κ 2+ μερες λειτουργιας.

Χθες πριν ξαναφλασαρω ειχα 57% υπολοιπο 1 μερα παρα κατι λεπτα χρησης κ 2+ ωρες οθονης. Παντα sync on κανα 10ωρο wifi και λιγο 3g.

 

Stock mga rooted

dsg ftw! :cool:

 

@Jordan@

Link to comment
Share on other sites

 

Αν υποψιαστώ ότι στα screenshots ειναι όντως εκεί το radio fm fully working θα το αγοράσω αμέσως το S4 για να την περάσω!:lol:

 

 

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=30262144&postcount=2

Edited by ioannis_m
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Τα screenshots είναι από το s3,το s4 δεν έχει ράδιο.
Link to comment
Share on other sites

Τα screenshots είναι από το s3,το s4 δεν έχει ράδιο.

 

Το ξέρω απλά τα λίνκς απο το S4 της ROM αυτής οδηγούν εκεί με το ράδιο φάτσα κάρτα.:lol:

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Θέλω να ρωτήσω το εξής :

Έχω την echoe rom lite.

Είμαι πολύ ευχαριστημενος αλλά έλεγα να βάλω μαμά mga.

Με μαμά κερνελ φυσικά.

 

Θα χάσω το cwm;

 

Επίσης υπάρχει οδηγός στα ελληνικά;

Είναι εύκολα τα βήματα;

Να σημειωθεί ότι δεν έχω υπολογιστή με Windows αλλά έχω imac book pro......

 

Τίποτα......;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...