Jump to content

[S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?  

2 members have voted

  1. 1. Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?

    • LineageOS 14.1
      2
    • Resurrection Remix 5.8.4
      0


Recommended Posts

Σε ποια ROM είσαι τώρα?Επίσης πες αν σου αλλάζει το CSC μεσω stock recovery αν κανεις wipe data factory reset,υστερα απο flash μέσω PC Odin μιας stock ROM (στο λέω γιατί φαντάζομαι δεν θες root και σε εμένα αρνείται να αλλάξει με wipe data/factory reset)

 

ειχα βαλει την γερμανικη prerooted αλλα δεν αλαξα το csc και ετσι ξεχασα το ota update η kies update.τωρα το εχω μαμα eur.τα αλλα που μου λες δεν τα πολυκαταλαβα:p

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

φλάσαρα το crt off effect, αλλά δεν έκανε τίποτα στο κινητό μου με την v7 omega... ξέρει κανείς γιατί?
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοηθεια γιατι θα το σπασω: Μπορει να μου φτιαξει ενα tar.md5 αρχειο με μια στοκ rom χωρις το modem.bin και το NON-HLOS.bin??? Εγω προσπαθω και δεν τα καταφερνω. Μια παιρνω αρχειο tar που τα εχει μεσα αλλα μεσα σε φακελο και μαλλον το odin δεν τα καταλαβαινει μεσα στο φακελο και μια χωρις φακελο αλλα 5 gb αρχειο το οποιο μου βγαζει οτι δεν εχει md5 hash... Εχω θεμα. Η εστω να μου πειτε με ποιο προγραμμα τα αρχειακια που εχω (recovery, system κτλ) να τα κανω ενα odin flashable tar.md5!!!!

 

Ευχαριστω

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοηθεια γιατι θα το σπασω: Μπορει να μου φτιαξει ενα tar.md5 αρχειο με μια στοκ rom χωρις το modem.bin και το NON-HLOS.bin??? Εγω προσπαθω και δεν τα καταφερνω. Μια παιρνω αρχειο tar που τα εχει μεσα αλλα μεσα σε φακελο και μαλλον το odin δεν τα καταλαβαινει μεσα στο φακελο και μια χωρις φακελο αλλα 5 gb αρχειο το οποιο μου βγαζει οτι δεν εχει md5 hash... Εχω θεμα. Η εστω να μου πειτε με ποιο προγραμμα τα αρχειακια που εχω (recovery, system κτλ) να τα κανω ενα odin flashable tar.md5!!!!

 

Ευχαριστω

 

για δες,θα σε βοηθήσει αυτό το tutorial?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2154762

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας!

θα μπορουσε καποιος ευτυχης ιδιοκτητης που το εχει μετατρεξει σε google exp. να μας δωσει antutu και battery times?

ευχαριστω!

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

για δες,θα σε βοηθήσει αυτό το tutorial?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2154762

 

Καλο κατι εκανα αλλα δεν ειμαι σιγουρος για τη σειρα. Τα αρχεια που μενουν να βαλω στο tar.md5 ειναι

boot.img cache.img.ext4 persdata.img.ext4 system.img.ext4 hidden.img.ext4 recovery.img

 

και ο τυπος στη σειρα που δινει τα εχει ετσι:

boot.bin

cache.img

data.img

factoryfs.img

modem.bin

hidden.img

param.lfs

recovery.bin

Sbl.bin

zImage

 

Τι συμπεραινετε απο αυτο?

 

 

ΥΓ ΔΟΥΛΕΨΕ!!!! Βγηκε απο soft brick το κινητο αλλα μετα οπως περιμενα δεν δουλευε το wifi. Το εκανα root περασα twrp περασα adam kernel οπως λεγανε οτι το διορθωνει. Το διορθωσε επιασε wifi αλλα μου εσκασε reboot και απο τοτε μενει στο welcome screen που λεει live demo... Σκατα. Τωρα θα κατσω να του περασω την τελευταια rom να δω τι θα κανει...

 

Δεν περιμενα οτι θα πετυχαινα την ακολουθια των αρχειον στο custom tar file...

Edited by icy20
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς root δεν υπάρχει κανένας τρόπος να μεταφέρω τις εφαρμογές στην sd μόνο αν περνούσα την τελευταία γερμανική ρομ σωστά;
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς root δεν υπάρχει κανένας τρόπος να μεταφέρω τις εφαρμογές στην sd μόνο αν περνούσα την τελευταία γερμανική ρομ σωστά;

 

Ακριβώς :D

Xiaomi Mi5 White 32GB
Link to comment
Share on other sites

το antutu ειναι αξιοπιστο? εχτες με εβγαλε 24800 και σημερα 17500 μας δουλευει? μου έχει βγάλει και 14000 πριν. ότι ναναι δείχνει μεγάλη πατάτα Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Καλο κατι εκανα αλλα δεν ειμαι σιγουρος για τη σειρα. Τα αρχεια που μενουν να βαλω στο tar.md5 ειναι

boot.img cache.img.ext4 persdata.img.ext4 system.img.ext4 hidden.img.ext4 recovery.img

 

και ο τυπος στη σειρα που δινει τα εχει ετσι:

boot.bin

cache.img

data.img

factoryfs.img

modem.bin

hidden.img

param.lfs

recovery.bin

Sbl.bin

zImage

 

Τι συμπεραινετε απο αυτο?

 

 

ΥΓ ΔΟΥΛΕΨΕ!!!! Βγηκε απο soft brick το κινητο αλλα μετα οπως περιμενα δεν δουλευε το wifi. Το εκανα root περασα twrp περασα adam kernel οπως λεγανε οτι το διορθωνει. Το διορθωσε επιασε wifi αλλα μου εσκασε reboot και απο τοτε μενει στο welcome screen που λεει live demo... Σκατα. Τωρα θα κατσω να του περασω την τελευταια rom να δω τι θα κανει...

 

Δεν περιμενα οτι θα πετυχαινα την ακολουθια των αρχειον στο custom tar file...

 

Λοιπον παιδες:

 

Τα καταφερα. Εκανα το live demo s4 να συμπεριφερεται ως wifi tablet χωρις τους περιορισμους που εχει η demo εκδοση του. Βεβαια δεν παιρνει τηλεφωνα. Αν γινοταν και αυτο να δουλεψει με 200 ευρω ειχες ενα s4! Μου πηρε 10 ωρες χοντρικα φτιαχνοντας καμμια 10αρια custom tar.md5 αρχεια και τελικα κατεληξα οτι δουλευει με την mf8 εκδοση λογισμικου και με τον adam kernel!

 

Ολα καλα. Καμερα, wifi. Gps δεν ξερω αν δουλευει γιατι στο google maps πηρε μαλλον απο το wifi τοποθεσια. Καπου ειχα διαβασει οτι δεν επαιζε το gps. Θα δοκιμασω με κανενα sygic να δω... Και ενημερωνω για οποιον ενδιαφερεται.

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος οδηγός στα ελληνικά που να γράφει βήμα βήμα πώς αλλάζουμε Ρομ;

Αν μιλάς για επίσημες, φυσικά υπάρχει το αντίστοιχο θέμα. Για custom οι οδηγίες διαφέρουν και έτσι κάθε ρομ έχει τις δικές τις στη σελίδα του δημιουργού. Δεν είναι δυνατόν να γραφτεί οδηγός στα ελληνικά για κάθε ρομ που υπάρχει..

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Έχω Ελληνική συσκευή αλλά επειδή αργούν οι αναβαθμίσεις θέλω να αλλάξω csc σε Γερμανικό και να περνώ τις Γερμανικές αναβαθμίσεις μέσω OTA.

 

Από ότι κατάλαβα θα πρέπει να κάνω:

1) Root

2) Να αλλάξω csc σε DBT με αυτήν την εφαρμογή

3) Να κάνω unroot

4) Και να κάνω την αναβάθμιση μέσω OTA

 

Έτσι θα περνώ τις τελευταίες Γερμανικές αναβαθμίσεις κάθε φόρα αλλά θα έχω πρόβλημα με την εγγύηση αλλά υπάρχει τρόπος επαναφοράς για να ισχύει η εγγύηση αν χρειαστεί σωστά τα κατάλαβα;

 

Τρόπος να περνώ Γερμανικές αναβαθμίσεις μέσω OTA χωρίς root δεν υπάρχει ;

Link to comment
Share on other sites

Έχω Ελληνική συσκευή αλλά επειδή αργούν οι αναβαθμίσεις θέλω να αλλάξω csc σε Γερμανικό και να περνώ τις Γερμανικές αναβαθμίσεις μέσω OTA.

 

Από ότι κατάλαβα θα πρέπει να κάνω:

1) Root

2) Να αλλάξω csc σε DBT με αυτήν την εφαρμογή

3) Να κάνω unroot

4) Και να κάνω την αναβάθμιση μέσω OTA

 

Έτσι θα περνώ τις τελευταίες Γερμανικές αναβαθμίσεις κάθε φόρα αλλά θα έχω πρόβλημα με την εγγύηση αλλά υπάρχει τρόπος επαναφοράς για να ισχύει η εγγύηση αν χρειαστεί σωστά τα κατάλαβα;

 

Τρόπος να περνώ Γερμανικές αναβαθμίσεις μέσω OTA χωρίς root δεν υπάρχει ;

 

Απλά κατεβάζεις κάποια ρομ DBT και είσαι κομπλέ!

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

Απλά κατεβάζεις κάποια ρομ DBT και είσαι κομπλέ!

ναι αλλα το csc θα ειναι ελληνικο ακομα ετσι.

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Έχω Ελληνική συσκευή αλλά επειδή αργούν οι αναβαθμίσεις θέλω να αλλάξω csc σε Γερμανικό και να περνώ τις Γερμανικές αναβαθμίσεις μέσω OTA.

 

Από ότι κατάλαβα θα πρέπει να κάνω:

1) Root

2) Να αλλάξω csc σε DBT με αυτήν την εφαρμογή

3) Να κάνω unroot

4) Και να κάνω την αναβάθμιση μέσω OTA

 

Έτσι θα περνώ τις τελευταίες Γερμανικές αναβαθμίσεις κάθε φόρα αλλά θα έχω πρόβλημα με την εγγύηση αλλά υπάρχει τρόπος επαναφοράς για να ισχύει η εγγύηση αν χρειαστεί σωστά τα κατάλαβα;

 

Τρόπος να περνώ Γερμανικές αναβαθμίσεις μέσω OTA χωρίς root δεν υπάρχει ;

 

Δεν ξέρω γιατί φοβάστε τόσο το root. Είναι μια απλή διαδικασία και τα οφέλη πολλά. Αν είναι το θέμα της εγγύησης, αυτό που προτείνεις την ακυρώνει επίσης. Διάβασε το FAQ.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Έχω Ελληνική συσκευή αλλά επειδή αργούν οι αναβαθμίσεις θέλω να αλλάξω csc σε Γερμανικό και να περνώ τις Γερμανικές αναβαθμίσεις μέσω OTA.

 

Από ότι κατάλαβα θα πρέπει να κάνω:

1) Root

2) Να αλλάξω csc σε DBT με αυτήν την εφαρμογή

3) Να κάνω unroot

4) Και να κάνω την αναβάθμιση μέσω OTA

 

Έτσι θα περνώ τις τελευταίες Γερμανικές αναβαθμίσεις κάθε φόρα αλλά θα έχω πρόβλημα με την εγγύηση αλλά υπάρχει τρόπος επαναφοράς για να ισχύει η εγγύηση αν χρειαστεί σωστά τα κατάλαβα;

 

Τρόπος να περνώ Γερμανικές αναβαθμίσεις μέσω OTA χωρίς root δεν υπάρχει ;

 

Mια χαρά τα κατάλαβες όλα

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα το csc θα ειναι ελληνικο ακομα ετσι.

 

Αν κατεβάσεις τη γερμανική ρομ και τη φλασάρεις, αλλάζει και το CSC σε DBT (δεν είναι multi CSC, οπότε θα πας αυτόματα σε αυτό). Αν κατεβάσεις την EUR, είναι Multi-CSC και μπορείς να επιλέξεις ποιο CSC επιθυμείς εσύ από όσα έχει (και το DBT ΔΕΝ περιλαμβάνεται).

 

Από εκεί και πέρα, ΑΝ θέλεις να κάνεις root, κάνεις για δικό σου λογαριασμό, κι όχι για να αλλάξεις το CSC...

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

Αν κατεβάσεις τη γερμανική ρομ και τη φλασάρεις, αλλάζει και το CSC σε DBT (δεν είναι multi CSC, οπότε θα πας αυτόματα σε αυτό). Αν κατεβάσεις την EUR, είναι Multi-CSC και μπορείς να επιλέξεις ποιο CSC επιθυμείς εσύ από όσα έχει (και το DBT ΔΕΝ περιλαμβάνεται).

 

Από εκεί και πέρα, ΑΝ θέλεις να κάνεις root, κάνεις για δικό σου λογαριασμό, κι όχι για να αλλάξεις το CSC...

 

Δεν ειναι απόλυτο αυτο που λες γιατι και γω ειχα κατεβασει την MEA DBT και το CSC δεν αλλαζε και αναγκάστηκα να κανω ροοτ να το αλλαξω με το csc selector.

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απόλυτο αυτο που λες γιατι και γω ειχα κατεβασει την MEA DBT και το CSC δεν αλλαζε και αναγκάστηκα να κανω ροοτ να το αλλαξω με το csc selector.

 

Ούτε με το odin, ούτε με το mobile odin κόλλησε ποτέ η CSC... Δε θυμάμαι αν η DBT είναι κι αυτή Multi csc, οπότε να μη βάλω το χέρι μου στη φωτιά, αλλά η ΟΧΧ που έχει μέσα το EUR (Ελλάδα), είχε πάνω από 20 διαφορετικά CSC και φλασάροντας την DBT, άλλαξε αυτόματα σε DBT, καθώς η EUR δεν περιλαμβάνεται στην DBT...

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

Απο εχθες το απογευμα εχω βαλει την 4.2.2 του Jamal απο xda. Εχω να πω οτι επιτελους εχω μπαταρια στο κινητο! Κατα τ'αλλα ολα δουλευουνε ρολοι, ειναι prerooted, και ειναι σαν να εχω παλι Nexus συσκευη αλλα παει σφαιρα!!! Στη free ram εχω 100-150 παραπανω απο την stock rom. Επισης το πρωι που το ανοιξα, δεν προλαβα να το ακουμπησω στον παγκο, και ητανε ηδη στην lock screen. Επιτελους, τελος με το touchwiz!!!
Link to comment
Share on other sites

Εχει να κανει με τα αρχεια των apk, αλλα για να μην σε μπερδεψω, γραψε στο google odex vs deodex και θα καταλαβεις.
Link to comment
Share on other sites

Απο εχθες το απογευμα εχω βαλει την 4.2.2 του Jamal απο xda. Εχω να πω οτι επιτελους εχω μπαταρια στο κινητο! Κατα τ'αλλα ολα δουλευουνε ρολοι, ειναι prerooted, και ειναι σαν να εχω παλι Nexus συσκευη αλλα παει σφαιρα!!! Στη free ram εχω 100-150 παραπανω απο την stock rom. Επισης το πρωι που το ανοιξα, δεν προλαβα να το ακουμπησω στον παγκο, και ητανε ηδη στην lock screen. Επιτελους, τελος με το touchwiz!!!

 

Και εγώ από το πρωί έχω κουμπώσει την V5 και πάει μαλλιά...;-)

Οι αρνητικοί άνθρωποι μπορούν να σου ρουφήξουν πάρα πολύ γρήγορα την ενέργεια, όπως μπορούν να σου πάρουν και τα όνειρα!
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ από το πρωί έχω κουμπώσει την V5 και πάει μαλλιά...;-)

 

Παρακολουθηστε αν θέλετε ποσο επιβαρυνει τη μπαταρια τα wakelocks απο το fast dormancy της αγαπημένης μας Samsung για να ανταλλαξουμε απόψεις :).Με data on εννοειται

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...