Jump to content

[S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?  

2 members have voted

  1. 1. Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?

    • LineageOS 14.1
      2
    • Resurrection Remix 5.8.4
      0


Recommended Posts

είχα την omega 5 ,

φλάσαρα την 6 με full wipe , reboot, έβαλα και το modem , και όλα δουλεύουν σωστά και το wifi επίσης λειτουργεί

(edit :

το wifi για να δουλέψει είπαμε βάζουμε το modem

δεν έβαλα την stock Rom

στην αρχή μας ρωτάει αν θέλουμε να αποσυνδέσουμε την sd κάρτα , αν πούμε ναι , δεν θα βλέπει την κάρτα (λογικό), με επανεκκίνηση την βλέπει )

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έβαλα την omega 6 Πάνω από την 5 και είχα δύο προβλήματα.

 

1) Δεν μου δούλευε το wifi

2) Δεν έβλεπε την κάρτα μνήμης

 

Edit:

 

Το έφτιαξα κάνοντας full wipe φλασαρα stock Rom έριξα μετά από πάνω την omega V6 και δουλεύουν τα πάντα χωρίς κανένα πρόβλημα.

iPhone 11 Pro Max 256GB Midnight Green:cool:
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια μιας και τωρα πηρα και εγω το s4 και ειμαι ασχετος στο θεμα φλασαρισματος για αυτο το κινητο(ημουν κατοχος s1 και το ειχα φλασαρισμενο και παρακολουθουσα τα τις custo rom που βγαινανε για το s1).Eχω καποιες αποριες:

1)Πως μπορουμε να περασουμε ραδιο στο s4

2)Αν αξιζει να του περασουμε καποια custom rom και αν θα κερδισουμε κατι σε θεμα ταχυτητας κινητου και αν θα συνεχισει να ειναι σταθερο σαν την official 4.2.2 και

3)μιας και θελω να του περασω καποια παιχνιδια σπασμενα για να παιζω και εφαρμογες σπασμενες πρεπει να το κανω ροοτ διαφορετικα δεν θα μπορω να τις περασω και να τις παιζει, σωστα;

Οποιος γνωριζει ας απαντησει στις αποριες μου,ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

εκτός από Omega..που είναι κορυφή (δεν το συζητώ) άλλος συνδιασμός rom/kernel που να βρήκατε να είναι πολύ καλός συνδιασμός?
Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

εκτός από Omega..που είναι κορυφή (δεν το συζητώ) άλλος συνδιασμός rom/kernel που να βρήκατε να είναι πολύ καλός συνδιασμός?

 

wanam + Adam kernel

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την omega 6 Πάνω από την 5 και είχα δύο προβλήματα.

 

1) Δεν μου δούλευε το wifi

2) Δεν έβλεπε την κάρτα μνήμης

 

Edit:

 

Το έφτιαξα κάνοντας full wipe φλασαρα stock Rom έριξα μετά από πάνω την omega V6 και δουλεύουν τα πάντα χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Το πρόβλημα με την κάρτα μνήμης το έχουν αρκετοί και όπως είπες διορθώνετε με full wipe.

 

εκτός από Omega..που είναι κορυφή (δεν το συζητώ) άλλος συνδιασμός rom/kernel που να βρήκατε να είναι πολύ καλός συνδιασμός?

 

Πολύ χαίρομε που σου αρέσει η Omega :)

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν για πολύ καιρό απογοητευμένος με τα mods που υπήρχαν και έτσι δεν είχα βάλει κάποια rom. Από χτες βράδυ πέρασα σε wanam μαζί με το domination theme για stock look και είμαι πάλι ευτυχισμένος.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια μιας και τωρα πηρα και εγω το s4 και ειμαι ασχετος στο θεμα φλασαρισματος για αυτο το κινητο(ημουν κατοχος s1 και το ειχα φλασαρισμενο και παρακολουθουσα τα τις custo rom που βγαινανε για το s1).Eχω καποιες αποριες:

1)Πως μπορουμε να περασουμε ραδιο στο s4

2)Αν αξιζει να του περασουμε καποια custom rom και αν θα κερδισουμε κατι σε θεμα ταχυτητας κινητου και αν θα συνεχισει να ειναι σταθερο σαν την official 4.2.2 και

3)μιας και θελω να του περασω καποια παιχνιδια σπασμενα για να παιζω και εφαρμογες σπασμενες πρεπει να το κανω ροοτ διαφορετικα δεν θα μπορω να τις περασω και να τις παιζει, σωστα;

Οποιος γνωριζει ας απαντησει στις αποριες μου,ευχαριστω!!!

 

 

1) Μόνο μέσω ίντερνετ, δεν έχει δέκτη το κινητό

2) omega και wanam είναι οι κορυφαίες custom για τώρα, πολύ καλές και γρήγορες και ναι, αξίζει.

3) ΜΗΝ ξαναμιλήσεις εδώ για "σπασμένα" απαγορεύεται από τους κανονισμούς του φόρουμ ;) όχι, δεν χρειάζεται να είναι root

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Απο προ χθες πάντως το κινητακι έχει αρπαξει "φωτιά" :p

Χθες περασα τη foxhound να την τσεκαρω και αυτή...προς τον παρόν δείχνει πολύ σταθερή,ομορφη,είναι themed και με πειραγμενο ελαφρώς το DPI,μου κάθεται καλά στο μάτι...όσον αφορα τη μπαταρία θα δειξει...προς το παρόν καλά τα παει!

@ioathe μολις δω τα στραβά στην omega θα γυρίσω,δεν το συζητώ :)

Keep up the good work

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

 

μια ερώτηση σχετικά με την επιλογή 4g. έχω το s4 ι9505 το οποίο από ότι ξέρουμε έχει υποστήριξη lte. Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει αυτή η επιλογή κάπου στην επιλογή του τύπου δικτύου. έχω vodafone με ενεργοποιημένη την υπηρεσία (4g ΝΑΙ στο 12..) με απάντηση ότι η υπηρεσία είναι ενεργοποιημένη. Το μόνο που δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, είναι ότι στη Σύρο που βρίσκομαι δεν εκπέμπει 4g η vodafone. από εχθές πέρασα και omega v6 και πάλι δεν φαίνεται κάπου στο menu.

Την πέρασα χωρίς wipe από custom recovery και χρειάστηκε μετά να περάσω με odin τα 2 modem γιατί δεν είχα wifi, το οποίο δούλεψε με το πρώτο flasharisma.

Ως τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος, ότι lag υπήρχε απλά εξαφανίστηκε. Λίγο καλύτερα αποτελέσματα σε benchmarks, γενικά μια καλή rom όπως και σε όλα τα προηγούμενα S (s2 - s3 - note 2 ) με omega που είχα.

Το θέμα με το lte υπήρχε από μαμά απείραχτο.

 

όποιος ξέρει κάτι γιαυτό???

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

 

μια ερώτηση σχετικά με την επιλογή 4g. έχω το s4 ι9505 το οποίο από ότι ξέρουμε έχει υποστήριξη lte. Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει αυτή η επιλογή κάπου στην επιλογή του τύπου δικτύου. έχω vodafone με ενεργοποιημένη την υπηρεσία (4g ΝΑΙ στο 12..) με απάντηση ότι η υπηρεσία είναι ενεργοποιημένη. Το μόνο που δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, είναι ότι στη Σύρο που βρίσκομαι δεν εκπέμπει 4g η vodafone. από εχθές πέρασα και omega v6 και πάλι δεν φαίνεται κάπου στο menu.

Την πέρασα χωρίς wipe από custom recovery και χρειάστηκε μετά να περάσω με odin τα 2 modem γιατί δεν είχα wifi, το οποίο δούλεψε με το πρώτο flasharisma.

Ως τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος, ότι lag υπήρχε απλά εξαφανίστηκε. Λίγο καλύτερα αποτελέσματα σε benchmarks, γενικά μια καλή rom όπως και σε όλα τα προηγούμενα S (s2 - s3 - note 2 ) με omega που είχα.

Το θέμα με το lte υπήρχε από μαμά απείραχτο.

 

όποιος ξέρει κάτι γιαυτό???

 

Ευχαριστώ

 

Ριξε μια ματιά εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4761522#post4761522

πέρασε το patch που έχει φτιάξει το παλικάρι και μετα θα είσαι οκ...το πέρασα και εγω και βλέπω την επιλογή για LTE και ας μην έχω ακόμη (Wind γαρ)

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα,

 

ειμαι rooted με stock ολα (rom, recovery κτλ). Επειδη ομως ειμαι rooted δεν εχω παρει το τελευταιο update. Υπαρχει τροπος να το βαλω χωρις ομως να μπουν τα νεα κλειδωματα που εχει πανω ? Ή ο μονος τροπος ειναι να βαλω καποια custom rom (omegal κτλ) που βασιζεται στο τελευταιο firmware ?

off / d.
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα,

 

ειμαι rooted με stock ολα (rom, recovery κτλ). Επειδη ομως ειμαι rooted δεν εχω παρει το τελευταιο update. Υπαρχει τροπος να το βαλω χωρις ομως να μπουν τα νεα κλειδωματα που εχει πανω ? Ή ο μονος τροπος ειναι να βαλω καποια custom rom (omegal κτλ) που βασιζεται στο τελευταιο firmware ?

 

Από εδώ βρίσκεις όλες τις τελευταίες Stock Pre-Rooted:http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2250824

Δεν χρειάζεται να περάσεις Custom εάν δεν το επιθυμείς.

Higher Changelist: 917495

Όπως λέει και ο δημιουργός:

Main benefits of using this method are:

- FULLY ROOTED

- No need for Insecure Kernels.

- Complete, Odin flashable Packages.

- Can be used on Non-Rooted devices.

- Binary Flash Counter will NOT increase

- System status will stay NORMAL/OFFICIAL.

- Only 1 file and you have a complete firmware including Root permission.

- Fully working KIES & OTA updates (FYI: root will be lost after software update)

 

Θα πρότεινα να περιμένεις μέχρι να ανεβάσει Pre-Rooted την τελευταία Γερμανική MF8:

According to some forums MF8 has better LTE support/stability so it might be worth a try for those people who had problems connecting in 4g

Edited by menios
Link to comment
Share on other sites

Από εδώ βρίσκεις όλες τις τελευταίες Stock Pre-Rooted:http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2250824

Δεν χρειάζεται να περάσεις Custom εάν δεν το επιθυμείς.

 

Όπως λέει και ο δημιουργός:

Main benefits of using this method are:

- FULLY ROOTED

- No need for Insecure Kernels.

- Complete, Odin flashable Packages.

- Can be used on Non-Rooted devices.

- Binary Flash Counter will NOT increase

- System status will stay NORMAL/OFFICIAL.

- Only 1 file and you have a complete firmware including Root permission.

- Fully working KIES & OTA updates (FYI: root will be lost after software update)

 

Ναι αλλα χανεις την εγγυση ετσι γιατι εγω πχ που εχω ουγγρικο θα μπει προφανως καποιας αλλης χωρας....

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα χανεις την εγγυση ετσι γιατι εγω πχ που εχω ουγγρικο θα μπει προφανως καποιας αλλης χωρας....

Με οποιαδήποτε ''τροποποίηση'' χάνεις την εγγυήση.Γιαυτό είναι καλό μόλις αγοράζουμε τη συσκευή να γνωρίζουμε τι firmware έχουμε κι έτσι, ΑΝ χρειαστεί να πάει αντιπροσωπεία, να το περάσουμε μέσω pc odin ή kies.

Πάντως, για να το γνωρίζουμε, και με άλλο επίσημο firmware να έχουμε απο το αρχικό, κατά πάσα πιθανότητα, θα το δεχτεί η αντιπροσωπεία χωρίς πρόβλημα.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Με οποιαδήποτε ''τροποποίηση'' χάνεις την εγγυήση.Γιαυτό είναι καλό μόλις αγοράζουμε τη συσκευή να γνωρίζουμε τι firmware έχουμε κι έτσι, ΑΝ χρειαστεί να πάει αντιπροσωπεία, να το περάσουμε μέσω pc odin ή kies.

 

σωστο......

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα χανεις την εγγυση ετσι γιατι εγω πχ που εχω ουγγρικο θα μπει προφανως καποιας αλλης χωρας....

 

Φυσικά και χανεις την εγγυση από την στιγμή που περνάς ξένο firmware

 

Ο άνθρωπος όμως άλλο ρώτησε και πάνω σε αυτό του απάντησα.

Ας περάσει για τώρα που θέλει την τελευταία Pre-Rooted και όταν βγει η "νέα" Ελληνική την αντικαθιστά :)

 

Με οποιαδήποτε ''τροποποίηση'' χάνεις την εγγυήση.Γιαυτό είναι καλό μόλις αγοράζουμε τη συσκευή να γνωρίζουμε τι firmware έχουμε κι έτσι, ΑΝ χρειαστεί να πάει αντιπροσωπεία, να το περάσουμε μέσω pc odin ή kies.

Πάντως, για να το γνωρίζουμε, και με άλλο επίσημο firmware να έχουμε απο το αρχικό, κατά πάσα πιθανότητα, θα το δεχτεί η αντιπροσωπεία χωρίς πρόβλημα.

 

Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι Ευρωπαϊκό το άλλο firmware για να το δεχτούν, κατά τα αλλα συμφωνώ...

Edited by menios
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα,

 

Επειδή δεν έχω ξανά ασχοληθεί με PreRooted, έχω κάποιες απορίες:

 

1. Δεν χρειάζεται να είμαστε από πριν Rooted για να εγκαταστήσουμε μια PreRooted..Σωστά?

2. Από την στιγμή που θα την εγκαταστήσουμε, έχουμε πλήρη δικαιώματα Root???

3. Σε περίπτωση που θέλουμε να εγκαταστήσουμε κάποια άλλη rom(όχι pre-rooted), θα χρειαστεί πρώτα να ακολουθήσουμε τα βήματα του Unroot?

 

Όποιος γνωρίζει, ας βοηθήσει...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα,

 

Επειδή δεν έχω ξανά ασχοληθεί με PreRooted, έχω κάποιες απορίες:

 

1. Δεν χρειάζεται να είμαστε από πριν Rooted για να εγκαταστήσουμε μια PreRooted..Σωστά?

2. Από την στιγμή που θα την εγκαταστήσουμε, έχουμε πλήρη δικαιώματα Root???

3. Σε περίπτωση που θέλουμε να εγκαταστήσουμε κάποια άλλη rom(όχι pre-rooted), θα χρειαστεί πρώτα να ακολουθήσουμε τα βήματα του Unroot?

 

Όποιος γνωρίζει, ας βοηθήσει...:shifty:

1. Οχι δεν χρειαζεται να εισαι απο πριν

2. Ναι

3. Οχι

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και χανεις την εγγυση από την στιγμή που περνάς ξένο firmware

 

Ο άνθρωπος όμως άλλο ρώτησε και πάνω σε αυτό του απάντησα.

Ας περάσει για τώρα που θέλει την τελευταία Pre-Rooted και όταν βγει η "νέα" Ελληνική την αντικαθιστά :)

 

Thanx για τη βοηθεια! Δεν εχω το Ελληνικο ουτως ή αλλως, το γαλλικο εχω (expansys)... Θα δοκιμασω ειτε την αντιστοιχη γαλλικη ή τη γερμανική. Ευχαριστω και παλι.

off / d.
Link to comment
Share on other sites

Φλασαρα την Omega v6.0 XXUBMF4

Στον αριθμο κατασκευης μου γραφει Omega v6.0 - XXUBMF4, ολα μια χαρα

Στην εκδοση βασικου φασματος ομως γραφει I9505XXUBMEA

 

Ειναι σωστο αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Φλασαρα την Omega v6.0 XXUBMF4

Στον αριθμο κατασκευης μου γραφει Omega v6.0 - XXUBMF4, ολα μια χαρα

Στην εκδοση βασικου φασματος ομως γραφει I9505XXUBMEA

 

Ειναι σωστο αυτο;

 

οχι ...παντου πρεπει να γραφει MF4

Link to comment
Share on other sites

Φλασαρα την Omega v6.0 XXUBMF4

Στον αριθμο κατασκευης μου γραφει Omega v6.0 - XXUBMF4, ολα μια χαρα

Στην εκδοση βασικου φασματος ομως γραφει I9505XXUBMEA

 

Ειναι σωστο αυτο;

 

Και σου δουλεύει το wi-fi; αν όχι θα πρέπει να φλασάρεις τα μοντεμ (έχει link ο Γιάνης στις οδηγίες εγκατάστασης) όταν τα φλασάρεις τότε θα γράφει παντου MF4

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Και πως εγινε αυτο;

Το γνωστο φλασαρισμα εκανε με Full reset

 

@dimitrisioak

Ναι, μου δουλεψε το wifi και δεν εκανα το φλασαρισμα με το modem

Αυτο να φταιει;

Edited by sothoms
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...