Jump to content

[S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?  

2 members have voted

  1. 1. Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?

    • LineageOS 14.1
      2
    • Resurrection Remix 5.8.4
      0


Recommended Posts

και στην 3.1 foxhound ο faux αποδίδει άριστα,μεχρι την 4.2.2 μου άρεσε ο ausdim καλύτερα,αλλα μέχρι στιγμής στην 4.3 ο faux ειναι καλύτερος

 

φίλε μου φοράς την τελευταία έκδοση της foxhound; πως τα πάει με τον faux;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

στην echoe6 πρεπει να περασουμαι και modem?εχω τον παλιο bootloader.

στην omega απο οτι ειδα πρεπει πρωτα να περασεισ modem και μετα να φλασαρης

SAMSUNG NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γίνετε να περάσω κάποια custom rom και να περάσω κάπως stock kernel? Το έχω δοκιμάσει σχεδόν με όλες περνάω την ρομ μετά περνάω τον official kernel κάνω το auto root απο Odin αλλά τζίφος η δουλειά δεν ανοίγει μετα ..Το Θέλω Κάποιες Εφαρμογές Όπως Το dual view της Samsung δεν δουλεύει με custom kernel..αλλά δεν θέλω και να μείνω με official..εκτός αν υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω mod το apk..
Link to comment
Share on other sites

στην echoe6 πρεπει να περασουμαι και modem?εχω τον παλιο bootloader.

στην omega απο οτι ειδα πρεπει πρωτα να περασεισ modem και μετα να φλασαρης

δες, αν δεν κανω λαθος πρεπει να το περάσεις αλλα πριν το κανεις δες αν εχεις θεματα με το σημα του κινητου αν χάνεται συνέχεια τοτε πρεπει αλλα κατα 90% πρεπει ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γίνετε να περάσω κάποια custom rom και να περάσω κάπως stock kernel? Το έχω δοκιμάσει σχεδόν με όλες περνάω την ρομ μετά περνάω τον official kernel κάνω το auto root απο Odin αλλά τζίφος η δουλειά δεν ανοίγει μετα ..Το Θέλω Κάποιες Εφαρμογές Όπως Το dual view της Samsung δεν δουλεύει με custom kernel..αλλά δεν θέλω και να μείνω με official..εκτός αν υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω mod το apk..

 

Έτσι ακριβώς το έχω κάνει στο note 2.

Δική μου custom rom και καπάκι από πάνω ξανά τον στοκ κερνελ και παίζει το screen mirroring.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις αν γίνετε και στο s4? Και εγώ στο s2 μου έτσι το έκανα αλλά τώρα δεν μπορώ. .μου λείπει που ήταν τόσο απλά τα πράγματα...
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις αν γίνετε και στο s4? Και εγώ στο s2 μου έτσι το έκανα αλλά τώρα δεν μπορώ. .μου λείπει που ήταν τόσο απλά τα πράγματα...

 

Τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις ακριβώς;

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε περνάω μια mj5 custom rom..Μόλις την περάσω περνάω μετά από Odin τον mj5 stock kernel..Μετά δεν ανοίγει το κινητό κάνει reset συνέχεια..Αυτό γίνετε και με mj7 και mj8. .
Link to comment
Share on other sites

στην echoe6 πρεπει να περασουμαι και modem?εχω τον παλιο bootloader.

στην omega απο οτι ειδα πρεπει πρωτα να περασεισ modem και μετα να φλασαρης

 

Δεν εχει σχεση ο bootloader με το μοντεμ. Μπορεις να το περασεις χωρις να αλλαξεις bootloader.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σχεση ο bootloader με το μοντεμ. Μπορεις να το περασεις χωρις να αλλαξεις bootloader.

 

αν διαβασεις της οδηγιες που δινει η omega δινει αλλο modem για τον παλιο bootloader και αλλον για τον καινουριο.

SAMSUNG NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε περνάω μια mj5 custom rom..Μόλις την περάσω περνάω μετά από Odin τον mj5 stock kernel..Μετά δεν ανοίγει το κινητό κάνει reset συνέχεια..Αυτό γίνετε και με mj7 και mj8. .

 

Πολύ περίεργο.Δοκίμασες και με factory reset;

 

Δεν εχει σχεση ο bootloader με το μοντεμ. Μπορεις να το περασεις χωρις να αλλαξεις bootloader.

 

αν διαβασεις της οδηγιες που δινει η omega δινει αλλο modem για τον παλιο bootloader και αλλον για τον καινουριο.

 

Έχει κάνει κάποια αλλαγή η Samsung και από κάποια έκδοση μόντεμ και μετά, αν γυρίσεις πίσω χάνεις το ΙΜΕΙ.

Aν είχες πάρει ΙΜΕΙ backup (πριν την αλλαγή σε καινούρια έκδοση μόντεμ) και το περάσεις μετά το downgrade, θα δουλέψει.

Μπορείς βέβαια να μη ξαναβάλεις παλιό μόντεμ και δε θα έχεις πρόβλημα.

O bootloader πάντως δεν έχει σχέση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου φαίνεται περίεργο γιατί ο στοκ έχει πάντα προβλήματα wifi crashαρισματα οπότε λογικό να παρουσιάζει ασυμβατότητα. .
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει κανείς σας κάποιο Patch/mod ή ό,τι άλλο χρειάζεται για να στρώσει λίγο τους χρόνους κλειδώματος του gps; Είμαι με στοκ ρομ 4.2.2 κ ρουτ, αλλά είναι για γέλια το gps, όσον αφορά το χρόνο που χρειάζεται για να κλειδώσει δορυφόρους. Αυτό βέβαια σε σχέση με το παλιό μου android που είχε custom rom πάνω του. Έχω αλλάξει το gps.conf με αυτό του προηγουμένου τηλ κ έχω περάσει κ το faster gps, αλλά ακόμα οι χρόνοι είναι απελπιστικοί για αυτό που έχω συνηθήσει. Καμιά πρόταση;
:respect: στον gkalen και τις rom του!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, εχω την 4.2.2 root dela vega, μπορω να περασω ενα theme, αλλαζοντας το ονομα του zip σε update.zip απο την stock recovery η πρεπει να βαλω CWM recovery και να χασω το knox 0x0?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, εχω την 4.2.2 root dela vega, μπορω να περασω ενα theme, αλλαζοντας το ονομα του zip σε update.zip απο την stock recovery η πρεπει να βαλω CWM recovery και να χασω το knox 0x0?

 

Αν ήταν να γίνεται με μετονομασία, δε θα έβαζε κανένας cwm :happy:

Link to comment
Share on other sites

κριμα.....παω για knox 0x1 καμια rom 4.3 της προκοπης?στο S2 ειχα την omega

 

Δοκίμασε αυτο ,σε roms δεν δουλεύει σίγουρα ,δεν ξέρω με themes .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλήμερα. Έχω 4.2.2 MGA για να περάσω Omega 4.3 v13.2 πρέπει να περάσω το modem πρώτα η φλασαρω απευθείας;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλήμερα. Έχω 4.2.2 MGA για να περάσω Omega 4.3 v13.2 πρέπει να περάσω το modem πρώτα η φλασαρω απευθείας;

 

Σκέφτηκες να διαβάσεις στο θέμα της Omega? Δεν γίνεται να μην λέει εκεί αν χρειάζεται ή όχι...

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλήμερα. Έχω 4.2.2 MGA για να περάσω Omega 4.3 v13.2 πρέπει να περάσω το modem πρώτα η φλασαρω απευθείας;

 

παρε πρωτα backup.περρνα το modem για το παλιο bootloader μεσω odin και μετα περνα την rom.

SAMSUNG NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

παρε πρωτα backup.περρνα το modem για το παλιο bootloader μεσω odin και μετα περνα την rom.

 

Ενα ειναι το μοντεμ. Δεν αλλαζει με τον bootloader... Ειναι διαφορετικα πραγματα!

Σιγουρα θα εχει καλυτερη κειτουργια με το μοντεμ mj5

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

αν εχεται διαβασει της οδηγιες εγκαταστασης λεει να παρουμαι backup (imei- efs)μετα να περασουμαι το modem αναλογος ποιο bootloader εχουμαι μεσω odin και μετα απο recovery την ρομ.
SAMSUNG NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

αν εχεται διαβασει της οδηγιες εγκαταστασης λεει να παρουμαι backup (imei- efs)μετα να περασουμαι το modem αναλογος ποιο bootloader εχουμαι μεσω odin και μετα απο recovery την ρομ.

 

Βασικά υπάρχει σύγχυση γιατί έκανε κάποιες αλλαγές η Samsung στο ΙΜΕΙ που ξεκίνησαν συγχρόνως με την παρουσία του καινούριου bootloader.

Οι οδηγίες σωστά λένε τι να κάνεις, γιατί σχετίζονται οι αλλαγές χρονικά.

Ο bootloader όμως δεν έχει καμία σχέση με το μόντεμ.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά υπάρχει σύγχυση γιατί έκανε κάποιες αλλαγές η Samsung στο ΙΜΕΙ που ξεκίνησαν συγχρόνως με την παρουσία του καινούριου bootloader.

Οι οδηγίες σωστά λένε τι να κάνεις, γιατί σχετίζονται οι αλλαγές χρονικά.

Ο bootloader όμως δεν έχει καμία σχέση με το μόντεμ.

 

Σταυρο καλά τα λες.

αλλα δινει αλλο modem για τοnπαλιο bootloader.

Please read the following before flashing v13.2:

 

Bootloader - Knox:

Omega v13.2 does not include bootloader and v13.2 will not change your knox warranty status.

 

Wipe:

Omega v13.2 is a No Full wipe rom, but Full wipe is strongly recommended if you have issues!

 

Backup:

Make sure to make and keep in a safe place an efs backup - nadroid backup - titanium backup - etc, in case you ever need to restore!

 

Installation Instructions:

1. Backup your device (nadroid backup, titanium backup, efs backup ... etc)

2. Copy rom to your device

3. Flash modems (If you already have the correct modems, ignore this step):

Power Off your device completely

Wait a little and then power on device to download mode (Power button + Home button + Volume down button)

**If you are having the old bootloader XXUB flash GSM_Modem_XXUEMJ5_and_LTE_Modem_XXUBMH1.tar file with odin by selecting phone.

**If you are having the new bootloader XXUD flash GSM_Modem_XXUEMJ5_and_LTE_Modem_XXUEMJ5.tar file with odin by selecting phone.

Go to Settings and make sure that modems flashed ok

This step is necessary to be done correct because XXUEMJ5 LTE modem will break your sound on old Bootloader

4. Boot to recovery and flash Omega v13.2

PLEASE FOLLOW THE EASY INSTALLATION INSTRUCTIONS ELSE YOU WILL HAVE VARIOUS ISSUES!

 

csc:

Multi csc included in Omega

 

Remove bloatware:

You can remove all bloatware during Omegas installation

SAMSUNG NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...