Jump to content

[S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?  

2 members have voted

  1. 1. Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?

    • LineageOS 14.1
      2
    • Resurrection Remix 5.8.4
      0


Recommended Posts

Μπορώ να κατεβω σε ΜΚΤ ?

 

Όχι δεν μπορεί να γίνει downgrade με νέο bootloader από όσο γνωρίζω.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ πάντως αν δεν το πουλήσω εντός 2-3 εβδομάδων θα βάλω νέο bootloader και θα κάνω κανονικά root με την κανονική μέθοδο και bye bye εγγύηση! Δεν θα πολυσκοτιστώ. Αλλά αν το δώσω, welcome nexus και πάλι που γυρνάς σε στοκ πάντα και όπως θέλεις

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να κατεβω σε ΜΚΤ ?

 

μπορεις σε ολες τησ εκδοσεις 4.3 να πας.εκτοσ και αν εχεις βαλει την 4.4.

αλλα απο οτι ειδα ειπες εχεις την τελευταια.

το εχω κανει εγω.αν ψαξεις λιγο ποιο πισω θα δεις ενα παλικαρι που γραφει και τον τροπο.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5228327#post5228327

Edited by grigoris10
SAMSUNG NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι τελευταίο, αν κάνω downgrade απο την ΕΝΑ4 στην mk9 δεν θα με αφησει να την κάνω αν δεν γίνετε ή θα γίνει και θα μου ρίξει τον KNOX?
Link to comment
Share on other sites

μπορεις σε ολες τησ εκδοσεις 4.3 να πας.εκτοσ και αν εχεις βαλει την 4.4.

αλλα απο οτι ειδα ειπες εχεις την τελευταια.

το εχω κανει εγω.αν ψαξεις λιγο ποιο πισω θα δεις ενα παλικαρι ποθ γραφει και τον τροπο.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5228327#post5228327

 

Σίγουρα όσοι έχετε το πρόβλημα αυτό ξέρεται καλύτερα αλλά κάπου είχα διαβάσει ότι και εντός 4.3 είχε αλλάξει ο bootloader και δεν μπορούσες να πάς σε 4.3 με πιο παλιό bootloader που είχε knox βέβαια και αυτός. Δεν μιλάω για τον MGA. Κάποια στιγμή στην 4.3 έβγαλαν κ άλλο bootloader πέρα από τον πρώτο. Έτσι δεν μπορούσες να κάνεις downgrade και πάλι. Τουλάχτιστον αυτά είχα διαβάσει στο xda αλλά έχω καιρό να ασχοληθώ με αυτά

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι τελευταίο, αν κάνω downgrade απο την ΕΝΑ4 στην mk9 δεν θα με αφησει να την κάνω αν δεν γίνετε ή θα γίνει και θα μου ρίξει τον KNOX?

 

Μπορεις να κανεις αφοβα , σεν υπαρχει προβλημα ειναι με τον ιδιο bootloader

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν 4.4 custom με παλιό bootloader και θέλουν άλλη lockscreen εκτός από το swipe.

Αλλάζετε μία γραμμή στο build.prop

 

security.mdpp=None βάζοντας μία δίεση μπροστά "#". Δηλαδή η γραμμή γίνεται έτσι:

#security.mdpp=None

 

Κάνετε save και μετα reboot και γουαλά!! Έχετε ενεργές τις επιλογές για την lockscreen security

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

εσβηνα εχθες εφαρμογες που δεν χρειαζομουνα μεσα απο το system app και καταλαθος εσβησα ενα αρχειο και τωρα στην lockscreen δεν εχω ρολοι και προσωπικο μηνυμα.μηπως ξερετε ποιο ειναι αυτο...
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι ειδα μαλλον ολες οι custom πια θελουν το νεο bootloader, αρα τελος εγγυηση. Το θεμα ειναι να ειμαστε σιγουροι οτι η 4.4 παιρνει root χωρις να ριχνει το knox, αλλιως τρωει πουλημα απο μενα το κινητο και κοιταω σε g2 κτλ...

 

Οχι οι aosp. Τις περνάς και με παλιό bootloader. Πραγματικά απορώ γιατί ασχολείστε με knox και bootloader και σαχλαμάρες. Βάλτε την cm11 και τέλος. Καλή μπαταρία και το τηλέφωνο απογειώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα χανεις την 2ετη εγγυηση φιλε μου που για πολλους αυτο ειναι πολυ σημαντικο ζητημα.

 

Λάθος κάνεις. Είμαι με παλιό bootloader και οπότε θέλω γυρναω σε stock σε 10 λεπτά. Απλά λέω για κάποιον που θέλει 4.4.2 οπωσδήποτε δεν είναι ανάγκη να περάσει νέο bootloader και να ανησυχεί για την εγγύηση του αφού οι aosp δεν έχουν τέτοια θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι οι aosp. Τις περνάς και με παλιό bootloader. Πραγματικά απορώ γιατί ασχολείστε με knox και bootloader και σαχλαμάρες. Βάλτε την cm11 και τέλος. Καλή μπαταρία και το τηλέφωνο απογειώνεται.

 

Ναι ρε φίλε φοβερές οι aosp συμφωνώ.Αλλά το apk της κάμερας του tw δεν υποκαθίσταται με τίποτα. Μόνο για αυτό το λόγο δεν βάζω aosp.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε φίλε φοβερές οι aosp συμφωνώ.Αλλά το apk της κάμερας του tw δεν υποκαθίσταται με τίποτα. Μόνο για αυτό το λόγο δεν βάζω aosp.

 

Αυτό που λες ίσχυε παλιότερα. Πλέον έχει βελτιωθεί πολύ η κάμερα. Βάλε 2 ίδιες φώτο δίπλα δίπλα και πες μου εάν βλέπεις διαφορά στην ποιότητα. Δεν θα δεις.

Link to comment
Share on other sites

1ον: Με τις 2 διορθώσεις στο build.prop λειτουργούν όλα τέλεια. Και το κλείδωμα της οθόνης με διαφορετικός τρόπους. Άρα δεν χρειάζεται ο καινούργιος bootloader. Υπάρχουν πολλά κέρδη που δουλεύουν μια χαρά με παλιούς. KT, jeebo, Adam 2.0,talexop. Όλοι απροβληματιστα προς το παρόν!

 

2ον: έχουν δοθεί πλέον τα sources και όπως λένε και στο xda αυτό μάλλον θα δώσει τέλος και στα οποία προβλήματα με παλιό bootloader. Αυτό που συστήνεται είναι το φλασαρισμα του τελευταίου μόντεμ κάθε φορα

 

 

Είμαι με old bootloader + echoes FNB8 + jeebo και είναι όλα ρολόι

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Απο τις kitkat που εχουν κυκλοφορησει ποια αξιζει να βαλω(εννοω ποιας χωρας)?Ή να περιμενω ακομα μηπως βγει καποια πιο σταθερη?ειμαι με 4.2.2 mga(δε με βιαζει η μεταβαση σε 4.4)
Link to comment
Share on other sites

Πως μπαίνουμε ρε παιδια σε CWM Recovery για να κάνουμε backup την rom. Ποιά κουμπιά πατάμε. Γιατί με τα τρία κουμπιά μπαίνει σε download mode. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Home - Volume Up - Power

Μπήκα τελικά! Ήθελε να απελευθερώσω το power bytton (το είχα ξεχάσει)

 

Όμως όταν μπαίνω σε recovery mode βρίσκω μόνο τις επιλογές:

rebbot system now

apply update from AOB,

apply update from external storage,

wipe data/factory reset

wipe cash partition

apply update from cash.

με πολύ μικρά γράμματα χωρίς δυνατότητα touch,

και από κάτω το πράσινο ανθρωπάκι του android ξαπλωμένο με ένα κόκκινο τρίγωνο με θαυμαστικό πάνω του.

 

Είχα περάσει πριν 5 μήνες τα CF-Auto-Root-jflte-jfltexx-gti9505 και το philz_touch_5.10.0-i9505.tar αν θυμάμαι καλά. Ειμαι ακόμη με 4.2.2 rom. Είχα βάλει και τον Adam Kernel.

Θα ήθελα τώρα να δοκιμάσω να αναβαθμίσω την rom, αλλά δυσκολεύομαι να βγάλω άκρη με τα καινούργια δεδομένα με τον knox που διαβάζω. Έτσι το πιό πιθανό είναι να κάνω απλά επαναφορά εργοστασιακών γιατί έχει αρχίσει και κολλάει πολύ το κινητό μου. Γι αυτό θα ήθελα πριν, να πάρω ένα backup μέσω clockworkmod recovery.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχεις είναι το κανονικό Recovery και όχι κάποιο Custom και γι' αυτό δεν έχεις επιλογές για Backup/Restore.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχεις είναι το κανονικό Recovery και όχι κάποιο Custom και γι' αυτό δεν έχεις επιλογές για Backup/Restore.

Ήμουν σίγουρος ότι ότι είχα περάσει custom. Εξ' άλλου είχα περάσει τον Adam Kernel με Zip και κάτι ακόμη. Θυμάμαι το μενού με τα intall from sd card κ.λ.π.

Πως αλλιώς το είχα κάνει;

Τέλος πάντων, αν τώρα περάσω το τελευταίο PhilZ Touch Recovery θα έχω πρόβλημα με τον knox ή δεν παίζει ρόλο αφού είμαι με παλiό firmware;

Link to comment
Share on other sites

Knox έχουν όλα τα Firmwares από την έκδοση DMxx και μετά. Για να δεις αν έχεις Knox μπες σε Download Mode και δες αν σου γράφει "Knox Warranty Void". Αν το γράφει πάει να πει ότι έχεις Knox. Γενικότερα αν γράφει "Knox Warranty Void 0x0" σημαίνει ότι δεν έχει γράψει το Knox ενώ το "Knox Warranty Void 0x1" σημαίνει πως έχει γράψει για κάποιο λόγο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχω. Στο download mode δεν γράφει τίποτε. Το firmware μου είναι XXUBMF8.

Αρα μάλλον δεν υπάρχει πρόβλημα να περάσω το τελευταίο PhilZ Touch Recovery;

Ευχαριστώ πάντως για τον κόπο σου.

Link to comment
Share on other sites

Όπως φαίνεται το περνάς άφοβα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...