Jump to content

[S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?  

2 members have voted

  1. 1. Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?

    • LineageOS 14.1
      2
    • Resurrection Remix 5.8.4
      0


Recommended Posts

Σε μένα δεν έχει Τρίτη γραμμή το μόνο πρόβλημα είναι το πληκτρολόγιο.? Ή έχει κι άλλα. Με τη μέθοδο αυτή δεν χάνουμε το root? Edited by arnaia
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο νήμα του Note3 κάποιοι αναφέρουν πως το θέμα με το πληκτρολόγιο προς το παρών διορθώνεται με "ξετικάρισμα" των όποιων επιλογών στις Ρυθμίσεις - Προσβασιμότητα.

Το έχει δοκιμάσει κανένας ?

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα δεν έχει Τρίτη γραμμή το μόνο πρόβλημα είναι το πληκτρολόγιο.? Ή έχει κι άλλα. Με τη μέθοδο αυτή δεν χάνουμε το root?

 

Θεωρητικά δεν έχεις πρόβλημα. To CSC περιέχει κωδικούς (EUR για Ελλάδα ) και πληροφορίες για την δίκτυα και άλλες πληροφορίες της χώρας που αντιπροσωπεύει.

Για αυτό το πληκτρολόγιο ψάχνει για αυτές τις πληροφορίες και κρασάρει.

 

Δεν χάνεις το root. Εγώ το έχω φλασαρει αρκετές φορές όπως είπα πιο πάνω.

Αρκεί κάθε φορά να είναι ενεργοποιημένα enable everoot, inject superuser, inject mobile Odin στο mobile Odin.

Πριν από αυτό πρέπει να φλασαρεις το bootloader με το Odin από το PC.

Link to comment
Share on other sites

Αμα το αφησουμε χωρις csc εχουμε προβλημα?

για να καταλαβω εγω που εχω την 4.4.2 με τον παραπανω οδηγο , χωρις csc

παω στο odin βαζω το bootloader που εφτιαξες, και μετα bootαρω κανονικα, και περναω με το mobile odin την ρομ παλι ?

Link to comment
Share on other sites

Αμα το αφησουμε χωρις csc εχουμε προβλημα?

για να καταλαβω εγω που εχω την 4.4.2 με τον παραπανω οδηγο , χωρις csc

παω στο odin βαζω το bootloader που εφτιαξες, και μετα bootαρω κανονικα, και περναω με το mobile odin την ρομ παλι ?

 

Όχι αλλά χρειάζεται μερικές φορές πχ και για ΟΤΑ και kies ενημερώσεις και μερικές φορές από εφαρμογές για να διαπιστώσουν την χώρα το δίκτυο τον πάροχο τηλεφωνίας κλπ.

 

Ήταν λάθος να χρησιμοποιηθεί άλλος bootloader.

Εγώ προσωπικά δεν θα το άφηνα και θα έκανα την διαδικασία.

 

Στο Odin βάζεις τον bootloader και τσεκάρισμα το update bootloader και ξετσεκαρεις f.reset time.

Bootαρεις και ξανά την rom όπως ακριβώς έκανες την πρώτη φορά. Άφησε το στο να κάνει αυτόματα restart δεν χρειάζεται να μπει se download.

 

Αν το κάνεις ενημέρωσε.

Link to comment
Share on other sites

αν κάνουμε root τι κερδίζουμε ουσιαστικό στην συσκευή μας?

 

Την δυνατότητα να παραμετροποιήσεις αρχεία του συστήματος! Εν συντομία αποκτάς δικαιώματα τα πλήρη δικαιώματα χρήσης του λειτουργικού. Γίνεσαι ο administrator και έτσι κάνεις πλέον ότι θέλεις!

 

περασα τον bootloader που μου ειπες αλλα παλι δεν εχω τριτη γραμμη με το csc

 

Δεν νομίζω ότι το CSC αλλάζει επειδή έβαλες τον bootloader.

 

Πώς γίνεται σε μερικούς να μπαίνει το Csc και σε άλλους όχι?

 

Θες να γίνεις λίγο ποιο σαφής?

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

εννοώ έχει αποτέλεσμα όλο αυτό Κώστα η δεν αξίζει στην τελική?

 

Προσωπικά το θεωρώ απαραίτητο!!!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

περασα τον bootloader που μου ειπες αλλα παλι δεν εχω τριτη γραμμη με το csc

Έκανες και το φλασάρισμα από Mobile odin;

Έτσι πρέπει να είσαι. Δες τον bootloader. Και το CSC.

Link to comment
Share on other sites

Έκανες και το φλασάρισμα από Mobile odin;

Έτσι πρέπει να είσαι. Δες τον bootloader. Και το CSC.

 

Η αλλαγή bootloader αλλάζει το csc? Δεν νομίζω παιδιά τσάμπα παιδεύεστε. Διότι το csc αλλάζει με πολλές custom ρομ που δεν αλλάζει ο bootloader. Άρα θεωρώ ότι είναι διαφορετικό αρχείο το csc.

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή bootloader αλλάζει το csc? Δεν νομίζω παιδιά τσάμπα παιδεύεστε. Διότι το csc αλλάζει με πολλές custom ρομ που δεν αλλάζει ο bootloader. Άρα θεωρώ ότι είναι διαφορετικό αρχείο το csc.

 

Όχι ο bootloader δεν περιέχει το CSC αλλά στην Rom που φλασαρεις με mobile Odin.

O bootloader που παρέθεσε στον οδηγό ο φίλος δεν είναι αυτός που περιέχει το firmware i9505XXUENB9 που φλασσαρουμε αλλά από άλλη version βόρειας Ευρώπης νομίζω και με προβληματικό hash.

Οπότε δεν είναι πιο σωστό να βάζουμε τον bootloader από την official rom την οποία φλασσαρουμε;

Το πρόβλημα θα μπορούσε να ήταν χειρότερο όπως να μην μπορείς να πιάσεις 3G η 4G κλπ.

Ξεκινώντας λοιπόν έχοντας τον σωστό bootloader και την official Rom ξεκινάμε σωστά για να λυθεί το πρόβλημα και να είσαι σίγουρος ότι έχεις την official αναβάθμιση της samsung όπως θα γινότανε και από OTA αλλά rooted.

Τώρα από εκεί και πέρα υπάρχει περίπτωση την διαδικασία να χρειαστεί να την κανείς δυο τρεις φορές αλλάζοντας ελάχιστα το τι κανείς πχ φλασαρεις και να δεν κάνεις reboot αλλά ξανά επιστρέψεις σε download και μπουταρεις από εκεί με το κουμπί κλπ.

Δείτε στο XDA πόσοι έχουν πρόβλημα με το modem και φλασαρουν 3 -4 φορές για να περάσει σωστά .

Σε μένα δούλεψε σωστά αμέσως με τα τον σωστό bootloader και αμέσως μετά το κομμάτι με το mobile Odin.

Άρα λίγο ψάξιμο δεν πειράζει.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ο bootloader δεν περιέχει το CSC αλλά στην Rom που φλασαρεις με mobile Odin.

O bootloader που παρέθεσε στον οδηγό ο φίλος δεν είναι αυτός που περιέχει το firmware i9505XXUENB9 που φλασσαρουμε αλλά από άλλη version βόρειας Ευρώπης νομίζω και με προβληματικό hash.

Οπότε δεν είναι πιο σωστό να βάζουμε τον bootloader από την official rom την οποία φλασσαρουμε;

 

Εγω το εχω root με 4.3 και περιμενω την 4.4.2 για Γαλλια (XEF). Πως μπορω να βγαλω τον bootloader της rom για να φλασαρω?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι χρειαζεται να βγαλεις τον bootloader για να του περασεις μια custom rom?

Απο το λιγο που εχω διαβασει στο φορουμ δεν πρεπει να χρειαζεται απλα του περνας την custom rom που θελεις μεσω odin και αυτο ητανε.

 

Αν εχω λαθος ας με διορθώσουν οι ποιο έμπειροι.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι χρειαζεται να βγαλεις τον bootloader για να του περασεις μια custom rom?

Απο το λιγο που εχω διαβασει στο φορουμ δεν πρεπει να χρειαζεται απλα του περνας την custom rom που θελεις μεσω odin και αυτο ητανε.

 

Αν εχω λαθος ας με διορθώσουν οι ποιο έμπειροι.

 

Μα δε θελω να περασω custom. Την official θελω αλλα να κανω και root.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι χρειαζεται να βγαλεις τον bootloader για να του περασεις μια custom rom?

Απο το λιγο που εχω διαβασει στο φορουμ δεν πρεπει να χρειαζεται απλα του περνας την custom rom που θελεις μεσω odin και αυτο ητανε.

 

Αν εχω λαθος ας με διορθώσουν οι ποιο έμπειροι.

 

Το Odin είναι εργαλείο για τις επίσημες ROM αλλά και για να περνάς Bootloader, Modem, CSC κτλ. Για να περάσεις Custom ROM θες Custom Recovery.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα με το παραπάνω bootloader αφενός με το invalid hash αλλά και επειδή είναι από διαφορετική ρομ και δημιουργεί το πρόβλημα με το πληκτρολόγιο το οποίο οφείλεται στο ότι δεν δημιουργείται CSC.

 

Μπορείτε να διαπιστώσετε αν έχετε πρόβλημα πηγαίνοντας στο τηλέφωνο και πληκτρολογήστε *#1234# (αν σας πάει στο SuperSU, πατάτε back) και βλέπετε την version του CSC :Ι9505EURFNB1 στην τρίτη γραμμή. Αν δεν έχετε τρίτη γραμμή τότε υπάρχει πρόβλημα. Για τον ίδιο λόγο μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την εφαρμογή Phone INFO από το Play store.

 

Είμαι παθόν της ιστορίας με το πληκτρολόγιο για αυτό το έψαξα για να το λύσω κάνοντας διάφορες ενέργειες.

Φλάσαρα τη ROM με mobile odin 3-4 φορές με σχεδόν κάθε επιλογή (wipe dalvic & wipe data and cache (σβήνει τα πάντα) και 2 φορές το Bootloader αλλά το πρόβλημα παρέμενε.

 

Μια λύση είναι βάζετε ένα πληκτρολόγιο άλλο, αλλά παραμένετε χωρίς CSC αλλά δεν θα σας βγάλει θεωρητικά άλλο πρόβλημα.

 

Τελικά για να λύσω οριστικά το πρόβλημα έφτιαξα νέο bootloader από την original ROM και αφού πρώτα την φλάσαρα με odin από το pc, μετά ξαναέκανα το flashαρισμα της ROM με mobile odin στο κινητό.

Τις επιλογές στο mobile odin όπως και στον παραπάνω οδηγό, μόνο το after flash το αφήνετε στο αυτόματο.

Reboot και όλα διορθώθηκαν CSC και πληκτρολόγιο φυσικά.

 

Εδώ είναι ο νέος bootloader για όποιοντο θέλει. (Μόνο unzip και είναι έτοιμος.)

https://drive.google.com/file/d/0B7zcX8JaAsXjMUJjcUhpTThYNzA/edit?usp=sharing

 

Φυσικά δεν φέρω καμία ευθύνη για οτιδήποτε και δεν προτρέπω κανέναν να ακολουθήσει τις οδηγίες μου, απλώς σας αναφέρω πώς διόρθωσα εγώ το πρόβλημα.

 

Ευχαριστώ

 

Παντως εγω με το τροπο του φιλου απο δω μου πέρασε κανονικά csc και δεν εχω και προβλημα με το πληκτρολόγιο

Ευχαριστώ φίλε!

Link to comment
Share on other sites

Έκανες και το φλασάρισμα από Mobile odin;

Έτσι πρέπει να είσαι. Δες τον bootloader. Και το CSC.

 

εγω δεν μπορω να βρω αυτες τις οθονες με αυτες τις πληροφοριες στο τηλεφωνο...που βρισκονται?

Link to comment
Share on other sites

Μα δε θελω να περασω custom. Την official θελω αλλα να κανω και root.

 

Εγώ το έκaνα από linux αλλά μπορείς και από virtual machine με linux.

Χρειάζεται command line εντολές για να βγάλεις τα 5-6 αρχεία από την ρομ και να τα ξανακάνεις στην μορφή που χρειάζεται .tar.md5

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εγω δεν μπορω να βρω αυτες τις οθονες με αυτες τις πληροφοριες στο τηλεφωνο...που βρισκονται?

 

Χρησιμοποίησε την εφαρμογή Phone INFO από το Play store.

Δες αν έχεις φορτώσει τον booaloder τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έκaνα από linux αλλά μπορείς και από virtual machine με linux.

Χρειάζεται command line εντολές για να βγάλεις τα 5-6 αρχεία από την ρομ και να τα ξανακάνεις στην μορφή που χρειάζεται .tar.md5

 

Ωχ, καταλαβα, μαλλον δεν το βλεπω να τα καταφερνω. Ευχαριστω παντως.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,

 

πήρα το S4 από την T-Mobile Αμερικής και πριν 3 μέρες έβγαλε την 4.4.2 επίσημα για update.

 

Εγώ έχω την αρχική rom (official T-Mobile) 4.2.2 με root. Δεν έκανα update στην 4.3.

 

Αν κάνω unroot θα ανέβει κανονικά πρώτα στην 4.3 και μετά στην 4.4.2? Θα μπορώ να κάνω root κανονικά όπως περιγράφει εδώ;;;

 

http://true-android.blogspot.gr/2014/03/root-m919uvufnb4-t-mobile-galaxy-s4.html

 

Επίσης διάβασα κάπου ότι υπάρχει πρόβλημα με μεταφορά εφαρμογών στην SD card. Ισχύει;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Samsung Galaxy S4 SGH-M919 (4.4.2 root)

Samsung Galaxy Note 8.0 (4.2.2 root)

Ulefone Power

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,

 

πήρα το S4 από την T-Mobile Αμερικής και πριν 3 μέρες έβγαλε την 4.4.2 επίσημα για update.

 

Εγώ έχω την αρχική rom (official T-Mobile) 4.2.2 με root. Δεν έκανα update στην 4.3.

 

Αν κάνω unroot θα ανέβει κανονικά πρώτα στην 4.3 και μετά στην 4.4.2? Θα μπορώ να κάνω root κανονικά όπως περιγράφει εδώ;;;

 

http://true-android.blogspot.gr/2014/03/root-m919uvufnb4-t-mobile-galaxy-s4.html

 

Επίσης διάβασα κάπου ότι υπάρχει πρόβλημα με μεταφορά εφαρμογών στην SD card. Ισχύει;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Θεωρητικά στην 4.4.2 που είσαι δεν έχεις ΚΝΟΧ bootloader γιατί δεν ξέρω για το μοντέλο σου.

Αν κάνεις unroot και πας σε 4.3 ή και επίσης 4.4.2 και οποιαδήποτε προσπάθεια να φλάσάρεις και να το κάνεις root θα αλλάξει το ΚΝΟΧ σε 0x1.

Αν δεν σε πειράζει και ο οδηγός που αναφέρεις είναι οκ θα είσαι με 4.4.2 και rooted αλλά και με ΚΝΟΧ 0x1.

Αλλά περισσότερες πληροφορίες θα πάρεις στο forum του TA ή ψάξε στο XDA για Τ-mobile.

Ναι υπάρχει ένα πρόβλημα με την SD κάρτα π.χ δεν μπορείς να σώσεις τα σώσεις τα αρχεία εφαρμογών στην SD κάρτα π.χ. Titanium backup αλλά άν είσαι root λύνεται και για μεταφορά εφαρμογών. Εχω περάσει μερικές.

Καλή επιτυχία!

Edited by dannyder
ενημέρωση
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...